czwartek, 31 grudnia 2015

Podsumowanie roku 2015

Tak jak w zeszłym roku przygotowałam dla Was podsumowanie najważniejszych królewskich wydarzeń roku 2015. Pamiętacie je wszystkie?


***


Styczeń


7- Nastąpiła oficjalna prezentacja monakijskich bliźniąt, Księżniczki Gabrielli i Dziedzicznego Księcia Jacques'a.

hellomagazine.com


23- Król Arabii Saudyjskiej, Abdullah bin Abdul Aziz zmarł po długotrwałej walce z chorobą płuc. Miał 90 lat. 
Nowym królem został jego brat, Salman.

ibtimes.com

 
Tego samego dnia Księżniczka Haya otrzymała Hunger Hero Award, za swój wkład w walkę z głodem na świecie.


thenational.ae 24- Johan Martin Ferner, mąż Księżniczki Astrid z Norwegii, zmarł w wieku 87 lat.


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że otrzymaliśmy wiadomość, że Johan Martin Ferner zmarł. Nasze myśli są teraz z Księżniczką Astrid i jej rodziną, którzy stracili wspaniałego męża, ojca, teścia i dziadka.

royalcourt.no27- Król Philippe, Królowa Mathilde, Król Willem-Alexander, Królowa Máxima, Książę Haakon, Książę Frederik, Księżniczka Victoria, Dziedziczny Wielki Książę Guillaume i Dziedziczna Wielka Księżna Stéphanie uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

royalista.com
 

28- O godzinie 22:10 w Klinice HELIOS w Bad Berleburg, w Niemczech, na świat przyszła Louisa Johannsmann. Jest to drugie dziecko Księżniczki Nathalie zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg i Alexandra Johannsmanna. Para ma jeszcze syna, Konstantina (ur. w 2010r.).

koeniglicherbeobachter.blogspot.com
Luty


14- Edward, Książę Kentu, otrzymał Dresden Peace Prize, za swój wkład w pojednanie się Wielkiej Brytanii i Niemiec.

radicalroyalist.blogspot.com


16- José Antonio Mestre, starszy brat Wielkiej Księżnej Marii Teresy, zmarł w swoim domu w Miami. Miał 62 lata.

lux-arazzi.blogspot.com


17- Księżna Camilla objęła patronat nad Women of the World Festival

royalista.com


21- Książę Henri otrzymał tytuł Przyjaciela Psa Roku na wystawie psów w Hillerød.

royalista.com


Tego samego dnia Królowa Noor otrzymała nagrodę im. Woodrow Wilsona na Uniwersytecie Princeton. Jest ona przyznawana co roku absolwentom uniwersytetu, którzy "ucieleśniają" idee byłego prezydenta USA.

nj.com


24- Magazyn Hello! opublikował nigdy wcześniej nie widziane zdjęcia Księcia Edwarda (byłego króla Wielkiej Brytanii, Edwarda VIII) i jego żony, Wallis Simpson.


controversialdocumentaries.blogspot.com27- Rodzice Srirasmi Suwadee (byłej żony Następcy Tronu Tajlandii), Apiruj i Wanthanee Suwadee, zostali aresztowani pod zarzutem obrazy Króla (lèse-majesté). Były teść Księcia Mahy Vajiralongkorn'a w drodze do aresztu powiedział dziennikarzom, że wraz z żoną proszą "Rodzinę Królewską o łaskę".
Najwyższy wymiar kary za popełnienie lèse-majesté to 15 lat więzienia.

bbc.co.uk
Marzec


2- Zaprezentowano nowe monety z wizerunkiem Królowej Elizabeth II. Projektantem monet jest Jody Clark.

telegraph.co.uk


3- Magazyn Bunte poinformował, że Książę Georg Friedrich i Księżna Sophie (z domu von Isenburg) spodziewają się narodzin swojego trzeciego dziecka, a poród planowany jest na kwiecień.
Para jest już rodzicami bliźniaków, Carla Friedricha i Louisa Ferdinanda (ur. w 2013r.)

pinterest.com


Tego samego dnia na świat przyszedł Szejk Tamim bin Abdullah, pierwsze dziecko Szejka Abdullaha (syna byłego Emira Kataru, Hamada bin Khalifa Al Thani, i jego trzeciej żony, Noory bint Khalid Al Thani) i Szejki Al-Mahy.

gulf-times.com


4- Opublikowano nowe zdjęcie Królowej Margrethe II oraz logo zbliżających się uroczystości związanych z 75-tymi urodzinami monarchini.
 
theroyalforums.com5- Królowa Máxima dokonała otwarcia kanału swojego imienia w Den Bosch, w północnej Brabancji.

kijkopdenbosch.nl


13- Księżna Mabel otrzymała Champions for Change Award za swoją pracę i wkład w walkę z zawieraniem przedwczesnych małżeństw przez dziewczynki. Nagrodę wręczyła jej Księżna Mary.

cotilleando.com


16- Księżna Sarah (żona Następcy Tronu Brunei) pojawiła się na obchodach Chińskiego Nowego Roku w widocznej ciąży. Dziecko, które przyjdzie na świat będzie trzecim dzieckiem Księżnej i Księcia Al-Muhtadee Billaha. 
Para ma już dwójkę dzieci: Księcia Abdula Muntaqim'a (ur. w 2007r.) i Księżniczkę Muneerah Madhul (ur. w 2011r.)

my.xfinity.com


17- Księżniczka Beatrix i Księżna Mabel rozdały pierwsze nagrody im. Księcia Friso.

theroyalforums.com


22- W Królewskiej Kaplicy w Sztokholmie odbyły się chrzciny Désirée Magnuson, córki Gustafa Magnusona i jego żony, Vicky (z domu Andren).
Rodzicami chrzestnymi dziewczynki zostali Oscar Magnuson i Księżniczka Victoria.


Wszystko poszło zgodnie z planem. To była bardzo lekka i wielka uroczystość. Wszyscy byli zadowoleni. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani.

expressen.comTego samego dnia szczątki Ryszarda III (ostatniego władcy Anglii z dynastii Plantagenetów) zostały przywiezione do Katedry Leicester.
Szczątki Króla zostały odnalezione w 2012r. Były zakopane pod parkingiem podziemnym w Leicester.

bbc.co.uk


25- Duński Dwór Królewski poinformował, że od sierpnia Książę Henrik będzie uczęszczał do Szkoły Sct. Joseph Sisters w Ordrup.

newmyroyals.com


26- Nowy Akt Sukcesyjny Wielkiej Brytanii z 2013r. wszedł w życie o północy. Zapewnia on dziedziczenie tronu na zasadzie primogenitury absolutnej (wg. starszeństwa), pozwala na zawieranie małżeństw z katolikami, a o pozwolenie na małżeństwo mają obowiązek występować jedynie osoby zajmujące pierwsze 6 miejsc w sukcesji.
Oznacza to, że na listę sukcesji do brytyjskiego tronu zostali z powrotem wpisani np. Książę Michael z Kentu i Król Willem-Alexander z Holandii. Z kolei np. dzieci Lady Daviny Lewis (córki Księcia Gloucester), Senna i Tāne, zamienili się miejscami (do tej pory starsza Senna musiała ustąpić młodszemu bratu, ze względu na męską primogeniturę).


en.wikipedia.orgTego samego dnia szczątki Króla Ryszarda III zostały pochowane w Katedrze Leicester.

dailymail.co.uk


27- Magazyn Bunte poinformował, że Książę Alexander von Schaumburg-Lippe i jego druga żona, Nadja-Anna (z domu Zsoeks) potwierdzili, że są w separacji. Oboje zapewnili, że była to ich wspólna decyzja i wciąż są przyjaciółmi.
 Para pobrała się w czerwcu 2007r. Wspólnie wychowują dwie córki: Felipę (ur. w 2008r.) i Philomenę (ur. w 2011r.).


Alexander: Nadja i ja jesteśmy w separacji od ponad roku, ale nie szkodzi to naszym przyjacielskim relacjom. Nadja jest wspaniałą kobietą i matką oraz wartościową przyjaciółką.


Nadja: Alexander jest ważną osobą w moim życiu, wspaniałym doradcą i bardzo kochamy naszą rodzinę. W przyszłości zamierzamy dalej spędzać ze sobą dużo czasu. 

royaltravel.blogspot.com
Kwiecień


2- Rano, na skutek cesarskiego cięcia, na świat przyszła Księżniczka Emma Marie Charlotte Sophie, trzecie dziecko i pierwsza córka Księcia Georga Friedricha i Księżnej Sophie.
 

gala.de
Tego samego dnia Serwis Informacyjny Holenderskiego Rządu poinformował, że Książę Constantijn i jego rodzina z powrotem zamieszkają w Hadze. Przeprowadzka jest planowana na lato. Do tej pory rodzina mieszkała w Brukseli z przyczyn zawodowych.

purepeople.com

Również 2 kwietnia, Księżniczka Kako rozpoczęła naukę na Międzynarodowym Uniwersytecie Chrześcijańskim w Tokio.

doubimei.com


 6- W Pałacu Elisabetha zostały zaprezentowane trzy nowe linie czekolad, na cześć rumuńskiej pary książęcej: JKW Księżniczka Margareta, JKW Książę Radu i Zamek Peleş. Wyprodukowała je firma Kandia Regal, a każda z czekolad ma inną zawartość kakao.

adevarul.ro


 7- O godzinie 11:30 w szpitalu w Madrycie zmarł Książę Kardam. Książę przebywał w śpiączce od stycznia 2010r., co było skutkiem poważnego urazu głowy doznanego w wypadku samochodowym w 2008r. Powodem śmierci była infekcja płuc. Książę miał 52 lata.


W ostatnich chwilach, przy łóżku Księcia Kardama czuwali jego rodzice, żona i pozostali członkowie rodziny. 

pinterest.com 11- W Genewie na świat przyszedł Książę Irfan Aga Khan, pierwsze dziecko Księcia Rahima Aga Khan i Księżnej Salwy (z domu Kendra Spears).

closerweekly.com

 
 12- Na świat przyszła India Casiraghi, drugie dziecko i pierwsza córka Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo. 
Para ma już syna, Alexandre'a "Sachę" (ur. w 2013r.).


Księżna Hanoweru i Pani Vera Santo Domingo mają przyjemność ogłosić narodziny ich wnuczki, urodzonej 12 kwietnia 2015r. Matka i dziecko czują się dobrze.

pinterest.com


13- W Radebeul, w Niemczech na świat przyszedł Książę Gero Friedrich Johann, drugie dziecko i pierwszy syn tytularnego Następcy Tronu Saksonii (i Polski), Daniela, i Księżnej Sandry (z domu Scherer).
Para ma już córkę, Annę-Catharinę (ur. w 2013r.).

koeniglicherbeobachter.blogspot.com


14- W Luksemburgu odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę powrotu Wielkiej Księżnej Charlotte do kraju, po 5 latach wygnania.

lux-arazzi.blogspot.com


15- W Pałacu Christiansborg odbył się oficjalny bankiet w związku z 75-tymi urodzinami Królowej Margrethe II, na którym pojawili się m.in.: Król Carl XVI Gustaf, Królowa Silvia, Król Harald V, Królowa Sonja, Król Philippe, Królowa Mathilde, Król Felipe VI, Królowa Letizia, Wielki Książę Henri, Król Willem-Alexander i Królowa Máxima.

kungahuset.se


19- Dziedziczna Księżna Kelly (z domu Rondestvedt) pojawiła się na wystawie TimeDream w Zamku Callenburg w Coburgu w zaawansowanej ciąży. Dziecko, które przyjdzie na świat będzie drugim dzieckiem Dziedzicznej Księżnej i Dziedzicznego Księcia Hubertusa. 
Para ma już córkę, Katharinę (ur. w 2014r.)
21- W Madrycie na świat przyszła Księżniczka María, siódme dziecko i trzecia córka Księcia Pedro (obecnie jednego z dwóch pretendentów do tronu Królestwa Obojga Sycylii) i jego żony, Sofíi (z domu Landaluce y Melgarejo).
Para jest już rodzicami: Jaime (ur. w 1993r.), Juana (ur. w 2003r.), Pablo (ur. w 2004r.), Pedro (ur. w 2007r.), Sofíi (ur. w 2008r.) i Blanci (ur. w 2011r.).


pinterest.com


28- W wywiadzie dla München TV Księżna-Wdowa Gloria von Thurn und Taxis poinformowała, że jej córka i zięć, Księżniczka Maria Theresia von Thurn und Taxis i Hugo Wilson, spodziewają się swojego pierwszego dziecka- córki.


Jest bardzo szczęśliwa. Spodziewa się dziecka.

gettyimages.com

Maj

2- Szczątki Wielkiego Księcia Mikołaja Nikołajewicza (wnuka Cara Mikołaja I) i jego żony, Anastazji, zostały przeniesione na Bracki Cmentarz Wojskowy w Moskwie.

gettyimages.com


Tego samego dnia, o godzinie 8:34 czasu lokalnego w Londynie, na świat przyszła pierwsza córka i drugie dziecko Księcia Williama i Księżnej Kate (z domu Middleton).
Para ma już syna, George'a (ur. w 2013r.).


Jej Królewska Wysokość Księżna Cambridge urodziła córkę o godzinie 8:34 rano.
 
nytimes.com4- Pałac Kensington poinformował, że urodzona dwa dni wcześniej brytyjska księżniczka otrzymała imiona Charlotte Elizabeth Diana.

  
Książę i Księżna Cambridge mają zaszczyt poinformować, że nazwali swoją córkę Charlotte Elizabeth Diana.

telegraph.co.uk


Tego samego dnia Księżniczka Ingrid Alexandra po raz pierwszy w życiu ochrzciła statek- łódź ratunkową Elias.


Chrzczę Ciebie Eliasie. Niech szczęście będzie z Tobą i Twoją załogą w Twojej odpowiedzialnej pracy wykonywanej wzdłuż norweskiego wybrzeża.

royalista.com


6- Księżniczka Benedikte otrzymała SOS Children's Villages Family Prize 2015. Nagroda jest przyznawana co roku przez Stowarzyszenie Wioski Dziecięce, któremu Księżniczka patronuje od 20 lat.

royalista.com


 Tego samego dnia Książę Michael z Badenii ogłosił swoje zaręczyny z panną Christina Höhne. Para spotykała się od sześciu lat.
Ślub odbędzie się w czerwcu, w prywatnej ceremonii w Salem.

pinterest.com


6- Księżniczka Élisabeth po raz pierwszy w życiu ochrzciła statek- jednostkę patrolową P902 Pollux.


Chrzczę Ciebie Polluxie oraz życzę Tobie i Twojej załodze bezpiecznej podróży.

gofugyourself.com


7- Magazyn Hola! opublikował zdjęcia z niedawnej uroczystości przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przez Doñę Irene, która odbyła się w Kościele w Hermance, w Szwajcarii, gdzie od 2013r. mieszka rodzina dziewczynki.

pinterest.com


10- W Katedrze w Monako odbyły się chrzciny Księżniczki Gabrielli i Dziedzicznego Księcia Jacques'a. Rodzicami chrzestnymi Gabrielli zostali Gareth Wittstock i Nerine Pienaar, a Jacques'a- Christopher Le Vine Jr. i Diane de Polignac Nigra.

newmyroyals.com


Tego samego dnia odbyły się uroczystości zakańczające religijne święto Oktave w Luksemburgu. Zgodnie z tradycją członkowie Rodziny Wielkoksiążęcej pozdrowili swoich poddanych z balkonu.
Była to pierwsza okazja do zobaczenia Księżniczki Amalii od czasu jej chrzcin.

pinterest.com


Również 10 maja, w Pałacu Elisabeta w Bukareszcie odbyło się garden party z okazji obchodów Dnia Króla

theroyalforums.com


13- Duński Dwór Królewski poinformował, że nową lady-in-waiting Księżnej Mary została 44-letnia Christine Pii Hansen. Swoje obowiązki ma podjąć 8 czerwca.

pinterest.com


17- W kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie odbyły się zapowiedzi ślubne Księcia Carla Philipa i jego narzeczonej, panny Sofii Hellqvist.

pinterest.com


20- Infantka Leonor przyjęła sakrament Pierwszej Komunii Świętej wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy.
 
us.hellomagazine.com


25- Królowa Letizia rozpoczęła swoją pierwszą samodzielną wizytę zagraniczną. Odwiedziła Honduras i Salwador.

movenoticias.com
 Czerwiec


1- W wyniku choroby nowotworowej zmarła Księżna Alexandra Hanowerska, wdowa po wnuku ostatniego Cesarza Niemiec, Wilhelma II. Miała 77 lat.

theroyalforums.com


4- Królowa Elizabeth II odznaczyła Księcia Harry'ego Orderem Victorii, w prywatnej ceremonii.

hellomagazine.com


6- Pałac Kensington wydał pierwsze oficjalne zdjęcia Księżniczki Charlotte z jej bratem, Księciem George'm.


startribune.com


Tego samego dnia Księżniczka Isabella po raz pierwszy w życiu ochrzciła statek, nazwany na jej cześć- prom M/F Prinsesse Isabella.

parismatch.com


Również 6 czerwca, w ściśle prywatnej ceremonii Hrabia Valentin Habsburg-Lotaryński (praprawnuk Cesarzowej Sissi) poślubił pannę Claudię Mittermayr.7- Dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Króla Olava V na Placu Ratuszowym w Oslo.


gettyimages.com


Tego samego dnia na świat przyszedł Książę Muhammad Aiman, trzecie dziecko i drugi syn Księcia Al-Muhtadee Billah'a i Księżnej Sarah.
O narodzinach dziecka poinformowano oficjalnie dopiero 21 czerwca.

tengkusyah.blogspot.com


8- W Kościele San Jerónimo el Real w Madrycie odbyła się msza upamiętniająca zmarłego w kwietniu Księcia Kardama. 
Pojawiło się na niej wielu członków innych rodzin królewskich: Król Juan Carlos, Królowa Sofía, Król Felipe VI, Królowa Letizia, Infantka Elena, Infantka Cristina, Księżniczka Beatrix, Król Willem-Alexander, Królowa Máxima, Książę Constantijn, Księżna Laurentien, Książę Pavlos, Księżniczka Irene, Książę Duarte Pio i Księżna Isabel.

dailymail.co.uk


11- Hiszpański Dwór Królewski poinformował, że Król Felipe VI pozbawił swoją siostrę, Infantkę Cristinę, tytułu Księżnej Palma de Mallorca, w związku z zarzutami korupcyjnymi wobec niej i jej męża.
Od tej pory córka Króla Juana Carlosa będzie używać jedynie tytułu JKW Infantki Hiszpanii. Jej mąż automatycznie również stracił tytuł Księcia Palma de Mallorca i będzie znany jako JE Iñaki Urdangarín.
 Utrata tytułów nie jest równoznaczna z utratą miejsca w sukcesji do hiszpańskiego tronu. Cristina i jej dzieci wciąż zajmują przysługujące im pozycje w sukcesji.


presstv.com12- Odbył się bankiet przedślubny Księcia Carla Philipa i panny Sofii Hellqvist.

gettyimages.co.uk


13- Jak co roku, Brytyjska Rodzina Królewska świętowała Trooping the Colour. W tym roku, wraz z całą rodziną, na balkonie pojawił się po raz pierwszy Książę George.

abcnews.go.com


Tego samego dnia, w kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie, Książę Carl Philip poślubił pannę Sofię Hellqvist.
Wśród gości znaleźli się m.in.: Królowa Mathilde, Królowa Margrethe II, Książę Frederik, Księżna Mary, Książę Joachim, Księżna Marie, Księżna Hisako (wdowa po kuzynie Cesarza Akihito), Królowa Sonja, Książę Haakon, Księżna Mette-Marit, Księżniczka Märtha Louise, Ari Behn, Hrabia Edward, Hrabina Sophie, Książę Nikolaos i Księżna Tatiana.
Po ślubie panna młoda otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Szwecji, Księżnej Värmland.

fotosidan.se


Również 13 czerwca, w kaplicy Zamku Hohenzollern odbyły się chrzciny Księżniczki Emmy Marie.

tumblr.com

  
 15- Szwedzki Dwór Królewski poinformował, że w Szpitalu Danderyd o godzinie 13:45, Księżniczka Madeleine urodziła syna.
Chłopiec jest drugim dzieckiem Księżniczki i jej męża, Chrisa O'Neilla. Para ma już córkę, Leonore (ur. w 2014r.).

us.magazine.com Tego samego dnia Książę Hashem i jego żona, Księżniczka Fahdah, powitali na świecie swoje czwarte dziecko i pierwszego syna, Al Husseina Hidarę.
Para ma już trzy córki: Haalah (ur. w 2007r.), Rayet (ur. w 2008r.) i Fatimę (ur. w 2011r.).


tumblr.com Również 15 czerwca, Księżniczka Haya otrzymała Longines Ladies Award.
 
worldroyalfamily.blogspot.com 16- Opublikowano pierwsze zdjęcie syna Księżniczki Madeleine i Chrisa O'Neilla.

thelocal.se


17- Na specjalnym posiedzeniu rządu Król Carl XVI Gustaf ogłosił, że urodzony dwa dni wcześniej szwedzki książę będzie nosił imiona Nicolas Paul Gustaf i otrzyma tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Ångermanland.


people.com
Tego samego dnia opublikowano pierwsze zdjęcia Księcia Irfana Aga Khan.


ismaili.com
18- W kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie odbyła się msza na cześć narodzin Księcia Nicolasa.
 
pinterest.comTego samego dnia Zara Philips zaprezentowała swoją nową kolekcję biżuterii, zainspirowaną jej karierą jeździecką.

dailymail.co.uk


22- W Zamku Kinnaird, w wieku 85 lat, zmarł James Carnegie, 3. Książę Fife. Był on potomkiem Króla Edwarda VII.
Po jego śmierci jego jedyny syn, David, został 4. Księciem Fife.

wikiwand.com


23- Królowa Sofía otrzymała Nagrodę Joaquin'a Ruiz-Giménez'a od Komitetu Hiszpańskiego UNICEF-u, za swoją pracę na rzecz dzieci.
Nagrodę wręczyła jej synowa, Królowa Letizia.

contactmusic.com


28- W związku z dwudziestymi pierwszymi urodzinami Księcia Husseina, założono jego oficjalną stronę internetową- www.alhussein.jo, dostępną w języku arabskim i angielskim.

jordantimes.com
Lipiec


1- Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej saudyjski książę, Alwaleed bin Talal, ogłosił, że całą swoją fortunę (ok. 32 miliardy dolarów) przekaże na cele charytatywne.

ibtimes.co.uk


4- Król Tupou VI i jego żona, Królowa Nanasipau'u, zostali oficjalnie koronowani w Kościele Free Wesleyan Centenary w Nuku'alofa. Tupou VI sprawował władzę na Tondze od śmierci brata w 2012r.
Na koronacji pojawili się członkowie innych rodzin panujących: Książę Naruhito, Księżna Masako, Arcyksiążę Georg i Księżniczka Marie-Therese von Hohenberg (prawnuczka Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda).

dw.com


Tego samego dnia w Zamku Salem Książę Michael poślubił pannę Christine Höhne.
Wśród gości znaleźli się m.in.: Arcyksiążę Marcus, Hrabianka Maria Magdalena, Sebastian Bergmann, Hrabia Valentin, Hrabina Claudia, Księżna Elisabeth (siostra Dziedzicznej Księżnej Sophie z Liechtensteinu), Książę Hassan (wuj Króla Abudllaha II) i Księżna Sarvath.

pinterest.com


5- Księżniczka Charlotte została ochrzczona w Kościele Św. Marii Magdaleny w Sandringham, w Norfolk.
Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Wielmożna Laura Fellowes, Sophie Carter, Adam Middleton, James Meade i Thomas van Straubenzee.

telegraph.co.uk


9- Rzecznik rodziny von Isenburg poinformował magazyn Bunte, że Dziedziczny Książę Alexander (brat Księżnej Sophie z Niemiec) i jego żona, Sarah (z domu Lorenz), spodziewają się swojego pierwszego dziecka.


 Z ogromną radością Rodzina Książęca Isenburga potwierdza, że Dziedziczny Książę i Dziedziczna Księżna spodziewają się swojego pierwszego dziecka pod koniec roku.

pinterest.com


Tego samego dnia, po długiej chorobie, w USA zmarł Książę Saud Al Faisal (wnuk Króla Abulaziza Ibn Sauda). Miał 75 lat.

en.trend.az


11- W Monako odbyły się oficjalne uroczystości w związku z dziesięcioleciem panowania Księcia Alberta II.

worldroyalfamily.blogspot.com


15- Na świat przyszły bliźnięta- Szejk Mohammed i Szejka Dubai, pierwszy syn i pierwsza córka Szejka Majida (syna Szejka Dubaju, Mohammeda) i jego żony, Szejki Hessy Beljafly.

theroyalforums.com


Tego samego dnia, w Monachium, na świat przyszedł Książę Philipp Hubertus Andreas Christian- drugie dziecko i pierwszy syn Dziedzicznego Księcia Hubertusa i Dziedzicznej Księżnej Kelly.

royalcorrespondent.com


17- W Białym Pałacu w Belgradzie odbyły się uroczyste obchody 70-tych urodzin Księcia Alexandra (pretendenta do tronu Serbii).
Uczestniczyło w nich wielu członków innych rodzin monarszych, m.in.: Król Carl XVI Gustaf, Królowa Silvia, Książę Albert II, Księżniczka Margareta, Książę Radu, Car Simeon II, Caryca Margarita, Królowa Sofía, Książę Nikola II, Księżniczka Irene i Książę Amyn Muhammad Aga Khan.

vanitatis.elconfidencial.com


25- W Sali Lustrzanej Pałacu Książęcego w Monako, w ceremonii cywilnej, Pierre Casiraghi poślubił swoją wieloletnią partnerkę, pannę Beatrice Borromeo.
 
fashion-mommy.com28- W Szpitalu Uniwersyteckim w Salamance zmarł dziadek Królowej Letizii, Francisco Rocasolano. Miał 98 lat.

elimparical.es
Sierpień


1- Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo wzięli ślub kościelny na wyspie Isola Bella. 
Wśród gości znaleźli się m.in.: Książę Haakon, Księżna Mette-Marit, Marius Borg-Høiby, Książę Félix, Księżna Claire z Luksemburga, Księżniczka Maria-Anunciata (bratanica Księcia Hansa-Adama II) i piosenkarka Lana Del Rey.

gofugyourself.com


Tego samego dnia ogłoszono, że Lord Frederick Windsor i Lady Frederick Windsor (z domu Sophie Winkleman) spodziewają się narodzin swojego drugiego dziecka w styczniu 2016r.
Para ma już córkę, Maud (ur. w 2013r.).

pinterest.com


Również 1 sierpnia, Król Mihai podpisał dokument, w którym pozbawił swojego wnuka, Księcia Nicolae praw do tronu. Powody tej decyzji nie są do końca znane. Książę stracił również wszelkie tytuły i wrócił do nazwiska Nicholas Medforth-Mills.


Dnia 1 sierpnia 2015r. Jego Królewska Mość, Król Mihai podpisał dokument, który odebrał jego wnukowi, Nicholasowi, synowi Księżniczki Eleny, tytuł "Księcia Rumunii" i tytuł "Jego Królewskiej Wysokości", a także wykluczył Nicholasa w linii sukcesji do tronu Rumunii. Ta decyzja weszła w życie tego samego dnia.

Jako głowa Domu Rodziny Królewskiej Rumunii, Król Mihai podjął powyższą decyzję z uwagi na czasy jakie nastaną w Rumunii po zakończeniu panowania i śmierci jego córki, Margarety, Dziedziczki Tronu. Jego Królewska Mość oznajmił Rodzinie Królewskiej i rumuńskiej socjecie, że po tymże panowaniu Rumunia będzie potrzebowała rządów pod znakiem skromności, zbalansowania, moralności, szacunku i myślenia zawsze o innych.

Z uwagi na uczucia jakimi darzy swojego wnuka, Mihai ma nadzieję, że Nicholas znajdzie w przyszłości odpowiednią drogę do służenia ideałom i będzie korzystał z zalet danych mu przez Boga.

Jej Królewska Wysokość, Księżniczka Elena, matka Nicholasa, otrzymała osobny list z decyzją, wysłany przez Jego Królewską Mość.

theguardian.com


10- Agencja Cesarska podała do wiadomości, że Cesarzowa Michiko cierpi na chorobę niedokrwienną serca, ale operacja nie jest na razie konieczna.

imperialfamilyjapan.wordpress.com


13- Opublikowano zdjęcia z chrztu Indii Casiraghi, który odbył się pomiędzy cywilnym a kościelnym ślubem Pierre'a Casiraghi i Beatrice Borromeo, w Kaplicy Miłosierdzia w Monako.
 
flickr.com 14- Książę Henrik rozpoczął naukę w Szkole Sct. Joseph Sisters w Ordrup.


W swoim plecaku mam piórnik i pudełko śniadaniowe. Najbardziej lubię arytmetykę.
 
people.com 16- Książę Frederik otrzymał Złotą Przypinkę Federacji Tenisowej. Książę jest patronem Duńskiej Federacji Tenisowej.

royalista.com


20- W Detmold zmarł Książę Lippe, Armin. Nowym Księciem Lippe został jego syn, Stephan.

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Dr Arimna, Księcia Lippe, który zmarł po krótkiej, ale poważnej chorobie w otoczeniu rodziny 20 sierpnia 2015r., w wieku lat 91, w Detmold 

royaltravel.blogspot.com 21- W Londynie, o godzinie 9:59 czasu lokalnego, na świat przyszła Mafalda Beatrix Maria Wilson. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem i córką Księżniczki Marii Theresii von Thurn und Taxis i Hugo Wilsona.
 
royalwatcherpoland.blogspot.com 24- Księżniczka Catharina-Amalia rozpoczęła naukę w Chrześcijańskim Gimnazjum Sorghvliet w Hadze.
 
vanityfair.mx25- Na świat przyszedł Sigvard Magnuson, drugie dziecko i syn Victora Magnusona i jego partnerki, Fridy Bergström.
Para ma już starszego syna, Edmunda (ur. w 2012r.).

swedish-princesses.blogspot.com


 26- Księżniczka Madeleine, Chris O'Neill i ich dzieci oficjalnie zamieszkali na stałe w Londynie, w związku z pracą Pana O'Neilla.

gala.de31- Agencja rządowa Royal Mint wydała srebrne monety dwudziestofuntowe, w związku ze zbliżającym się dniem, w którym Królowa Elizabeth II zostanie najdłużej panującym brytyjskim władcą.

bbc.co.uk
 
 Wrzesień


4- Szwedzki Dwór Królewski poinformował, że Księżniczka Victoria i Książę Daniel (z domu Westling) spodziewają się narodzin swojego drugiego dziecka w marcu 2016r. 
Para ma już córkę, Estelle (ur. w 2012r.).


Ich Królewskie Wysokości Księżniczka Victoria i Książę Daniel mają przyjemność ogłosić, że Księżniczka spodziewa się ich drugiego dziecka. Poród przewidywany jest na marzec 2016r.  
 
pinterest.comTego samego dnia, w Madrycie, odbył się chrzest Księżniczki Maríi.

noblesseetroyautes.com


 8- Poinformowano, że Hrabina Alexandra i jej drugi mąż, Martin Jørgensen, złożyli pozew rozwodowy. Para pobrała się 3 marca 2007r.
 
royalista.comTego samego dnia odbyło się pierwsze samodzielne wyjście Księżnej Sofii, która uczestniczyła w Global Child Forum w Pretorii.

theroyalcourtslescourroyales.blogspot.caRównież 8 sierpnia, poinformowano, że po długotrwałej chorobie w szpitalu w Traunstein zmarła Księżna Donata z Oldenburga (matka Księcia Georga Friedricha).
Miała 65 lat.

royaltravel.blogspot.com


9- Królowa Elizabeth II została najdłużej panującym brytyjskim monarchą. Tego dnia "pobiła" dotychczasowy rekord Królowej Victorii, panując przez 23 226 dni, 16 godzin i ok. 30 minut.

telegraph.co.uk


12- Na zaproszenie Księcia Haakona i Księżnej Mette-Marit do Mågerø przyjechali: Książę Fredrik, Księżna Mary, Książę Christian, Księżniczka Isabella, Książę Vincent, Księżniczka Josephine, Księżniczka Victoria, Księżniczka Estelle, Dziedziczny Wielki Książę Guillaume i Dziedziczna Wielka Księżna Stéphanie.
Wszyscy (wraz z Księżniczką Ingrid Alexandrą i Księciem Sverre Magnusem) zapozowali do wspólnego zdjęcia.

hellomagazine.com


17- Królowa Rania otrzymała Nagrodę Walthera Rathenau z rąk Kanclerz Angeli Merkel, za pracę w budowaniu pokoju i zrozumienia pomiędzy Wschodem a Zachodem.
 
univision.com 19- Na skutek zawału serca zmarł najstarszy syn Szejka Mohammeda i Szejki Hind, Szejk Rashid. Jego ciało spoczęło na cmentarzu Umm Hurair.
Miał 33 lata.


Szejk Fazza: Dziś straciłem najlepszego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Będę tęsknił za moim drogim bratem, Rashidem. 

themusilimissue.wordpress.com


27- Na świat przyszły bliźnięta- Al Hassan Regragui i Aya Regragui, pierwszy syn i pierwsza córka Szarify Lalli Soukaïny Filali i jej męża, Mohammeda el Mehdi Regragui.
 
yalalla.com


 29- Z powodu długotrwałej choroby, w Berlinie zmarł Książę Friedrich Wilhelm (wuj Księcia Georga Friedricha).
Miał 76 lat.

pinterest.com

 Październik


5- Na swojej farmie w La Toledana, w Retuerta del Bullaque, zmarł Carlos, Książę Calabrii (kuzyn Króla Juana Carlosa, jeden z dwóch pretendentów do tronu Królestwa Obojga Sycylii). Przyczyną śmierci były problemy neurologiczne, których doznał na skutek udaru w 2012r. Miał 77 lat.
Po jego śmierci w funkcji pretendenta zastąpił go jego najstarszy syn, Pedro (dotychczasowy Książę Noto), który tym samym został Księciem Calabrii. Jego syn, Jaime, został nowym Księciem Noto.

tumblr.com


11- W kaplicy Pałacu Drottningholm odbył się chrzest Księcia Nicolasa.
Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Książę Carl Philip, Hrabina Natascha Abensperg und Traun, Gustaf Magnuson, Henry d'Abo, Katarina von Horn i Marco Wajselfisz.

us.hellomagazine.com


12- Księżna Hisako rozpoczęła swoją pięciodniową wizytę w Polsce.

onet.pl


13- Król Philippe i Królowa Mathilde rozpoczęli swoją trzydniową wizytę w Polsce.

royalhats.wordpress.com


15- Szwedzki Dwór Królewski poinformował, że Książę Carl Philip i Księżna Sofia spodziewają się narodzin swojego pierwszego dziecka. Poród przewidywany jest na kwiecień 2016r.


Jesteśmy bardzo szczęśliwi i podekscytowani mogąc ogłosić, że spodziewamy się naszego pierwszego dziecka.
 
dailymail.co.uk


16- Na świat przyszedł Henri Maguson, drugi syn Oscara Magnusona i jego żony, Emmy (z domu Ledent).
Para ma już starszego syna, Alberta (ur. w 2013r.).
 
swedish-princesses.blogspot.com26- Duńska prasa poinformowała, że podczas odbywania swojej oficjalnej podróży do Chin, Królowa Máxima zachorowała na infekcję nerek.
Później Królowa musiała przerwać wizytę i być hospitalizowana.

theroyalforums.com


28- W wywiadzie dla portalu Aleteia Arcyksiążę Imre potwierdził spekulacje, że wraz z żoną, Arcyksiężną Kathleen (z domu Walker), spodziewa się narodzin drugiego dziecka w lutym 2016r.
Para ma już córkę Marię-Stellę (ur. w 2013r.)

royalfamiliesoftheworld.tumblr.com


30- W związku z nadchodzącymi 10-tymi urodzinami Infantki Leonor, Król Felipe VI odznaczył ją Orderem Złotego Runa. Jest to tradycyjne odznaczenie hiszpańskich następców tronu.
Tym samym Leonor jest obecnie najmłodszą żyjącą posiadaczką tego orderu.
 
newmyroyals.com

Listopad


3- Serce Królowej Marie Rumuńskiej powróciło do miejsca, w którym zmarła, czyli do Zamku Pelişor.

aboutroyalty.blogspot.com


9- Podczas swojego wyjścia Księżna Viktória (z domu Cservenyák) ogłosiła, że wraz z Księciem Jaime spodziewa się narodzin ich drugiego dziecka w lecie 2016r.
Para ma już córkę, Zitę (ur. w 2014r.).

royalista.com


11- Podczas obchodów 60-tych urodzin Króla-Ojca Jigme Singye, Król Jigme Khesar Namgyel ogłosił, że wraz ze swoją żoną, Królową Jetsun Pemą, spodziewają się narodzin swojego pierwszego dziecka- syna, w okolicach 8 lutego 2016r.


 Podczas tej najważniejszej z uroczystości, kiedy świętujemy 60-te urodziny Jego Królewskiej Mości Czwartego Druk Gyalpo, mam przyjemność ogłosić, że Jetsun i ja z niecierpliwością oczekujemy narodzin naszego syna w nadchodzący Chiński Nowy Rok. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że możemy ofiarować taki dar z okazji urodzin Jego Królewskiej Mości.
12- Po raz pierwszy od 2003r. Księżna Masako uczestniczyła w corocznym Jesiennym Garden Party.

japantimes.co.jp14- W Zamku Callenberg odbyły się chrzciny Księcia Philippa.
Rodzicami chrzestnymi chłopca zostali: Król Philippe, Dziedziczny Książę Bernhard z Badenii, Dziedziczny Książę Carl Christian von Wrede, Carina Axelsson i Hrabina Alexandra von Schönborn.

dinastias.forogratis.es


24- W Belgii ogłoszono nowy dekret dotyczący tytułów członków Rodziny Królewskiej. Od tej pory tylko dzieci i wnuki monarchy oraz jego następcy będą nosić tytuły Książąt i Księżniczek Belgii.
Dekret "nie działa wstecz"- wszyscy członkowie Belgijskiej Rodziny Królewskiej, którzy te tytuły obecnie noszą, nie utracą ich.

theroyalforums.comTego samego dnia, w Monachium, na świat przyszła Księżniczka Alix Imagina Blanca Irmingard Maria, pierwsze dziecko Dziedzicznego Księcia Alexandra von Isenburga i Dziedzicznej Księżnej Sarah.
O narodzinach dziewczynki poinformowano 3 grudnia.


Uradowana i pełna wdzięczności jest Rodzina Książęca von Isenburg w związku z narodzinami pierwszego dziecka Dziedzicznego Księcia i Dziedzicznej Księżnej. 

il-ducess.livejournal.com25- Książę Carlos i Księżna Annemarie (z domu Gualthérie van Weezel) ogłosili, że spodziewają się narodzin swojego trzeciego wspólnego dziecka w maju 2016r.
Książę Carlos ma już nieślubnego syna ze związku z Brigitte Klynstra, Carlosa (ur. w 1997r.). Wspólnie Carlos i Annemarie mają dwie córki, Luisę (ur. w 2012r.) i Cecilię (ur. w 2013r.).

theroyalforums.com


27- Królowa Jetsun Pema uczestniczyła w ceremonii Salhang Tendril, która rozpoczęła budowę Szpitala Matki i Dziecka jej imienia.

facebook.com

Grudzień


2- Książę Mikasa (wuj Cesarza Akihito) skończył 100 lat. Książę jest najmłodszym z czworga dzieci Cesarza Taishō i Cesarzowej Teimei.
Jest mężem Yuriko Takagi. Ma pięcioro dzieci, dziewięcioro wnucząt i czworo prawnucząt.


Modlę się za szczęście ludzi na całym świecie, a także pragnę wyrazić wdzięczność mojej żonie, Yuriko, za wsparcie, które dawała mi przez ponad 70 lat. 

news.yahoo.com


15- Barbadoscy politycy zaproponowali usunięcie Królowej Elizabeth II jako głowy ich państwa. Planują dokonać tego 30 listopada 2016r., w 50-tą rocznicę odzyskania przez wyspę niepodległości.
Pałac Buckingham oświadczył, że decyzja ta "należy do rządu i mieszkańców Barbadosu".

memegenerator.net


 16- Książę Philip przekazał Księżnej Kate swój patronat nad Air Cadets.

dailymail.co.uk Tego samego dnia magazyn Point de Vue ogłosił, że Książę Jean i Księżna Philomena spodziewają się narodzin swojego czwartego dziecka.
Para jest już rodzicami: Gastona (ur. w 2009r.), Antoinette (ur. w 2012r.) i Louise-Marguerite (ur. w 2014r.).


princessmonarchy.eklablog.comRównież 16 grudnia, w Zurychu na świat przyszedł Xavier Albert Alphons Brenninkmeijer, drugie dziecko i pierwszy syn Księżniczki Caroliny i Alberta Brenninkmeijera.
Para ma już córkę, Alaïę-Marię (ur. w 2014r.).
Narodziny chłopca były wielkim zaskoczeniem, gdyż nie została podana żadna informacja o ciąży Księżniczki. O narodzinach poinformowano 18 grudnia.

show.nl


18- Pałac Kensington poinformował, że pod koniec stycznia Książę George zacznie uczęszczać do żłobka Westacre Montessori School w Norfolk.

cbc.ca


Tego samego dnia Cynthia Rossi (przyrodnia siostra Księcia Louis'a Alphonse'a) poślubiła Benjamina Rouget w prywatnej ceremonii cywilnej w Paryżu.

us.hola.com


25- Haszymidzki Dwór Królewski poinformował, że w USA zmarła Doris Halaby (matka Królowej Noor).

theroyalforums.com


28- Portal Mittelbayerische podał do wiadomości, że Mafalda Wilson została ochrzczona pod koniec listopada w Ratyzbonie, w ściśle prywatnej ceremonii.

mittelbayerische.de


31- W swojej noworocznej przemowie Królowa Margrethe II poinformowała, że jej mąż, Książę Henri, postanowił przejść na emeryturę i zakończyć wypełnianie swoich oficjalnych obowiązków.

Mój mąż i ja podjęliśmy decyzję, że nadszedł czas, aby trochę "zwolnił" lub, jeśli mogę użyć popularnego sformułowania, przeszedł na emeryturę. W związku z tym Książę małżonek będzie brał udział w ograniczonej liczbie oficjalnych wydarzeń, które przez tak wiele lat były naturalną częścią jego życia. 

nz.news.yahoo.comtheroyalforums.com, twitter.com

6 komentarzy:

 1. świetne podsumowanie! nie wiem jak udało ci się to wszystko zebrać do kupy i to jeszcze z datami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myśle, że w grudniu zabrakło kilku wydarzeń a na pewno wręczenia Nagród Nobla!! Opublikowanie jednego zdjęcia Cambridge nie jest ważniejsze od wręczenia Nagród Nobli w Szwecji i Norwegii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałam o wydarzeniach, które powtarzają się co roku. Chyba, że podczas nich zdarzyło się coś szczególnego (np. obecność George'a na Trooping the Colour, Masako na Garden Party, czy Amalii na Oktave). Gdybym pisała o nich wszystkich to notka byłaby bardzo długa, bo przecież Noble, Rose Ball, Bal Czerwonego Krzyża itp.
   Jeśli chodzi o oficjalne zdjęcia, to w poście są zawarte tylko pierwsze zdjęcia danych dzieci (i nie tylko Charlotte). Wierz mi, że jestem ostatnią osobą, która uznałaby opublikowanie raz na ruski rok zdjęcia rodziny z Cambridge za godne zapamiętania.

   Usuń
 3. Tak dużo informacji! Potrzebowałam dłuższej chwili by wszystko przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie. Jestem pod wrażeniem tylu zebranych informacji :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.