niedziela, 20 grudnia 2015

Sobota z monarchią: Pretendenci do tronów niemieckich


Zapraszamy na kolejną notkę z serii!***


Herb Cesarstwa Niemieckiego. David Liuzzo, via Wikimedia Commons


Cesarstwo Niemieckie, czy też Rzesza Niemiecka, zostało założone w 1871r. przez Otto von Bismarck'a- pierwszego kanclerza nowego państwa. Jednak niemiecka monarchia powstała dużo wcześniej, bowiem już w roku 962 na mapie Europy pojawiło się Święte Cesarstwo Rzymskie (później Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego).
Przez wiele wieków państwo niemieckie nie było jednolite. W rzeczywistości składało się z wielu osobnych krajów: królestw, wielkich księstw, księstw, czy wolnych miast. Spowodowało to, że dzisiaj każdy z tych krajów ma swojego osobnego pretendenta.
Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania każdego z nich, zacznijmy od najważniejszej rodziny w Niemczech- Rodziny Cesarskiej, która swoje panowanie zakończyła po I wojnie światowej, za rządów Wilhelma II z dynastii Hohenzollern.
Wilhelm przyszedł na świat 27 stycznia 1859r. w Poczdamie jako najstarsze dziecko Następcy Tronu Prus, Friedrich'a, i brytyjskiej księżniczki, Victorii. Był najstarszym wnukiem Królowej Victorii Hanowerskiej. Na chrzcie otrzymał imiona Friedrich Wilhelm Albert Victor (odpowiednio po ojcu, dziadku ze strony ojca, dziadku ze strony matki oraz babci ze strony matki i samej matce).

Embed from Getty Images

Od początku, życie Wilhelma nie było łatwe. Nie dość, że w przyszłości miał zostać władcą Niemiec, to jeszcze urodził się ze zniekształconą lewą ręką. Jego wychowaniem zajął się surowy kalwinista i pedagog, Georg Hinzpeter. Kalekie ramię Księcia, poddawane okrutnym zabiegom z użyciem prądu, utrudniało naukę jazdy konnej, ale matka i guwernant, niewrażliwi na łzy, po każdym z licznych upadków zmuszali go, by ponownie wsiadł na konia. Metoda była bezwzględna, ale przyniosła rezultaty. Bardzo szybko Willy (tak go nazywano) stał się doskonałym jeźdźcem.

Embed from Getty Images


Z podobną energią podchodził do zajęć szkolnych, lubił uczyć się historii Niemiec, pasjonował się zwłaszcza okresem panowania cesarzy: Ottona I, Henryka III i Fryderyka I Barbarossy. Najwięcej radości sprawiała mu jednak żegluga.
27 lutego 1881r. Wilhelm poślubił Auguste Viktorię von Schleswig-Holstein, zwaną Doną. Nie była specjalnie urodziwa, ani inteligentna. Nie wywierała też wpływu na politykę męża. Nie cieszyła się również sympatią rodziny Wilhelma. Poza tym była bardzo chorowita.Małżeństwo Willy'ego i Dony było typowym małżeństwem z rozsądku. Książę ożenił się, ale małżonkę ledwie tolerował. Kobiety nigdy nie były dla niego ważne. Dużo lepiej czuł się w towarzystwie mężczyzn, co prowadziło do licznych plotek.
Para doczekała się jednak siedmiorga dzieci: Wilhelma, Eitel'a Friedrich'a, Adalberta, Augusta, Oskara, Joachima i Viktorii Luise.

Wilhelm (w środku) z synem i wnukiem- jego późniejszymi następcami. Bundesarchiv, Bild 102-01280 / CC-BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

15 czerwca 1888r. Wilhelm wstąpił na tron Niemiec po śmierci swojego ojca i rozpoczął swoje panowanie jako Wilhelm II. Jedną z jego pierwszych politycznych decyzji było zdymisjonowanie kanclerza Otto von Bismarcka, na skutek różnicy zdań w polityce wewnętrznej i międzynarodowej, jak również konfliktu ambicji.
Poniżej jego koronacja.Rządy Cesarza nie cieszyły się zbyt dużym poparciem. Doprowadził on do ochłodzenia się relacji Niemiec z Wielką Brytanią, był przeciwnikiem ograniczenia zbrojeń i nie ukrywał swojego dążenia do stworzenia imperium.

Embed from Getty Images

Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej Wilhelm II musiał abdykować w wyniku tzw. rewolucji listopadowej, która przetoczyła się wówczas przez kraj. Nowo mianowany kanclerz Rzeszy, Friedrich Ebert, ogłosił samowolnie rezygnację z tronu Rzeszy i Prus zarówno Wilhelma II, jak i Następcy Tronu. Cesarz wyraził jednak chęć pozostania królem Prus, co jednak było niemożliwe ze względu na treść ówczesnej konstytucji (król Prus był automatycznie cesarzem Niemiec).
10 listopada 1918r. Wilhelm przeniósł się ze swojej kwatery wojskowej w belgijskim Spa do Holandii, która udzieliła mu azylu. Wielu Niemców uznało to za dezercję z pola bitwy i nigdy mu tego nie wybaczyło. Rezygnację z obydwu tronów (tym razem również pruskiego) potwierdził specjalnym dokumentem z 28 listopada 1918r. Władze holenderskie nie zgodziły się na ekstradycję i poddanie Wilhelma pod sąd, co było przewidziane w układach z 1919r.


Artykuł o abdykacji Cesarza w jednej z brytyjskich gazet

Do 1920r. zdetronizowany Cesarz mieszkał w holenderskim Amerongen, później przeniósł się do miejscowości Doorn.
Po śmierci Auguste Viktorii ożenił się ponownie. Jego wybranką została Księżniczką Hermine Reuss. Para nie miała wspólnych dzieci. Córka Hermine, Henrietta, wyszła później za mąż za wnuka Wilhelma, Franz'a Joseph'a.

Embed from Getty Images

Cesarz zmarł 3 czerwca 1941r. w Doorn, na skutek zatorowości płucnej. Obawiając się propagandowego wykorzystania swego pogrzebu dla celów III Rzeszy, Wilhelm postanowił spocząć na obczyźnie i pochowany został we własnoręcznie zaprojektowanym mauzoleum w zamkowym parku w Doorn, przy asyście kompanii honorowej Wehrmachtu. Kazał tam umieścić napis: Nie chwalcie mnie, gdyż nie potrzeba mi pochwał; nie wysławiajcie mnie, gdyż nie potrzeba mi sławy; nie sądźcie mnie, bo jestem sądzonym.

Mauzoleum Cesarza/ Iijjccoo at Dutch Wikipedia, Public domain, via Wikimedia CommonsPo śmierci ojca, pretendentem do tronu został Książę Friedrich Wilhelm, przez monarchistów zwany Wilhelmem III.


  
Urodził się 6 maja 1882r. w Poczdamie. Lata szkolne spędził w Domu Książęcym w Plön. Zgodnie ze zwyczajem Rodziny Cesarskiej, w wieku 10 lat Wilhelm został wcielony do pułku gwardyjskiego. Była to wprawdzie jedynie kwestia formalna, ale młody Książę musiał uczestniczyć w ćwiczeniach i paradach. Następnie Następca Tronu studiował na Uniwersytecie w Bonnie. Nie mieszkał wraz z innymi studentami, lecz wynajmował specjalnie dla niego przygotowaną willę.Już w trakcie nauki rozpoczął prawdziwą karierę wojskową. W wieku 18 lat został podporucznikiem służby czynnej w 1. Pułku Piechoty Gwardii. Uczestniczył w I wojnie światowej jako oficer.6 czerwca 1905r. w Berlinie poślubił Cecilie zu Mecklenburg-Schwerin, córkę Wielkiego Księcia Mecklenburga-Schwerin, Friedrich'a Franz'a III i rosyjskiej księżniczki, Anastazji Michajłownej Romanowej (poniżej zdjęcie ze ślubu).
Para miała sześcioro dzieci: Wilhelma (który zrzekł się praw do tronu i zmarł w II wojnie światowej), Louis'a Ferdinand'a, Hubertus'a, Friedrich'a, Alexandrine (z zespołem Downa) i Cecilie.Po wojnie i abdykacji ojca, Wilhelm za namową Paul'a von Hindenburg'a, zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii. Na wygnaniu został skazany przez Królową Holandii, Wilhelminę, na areszt domowy w probostwie na opustoszałej wyspie Wieringen, na północy kraju. W 1923r. powrócił do Niemiec i do Berlina, gdzie zaczął wieść bardzo swobodne życie, spędzając czas na koktajlach i szalonych przyjęciach, z dala od żony, przekonany, iż Hohenzollernowie nigdy już nie wrócą na tron. W 1932r. był wymieniany jako jeden z kandydatów na prezydenta Republiki Weimarskiej, ale Wilhelm II nie wyraził zgody na kandydowanie syna.Po tym jak w czasie nocy długich noży w 1934r. zamordowany został jego przyjaciel, były kanclerz Kurt von Schleicher, Wilhelm całkowicie wycofał się z życia politycznego.


Książę zmarł na atak serca 20 lipca 1951r. Został pochowany w Zamku Hohenzollern.Po śmierci Wilhelma pretendentem do tronu Niemiec został jego drugi syn, Louis Ferdinand (Louis Ferdinand I).

Embed from Getty Images

Przyszedł on na świat 9 listopada 1907r. w Poczdamie. Był ulubionym wnukiem Cesarza Wilhelma II.
Naukę pobierał w Berlinie.
Sprzeciwił się rodzinnej tradycji, która mówiła o obowiązkowej edukacji wojskowej niemieckich książąt. Zamiast tego podróżował po świecie, by w końcu osiąść w Detroit, gdzie zaprzyjaźnił się z Henry'm Fordem i Franklinem Delano Roosevelt'em.

Embed from Getty Images

Gdy starszy brat Louis'a, Wilhelm, zawarł małżeństwo morgantyczne i zrezygnował z praw do tronu, Louis musiał wrócić do Niemiec. Tam rozpoczął karierę w przemyśle lotniczym.
W 1938r. Louis poślubił rosyjską księżniczkę, Kirę Kiriłłowną (córkę Cyryla, pretendenta do tronu Rosji). Para miała dwie ceremonie ślubne: prawosławną w Poczdamie i luterańską w Huis Doorn, w Holandii.

Embed from Getty Images


Małżeństwo miało siedmioro dzieci: Friedrich'a Wilhelma (który zrzekł się praw do tronu), Michael'a (który zrzekł się praw do tronu), Marie-Cécile, Kirę, Louis'a Ferdinand'a, Christian'a-Sigismund'a i Xenię.
Poniżej cała rodzina.Louis Ferdinand zmarł 26 września 1994r. w Bremie.Niedoszłym pretendentem do tronu był Louis Ferdinand Jr. (Louis Ferdinand II).Przyszedł on na świat 25 sierpnia 1944r. w Golczewie (obecnie Polska) jako piąte dziecko i trzeci syn Księcia Louis'a Ferdinand'a I i Księżnej Kiry. Pieszczotliwie nazywano go Lulu.

24 maja 1975r. Louis poślubił Hrabiankę Donatę von Castell-Rüdenhausen, która zmarła 2 września 2015r.


W 1976r. wstąpił do Bundeswehry. Podczas manewrów wojskowych w 1977r., doszło do poważnego wypadku. Nogę Lulu zmiażdżyły dwa samochody, w wyniku czego trzeba ją było amputować.

Wydawało się, że wszystko jest już w porządku, ale po kilku dniach od operacji Książę trafił na oddział intensywnej terapii, gdzie zmarł 11 lipca 1977r.

Grób Księcia/ Pottz, Public domain, via Wikimedia Commons

Louis osierocił rocznego syna, Georg'a Friedrich'a, a także upośledzoną umysłowo córkę, Cornelie-Cécile, która urodziła się pół roku po śmierci ojca.Obecnym pretendentem do tronu Niemiec jest właśnie Książę Georg Friedrich (Georg Friedrich I). Funkcję tą objął po śmierci dziadka w 1994r.

preussen.de

Georg przyszedł na świat 10 czerwca 1976r. w Bremie. Po śmierci ojca był właściwie wychowywany przez dziadka, Księcia Louis'a Ferdinand'a I.

Mały Georg z rodzicami/ forum.alexaderpalace.org

Edukację odebrał w Bremie, Oldenburgu i Glenalmond College w Szkocji. Studiował ekonomię biznesową w Akademii Górniczej we Freibergu.

theroyalforums.com

Gdy Georg miał 15 lat, jego matka wyszła ponownie za mąż. Jej wybrankiem okazał się Książę Friedrich August z Oldenburga- były szwagier jej pierwszego męża.
Poniżej Georg z matką i siostrą.

Embed from Getty Images

Obecnie Książę pracuje dla firmy specjalizującej się w dostarczaniu uniwersytetom innowacyjnych programów i rozwiązań. Jest również prezesem fundacji założonej przez jego babcię, Fundacji Kiry z Prus.

StagiaireMGIMO, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

21 stycznia 2011r. Georg Friedrich ogłosił swoje zaręczyny z Księżniczką Sophie von Isenburg.
Cywilna ceremonia zaślubin odbyła się 25 sierpnia 2011r. w Poczdamie, a kościelna dwa dni później w Kościele Pokoju w Poczdamie. Ta ostatnia uroczystość była transmitowana na żywo przez niemiecką telewizję. Wśród gości znalazło się wielu członków niemieckiej arystokracji, jak i europejskich rodzin panujących. Wesele odbyło się w Nowej Oranżerii w Parku Sanssouci.
Po ślubie Sophie została Księżną Prus (tytularą Cesarzową Niemiec).

Embed from Getty Images


Georg i Sophie mają czworo dzieci:

 • Księcia Carl'a Friedrich'a, tytularnego Następcę Tronu (ur. 20 stycznia 2013r. w Bremie)
 • Księcia Louis'a Ferdinand'a (ur. 20 stycznia 2013r. w Bremie)
 • Księżniczkę Emmę Marie (ur. 2 kwietnia 2015r. w Bremie)
 • Księcia Heinricha (ur. 17 listopada 2016r. w Bremie)

Rodzina mieszka obecnie w Poczdamie.

Embed from Getty Images
***Teraz przedstawimy Wam pokrótce obecnych pretendentów do pozostałych niemieckich tronów.Anhalt

Księstwo Anhaltu powstało w wyniku zjednoczenia ziem księstwa dynastii askańskiej, z przeobrażonego Księstwa Anhaltu-Dessau, po połączeniu z księstwem Anhaltu-Bernburga w 1863r. Stolicą księstwa było miasto Dessau.

Ostatnim władcą Anhaltu był Książę Joachim Ernst (1901-1947). Obecnym pretendentem do tronu jest jego młodszy syn (starszy zmarł w 1963r.), Julius Eduard.

pinterest

Urodził się on 3 grudnia 1941r. Przez wiele lat mieszkał w USA, a do Niemiec powrócił w 1967r. Był dziennikarzem, a także prowadzącym program Adel verpflichet (Szlachectwo zobowiązuje) na kanale RTL.

21 lipca 1980r. w Monachium poślubił Corinnę Krönlein w ceremonii cywilnej. Uroczystość kościelna odbyła się dopiero 7 czerwca 1986r. w Szwajcarii.

Eduard i Corinna - pinterest


Para ma trzy córki:

 • Katharinę (ur. 15 grudnia 1980r.)- żonę Marc'a Bernath'a, matkę Julius'a
 • Eilikę (ur. 1 stycznia 1985r.)- partnerkę Fabiana Harte, matkę Leopolda i Philine
 • Julię (ur. 14 maja 1993r.)

Książę z najmłodszą córką/ zimbio.com

Jako że Eduard nie posiada męskich potomków, a przedstawiciele męskiej linii rodu zawarli małżeństwa morgantyczne, dynastia askańska wygaśnie po jego śmierci. Badenia

Od XIw. Badenia była posiadłością rodu Zähringen, a od 1112r. margrabstwem. Przez małżeństwa, kupno i wymiany, niewielkie początkowo margrabstwo poszerzyło swe terytorium. Od XIVw. ulegało jednak podziałom dynastycznym. W wyniku sankcji pragmatycznej w 1515r. nastąpił podział na Dolną Badenię i Górną Badenię (Baden-Durlach i Baden-Baden). Podział ten utrzymał się do 1771r.

Ostatnim wielkim księciem Badenii był Leopold I. Obecnym pretendentem do tronu jest jego praprawnuk, Maximilian.

radicalroyalist.tumblr.com

 
Przyszedł on na świat 3 lipca 1963r. Ze strony matki (Księżniczki Theodory z Grecji i Danii) jest siostrzeńcem Księcia Philip'a z Edynburga.

23 września 1966r. w ceremonii cywilnej w Salem poślubił Arcyksiężniczkę Valerie. Uroczystość kościelna odbyła się 30 września w Zamku Persenbeug w Austrii.

wikimedia

Para ma czwórkę dzieci:

 • Księżniczkę Marie Louise (ur. 3 lipca 1969r.)- żonę Richard'a Baker'a, matkę Sofii Baker
 • Dziedzicznego Księcia Bernhard'a (ur. 27 maja 1970r.)- Następcę Tronu, męża Stephanie Anne Kaul; ojca Leopolda, Friedrich'a i Karl'a-Wilhelma
 • Księcia Leopolda (ur. 1 października 1971r.)
 • Księcia Michael'a (ur. 11 marca 1976r.)- męża Christine Höhne

Dziedziczny Książę Bernhard z żoną - zimbioBawaria


Królestwo Bawarii istniało w latach 1806–1918. Dynastią rządzącą byli Wittelsbachowie.

Ostatnim władcą był Ludwig III. Obecnym pretendentem jest jego prawnuk, Franz.

bayernkurier.de

Przyszedł on na świat 14 lipca 1933r. w Monachium. Gdy miał 11 lat, wraz z rodziną został zesłany do obozu koncentracyjnego Oranienburg, a później do Dachau.
Po wojnie ukończył studia w Monachium i Zurychu. Jest znanym kolekcjonerem sztuki.

Książę nigdy się nie ożenił. Po jego śmierci pretendentem do tronu zostanie jego młodszy brat, Max, który jest ojcem Dziedzicznej Księżnej Sophie z Liechtensteinu.

Książę Max/ pinterest.comBrunszwik i Hanower

Księstwo Brunszwiku istniało w latach 1815-1918. Od 1913r. księciem Brunszwiku był przedstawiciel dynastii hanowerskiej, potomek Króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.

Ostatnim władcą Brunszwiku był Książę Ernst August III. Obecnym pretendentem do obu tronów jest jego wnuk, Ernst August V, który przyszedł on na świat 26 lutego 1954r. w Hanowerze.

telegraph.co.uk
 
W uroczystości cywilnej 28 sierpnia 1981r. i w kościelnej 30 sierpnia, poślubił Chantal Hochuli, dziedziczkę fortuny producentów szwajcarskiej czekolady. Małżeństwo to było zaaranżowane i zakończyło się rozwodem 23 października 1997r.
Ernst i Chantal doczekali się dwóch synów: Księcia Ernst'a Augusta VI (ur. 19 lipca 1983r.), Następcy Tronu, i Księcia Christian'a (ur. 1 czerwca 1985r.).

haz.de

W lipcu 2017 w Hanowerze Książę Ernst August jr poślubił Rosjankę Ekaterinę Malyshevę. Ceremonia cywilna odbyła się 6 lipca w Nowym Ratuszu, a ślub kościelny dwa dni później w Marktkirche. Para doczekała się dwójki dzieci:
 • Księżniczkę Elisabeth Tatianę Maximilianę Iacobellę Faizę (ur. 22 lutego 2018 w Hanowerze)
 • Księcia Welfa Augusta (ur. 14 marca 2019 w Hanowerze)
Ekaterina i Ernst August jr z dziećmi - ADELSWELT / Haus Hannover

Książę Christian także się już ustatkował. 24 listopada 2017 w Londynie odbył się jego cywilny ślub z peruwiańską modelką i arystokratką, Alessandrą "Sassą" de Osma. Huczny ślub kościelny (klik) wyprawili w Ojczyźnie panny młodej w Bazylice św. Piotra w Limie 16 marca 2018, a uroczystości weselne przeciągnęły się na trzy dni i zakończyły w Muzeum Pedro de Osma mieszczącym się w dawnej letniej rezydencji rodziny de Osma. Para mieszka obecnie w Madrycie.

dailymail.co.uk

23 stycznia 1999r. w Monako Ernst August V poślubił w ceremonii cywilnej córkę Księcia Rainier'a III z Monako, Księżniczkę Caroline.
Para ma córkę:
 • Księżniczkę Alexandrę (ur. 20 lipca 1999r.) 
Żona i córka Ernst'a/ newmyroyals.com


 Hesja-Kassel oraz Hesja i Ren

Obecnym pretendentem do obu tronów jest Landgraf Donatus z dynastii heskiej. Więcej informacji o nim i jego rodzinie znajdziecie tutaj: LINK.

pinterest.com


Hohenzollern

Rodzina Hohenzollern-Sigmaringen to starsza linia dynastii Hohenzollern. Władali oni Hrabstwem Hohenzollern-Sigmaringen w Szwabii, które w 1623r. stało się księstwem. W 1866r. przedstawiciel tej dynastii zasiadł na tronie Rumunii.

Ostatnim władcą Księstwa był Książę Karl Anton. Obecnym pretendentem jest jego prapraprawnuk, Karl Friedrich.

royal-groovin.de

Przyszedł on na świat 20 kwietnia 1952r. w Sigmaringen. Jest właścicielem wielu nieruchomości i lasów, a także współudziałowcem w firmie Zollern GmbH und Co. KG.

17 maja 1985r. poślubił Hrabiankę Alexandrę Schenck von Stauffenberg. Rozwiedli się 21 stycznia 2010r. Mają czwórkę dzieci:

 • Dziedzicznego Księcia Alexandr'a (ur. 16 marca 1987r.)- Następcę Tronu
 • Księżniczkę Philippę (ur. 2 listopada 1988r.)
 • Księżniczkę Flaminię (ur. 9 stycznia 1992r.)
 • Księżniczkę Antonię (ur. 22 czerwca 1995r.)
 
Dziedziczny Książę Alexander (pierwszy od prawej)/ theroyalforums.com


17 lipca 2010r. Karl Friedrich poślubił swoją obecną żonę, Katharinę "Ninę" de Zomer- niemiecką fotograf.   

Karl i Nina w dniu ślubu/ pinterest.com

Karl Friedrich uważa się ponadto za prawowitego Następcę Tronu Rumunii, jako że zdetronizowany Król Mihai nie ma synów.Lippe


Hrabstwo Lippe powstało w 1613r. W roku 1789 przekształciło się w księstwo. Było ono położone pomiędzy rzeką Wezera oraz południowo-wschodnią częścią Lasów Teutoburskich. Krajem rządzili książęta z dynastii Lippe.

Ostatnim władcą Księstwa był Leopold IV. Obecnie o tron książęcy ubiegają się dwaj jego potomkowie, Stephan i Friedrich Wilehelm.

Stephan jest wnukiem Leopolda IV. Przyszedł na świat 24 maja 1959r. w Detmoldzie.

© Torben Gocke / lz.de

15 października 1994r. w Detmoldzie poślubił Hrabiankę Marię von Solms-Laubach. 
Mają pięcioro dzieci:

 • Dziedzicznego Księcia Bernhard'a (ur. 9 września 1995r.)- Następcę Tronu
 • Księcia Heinrich'a (ur. 8 kwietnia 1997r.)
 • Księcia Benjamin'a (ur. 12 października 1999r.)
 • Księżniczkę Luise (ur. 9 kwietnia 2001r.)
 • Księżniczkę Mathilde (ur. 7 września 2003r.)

Friedrich Wilhelm jest wnukiem ciotecznym Leopolda IV. Urodził się 7 września 1947r. w Neuwied jako dziecko nieślubne. Jest kuzynem drugiego stopnia Księżniczki Beatrix z Holandii.

18 września 1991r. w Monachium poślubił Andreę Messner, która dwa dni później urodziła ich pierwsze dziecko.

Para ma trzy córki:

 • Księżniczkę Catharinę (ur. 20 września 1991r.)
 • Księżniczkę Marie Christine (ur. 25 sierpnia 1996r.)
 • Księżniczkę Sophie (ur. 5 lutego 2002r.)Meklemburgia-Strelitz


Wielkie Księstwo Meklemburgii-Strelitz powstało w w 1815r. w wyniku podniesienia dotychczasowego księstwa, będącego członkiem Związku Reńskiego do rangi wielkiego księstwa na mocy decyzji kongresu wiedeńskiego.

Ostatnim władcą tego kraju był Adolphus Friedrich VI. Obecnym pretendentem do tronu jest jego krewny, Borwin.

mecklenburg-strelitz.org

Przyszedł on na świat 10 czerwca 1956r. we Fryburgu Bryzgowijskim. Studiował winogrodnictwo w Instytucie Hodowli Winogron Geisenheim oraz służył w niemieckiej armii. Do 2009r. był członkiem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

24 grudnia 1985r. w ceremonii cywilnej i 19 lipca 1986r. w kościelnej poślubił Alice Wagner.

mecklenburg-strelitz.org

Para ma trójkę dzieci:

 • Księżną Olgę (ur. 13 października 1988r.)
 • Dziedzicznego Księcia Alexandra (ur. 17 lipca 1991r.)- Następcę Tronu
 • Księcia Michael'a (ur. 30 stycznia 1994r.)

Poniżej cała rodzina razem w grudniu 2018. Od lewej: Dziedziczny Książę Alexander, księżna Alice, książę Michael, książę Borwin i księżna Olga.

Nassau

Księstwo Nassau powstał w wyniku zjednoczenia państewek rządzonych przez różne linie dynastii Nassau w roku 1806. Obecnym pretendentem do tronu Nassau jest Wielki Książę Luksemburga, Henri.

© Lola Velasco / Cour grand-ducaleOldenburg


Wielkie Księstwo Oldenburga powstało w 1815r. roku z ziem dawnego Księstwa Oldenburga włączonego w 1810r. do Cesarstwa Francuskiego. Księstwo składało się z trzech oddzielnych terytoriów: Oldenburga i dwóch ekslaw: Birkenfeld i Eutin. 

Ostatnim władcą był Friedrich August II. Obecnym pretendentem jest jego prawnuk, Christian z dynastii Holstein-Gottorp.


Urodził się on 1 lutego 1955r. w Rastede. Studiował na kierunku biznes. 

26 września 1987r. w Pronstorf poślubił Hrabiankę Caroline zu Rantzau.

Księżna Caroline/ pinterest.com

Mają czworo dzieci:

 • Księcia Alexandra (ur. 17 marca 1990r.)- Następcę Tronu
 • Księcia Philipp'a (ur. 28 grudnia 1991r.)
 • Księcia Anton'a (ur. 9 stycznia 1993r.)
 • Księżniczkę Katharinę (ur. 20 lutego 1997r.)Saksonia

Obecnie roszczenia do tronu Saksonii składają dwie osoby: książę Rüdiger von Sachsen oraz Alexander de Alif. Szczegóły o tych dwóch panach i ich rodzinach znajdziecie tu: LINK.

geni.com

Alexander de Afif/ faz.netSaksonia-Meiningen

"Państewko" powstało w XIX wieku, z podziału ziem należących do Wettynów. Należało do Związku Północnoniemieckiego, a także było częścią Cesarstwa Niemieckiego. Podobnie jak inni niemieccy monarchowie, w 1918, ówczesny władca książę Georg, abdykował. Obecnym pretendentem jest książę Konrad.

Konrad, a właściwie Johann Friedrich Konrad Carl Eduard Horst Arnold Matthias urodził się 14 kwietnia 1952 jako najmłodszy syn księcia Bernharda (syn Georga i pretendenta w latach 1946-1984) i jego drugiej żony, baronessy Very Schäffer von Bernstein. Ma trzy siostry (w tym jedną przyrodnią) i przyrodniego brata.

coronanachrichten.wordpress.com

Książę ukończył ekonomię na Uniwersytecie w Heidelbergu i zarządzanie na Uniwersytecie w Goettingen. Na co dzień Konrad jest bankierem, obecnie jest dyrektorem firmy German Wind Power GmbH.

Konrad nie ma żony, ani dzieci. Sukcesję przejmie po nim najprawdopodobniej jego bratanek, Constantin.
Saksonia-Coburg-Gotha

Jak wspomniałam powyżej, w 1826 podzielono ziemie należące do dynastii Wettynów. Ich ziemie zostały podzielone na trzy części: jedną część należącą do książąt z rodu Saksonii-Meiningen, drugą do książąt z rodu Saksonii-Altenburg i trzecią należącą do przedstawicieli rodziny Saksonii-Coburg-Gotha. W 1918 ówczesny władca musiał abdykować, pretendentem do tronu jest jego wnuk, książę Andreas.

en.wikipedia.org

Z tej dynastii wywodziło się wiele obecnych rodzin panujących, choćby Belgijska Rodzina Królewska (Koburgowie) czy Brytyjska Rodzina Królewska (Windsorowie).

Książę Andreas urodził się w 1943, jest synem księcia Friedricha Josias'a i jego pierwszej żony hrabiny Viktorii Luisy Solms-Baruth. Po rozwodzie rodziców w 1946 zamieszkał z matką i ojczymem w Stanach Zjednoczonych. Do Niemiec powrócił w 1965.

Po śmierci ojca w 1998, został głową rodu. Jego rezydencją jest Zamek Callenberg w Coburgu. Jest jednym z ojców chrzestnych szwedzkiej księżniczki Madeleine (był również gościem na jej ślubie).

Andreas (pierwszy z lewej) na chrzcinach Madeleine/ kungahuset.se

31 lipca 1971 Andreas poślubił Carin Dabelstein. Małżeństwo nie zostało uznane za morganatyczne, dlatego wszystkie dzieci posiadają tytuł książęcy:
gala.de

 • Dziedziczny Książę Hubertus Michael (ur. 16 września 1975). W maju 2009 ożenił się z Kelly Rondestvedt. Para ma trójkę dzieci: księżniczkę Katharinę (ur. 30 kwietnia 2014 w Koburgu), księcia Philippa (ur. 15 lipca 2015 w Monachium) i księżniczkę Madeleine (ur. 22 lutego 2017 w Monachium).
Hubertus i Kelly w lipcu 2019 - belgaimage.be

 • Książę Alexander (ur. 4 maja 1977) - kawaler, nie ma dzieci.


Saksonia-Weimar-Eisenach


W 1815 państwo stało się Wielkim Księstwem. Było częścią Związku Północnoniemieckiego i Cesarstwa Niemieckiego. Współcześnie te tereny należą do landu Turyngia. Obecnym pretendentem jest Michael Saxe-Weimar-Eisenach.

Książę urodził się w Bawarii w 1946, jako syn Dziedzicznego Wielkiego Księcia Charlesa Augusta i baronessy Elisabeth Wangenheim-Winterstein. Jedną z jego matek chrzestnych jest była królowa Holandii, Juliana.

royaltycisim.blogspot.com

Głową rodu jest od 1988, od momentu śmierci ojca. W 2012 został również głową rodu Saksonii-Altenburg, po wygaśnięciu męskiej linii rodu. Zajmuje miejsce w sukcesji do brytyjskiego tronu.

Pierwszą żoną Michaela została Renate Henkel. Małżeństwo po czterech latach zakończyło się rozwodem. Jego drugą żoną została Dagmar Hennings, ma z nią córkę:
 • Księżniczkę Leonie (ur. 30 października 1986).
bunte.de
 
Po śmierci Michaela kolejną głową rodu zostanie jego kuzyn, Wilhelm Ernst.
Schaumburg-Lippe

Księstwo powstało po wojnie trzydziestoletniej. Ich władcy brali udział w wielu wojnach, m.in. w wojnie o sukcesję austriacką. Książęta sprawowali tam władzę do 1918, kiedy republikę proklamowali naziści.

Obecnie pretendentem do tronu jest książę Alexander, wnuk cioteczny ostatniego władcy, Adolfa II.

zimbio.com

Alexander ma 56 lat, głową rodu jest od dwunastu lat, kiedy to umarł jego ojciec, książę Philip-Ernst. Pierwotnie, następcą tronu był jego starszy brat, który zmarł w wypadku motocyklowym.

W 1993 ożenił się z Marie Luise "Lilly", księżniczką Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Mają syna:

 • Heinrich'a Donatusa (ur. 13 maja 1994)- następcę Alexandra

Para rozwiodła się w 2002. Alexander ożenił się powtórnie w 2007. Jego żoną została Nadja Anna Zoeks. Mają dwie córki:
 • Księżniczkę Felipę (ur. 1 grudnia 2008)
 • Księżniczkę Philomenę (ur. 10 lipca 2011)
Para rozwiodła się w czerwcu 2018.

Alexander i Nadja z najmłodzą córką/ royalmusingsblogspotcom.blogspot.comSchwarzenberg 


Tereny dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego nie obejmowały jedynie terenów współczesnych Niemiec, ale także i zachodnie Czechy. W wieku XVII książęta niemieccy zarządzali Schwarzenbergiem. Potem na przestrzeni lat mieli oni tytuły lordów, hrabiów i książąt. Obecnym pretendentem jest Karel Schwarzenberg, zwany przez monarchistów Karel VII.

Książę jest synem Karela VI i księżniczki Antonie von Furstenburg. Jego kuzynem drugiego stopnia był książę Rainier III. Obecnie książę mieszka w Pradze, w latach 2010-2013 był Ministrem Spraw Zagranicznych Czech. W 2013 kandydował na urząd Prezydenta Republiki Czeskiej.

wikipedia.org

22 kwietnia 1967 w Seefeld Karel poślubił hrabinę Theresę zu Hardegg. Para rozwiodła się w 1988, lecz wzięli ślub ponownie w 2008. Mają troje dzieci:

 • Johannes, Dziedziczny Książę Schwarzenberga (ur. 13 grudnia 1967)- mąż Diany Orgovanyi-Hanstein
 • Księżniczka Anna (ur. 16 grudnia 1968)- żona Petera Morgana, matka szóstki dzieci
 • Książę Karl Philipp (ur. 12 maja 1979) - mąż hrabianki Anny von und zu Eltz.Szlezwig-Holsztyn


W przeszłości Szlezwik i Holsztyn były odrębnymi krainami. W 1386 roku oba kraje zostały zjednoczone pod rządami hrabiów Holsztynu z dynastii Schauenburgów. W 1460 roku obydwa księstwa po wygaśnięciu miejscowej linii książęcej przeszedł we władanie dynastii Oldenburgów i zostały połączone unią personalną z Danią.W 1866 roku wybuchła wojna austriacko-pruska, po której na mocy pokoju w Pradze Szlezwik-Holsztyn stał się prowincją Prus. Oznaczało to ostateczną likwidację obydwu księstw.
Aktualny pretendent, Christoph Glücksburg jest głową rodu od 1980. Jest spokrewniony w władcami Danii, Grecji, Norwegii, i Rosji. Zajmuje miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu.

en.wikipedia.org


W 1981 książę poślubił księżniczkę Elisabeth, księżniczkę Lippe-Weinssenfeld.

Księżna Elisabeth/ en.wikipedia.org


Para ma czwórkę dzieci:

 • Księżniczka Sophie (ur. 9 października 1983)
 • Friedrich Ferdinand, Dziedziczny Książę Szlezwiga-Holsztynu (ur. 19 lipca 1985)
 • Książę Constantin (ur. 14 lipca 1986)
 • Książę Leopold (ur. 5 września 1991)Reuss

W przeszłości Reuss był częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Potem należało kolejno do: Związku Reńskiego, Związku Niemieckiego i Cesarstwa Niemieckiego. Obecnie roszczenia do tronu składa Heinrich XIV Reuss.

Heinrich jest głową rodu od 2012, od momentu kiedy umarł jego ojciec Heinrich IV. Na co dzień mieszka on w Zamku Ernstbrunn w Austrii. Rodzina ma również prywatną rezydencję we wschodnich Niemczech.

en.rodovid.org

Żoną księcia jest baronessa Johanna Raitz von Frentz.

Heinrich z żoną - deskgram.net

Para ma czwórkę dzieci:

 • Heinrich XXIV, Dziedziczny Książę Reuss (ur. 2 kwietnia 1997)
 • Księżniczka Tatiana (ur. 24 czerwca 2001)
 • Księżniczka Xenia (ur. 5 marca 2006)
 • Książę Heinrich V (ur. 12 stycznia 2012)Waldeck i Pyrmont

Oba te księstwa zjednoczyły się w 1682. Rozdzielono je w 1919. Obecną głową rodu jest Wittekind zu Waldeck-Pyrmont.

Książę urodził się w 1936. Jego ojcami chrzestnymi zostali Adolf Hitler i Heinrich Himmler. Został pretendentem po śmierci ojca, w 1967.

erhj.blogspot.com

Żoną Wittekinda jest hrabina Cecilie von Goëss-Saurau. Mają trzech synów:
 • Książę Carl-Anton (ur.1991)- Następca Tronu
 • Książę Josias (ur. 1993)
 • Książę Johannes (ur. 1993)

erhj.blogspot.comWestfalia 

Pretendentami do tego tronu są głowy rodu Bonapatów. Nieco informacji o nich znajdziecie TUTAJ.

pinterest.com


Wirtembergia


Wirtembergia była pierwotnie częścią księstwa Szwabii. Stała się niezależnym księstwem w 1495. W 1803 ówczesny władca (Friedrich I) otrzymał tytuł elektora. Po Kongresie Wiedeńskim Wirtembergia została połączona unią personalną z Bawarią. Zachowała autonomię aż do 1918.

Obecny pretendent, Carl von Württemberg jest synem księcia Albrechta i austriackiej arcyksiężniczki Rosy. Został następcą tronu po zrzeczeniu się praw przez starszego brata.

Carl z żoną na ślubie wnuczki w 2018 - pinterest

W 1960 jego żoną została Diane, księżniczka Orleanu (siostra jednego z pretendentów do tronu Francji).

Julio Piatti / Point de Vue

Para ma szóstkę dzieci:

 • Książę Friedrich (ur. 1 czerwca 1961, zm. 9 maja 2018)- mąż księżniczki Marie zu Wied; ojciec Wilhelma, następcy Księcia Carla, Marie-Amelie i Sophie-Dorothei. Zginął w wypadku samochodowym.
Wdowa po księciu Friedrichu z synem Wilhelmem - dailymail.co.uk

 • Księżna Mathilde (ur. 11 lipca 1962)- żona Dziedzicznego Hrabiego Ericha von Waldburg zu Zeil; matka Marie-Thérèse, Elisabeth, Charlotte, Hélène i Gabrielle
 • Książę Eberhard (ur. 20 czerwca 1963)- mąż Lucii Copf, ojciec Alexandra
 • Książę Philipp (ur. 1 listopada 1964)- mąż księżniczki Marie Caroline z Bawarii (siostry dziedzicznej księżnej Sophie z Liechtensteinu); ojciec Sophie, Pauline, Carla Theodora i Anny
Książę Philipp z rodziną na ślubie najstarszej córki Sophie z Maximilienem d'Andigné. Od lewej: Pauline, Philipp, Anna, Sophie i Maximilien, Marie-Caroline i Carl - Herzogliche Verwaltung / stuttgarter-nachrichten.de

 • Książę Michael (ur. 1 grudnia 1965)- mąż Julii Storz
 • Księżna Fleur (ur. 4 listopada 1977)- żona hrabiego Moritza van Goëss; matka Zeno, Falminii i Livii


Iza & LarissaŹródło: almanachdegota.org, wikipedia.org, dinastias.fotogratis.es

7 komentarzy:

 1. niesamowita notka.genialne.mam prośbe widziałam karki z Jordani i Grecji czy mogła bym dostac adres bo też w przyszłości chciałabym wysłac okolicznościowe kartki.Wszystkiego dobrego pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam tylko adres do Grecji: P.O.Box 51577, 145 03, Athens, Greece

   Usuń
 2. Sachsen-Coburg-Gotha są bardzo blisko spokrewnieni ze Szwedzką Rodziną Królewską (dlatego też książę Andreas jest ojcem chrzestnym Madeleine, a Victoria chrzestną jego wnuczki). księżna Sybilla (matka króla Karola Gustawa) wywodziła się z dynastii Saxe-Coburg and Gotha (była siostra siotra Dziedzicznego Księcia Friedricha Josiasa, ojca ksiecia Andreasa). Co ciekawe Friedrich był najmłodszy z rodzeństwa, Johann Leopold (najstarszy z rodzeństwa poślubił niżej urodzoną kobietę i stracił tytuł, a Hubertus (drugi syn i starszy brat Friedricha) zginął w czasie II wojny światowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Duuużo informacji, wszystko super opisane i wyjaśnione. To lubię! Dzięki za kolejną dawkę historii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie, najfajniejsza jest pierwsza rodzina, Hohenzollernowie. Tylko że nie cierpię cesarza Wilhelma, on był okropny. Jak ja go nie cierpię.

  Aha, to nie jest zdjęcie ślubne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Była też rodzina Schwarzburg, ale wymarła. Mało się o nich mówi, ale ich państewka były małe i prawie nic nie znaczyły.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.