sobota, 28 listopada 2015

Sobota z monarchią: Fińska Rodzina Królewska

Dzisiaj zapraszamy Was na notkę poświęconą zdetronizowanej Fińskiej Rodzinie Królewskiej.***


Herb Heskiej Rodziny Wielkoksiążęcej

Od początku swojego istnienia Finlandia była jedynie księstwem, niektórzy z członków Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, posiadali tytuł "księcia/księżnej Finlandii" (m.in. Katarzyna Jagiellonka). W XIX wieku, na skutek Kongresu Wiedeńskiego, Imperium Rosyjskie otrzymało Finlandię "na własność". Każdorazowy Car Rosji nosił tytuł "wielkiego księcia Finlandii". Tytuł ten nosili: Aleksander I, Mikołaj I, Aleksander II, Aleksander III i Mikołaj II.

Na przełomie 1903 i 1904 ludność fińska uzyskała wiele praw. Została ona zrównana z ludnością rosyjską, miała własny parlament, a językiem urzędowym został język fiński (wcześniej był to rosyjski). Finowie zauważyli szansę zmian po bitwie Rosji z Japonią- zakończyła się ona klęską dla Imperium. 6 grudnia 1917 parlament fiński (fiń. Eduskunta) proklamował niepodległość.

Zaraz po proklamacji zaczęto szukać kandydata na króla. Swojego przyszłego władcę Finowie znaleźli w Wielkim Księstwie Hesji. Friedrich Karl Heski został wybrany przez parlament 9 października 1918. Po koronacji miał on nosić tytuł "Jego Królewskiej Mości Króla Finlandii i Karelii, Księcia Alandii, Wielkiego Księcia Laponii, Pana Północy". Początkowo miał on być znany jako "Kaarl I", jednak stwierdzono, że powinien mieć on bardziej fińskie imię, dlatego zdecydowano się na "Väinö I".

Friedrich Karl w 1917/Google

Friedrich nie zdążył wyjechać do Finlandii, po klęsce Niemiec, władca abdykował. Pozostał jednak głową rodu heskiego.
Nigdy nie użyta fińska korona/Wikipedia

Był on mężem księżniczki Margarethe Pruskiej, siostry cesarza niemieckiego Wilhelma II i wnuczki królowej Victorii. 
Margarethe, tytularna królowa Finlandii/ Google

Para miała sześcioro dzieci:

 • Friedrich'a (ur. 23 listopada 1893, zm. 12 września 1916) - zabitego w I wojny światowej;
 • Maximiliana (ur. 20 października 1894, zm. 13 października 1914) - zabitego w I wojnie światowej;
 • Philipp'a (ur. 6 listopada 1896, zm. 25 października 1980) - męża księżniczki Mafaldy Saubadzkiej;
 • Wolfganga Moritz'a (ur. 6 listopada, 1896 zm. 12 czerwca 1989);
 • Christoph'a (ur. 14 maja 1901, zm. 7 października 1943); męża księżniczki Sophii Greckiej, zginął podczas II Wojny Światowej;
 • Richard'a (ur. 14 maja 1901, zm. 1969);

Friedrich z żoną, z synem i synową/ Google

Niedoszły król zmarł w 1940 po długiej chorobie.


Następcą Friedricha został jego syn, Philipp. W dzieciństwie został wysłany do Anglii, gdzie rozpoczął naukę. Potem wrócił do Niemiec, gdzie ją kontynuował. Jako jedyny z braci nie wstąpił do akademii wojskowej. Walczył w I wojnie światowej na froncie wschodnim. Przed wybuchem II wojny światowej zafascynowała go ideologia faszystowska, a w 1930r. wstąpił do NSDAP. W 1943r. został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego Flossenbürg.

Philipp w 1933r. - drugi od prawej, w pierwszym rzędzie/ en.wikipedia.org
Jego żona również została aresztowana i zesłana do obozu koncentracyjnego Buchenwald, gdzie zmarła na skutek poważnych ran odniesionych w wyniku bombardowania obozu przez aliantów.

Philipp i Mafalda w dniu ślubu/ Wikipedia

Philipp później został zesłany do Dachau, następnie alianci przetrzymywali go na Capri, skąd uwolnili go w 1947.

Po śmierci ojca, został Wielkim Księciem Hesji. Zmarł w Rzymie w 1980.

Mafalda z najstarszymi synami, Moritz'em i Heinrich'em, Google

Z Mafaldą Sabaudzką ożenił się 23 września 1925r. w Turynie. Mieli czwórkę dzieci: Moritz'a (1926-2013), Heinrich'a Wilhelma (1927-1999), Otto Adolf'a (1937-1998) i Elisabeth Margarethe (ur. 1940- żyje do dziś).
Mafalda z synami i z córką, Elisabeth/ GoogleMoritz urodził się 6 sierpnia 1926. W 1980 został landgrafem Hesji. Był znanym na całym świecie kolekcjonerem sztuki. W 1964r. poślubił Księżniczkę Tatianę Sayn-Wittgenstein-Berleburg (szwagierkę Księżniczki Benedkite z Danii). 

Moritz i Tatiana w dniu ślubu/ Google


Mieli czwórkę dzieci:
 • Mafaldę (ur. 6 czerwca 1965);
 • Donatusa (ur, 17 października 1966); Obecnego Wielkiego Księcia
 • Elenę (ur. 8 listopada 1967);
 • Philippa (ur. 17 września 1970);
Rozwiedli się w 1974r., ale pozostali przyjaciółmi. Moritz zmarł na raka płuc 23 maja 2013r. we Frankfurcie.

osthessen-zeitung.deKsiążę Heinrich Donatus, najstarszy syn księcia Moritza, przyszedł na świat 17 października 1966. Otrzymał on imię na cześć Georg'a Donatusa, następcy tronu Hesji, którego przybranym bratankiem był właśnie Moritz. Jest dalekim krewnym królowej Elżbiety II.


Z wykształcenia jest ekonomistą. Głową rodu heskiego został w 2013 po śmierci ojca.

17 maja 2003 w Johanneskirchie w Kronberg Donatus poślubił hrabinę Florię von Faber-Castell. Na ślubie obecni byli przedstawiciele rodzin panujących m.in. księżniczka Benedikte z Danii, księżniczka Karolina z Monako (księżna Hanoweru) i Gloria, księżna Thurn und Taxis.Para ma trójkę dzieci:
 • Księżniczkę Paulinę (ur. 26 marca 2007);
 • Księcia Moritz'a (ur. 26 marca 2007), Następcę Tronu;
 • Księcia Augusta (ur. 24 sierpnia 2012);
Donatus, Floria, Moritz i Paulina w 2013/ GoogleKsiężniczka Mafalda urodziła się 6 czerwca 1965, jest najstarszym dzieckiem Moritz'a i Tatiany.

Tumblr

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był hrabia Enrico dei Conti Marone Cinzano. Małżeństwo trwało pół roku. Drugim mężem księżniczki został Carlo Galdo. Ma z nim dwie córki:
 • Tatianę Marie (ur. 20 stycznia 1992);
 • Polissenę (ur. 30 września 1993);
Małżeństwo rozpadło się w 1999. Pół roku po rozwodzie Mafalda wyszła za mąż po raz trzeci, za Ferdinando dei Conti Brachetti Peretti, włoskiego inżyniera.

Mafalda i Ferdinando/ Google

Para ma dwóch synów:
 • Cosmo (ur. 11 stycznia 2000);
 • Briano (ur. 16 kwietnia 2002);Księżniczka Elena przyszła na świat 8 listopada 1967r. i jest trzecim dzieckiem Landgrafa Moritz'a i Księżniczki Tatiany.


brigittegastelancestry.com

Niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym. 29 listopada 1999r. urodziła córkę, Madeleine, której ojcem jest Massimo Caiazzo. Para nigdy się nie pobrała, dlatego Madeleine jako dziecko nieślubne nie posiada tytułu księżniczki.

Madeleine z dziadkami w 2011r./ royaltravel.blogspot.comKsiążę Philipp, najmłodszy z rodzeństwa, urodził się 17 września 1970r. 

Książę Philipp z żoną/ quazoo.com


Obecnie pracuje jako fotograf dla takich pism jak Vogue, Tatler, Conde Nast, Hugo Boss i Pucci. To właśnie on jest autorem poniższego zdjęcia Księcia Frederika, które pojawiło się w Vanity Fair w 2003r.

maryfromthestart.blogspot.com

5 maja 2006r. w ceremonii cywilnej poślubił Laetitię Bechtolf (pracującą w rodzinnej firmie kosmetycznej Niche Beauty), która już w tamtym czasie spodziewała się pierwszego dziecka pary. 
10 czerwca odbyła się uroczystość kościelna, na której pojawili się m.in. Książę Frederik i Księżna Mary z Danii, Księżniczka Benedikte z rodziną oraz Księżniczka Caroline z Monako i Książę Ernst August V z Hanoweru.
Po ślubie panna Bechtolf otrzymała tytuł księżnej.

pinterest.com


Philipp i Laetitia ma dwójkę dzieci:

 • Księżniczkę Elenę (ur. 5 grudnia 2006r.)
 • Księcia Tito (ur. 24 sierpnia 2008r.)

Z przodu, od lewej: Księżniczka Elena, Madeleine Caiazzo i Księżniczka Paulina, z tyłu- Książę Tito; zdjęcie z 2013r./ pinterest.com


Jako że Książę Friedrich Karl nigdy formalnie nie został koronowany na władcę Finlandii, wiele historyków uważa, że Heskiej Rodzinie Wielkoksiążęcej tron Finlandii się nie należy. Nigdy też nie ustalono wg. jakiej zasady ma on być dziedziczony.
W 2002r. fińska gazeta Helsingin Sanomat zadeklarowała Księcia Philipp'a, a nie Księcia Donatus'a jako pretendenta do tronu. Uznano, że trony Hesji i Finlandii nie powinny być połączone, więc Donatus nie może być jednocześnie Landgrafem Hesji i Królem Finlandii. Wg. prawa salickiego, wg. którego odbywa się dziedziczenie heskiego tronu, następny w kolejności jest właśnie Philipp i to on jest tytularnym Królem Finlandii.
Mówi się również o pewnej teorii, wg. której fiński tron dziedziczy się na zasadzie segundogenitury, która mówi o tym, że tron heski dziedziczy najstarszy syn, a fiński drugi syn. Oznaczałoby to zatem, że to potomkowie Księcia Wolfganga powinni mieć prawo do dziedziczenia fińskiego tronu. Wolfgang nie miał jednak dzieci, podobnie jak obaj synowie jego młodszego brata, Księcia Christoph'a.

W czerwcu 2014r. członkowie Partii Koalicji Narodowej na walnym zgromadzeniu, zasugerowali powrót do monarchii, co uzyskało duży rozgłos medialny.
Te wszystkie zawiłości i postulaty najprawdopodobniej są i tak zbędne, gdyż poparcie dla monarchii w Finlandii jest małe. Finowie nie chcą raczej monarchii, której członkowie nigdy nie mieszkali w ich kraju i nie mówią w ich języku. Sam Philipp stwierdził, że wysuwanie go jako pretendenta do tronu jest niedorzeczne i on nie rości sobie do niego żadnych praw.
Iza & Larissa
Źródło: almanachdegotha.org, wikipedia.org, maryfromthestart.blogspot.com

8 komentarzy:

 1. Liczyłam że napiszesz o Serbskiej monarchii :( Niemniej jednak tekst ciekawy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Serbskiej też będzie. Wszystko w swoim czasie ;)

   Usuń
 2. Fajnie, że piszecie wspólnie :) Zawsze lubię dowiadywać się czegoś nowego i wiem, że tutaj to znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy już wspominałam o mężu Elisabeth Margarethe. Szczerze mówiąc, trochę bawi mnie i bardzo cieszy to, że rodziny królewskie mieli krewnych niedaleko mnie. Raz nawet była kaczka dziennikarska, że Friedrich Wilhelm, syn cesarza Wilhelma chciał ożenić się z raciborską księżniczką Agathe, z którą w rzeczywistości żenił się inny Friedrich Wilhelm. Co ciekawe, to właśnie ten drugi Friedrich Wilhelm i Agathe otarli się o zostanie parą królewską Finlandii. Serio tak było :) takie rzeczy kilka wsi ode mnie, serio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd jesteś, jeśli mogę spytać?

   Usuń
  2. Z Górnego Śląska, z księstwa raciborskiego. Dokładniej to z okolic Rybnika.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.