sobota, 26 grudnia 2015

Sobota z monarchią: Rosyjska Rodzina Carska

Zapraszamy Was do przeczytania kolejnej notki z serii Sobota z monarchią.***Herb Imperium Rosyjskiego/ wikipedia.org


Ostatnimi carami Rosji byli członkowie dynastii Romanowów. Pierwszym znanym przedstawicielem był Michał I. Od czasu jego koronacji (1613 rok) do zamordowania ostatniego cara przez bolszewików (1918 rok) dynastia ta rządziła niepodzielnie. Najbardziej znani władcy z tego rodu to: Piotr I, Katarzyna II, Aleksander I i Mikołaj II.
Rodzina jest spokrewniona m.in. z Duńską Rodziną Królewską, Holenderską Rodziną Królewską, Pruską Rodziną Królewską, Grecką Rodziną Królewską i Luksemburską Rodziną Wielkoksiążęcą.


wikipedia.org

Ostatni car Rosji, Mikołaj II wstąpił na tron w 1894. Jego panowanie objęło m.in. okres I wojny światowej, Paniki na Chodynce, czy Rewolucji Lutowej. Więcej o nim TUTAJ.

Koronacja Mikołaja II / wikipedia.org

W czasie swych rządów powołał Dumę Państwową (rosyjski parlament).

Car podczas otwarcia I Dumy Państwowej w 1906r./ wikipedia.org

Na skutek Rewolucji Lutowej został zmuszony do abdykacji. Zrzekł się tronu w swoim imieniu i w imieniu swojego syna, carewicza Aleksego. Nowym władcą miał zostać brat Mikołaja, Michał. On jednak tronu nie przyjął.

Wielki Książę Michał Aleksandrowicz / unofficialroyalty.com

W lipcu 1918 bolszewicy podjęli decyzję o zabiciu rodziny carskiej, ponieważ zagrażali oni planom rewolucyjnym Lenina. 16 lipca 1918 w piwnicy w Jekaterynburgu car Mikołaj II, jego żona Aleksandra oraz ich dzieci: Olga, Tatiana, Maria, Anastazja i Aleksy zostali zamordowani. Ciała odnaleziono w 1991, pochowano ich siedem lat później. Więcej na temat carskiej rodziny przeczytacie TUTAJ.

Rodzina Carska w 1915/ thewildreed.blogspot.com

Cała rodzina to Święci Kościoła Prawosławnego.

pinterest.comObecnie jest dwóch pretendentów do rosyjskiego tronu. Jednym z nich jest Wielka Księżna Maria Władimirowna.
 
russianlegitimist.org

Urodziła się w 23 grudnia 1953r. w Madrycie. Jest córką Wielkiego Księcia Władimira Kiryłłowicza (prawnuka Cara Aleksandra II) i księżniczki Leonidy Mukhrani (pół Gruzinki, pół Polki). Jej rodzicami chrzestnymi są: królowa Ioanna z Bułgarii oraz książę Nicolae z Rumunii.
Edukację pobierała w Madrycie i Paryżu. Studiowała rosyjską historię i literaturę na Uniwersytecie Oksfordzkim.

russianlegitimist.com

W 1969 jej ojciec oficjalnie ogłosił ją swoją następczynią. Kobiety mogą dziedziczyć tron rosyjski, pod warunkiem, że w najbliższej rodzinie nie ma mężczyzn.
Nie wszyscy zgodzili się jednak z postanowieniem Władimira Kiriłłowicza, ponieważ wg. niektórych monarchistów, zawarł on małżeństwo niedynastyczne (Leonida była wcześniej żoną amerykańskiego przedsiębiorcy, z którym się rozwiodła i miała córkę, Helen). W tej sytuacji nie wszyscy uznali Marię za prawowitą dziedziczkę tronu.

Wielka Księżna z matką/ russianlegitimist.com

22 września 1976 poślubiła księcia pruskiego, Franza Wilhelma (oboje byli zresztą kuzynami). Po ślubie książę przeszedł na prawosławie, otrzymał tytuł wielkiego księcia Rosji i przyjął imię Michał Pawłowicz.

Ślub Marii i Franz'a/ russianlegitimist.com

Para ma jednego syna:
 • Jerzego Michajłowicza (ur. 13 marca 1981), obecnego Następcę Tronu.

Mały Jerzy w ramionach cioci Sofíi :)/ russianlegitimist.com

Maria rozwiodła się z mężem w 1985, będąc z nim w separacji od trzech lat. Po rozwodzie Michał Pawłowicz powrócił do swojego niemieckiego imienia i tytułów.

russianlegitimist.com

Wielka Księżna mieszka obecnie w Madrycie, ale często odwiedza Rosję. Mówi biegle po rosyjsku, angielsku, hiszpańsku i francusku. Ponadto rozumie również niemiecki, włoski i arabski.
Przyjaźni się z Bułgarską Rodziną Carską i Hiszpańską Rodziną Królewską, choć w 2014r. oficjalnie skrytykowała decyzję Króla Juan'a Carlos'a o abdykacji.

russianlegitimist.org

W 1992 wielka księżna została głową rodu Romanowów. Ma poparcie Kościoła Prawosławnego. Na co dzień używa tytułu "wielkiej księżnej". chociaż powinna być tytułowana jako Caryca Maria I. Od kilku lat (bezskutecznie) składa roszczenia do polskiego tronu.


russianorthodoxchurch.ws

Następcą Wielkiej Księżnej jest jej jedyny syn, Jerzy. Jako syn niemieckiego księcia i rosyjskiej księżniczki posiada predykat Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości, a także zajmuje miejsce w sukcesji do niemieckiego tronu. 
Jego ojcem chrzestnym jest Król Kontantinos II z Grecji.


Pierwsze zdjęcie Jerzego z matką/ pinterest.com

Jerzy pierwsze lata życia spędził we Francji. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Paryżu. Później wraz z matką przeniósł się do Hiszpanii, gdzie mieszkali u przyrodniej siostry Marii, Helen Kirby. Tam ukończył szkołę dla dzieci dyplomatów, a następnie poszedł w ślady matki i rozpoczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Pracował w strukturach Wspólnot Europejskich.

russianlegitimist.com

9 kwietnia 1998r. złożył wymaganą prawem przysięgę dynastyczną, przyjął godność i tytuły cesarzewicza.

russianlegitimist.com

Jerzy od kilku lat jest związany z córką włoskiego ambasadora w Belgii, Roberto Bettarini'ego- Rebeccą Bettarini. Obecnie jest ona ambasadorką dobrej woli w Fundacji Cesarskiej, założonej przez Marię i Jerzego.

spletnik.ru

12 lipca Bettarini przeszła na rosyjskie prawosławie i przyjęła imiona Wiktoria Romanowna, co jest wymagane w przypadku potencjalnej "carycy" (więcej: KLIK). Jeśli para się pobierze, Rebecca najprawdopodobniej zostanie pierwszą w historii Rosji małżonką przyszłego "Cara", która będzie pochodzić "z ludu".Drugim pretendentem do tronu Rosji, jednak dużo mniej popularnym, jest Książę Andrzej Andrzejewicz (wnuk cioteczny Cara Mikołaja II), który został nim po śmierci Dymitra Romanowicza w 2016.

eurohistoryjournal.blogspot.com

Książę urodził się 21 stycznia 1923 w Londynie jako trzecie, najmłodsze dziecko i drugi syn księcia Andrzeja Aleksandrowicza (wnuka cara Aleksandra III i prawnuka Mikołaja I) i jego pierwszej żony Elisabetty Ruffo-Sasso. Ze strony ojca jest spokrewniony z duńską i grecką rodziną królewską oraz rodziną wielkoksiążęcą Badenii, natomiast ze strony matki jest dalekim krewnym królowej Belgów Paoli, która urodziła się jako księżniczka Ruffo di Calabria. Jego ojcem chrzestnym został późniejszy król Edward VIII.

pinterest

W 1942 w trakcie II wojny światowej wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej. Odmówił przyjęcia stopnia oficera i został zwykłym marynarzem. Służył na HMS Sheffield, brał udział w operacji Torch i lądowaniu aliantów w Normandii, a później w walkach na Oceanie Spokojnym. Po wojnie jako pierwszy z Romanowów odwiedził Rosję po rewolucji i obaleniu Romanowów.

W 1949 wyemigrował do Kalifornii na zaproszenie stryja, księcia Wasyla Aleksandrowicza, gdzie podjął się różnych zajęć: pracował sklepie, hodował pomidory w California Packing, był agentem sprzedaży nieruchomości, studiował socjologię i kryminologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podjął się też pracy w firmie transportowej, w związku z czym kilka lat spędził w Japonii i Korei. Wkrótce odkrył też pasję do rysunku i malarstwa, czemu poświęcił się całkowicie po przejściu na emeryturę. W 2007 wydał swoją autobiografię zatytułowaną The Boy Who Would Be Tsar.

pinterest

Był trzykrotnie żonaty. W 1951 poślubił młodszą o cztery lata Elenę Konstantinowną Dourneva, z którą doczekał się syna, Alexisa Andrzejowicza (ur. 27 kwietnia 1953 w San Francisco), który w przyszłości zostanie kolejnym pretendentem do tronu. Para rozwiodła się w 1959, a dwa lata później książę Andrzej ożenił się ponownie, z Kathleen Norris, wnuczką amerykańskiej poetki Kathleen Norris i powieściopisarza Charlesa Gilmana Norrisa, z którą doczekał się dwóch synów: Petera i Andrew oraz wnuczki Natashy. Druga żona zmarła w 1967 na zapalenie płuc. 17 grudnia 1987 odbył się trzeci ślub, z amerykańską artystką Inez Storer, z którą mieszka obecnie w Inverness w Kalifornii.

Alexis Andrzejowicz - althistory.fandom.com

Kilka lat temu mówiło się, że Rosja chce powrotu do monarchii. Podobno pomysł ten aprobował sam Prezydent Władimir Putin. Pozycja i popularność Marii Władimirownej w Rosji jest faktycznie olbrzymia i zdecydowanie "przyćmiewa" Dymitra Romanowicza.
Nie od dziś też wiadomo, że Maria jest w przyjacielskich relacjach z obecnym Prezydentem. Ostatnio mówi się, że Putin jest za tym, aby po zakończeniu swojej kariery politycznej zastąpiła go właśnie Maria, jako caryca. Są to oczywiście tylko pogłoski i nie wiemy jak jest faktycznie.
W jednym z wywiadów udzielonych w 2013r. Wielka Księżna powiedziała, że jeżeli naród rosyjski będzie chciał powrotu monarchii, to ona i jej syn będą gotowi na wypełnienie swoich obowiązków względem państwa.


A Wy kogo widzielibyście na tronie rosyjskim? Odpowiedzcie w ankiecie po prawej stronie.Iza & LarissaŹródło: russianlegitimist.com, theroyalforums.com, wikipedia.org, madmonarchist.blogspot.com

6 komentarzy:

 1. Ciekawe, czy kiedykolwiek jakiś kraj, który wcześniej był monarchią, powróci do tego ustroju.

  OdpowiedzUsuń
 2. uważam, że historia rosyjskiej rodziny carskiej jest jedną z najbardziej fascynujących ze wszystkich rk. szkoda tylko, że zakończyła się w taki sposób.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście uważam, że monarchia jest jednym z najlepszych ustrojów. Ale nie ta, jak np. w UuK, a prawdziwawdziwa monarchia z dużym zakresem władzy. Szczególnie kiedy następcy przygotowani są do swojej roli od urodzenia i są rozsądnymi ludźmi, którzy potrafią otaczać się jeszcze lepszymi politykami.Podsumowując historię ludzkości - wychodziliśmy na tym lepiej niż na demokracji. Sądzę, że powrót monarchii do Europy byłby dobrym ruchem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Katarzyna II (Sophie Augustem Anhalt Zerbst) była pochodzenia mieszczańskiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam, pomyłka.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.