sobota, 5 grudnia 2015

Sobota z monarchią: Pretendenci do tronu Francji


Zapraszamy Was na kolejną notkę z cyklu Sobota z monarchią.***Francuska korona królewska/ commons.wikimedia.orgOd końca XVIIIw. we Francji dokonywały się poważne zmiany ustrojowe. Dziś, po dwustu dwudziestu sześciu latach od wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, ustanowieniu siedemnastu konstytucji i dwunastokrotnym zmienieniu systemu ustrojowego, do tronu Francji pretenduje nie jedna, a aż trzy dynastie.


 Burbonowie


Herb Burbonów francuskich
Królestwo Francji powstało w 987r., na skutek wygaśnięcia dynastii Karolingów i koronacji Hugo Kapeta na Króla Francji. Od 1589r. krajem rządzili przedstawiciele dynastii Burbonów. Taki stan rzeczy trwał do pamiętnego roku 1789, kiedy to zwołane przez Króla Ludwika XVI Stany Generalne przekształciły się w Konstytuantę i dały początek I Republice Francuskiej.

Hugo Kapet/ wikipedia.org


Na tronu francuski Burbonowie powrócili dopiero w roku 1814, na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego. Królem został wówczas Ludwik XVIII (brat Ludwika XVI). Niestety, zapędy absolutystyczne Ludwika, jak i później jego brata, Karola X, doprowadziły do wybuchu rewolucji lipcowej i wprowadzenia na tron bocznej linii Burbonów- dynastii orleańskiej.Karol X Filip (franc. Charles Philippe) przyszedł na świat 9 października 1757r. w Wersalu, jako najmłodszy syn Ludwika, Delfina Francji (Następcy Tronu), i Marii Józefiny Saksońskiej. Przy narodzinach otrzymał tytuł hrabiego Artois.
Szanse Karola na objęcie w przyszłości tronu Francji były niewielkie, gdyż był najmłodszym męskim potomkiem w rodzinie.

Karol z siostrą w dzieciństwie/ wikipedia.org


W listopadzie 1773r. poślubił Marię Teresę Sabaudzką, córkę Króla Sardynii. Para miała czworo dzieci: Ludwika Antoniego, Zofię, Karola Ferdynanda i Marię Teresę. Tylko synowie pary dożyli wieku dorosłego.
Maria Teresa zmarła w 1805r.

Maria Teresa, żona Karola/ gogmsite.net

Po wybuchu rewolucji francuskiej i upadku Bastylii, brat Karola, Ludwik XVI, kazał mu opuścić Francję. Książę udał się więc do Rzeszy Niemieckiej i tam przygotowywał wojnę przeciwko rewolucyjnej Francji. Potem mieszkał również w Anglii, u Króla Jerzego III Hanowerskiego.

wikipedia.org

Po śmierci obu braci (Ludwika XVI i Ludwika XVIII) oraz bratanka (Ludwika XVII), 16 września 1824r. Karol zasiadł na tronie Francji jako Karol X Burbon. Uroczysta koronacja odbyła się 29 maja 1825r. w Reims.
Rządy nowego władcy nie cieszyły się poparciem. Ograniczył on prawa wyborcze do szlachty i bogatych, nakazał zastosować cenzurę wobec lewicowej prasy, a dawna emigracja arystokratyczna ofiarował miliard franków odszkodowania na wykup znacjonalizowanej ziemi. Nastąpił również wzrost znaczenia Kościoła, a za świętokradztwo karano odtąd śmiercią.

commons.wikimedia.org

Wszystkie te działania spowodowały szybki wzrost liberalnej i republikańskiej opozycji. Gdy więc 26 lipca 1830r. Karol X obalił nowo wybrany gabinet ministrów oraz zawiesił wolność prasy, następnego dnia wybuchła tzw. rewolucja lipcowa. Wojsko przeszło na stronę powstańców, do ruchu ludowego przyłączyli się posłowie i politycy burżuazyjni.. Wreszcie król Karol X w przebraniu kobiecym uciekł do Anglii, abdykując wcześniej na rzecz swego wnuka, Henryka, który jednak nie objął tronu.

Satyryczny rysunek przedstawiający Karola udającego się na emigrację/ gettyimages.com

Później Burbonowie przenieśli się do Pragi, gdzie mieszkali w jednym z pałaców Cesarza Austrii, Franciszka I. Po jego śmierci, udali się do Cieplic, w Czechach, a następnie do Królestwa Ilirii (kraju koronnego Austrii). Tam, 6 listopada 1836r., Karol X zmarł na cholerę.

Niebieska tablica znajdująca się przy ulicy South Audley 72 w Londynie, gdzie Karol mieszkał przez kilka lat/ wikipedia.orgPo śmierci Karola pretendentem do tronu stał się jego najstarszy syn, Ludwik Antoni (franc. Louis-Antoine). Przez legitymistów (monarchistów będących zwolennikami  Burbonów) nazywany był Królem Ludwikiem XIX.

lesaviezvous.net

10 czerwca 1799r. w Pałacu w Jełgawie poślubił swoją kuzynkę, Marię Teresę (córkę Króla Ludwika XVI i Królowej Marii Antoniny). Od 1800r. walczył w armii bawarskiej.

Maria Teresa, żona Ludwika XIX/ gogmsite.net


Choć jego ojciec abdykował 2 sierpnia 1830r. na rzecz swojego wnuka, część rojalistów stwierdziła, że abdykacja ta była nielegalna i za kolejnego władcę uznała właśnie Ludwika. Po śmierci Karola X w 1836r., Ludwik "rządził" tylko 20 minut- abdykował na rzecz swojego bratanka Henryka, jako że sam nie miał dzieci.

daliypicksandflicks.com

Ludwik XIX zmarł w 1844r., a jego żona w 1851.


Po abdykacji wuja, kolejnym pretendentem do tronu Francji został Henryk (franc. Henri), Hrabia Chambord, który był nazywany Henrykiem V. Jego ojcem był drugi syn Karola X, Karol Ferdynand, i Karolina Ferdynanda Burbon (księżniczka sycylijska). Henryk nigdy nie poznał swojego ojca, gdyż ten został zamordowany siedem miesięcy przed narodzinami syna.

wikipedia.org

W listopadzie 1846r. Henryk poślubił Marię Teresę Habsburg-Este. Para nie miała dzieci.

Arcyksiężniczka Maria Teresa, żona Henryka/ forum.alexaderpalace.org

W 1873r., po upadku II Cesarstwa, Henrykowi zaproponowano tron Francji.  Prezydent Patrice Mac-Mahon, z przekonania legitymista, przygotował już obwołanie Chamborda królem, ale ten nie zgodził się na panowanie pod rewolucyjną trójkolorową flagą i zażądał powrotu do białego sztandaru z liliami. Nie zgodził się również na kompromis: herb z liliami nałożony na trójkolorową flagę. W wyniku jego oporu III Republika utrzymała się, a do monarchii nigdy nie powrócono.

Bezdzietny Henryk przed śmiercią pogodził się z książętami z linii orleańskiej, która wbrew prawu dynastycznemu przejęła roszczenia do tronu. Sam Henryk V za swojego następcę uważał, zgodnie z prawami fundamentalnymi Królestwa Francji, Juan'a (Jean'a III) z linii hiszpańskiej (męża swojej szwagierki).

wikipedia.org

Henryk zmarł 6 listopada 1883r. i został pochowany w klasztorze franciszkanów, który obecnie znajduje się w Novej Goricy, na Słowenii.

Wkrótce nastąpił rozłam w szeregach legitymistów. Część przyłączyła się do orleańczyków, a pozostali (tzw. biali hiszpańscy) za legalnego pretendenta uznali najstarszego z Burbonów hiszpańskich z linii karlistowskiej, Juan'a.Juan, hrabia de Montizón przyszedł na świat 15 maja 1822r. w Pałacu Królewskim w Aranjuez, jako młodszy syn Infanta Carlos'a Isidro (brata Króla Hiszpanii, Fernando VII) i jego pierwszej żony, Marii Francisci (infantki portugalskiej).

wikipedia.org


W 1833r. rodzina Juan'a przeniosła się do Portugalii. W tym samym roku zmarł jego wuj, Król Fernando VII, a królową została jego starsza córka, Isabel. Infant Carlos nie uznał sankcji pragmatycznej i zgłosił pretensje do tronu Hiszpanii jako Carlos V, powołując się na prawo salickie.
W czerwcu 1834r. Juan wraz z rodziną przeniósł się do Anglii, gdzie zamieszkał w Gloucester Lodge, a następnie w Alverstroke. Kiedy w Hiszpanii wybuchła I wojna karlistowska między zwolennikami Isabel II a zwolennikami Carlos'a V, Juna przebywał w Hiszpanii, ale nie odegrał w wojnie żadnej roli.
15 stycznia 1837r. Kortezy wykluczyły Juan'a, jego ojca, braci i ewentualnych potomków z sukcesji hiszpańskiej. Jednocześnie rodzinie Juan'a odebrano prawo do posługiwania się tytułem infantów Hiszpanii. Karliści nie uznali tego prawa za obowiązujące i nie podporządkowali się mu.

6 lutego 1847r. Juan poślubił Marię Beatrix Habsburg-Este. Mieli dwóch synów:

 • Carlos'a, Księcia Madrytu (1848-1909)
 • Alfonso Carlos'a, Księcia San Jaime (1849-1936)

Maria Beatrix, żona Juan'a/ forum.alexanderpalace.org

Juan i Beatrix najpierw zamieszkali w Modenie, ale opuścili ją podczas rewolucji 1848r. Po krótkim okresie, który spędzili w Austrii, przenieśli się do Londynu, gdzie urodził się ich młodszy syn. Mimo że rodzina Juan'a i jego żona byli konserwatywni i niezwykle religijni, sam Juan miał poglądy liberalne. Rozstał się z żoną, która wróciła do Modeny i tam sama wychowywała ich dwóch synów.
Juan zamieszkał potem z pewną Angielką, z którą miał syna i córkę.

noblesseetroyautes.com

Po śmierci Henryka V, Juan przyjął tytuły pretendenta do tronu Francji i znany był jako Jean III, ale poświęcił się głównie walce o tron hiszpański.

Juan zmarł w swoim domu przy 25 Seafield Road, w Hove, w 1887r.Po bezdzietnej śmierci wnuka Juan'a, Jaime, oraz jego młodszego syna, Alfonso Carlos'a, prawa do tronu francuskiego przypadły najstarszemu z rodu Burbonów, Królowi Hiszpanii, Alfonso XIII.

thefirstwaltz.tumblr.com

Kolejnymi pretendentami do tronu Francji zostali: Jaime Borbón- drugi syn Alfonso XIII (jako Henri VI lub Jacques II) i Alfonso- najstarszy syn Jaime (jako Alphonse II).Obecnym pretendentem do tronu Francji z linii Burbonów jest Louis Alphonse Burbon, znany również jako Louis XX.

gettyimages.com

Przyszedł on na świat 25 kwietnia 1974r. w Madrycie jako najmłodszy syn Alfonso Burbona (Alphonse'a II) i Maríi del Carmen Martínez-Bordiú y Franco (wnuczki generała Francisco Franco). Jest on więc prawnukiem dwóch przywódców Hiszpanii, Alfonso XIII i generała Franco, a także kuzynem drugiego stopnia Króla Felipe VI z Hiszpanii.

Rodzina w komplecie: Alfonso, María, Francisco i Louis Alphonse/ dinastiasforogratis.es

Rodzice Louis'a Alphonse'a rozwiedli się w 1982r., a ich małżeństwo zostało anulowane przez Kościół 4 lata później. María wychodziła za mąż jeszcze dwukrotnie. Z drugim mężem ma córkę, Cynthię.
7 lutego 1984r. starszy brat Louis'a, Francisco, zginął w wypadku samochodowym. Miał 12 lat. Louis i jego ojciec zostali wówczas ranni. Po śmierci brata to Louis został tytularnym Delfinem Francji.

Od lewej: Francisco, Alfonso i Louis/ elconfidencial.com

30 stycznia 1989r. Alfonso Borbón zginął w wypadku narciarskim w Kolorado. Od tamtego momentu Louis nosi tytuł tytularnego Króla Francji, Księcia Anjou.

chivalricorders.org

Louis skończył Lycėe Français de Madrid i studiował ekonomię. Przez kilka lat pracował w banku BNP Paribas w Madrycie. Na stałe mieszka w Hiszpanii, ale często odwiedza Francję.

messynesschic.com

W listopadzie 2003r. ogłoszono zaręczyny Louis'a Alphonse'a z młodszą o 9 lat Wenezuelką, Maríą Margaritą Vargas Santaella, córką znanego przedsiębiorcy, Victora Vargas.

vanitatis.elconfidencial.com

Para pobrała się w ceremonii cywilnej 5 listopada 2004r. w Caracas i w kościelnej dnia następnego, w La Romana, na Dominikanie. Zabrakło gości z Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. Oficjalnie nie podano powodu tej nieobecności, ale wiadomo, że Król Juan Carlos nigdy nie zaakceptował pretensji Louis'a do tronu Francji.
Po ślubie María Margarita otrzymała tytuł księżnej Anjou i tytularnej Królowej Francji. Zaczęła również używać francuskiego odpowiednika swojego imienia- Marie Marguerite.

Louis i Marie w dniu ślubu/ vanitatis.elconfidencial.com


Louis i Marie mają czworo dzieci:

 • Księżniczkę Eugénie (ur. 5 marca 2007r. w Miami)
 • Louis'a, Księcia Burgundii, tytularnego Delfina Francji (ur. 28 maja 2010r. w Nowym Jorku)
 • Alphonse'a, Księcia Berry (ur. 28 maja 2010r. w Nowym Jorku)
 • Henri'ego, Księcia Touraine (ur. 1 lutego 2019r. w Nowym Jorku)
Burbonowie orleańscy


Herb Burbonów orleańskich/ wikipedia.org


Na skutek rewolucji lipcowej we Francji rozpoczęło się panowanie bocznej linii Burbonów- linii orleańskiej (d’Orléans). Pierwszym i jedynym władcą z nowej dynastii został Ludwik Filip I (franc. Louis-Philippe I).
W okresie rewolucji 1789 Ludwik Filip był członkiem obozu jakobinów, potem służył w armii rewolucyjnej. W czasie wojny z Austrią przeszedł na stronę Austriaków, a następnie w 1793r. wyemigrował do Anglii, by po restauracji Burbonów w 1814r.,  powrócić do Francji.
W 1830r. został koronowany na króla Francuzów.

britannica.com

Ludwik Filip rozpoczął rewolucję przemysłową oraz przyczynił się do ogromnego rozwoju gospodarczego kraju. Niestety, na skutek kilkuletnich nieurodzajów, w 1846r. Francję ogarnął kryzys gospodarczy. Nastąpiło załamanie się rynku rolnego, stagnacja w handlu, bankructwo wielu przedsiębiorstw, upadek banków i masowe bezrobocie. To zdynamizowało opozycję socjalistyczną i republikańską, która ponownie dokonała rewolucji i zmusiła Króla do abdykacji i opuszczenia kraju.

List abdykacyjny Ludwika Filipa/ alamy.com

W 1809r. Ludwik Filip poślubił Marię Amalię, księżniczkę Neapolu i Sycylii. Para doczekała się dziesięciorga dzieci, z których najstarszy syn- Ferdynand Filip (franc. Ferdinand-Philippe) był Następcą Tronu. Zmarł on jednak w 1842r., więc nie doczekał się pełnienia funkcji pretendenta do tronu.

wikiart.org

Ludwik Filip zmarł przebywając na emigracji, 26 sierpnia 1850r. Po jego śmierci kolejnymi pretendentami do tronu uznawanymi przez obóz orleanistów byli: Philippe VII, Philippe VIII, Jean III, Henri VI i Henri VII.

wikipedia.org

Obecnym pretendentem do tronu jest Jean d'Orléans (Jean IV). Urodził się 19 maja 1965r. w Boulogne-sur-Seine jako czwarte z pięciorga dzieci i drugi syn poprzedniego hrabiego Paryża, Henri'ego (Henri'ego VII), który zmarł 21 stycznia 2019, i jego pierwszej żony, księżnej Marie Thérèse z Wirttembergii, księżnej Montpensier. Jego rodzice rozwiedli się w 1984. Jean IV jest praprawnukiem Ludwika Filipa I. Od stycznia 2019 nosi tytuł Hrabiego Paryża.

W 1987 otrzymał od swojego dziadka tytuł księcia Vendôme. W 2003r. ojciec ustanowił go regentem Delfina Francji, czyli jego starszego brata, François, który ze względu na swoją niepełnosprawność nie jest w stanie wykonywać obowiązków tytularnego Następcy Tronu.
W 2006r. Henri VII oficjalnie uznał Jean'a za Delfina Francji, tym samym pomijając starszego syna w sukcesji.

dailymail.co.uk

Jean studiował filozofię na francuskiej Sorbonie, a także prawo, ekonomię i administrację biznesową. Zgodnie z rodzinną tradycją, służył także w armii francuskiej jako oficer. Po czterech miesiącach szkolenia w  Saumur Cavalry School został przydzielony do 7. pułku 'de chasseurs', francuskiej kawalerii, jako początkujący oficer. Od 26 stycznia 2015 książę jest pułkownikiem rezerwowym armii francuskiej. W maju 2016 został ojcem chrzestnym 4. pułku de chasseurs.

la-couronne.org

W czerwcu 2003 książę Jean utworzył stowarzyszenie Gens de France, którego celem jest przyczynianie się do poprawy stosunków między ludźmi, dla dobra Francji i jej wpływów za granicą. W 2007 natomiast otworzył własną firmę, Avenir & Patrimoine Conseil, aby zaprezentować francuskie dziedzictwo związane z królami i książętami z jego rodziny.

Jean i Tatjana/ anglefire.com

W 2001r. Jean miał poślubić Księżniczkę Tatjanę z Oldenburga. Ślub został jednak odwołany w ostatniej chwili z powodu... różnic religijnych. Ojciec Księcia bał się, że poślubienie przez syna protestantki spowoduje, że orleaniści przestaną uważać jego rodzinę za pretendentów do tronu.

Jean i Philomena w dniu ślubu/ pinterest.com

Jean nie zrezygnował jednak z poszukiwania tej jedynej i 29 listopada 2008r. ogłosił swoje zaręczyny z Philomeną de Tornos y Steinhart- w połowie Baskijką, w połowie Austriaczką.
Ślub cywilny odbył się 19 marca 2009r. w Paryżu, a udzieliła go ówczesna burmistrz, Rachida Dati. 2 maja 2009r. w Katedrze Notre-Dame w Senlis, odbyła się ceremonia kościelna. Nowa Księżna Vendôme miała na sobie suknię projektu Christian'a Lacroix, która dobrze maskowała jej rosnący, ciążowy brzuszek.

pinterest

Para ma pięcioro dzieci:

 • Księcia Gaston'a (ur. 19 listopada 2009r. w Paryżu), Księcia Clermont i następcę Jeana
 • Księżniczkę Antoinette (ur. 28 stycznia 2012r. w Wiedniu)
 • Księżniczkę Louise-Marguerite (ur. 30 lipca 2014r. w Poissy)
 • Księcia Josepha (ur. 2 czerwca 2016)
 • Księżniczkę Jacinthe (ur. 9 października 2018 w Dreux)

David Nivière / Point de Vue

A teraz nieco o rodzeństwie księcia Jeana, pozostałych dzieciach hrabiego Paryża Henri'ego VII i księżnej Marie Thérèse.


Księżniczka Marie, najstarsze dziecko Henri'ego VII i Marie Therese, przyszła na świat 3 stycznia 1959r. w Boulogne-sur-Seine. W związku z karierą wojskową ojca, dzieciństwo spędziła w różnych krajach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii i na Dominikanie.

la-couronne.org

Skończyła Katolicki Instytut w Paryżu na kierunkach anglistyka i germanistyka. Później uzyskała tytuł profesora.

Marie bardzo angażuje się w działalność charytatywną. Pomaga dzieciom specjalnej troski, jako że sama ma dwójkę niepełnosprawnego rodzeństwa. W 1981r. spędziła kilka miesięcy w Brazylii, pomagając dzieciom z faweli. W 1984r. założyła program Dzieci Ulicy na rzecz dzieci mieszkających w biednych rejonach Ameryki Południowej. Program jest częścią fundacji BICE.

Księżniczka z mężem/ pinterest.com

Podczas pobytu w Brazylii w 1988r., poznała swojego dalekiego krewnego, Księcia Gundakar'a z Liechtensteinu (kuzyna trzeciego stopnia Księcia Hansa-Adama II). Para pobrała się w ceremonii cywilnej w ratuszu w Dreux, 22 lipca 1989r. Na uroczystości pojawiło się tylko osiem osób. Zabrakło dziadka i ojca panny młodej. 29 lipca 1989r. odbył się ślub kościelny. Tym razem, wśród dwustu pięćdziesięciu gości, pojawiła się cała rodzina Księżniczki, która obecnie nosi tytuł Księżnej z Liechtensteinu.

Ślub Marie i Gundakar'a/ pinterest.com


Marie i Gundakar mają pięcioro dzieci:

 • Księżniczkę Léopoldine (ur. 27 czerwca 1990r. w Wiedniu)
 • Księżniczkę Marie Immaculatę (ur. 15 grudnia 1991r. w Wiedniu)
 • Księcia Johann'a (ur. 17 marca 1993r. w Wiedniu)
 • Księżniczkę Margarete (ur. 10 stycznia 1995r. w Wiedniu)
 • Księcia Gabriela (ur. 6 maja 1998r. w Wiedniu)

forum.alexaderpalace.org

Marie i Gundakar z Marią Immaculatą na ślubie księcia Leki i Elii Zaharii w 2016 - pinterestKsiążę François, Hrabia Clermont, jest drugim dzieckiem Hrabiego Paryża i Księżnej Marie Therese. Przyszedł na świat 7 lutego 1961r. w Boulogne-sur-Seine.
Po narodzinach Książę był uważany za przyszłego pretendenta do tronu Francji, jednak okazało się, że podczas ciąży Marie Therese była chora na toksoplazmozę, przez co François urodził się z niepełnosprawnością intelektualną..

François (w środku) z braćmi/ noblesseetroyautes.com

6 marca 2003r. Hrabia Henri mianował swojego młodszego syna, Jean'a, regentem Hrabiego Clermont.

Książę François zmarł 30 grudnia 2017 w Nantes w wieku 56 lat.Księżniczka Blanche, Mademoiselle de Valois, przyszła na świat 10 września 1963r. w Ravensburgu, w Niemczech. Podobnie jak starszy brat, również jest niepełnosprawna intelektualnie.

Księżniczka Blanche na ślubie swojego młodszego brata/ forum.alexanderpalace.org


Eudes, Książę Angoulême, najmłodszy syn Hrabiego Henri'ego i Księżnej Marie Therese, urodził się 18 marca 1968r. w Paryżu.

noblesseetroyautes.com

19 czerwca 1999r. w Dreux poślubił w ceremonii cywilnej Marie-Liesse de Rohan-Chabot, francuską arystokratkę i potomkinię Króla Anglii i Szkocji, Jakuba II Stuarta.
10 lipca 1999r. odbył się ślub kościelny w miejscowości Antrain.

Eudes i Marie-Liesse w dniu ślubu/ pinterest.com


Para doczekała się dwójki dzieci:

 • Księżniczki Thérèse (ur. 23 kwietnia 2001r)
 • Księcia Pierre'a (ur. 6 sierpnia 2003r.)

noblesseetroyautes.com


Bonapartowie

Herb dynastii Bonaparte/ wikipedia.org


Cesarstwo Francuskie powstało w 1804, gdy dotychczasowy konsul francuski Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Jego rządy trwały dziesięć lat, po abdykacji został zesłany na Elbę. Rok później (1815) powrócił do Francji. Po słynnych "100 dniach Napoleona" cesarz został wysłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł.

Napoleon w dniu swojej koronacji/ chateau-meudon.wifeo.com

Po jego abdykacji głową państwa formalnie był czteroletni syn Napoleona, Napoleon II. Nie sprawował on realnej władzy, był cesarzem przez kilka dni, do koronacji Ludwika XVIII.

Tumblr

Bonapartowie powrócili na tron niespełna 40 lat później, Cesarzem Francuzów został bratanek pierwszego cesarza, Karol Ludwik Napoleon Bonaparte. Po zamachu stanu koronował się na cesarza i przyjął imię Napoleona III. Rządził on do 1870, kiedy obalono monarchię i proklamowano republikę.

Napoleon III z żoną Eugenie/ swissinfo.ch

Po śmierci Napoleona III pretendentem został jego syn- Napoleon IV.

Google

Przenieśmy się jednak do czasów nam bliższych- obecnym pretendentem jest Jean-Christophe Napoléon Bonaparte. Urodził się on 11 lipca 1986 jako syn księcia Charles'a Bonaparte i jego pierwszej żony Beatrice, księżniczki sycylijskiej.

Jean-Christophe w 2015/ Google

Kiedy w 1997 umarł jego dziadek, pretendentem został jego ojciec, Jean-Christophe został tym samym Następcą Tronu. Małżeństwo rodziców księcia rozpadło się w 1989.

Napoleon VIII z matką i siostrą/ i30,photobucket.com

Jean-Christophe został głową rodu Bonapartów w 1997, kiedy jego ojciec powtórnie się ożenił. Wtedy za pretendenta uznano jego syna. Spory między nimi trwały przez kilka lat. Później Charles zaakceptował, że jego syn jest tytularnym Cesarzem.

Aktualnie książę jest tytułowany Cesarzem Francuzów, Napoléonem VIII.

Cesarz podczas uroczystości rocznicy bitwy pod Waterloo/ Paris Match

Rodzina utrzymuje kontakty jedynie z Belgijską Rodziną Królewską i Luksemburską Rodziną Wielkoksiążęcą. Podobno nie są lubiani przez niektórych członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.

Napoleon z księciem Pieterem-Christiaanem z Holandii oraz dziedzicznym wielkim księciem Guillaume'em  i jego żoną/ Google

Jean-Christophe obecnie spotyka się z hrabiną Olympią von und zu Arco-Zinneberg, bratanicą arcyksięcia Lorenza. Zaręczyli się w styczniu 2019, ślub zaplanowano na 19 października.

Olympia z księżniczką Marią Laurą z Belgii/ Google

W 2015 roku Napoléon został Honorowym Obywatelem Londynu. Na jego cześć odbyło się specjalne przyjęcie.

Kwestia restauracji monarchii we Francji jest problematyczna, jednak największe szanse na powrót ma dynastia orleańska. Cieszy się ona największą popularnością. Na drugim miejscu są bonapartyści, oni mają malutkie szanse na restaurację (współcześnie powrót do Cesarstwa wydaje się być niemożliwy). Najmniejsze szanse mają Burbonowie- obecni przedstawiciele mają więcej wspólnego z Hiszpanią niż z Francją.

Partia Rojalistyczna nie jest zbyt popularna, chociaż wg. ankiety z ubiegłego roku 78% Francuzów było niezadowolonych z obecnego systemu władzy.

A Wy kogo widzielibyście na tronie francuskim? Po prawej stronie czeka już na Was ankieta. Iza & LarissaŹródło: almanachdegotha.org, wikipedia.org, forum.alexaderpalace.org
Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia 2018

13 komentarzy:

 1. No dobra to jeśli w jakiejś rodzinie królewskiej jest ślub to kto reprezentuje Francję? Czy na ślubach tych obecnych pretendentów pojawili się jacyś "royalsi"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. Rożnie. To zależy od gospodarzy danego ślubu, czy przyjęcia. Na uroczystościach hiszpańskich i monakijskiej widujemy Louis'a i Marie. Na tych wydawanych przez kraje Beneluksu- Napoleona. A jeśli chodzi o dynastię orleańską to muszę to jeszcze dokładnie sprawdzić ;)

   Usuń
  3. Na ślubie Jean'a i Philomeny były RK z Belgii, Sycylii i Portugalii. Na ślubie Louis'a i Marie miała być Hiszpańska RK, ale poza tym było dużo hiszpańskiej arystokracji.

   Dynastia orleańska jest najcześciej zapraszana na uroczystości brazylijskie i portugalskie (ze względu na koligacje rodzinne), ale czasem także belgijskie. Ogólnie gospodarze danego przyjęcia starają się nie zapraszać na nie wszystkich pretendentów francuskich, żeby nie doszło czasem do konfliktu, ale czasem zdarza się, że np. jest dwóch na jednym przyjęciu i nic się nie dzieje. Mają raczej dobre relacje- każdy twierdzi, że to on powinien być władcą, ale nie wykłócają się o nią z pozostałymi, bo wiedzą, że liczy się poparcie społeczeństwa. Najlepsze relacje mają ze sobą Burbonowie orleańscy i Bonapartowie.

   Usuń
  4. na ślubie charlene i alberta byli Louis Alphonse Burbon i jego żona

   Usuń
  5. Tak, Louis i Marie byli również na proklamacji Felipe ;)

   Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 2. Która monarchia zdetronizowana ma największe szanse na przywrócenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albańska, Rumuńska i Serbska. Chociaż Rumuńska już straciła bardzo duże poparcie po ostatnich zmianach w sukcesji.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.