sobota, 11 kwietnia 2015

Kontrowersyjny wywiad Laurenta

W czwartek belgijska stacja RTBF przeprowadziła telefoniczny wywiad z Księciem Laurentem (bratem Króla Philippe'a). Jego odpowiedzi wywołały niemały szok wśród Belgów i fanów monarchii. Wprawdzie od dawna wiadomo, że Książę cierpi na depresję i przez to miewa lepsze i gorsze okresy, ale takiej wypowiedzi nie spodziewał się chyba nikt.

Moja rodzina nigdy mnie nie wspierała. Zaczęło się od mojego wuja, Króla Baudouina. Później był mój ojciec, Albert II. Z nimi było jak ze Stasi. Przez lata sabotowali moją karierę. Dziś mam wrażenie, że kontynuuje to mój brat, Król Philippe. Ich błędem [było] zapewnienie mi obstawy, która mi szkodziła i miała zapobiegać mojej pracy, powiedział Laurent, który jest uważany za czarną owcę Rodziny Królewskiej głównie za sprawą konfliktów z prawem i zbyt dużej szczerości.


Tego samego dnia Książę skrytykował swoją rodzinę w gazecie Libre: Przez całe życie byłem blokowany... to jest bardzo skomplikowane, pracować w takiej sytuacji.

RTBF poinformowało później, że Pałac ubolewa nad komentarzami Laurenta, niemniej jednak Król Philippe pragnie kontynuować współpracę z bratem.
 

W 2011r. rząd tymczasowo zabronił Księciu wykonywać królewskie obowiązki po jego kontrowersyjnej wizycie w Demokratycznej Republice Konga (byłej kolonii Belgii). Oba państwa nie mają zbyt dobrych relacji, ze względu na zbrodnie kongijskie dokonane przez Króla Léopolda II (m.in. słynne ucinanie dłoni).Możliwe, że winę za taką sytuację ponosi depresja Laurenta. Całe zamieszanie jest o tyle szokujące, że ostatnie eventy nie wskazywały na to, jakoby miał on niebawem oczerniać swoją rodzinę (słusznie, bądź niesłusznie). Wydawał się być wesoły i szczęśliwy.
A co Wy sądzicie o całej sprawie?

***

Jutro powinna się pojawić pierwsza notka z serii Potomkowie Królowej Victorii. Wstęp już mam i zabieram się właśnie za resztę ;)

17 komentarzy:

 1. Czy ta kobieta na zdjęciu obok to jego żona?Mogłabyś zrobić notatkę o rodzeństwie króla, chyba mają jeszcze siostrę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jego żona. Szczerze mówiąc, myślałam, że wszyscy znają Belgijską Rodzinę Królewską :D Mogę kiedyś zrobić coś takiego.
   Philippe jest najstarszy z rodzeństwa, później jest siostra Astrid (matka Księcia Amedeo) i Laurent.

   Usuń
 2. nie mogę się już doczekać tego postu potomkowie wiktorii

  ps. czy wie ktoś co oznaczają po polsku te zdania?
  1.what time do you leave for work?(what sort of working hours would you like to have?)
  2. which benefits interest you the most?
  3.do you have a nine-to-five job?( would you like to have a nine-to five job?)
  4. what are your responsibilities? ( what sort of job would you like to do? why?

  byłabym wdzięczna za pomoc :):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. O ktorej wychodzisz do pracy? (W jakich godzinach chciałabyś pracować ?). 2. Jakie korzyści interesują cie najbardziej ? 3. Czy masz prace na pełnym etacie? ( w wielkiej Brytanii mówią tak na ośmiogodzinną prace, "od 9 do 17", na pełen etat , np. w biurze ) (czy chciałabyś mieć taka prace ?) 4. Jakie masz obowiązki ? Jaki rodzaj pracy chciałabyś wykonywać i dlaczego ?

   Usuń
  2. dzięki :):):)

   Usuń
 3. Jak brzmi pełny tytuł króla? Jego Królewska Mość?? A jego żony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jego Królewska Mość Król Belgów (tu jest taki haczyk i trzeba uważać, bo on jest Królem Belgów, a nie Belgii). Mathilde ma odpowiednio damski tytuł, czyli Jej Królewska Mość Królowa Belgów

   Usuń
 4. wie ktoś może jak to wstawić?
  deal,responsible, work, commuters, under, of, ru, out, flexitirne, in

  1. I------------ for morgans the aircraft company
  2. I---------------- the development department in cambridge
  3. about 120 people work--------- me.
  4. I clock----------- at 7.30 every day and i'm at my desk till 5 pm.
  5. I love my job. I would hate to be--------- of work
  6. I ---------- with a lot of pople in my company and with our customers.
  7. i'm ----------------------- for a budget of over 100 ilion dollars
  8. we have a ------------ syste at our copany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez urazy, ale ten blog nie jest o nauce i tlumaczeniu jezyka angielskiego... :)
   Poza tym dziwie sie, ze ksiaze tak publicznie wypowiada sie o swojej rodzinie, a zwlaszcza negatywnie. Nikt nie jest swiety, ale bez przesady.

   Usuń
  2. Ten kurs angielskiego w komentarzach to już przemilczę :-/

   Laurent jest właśnie znany z tego, że lubi publicznie opowiadać o swoich problemach, ale jeszcze nigdy nie mówił tak o swojej rodzinie. Wiadomo było, że miał kiepskie relacje z Baudouinem i Fabiolą, ale wydawało się, że z najbliższą rodziną łącza go raczej dobre relacje.

   Usuń
 5. http://brytyjskie-wyzsze-sfery.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę, że ta wypowiedź była zupełnie niepotrzebna i powinien zachować to dla siebie, a przynajmniej nie mówić o tym publicznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Były już różne sytuacje w przeszłości. Ta mnie nie dziwi, ale wiadomo, że takich rzeczy nie powinno się mówić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, Laurent jest dość specyficzny. Być może nie radzi sobie z presją otoczenia lub po prostu jest typem "chlapacza". Czyli plecie co mu ślina na język przyniesie. Wydaje mi się, że RK już się z tym pogodziła i cała sprawę traktuje jako kolejny incydent, a nie jakiś skandal. Nota bene jestem ciekawa jakie jest stanowisko Księcia? Czy mamy potwierdzenie, że rzeczywiście coś takiego powiedział? Może to są słowa wyrwane z kontekstu...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedział to dziennikarzom przez telefon. W programie włączyli tą rozmowę, więc raczej nie ma mowy o złej interpretacji. Myślę, że to skończy się tak jak zwykle, sprawa w końcu ucichnie, znów wszystko będzie wyglądać normalnie, a potem znowu powtórka z rozrywki.

   Usuń
  2. Tak, to rozwiewa wszelkie wątpliwości. Widocznie miał gorszy dzień. Podobno w każdej rodzinie musi być czarna owca...

   Usuń
  3. Cóż, cierpi na depresję, więc to wiele tłumaczy...

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.