sobota, 12 grudnia 2015

Sobota z monarchią: Portugalska Rodzina Królewska


Dziś zapraszamy Was do przeczytania notki poświęconej Portugalskiej Rodzinie Królewskiej.***Herb Portugalskiej Rodziny Królewskiej/ wikipedia.org


Królestwo Portugalii zostało założone w 1139r. dzięki przekształceniu Hrabstwa Portugalii (jednostki autonomicznej Królestwa Leónu) w niepodległą monarchię. Na skutek rewolucji portugalskiej z 1910r., państwo przekształciło się w republikę, którą jest do dzisiaj.
Ostatnim władcą Portugalii był Manuel II Patriota z dynastii Bragança.


Manuel przyszedł na świat 15 listopada 1889r. (w ostatnim roku panowania swojego dziadka, Luís'a I) jako drugi syn ówczesnego Następcy Tronu, Carlos'a, i jego żony, Amélie Orleańskiej. 
Gdy miał 7 miesięcy, jego ojciec został królem i panował jako Carlos I Dyplomata.

Manuel z rodzicami/ Wikipedia

Mały Infant odebrał tradycyjne wykształcenie, jakie przewidywano dla członka Portugalskiej Rodziny Królewskiej. Nie był jednak edukowany w zakresie polityki- takie nauczanie przysługiwało jedynie Następcy Tronu, a tym był wówczas starszy brat Manuel'a, Luís Filipe.

Infant Manuel (drugi od lewej) z rodziną/ Tumblr

Manuel studiował historię i języki. W wieku 6 lat znał już biegle francuski. Szczególną miłością darzył literaturę i muzykę, w szczególności Beethoven'a i Wagnera. Pobierał naukę gry na pianinie. 
Pod tymi względami portugalski Infant był zupełnym przeciwieństwem brata- miłośnika aktywności fizycznych.


W 1907r. Manuel rozpoczął naukę w Portugalskiej Szkole Marynarki Wojennej, jednak jego przyszła kariera wojskowa miała się już nigdy nie ziścić.

1 lutego 1908r. Rodzina Królewska wracała ze swojego pałacu w Vila Viçosa do Lizbony. Kiedy ich karoca była już na Placu Pałacowym (obecnie Plac Handlowy) przynajmniej dwóch mężczyzn, Alfredo Costa i Manuel Buíça, otworzyło do nich ogień. Nie wiadomo czy ich celem był Carlos I, czy Premier João Franco, który utworzył autorytarny rząd. 
Napastnicy zostali później zastrzeleni przez królewskiego strażnika, ale dla niektórych członków Rodziny Królewskiej było już za późno. Król zmarł na miejscu. Infant Luís Filipe doznał ran śmiertelnych i zmarł 20 minut później. Manuel, dzięki szybkiej reakcji Królowej Amélie, został jedynie ranny w ramię. Sama monarchini nie ucierpiała w strzelaninie.

Król po swojej koronacji/ Tumblr

Po śmierci ojca i brata, to Manuel, zupełnie nieprzygotowany do tej roli, zasiadł na portugalskim tronie jako Manuel II (później z przydomkiem "Patriota").
Młody Król wraz z tronem odziedziczył poważne problemy w polityce wewnętrznej (stały rozrost ideologii liberalnej i republikańskiej) i zagranicznej (zmiany terytorialne i ekonomicznej związane z upadkiem imperium kolonialnego Portugalii, szczególnie afrykańskich terenów zamorskich).

www.britannica.com

Manuel II od razu po objęciu władzy zdymisjonował João Franco i cały jego gabinet, chcąc umocnić słabą pozycję rodu królewskiego. Ogłosił nowe, wolne wybory, w których republikanie i socjaliści odnieśli porównywalny sukces.

Manuel II (trzeci od lewej) z innymi europejskimi monarchami/ Tumblr

Chęć zaprowadzenia republikańskich rządów istniała wśród poddanych już od roku 1820. Wzrastająca niechęć do panującej dynastii Bragança tylko pogorszyła sprawę. W końcu, 4 października 1910r. wybuchła rewolucja kierowana przez Portugalską Partię Republikańską i masonerię. Bezpośrednie walki trwały od 3 do 5 października. Król został zmuszony do abdykacji i ucieczki na Gibraltar. 
Portugalia stała się republiką.

Ślub Manuela z Augustą Viktorią/ Tumblr

Podczas wizyty w Szwajcarii, wiosną 1912r., zdetronizowany Manuel II poznał swoją niemiecką krewną, Księżniczkę Auguste Viktorię von Hohenzollern-Sigmaringen. 4 września 1913r. para pobrała się, a Auguste Viktoria została tytularną Królową Portugalii. 
Po ślubie mieszkali w Wielkiej Brytanii.

Manuel II z matką/ delagoabayworld.wordpress.com

2 lipca 1932r. Manuel II niespodziewanie zmarł w swojej rezydencji w Fulwell. Przyczyną śmierci był obrzęk fałd głosowych krtani. 2 sierpnia jego ciało zostało przewiezione do Lizbony, gdzie zostało pochowane.

Pogrzeb króla w 1932/history.info

Manuel i Auguste Viktoria nie mieli dzieci. Po śmierci męża Auguste wyszła ponownie za mąż, za Hrabiego Roberta Douglas'a, jednak z nim również nie doczekała się potomstwa.


Jako że ostatni władca Portugalii nie pozostawił po sobie żadnego dziedzica tronu, pretendentów do niego trzeba było szukać głęboko w drzewie genealogicznym rodu Bragança. 
Najbliższym żyjącym dziś krewnym Manuel'a II Patrioty w linii męskiej jest Książę Duarte Pio i to on jest obecnym pretendentem do tronu.


Dom Duarte Pio Bragança (Dom to tytuł odpowiadający lordowi w języku polskim) przyszedł na świat 15 maja 1945r. w Bernie, w Szwajcarii, jako najstarszy z trzech synów Księcia Duarte Nuno i brazylijskiej księżniczki, Marii Francisci de Orléans e Bragança.
Ze strony ojca jest on prawnukiem Króla Miguel'a I Uzurpatora, a ze strony matki praprawnukiem brazylijskiego cesarza, Pedro I.

Duarte z ojcem/realfamiliaportuguesa.blogspot.com


Rodzicami chrzestnymi Duarte Pio zostali: Papież Pius XII (który był również ojcem chrzestnym Księcia Hansa-Adama II z Liechtensteinu), Królowa Amélie (matka Manuel'a II) i jego babcia cioteczna, Infantka Adelgundes (córka Miguel'a I).

Chrzest/casarealportuguesa.org


Przez wiele lat Rodzina Królewska miała zakaz wjazdu na teren Portugalii, który zniesiono w roku 1950. W 1951r. Duarte Pio po raz pierwszy odwiedził kraj swoich przodków, a w 1952r. zamieszkał w nim na stałe z rodzicami i braćmi.

Duarte (w środku) z braćmi/delagoabayword.files.wordpress.com

W latach 1957-1959 Książę pobierał naukę w Colégio Nun'Álvres w Santo Tirso. W 1960r. wstąpił do Kolegium Wojskowego w Lizbonie. Następnie studiował w Instytucie Agronomii w Lizbonie i na Uniwersytecie Genewskim.
W latach 1968-1971 Dom Duarte odbył służbę wojskową, podczas której był pilotem helikoptera.

ab4paginaccultural.blogspot.com

Zdania w kwestii uznania pretensji Księcia są podzielone. Duarte Pio jest najbliższym krewnym Manuel'a II w linii męskiej. Są bliżsi krewni w linii żeńskiej (wg. Konstytucji z 1826r. kobiety mogą dziedziczyć tron Portugalii), ale żaden z nich nie ma portugalskiego obywatelstwa (które wg. tej samej konstytucji jest wymagane), więc żaden z nich nie może zgłosić pretensji do tronu.
Niektórzy z portugalskich monarchistów nie uznają Duarte Pio. Dyskusja trwa od 1828r., kiedy to jego pradziadek, Miguel I Uzurpator sam siebie ogłosił królem. Miguel obalił swoją bratanicę (która przez pewien czas była nawet jego żoną), Marię II, ale ostatecznie został przez nią obalony i wygnany, a jego potomkom zakazano powrotu do ojczyzny i na zawsze wykluczono z sukcesji tronu. W 1922r. dziadek Duarte Pio, Miguel (II), pogodził się z królem Manuel'em II, ale nie wszyscy monarchiści zaakceptowali pojednanie.

Isabel, żona Duarte Pio/casarealportuguese.org

13 maja 1995r. Duarte Pio poślubił, młodszą od siebie o 21 lat, Isabel Castro Curvelo de Herédia- portugalską arystokratkę i bizneswoman. Było to pierwsze małżeństwo członka Portugalskiej Rodziny Królewskiej zawarte w Portugalii od czasów Króla Carlos'a I.

casarealportuguese.org

Para ma trójkę dzieci. Są to:

 • Afonso, Książę Beiry, Diuk Barcelos, tytularny Następca Tronu (ur. 25 marca 1996r. w Lizbonie)
 • Infantka Maria Francisca (ur. 3 marca 1997r. w Lizbonie)
 • Infant Dinis, Książę Porto (ur. 25 listopada 1999r. w Lizbonie)
Rodzina na audiencji u papieża Jana Pawła II/casarealportuguesa.org

Cała rodzina w 2014r./ realbeiralitoral.blogspot.com

Duarte Pio ma dwóch młodszych braci, Infanta Miguel'a (Księcia Viseu) i Infanta Henrique (Księcia Coimbry). Obaj mężczyźni są kawalerami i nie mają dzieci.
W Portugalii istnieje partia monarchistyczna, Partido Popular Monarchist, ale nie ma ona dużego poparcia.
Istnieje również prywatne stowarzyszenie, Causa Real. Jego głównym celem jest obrona ideałów monarchistycznych i Instytucji Królewskich. Uznaje, że prawowitym dziedzicem portugalskiej korony jest Duarte Pio. Ciekawostką jest fakt, że do Causa Real jest zapisanych kilku portugalskich polityków.
Tak naprawdę nikt nie wie, ilu jest w Portugalii monarchistów. Swego czasu były organizowane internetowe ankiety, wg. których monarchia wygrywała. Nigdy jednak nie przeprowadzono oficjalnej sondy, żeby dokładniej ustalić jak jest naprawdę.
Trzeba też pamiętać, że obecna konstytucja zabrania przeprowadzenia referendum przywracającego monarchię. Aby kiedykolwiek można było tego dokonać, należałoby zmienić treść konstytucji.


Za powyższe informacje dziękujemy autorowi portugalskiego bloga Blog Real :)
Iza & Larissa
Źródło: almanachdegotha.org, wikipedia.org, casarealportuguesa.org***W ankiecie, w której odpowiadaliście na pytanie, kto Waszym zdaniem powinien zasiąść na tronie Francji, większością głosów zadecydowaliście, że powinien to być Książę Louis Alphonse Burbon (Louis XX).

12 komentarzy:

 1. Czy ta rodzina utrzymuje kontakt z innymi europejskimi monarchiami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście :) Duarte i Isabel często bywają na rożnych ważnych uroczystościach w Europie typu śluby, koronacje. Najlepsze relacje mają z rodzinami z Brazylii, Francji i Sycylii.

   Usuń
  2. Byli m.in. na ślubie Guillaume'a i Stephanie oraz Alberta i Charlene ;)

   Usuń
 2. Czyli, w końcu to jest państwo republikańskie czy monarchistyczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 1910r. Portugalia jest republiką, ale oczywiście jak większość byłych monarchii posiada pretendenta, który w przypadku restauracji monarchii zostałby legalnym władcą.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 3. Good post with lots of information. I really like your blog.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pod jednym ze zdjęć jest błędny podpis. Na zdjęciu Manuel jest na nim z matką a nie z żoną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poprawiam, dziękuję za zwrócenie uwagi :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.