niedziela, 30 października 2022

Rozdanie Nagród Księżniczki Asturii 2022, wiadomość księżnej Kate + więcej

Dziś krótszy niż zazwyczaj post, ale to tylko "cisza przed burzą", bo ten tydzień zapowiada się równie intensywnie co poprzedni...

Dania

Po jesiennej przerwie 27 października księżna Mary wróciła do oficjalnych obowiązków, uczestnicząc w spotkaniu komitetu doradczego interdyscyplinarnego centrum naukowego nazwanego na jej cześć Crown Princess Mary Centre na Uniwersytecie w Kopenhadze. Centrum zostało otwarte w lutym tego roku, przy okazji 50. urodzin księżnej.



28 października Mary wzięła udział w corocznym spotkaniu zarządu WWF, którego jest patronką.

Wielka Brytania

Z okazji Tygodnia Świadomości Uzależnień księżna Kate jako patronka Forward Trust nagrała wiadomość wideo, w której podkreślała, że uzależnienie to nie wybór, a poważna choroba. Zachęcała do szukania pomocy, a społeczeństwo do zmiany postawy wobec osób, które zmagają się z uzależnieniem, aby stworzyć środowisko, w którym każdy potrzebujący pomocy nie wstydzi się o nią poprosić. "Wiem, że to nie był wybór. Powrót do zdrowia jest możliwy", dodała w słowach skierowanych do osób uzależnionych.



Hiszpania

Późnym popołudniem 28 października król Felipe, królowa Letizia, księżniczka Leonor, Infantka Sofia i królowa Sofia pojawili się na rozdaniu Nagród Księżniczki Asturii w Oviedo. 

Embed from Getty Images

Tegorocznymi laureatami zostali: polski publicysta Adam Michnik w dziedzinie Komunikacji i Nauk Humanistycznych - jak napisano w uzasadnieniu "jest jednym z najbardziej znanych i najwybitniejszych obrońców praw człowieka w Polsce, uważany za jedną z kluczowych postaci w odbudowie demokracji w tym kraju, a także wybitnego dziennikarza";

Embed from Getty Images



brytyjska przedsiębiorczyni Ellen MacArthur w kategorii Współpraca Międzynarodowa, 

archeolog Eduardo Matos Moctezuma z Meksyku (kategoria Nauki Społeczne), 

naukowcy Geoffrey Hinton, Yann LeCun, Yoshua Bengio i Demis Hassabis (Badania Naukowe i Techniczne), 

Embed from Getty Images

Olimpijska Fundacja na Rzecz Uchodźców oraz Olimpijska Reprezentacja Uchodźców (Sport); 

Carmen Linares i María Pagés w kategorii Sztuka, które jako najważniejsze postaci flamenco ostatnich lat "z szacunku dla tradycji i głębokich korzeni flamenco potrafiły unowocześnić i dostosować jego istotę do współczesnego świata";

Embed from Getty Images

hiszpański dramaturg Juan Mayorga (Literatura),

oraz architekt Shigeru Ban z Japonii, który otrzymał Nagrodę w kategorii Zgoda za swoje projekty tymczasowych mieszkań i schronień dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Embed from Getty Images



Księżniczka Asturii oraz król Felipe tradycyjnie wygłosili przemówienia. Leonor zaliczyła małą wpadkę, bo po swoim przemówieniu, kiedy wróciła na miejsce, dołączyła się do oklasków, na co król Felipe zwrócił jej uwagę ;)




Zajmijmy się stylizacjami pań. Królowa Letizia już drugi rok z rzędu zrezygnowała z ulubionego Felipe Vareli na rzecz czarnej sukienki od Caroliny Herrery (którą w swojej szafie ma także księżna Alessandra z Hanoweru). Księżniczka Leonor nosiła czarno-białą sukienkę i ponownie kolczyki swojej mamy, a Infantka Sofia założyła granatową cekinową sukienkę. Z kolei królowa Sofia zdecydowała się na niebieski kostium.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


29 października, jak co roku dzień po ceremonii rozdania nagród, rodzina udała się do Wzorowego Miasta Asturii. W tym roku tytuł ten przypadł Cadavéu w gminie Valdés. Niestety, Leonor i Sofia zachorowały - z powodu problemów żołądkowych Infantka w ogóle nie była w stanie przybyć, natomiast starsza z sióstr już w trakcie wizyty źle się poczuła i wycofała się z obecności na uroczystości nadania tytułu Wzorowego Miasta Asturii. Jak powiedziała królowa Letizia, Sofia już w nocy czuła się źle, a Leonor rozchorowała się rano, ale miała nadzieję, że uda jej się wytrzymać.
W związku z niedyspozycją księżniczki Asturii, jej przemówienie odczytała królowa Letizia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




Norwegia

28 października księżniczka Ingrid Alexandra wystartowała w zawodach surfingowych na plaży Borestranden i awansowała do półfinału. Kibicowała jej dumna mama, księżna Mette-Marit.


Pojawiły się doniesienia, że książę Haakon i księżna Mette-Marit kilka lat temu kupili niewielki domek na prywatnej wyspie Flatholmen w okręgu Rogaland. W marcu tego roku gmina Risør, na której terenie znajduje się wyspa, udzieliła zezwolenia na budowę nowego domu i dlatego para książęca postanowiła zrezygnować z dalszego wynajmowania domu letniskowego w Kristiansand. W lokalnej norweskiej gazecie zamieszczono projekt domu.




3 komentarze:

 1. Leonore świetnie sobie radzi z przemówieniami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że Letizia zrezygnowała z wysokich szpilek. Chyba dokuczają jej problemy z nogami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Letizia i jej córki wyglądają pięknie. Rodzice na pewno są dumni z Leonor, świetnie sobie radzi!

  Alessandra

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.