wtorek, 3 marca 2015

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Indii w Bhutanie+ kolejne "royal baby" w drodze?

Minister Spraw Zagranicznych Indii, Subrahmanyam Jaishankar rozpoczął właśnie swój program SAARC (Południowoazjatyckie Stowarzyszenie na rzecz Współpracy Regionalnej), który skupia 4 państwa. Pierwszym "przystankiem" ministra jest Bhutan, do którego przyjechał z dwudniową wizytą, która rozpoczęła się od audiencji u Króla Jigme Khesara Namgyela.
Panowie rozmawiali o współpracy regionalnej i ogólnej współpracy obu państw. Na audiencji była również obecna Królowa Jetsun Pema.


Jaishankar po wizycie w Bhutanie odwiedzi jeszcze Bangladesz, Pakistan i Afganistan. Jest to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna od objęcia urzędu 29 stycznia.
SAARC jest ekonomiczną i geopolityczną grupą skupiającą 8 państw: Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan, Afganistan i Sri Lankę.


***


Czyżbyśmy szykowali się do pojawienia się kolejnego "royal baby"? Wg. niemieckiego czasopisma "Bunte", Książę (tytularny Cesarz Niemiec i Król Prus) Georg Friedrich i Księżna (tytularna Cesarzowa Niemiec i Królowa Prus) Sophie spodziewają się trzeciego dziecka już w kwietniu.


Georg Friedrich jest pretendentem do tronu Niemiec i Prus odkąd skończył rok (jego ojciec zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku podczas manewrów wojskowych). Jego żona, Sophie von Isenburg jest arystokratką i szwagierką brata Księcia Lorenza (męża Księżnej Astrid, szwagra Króla Philippe'a z Belgii).

Pobrali się w Poczdamie 27 sierpnia 2011r. (w 950. rocznicę powstania rodu Hohenzollernów). 20 stycznia 2013r. na świat przyszli synowie pary, bliźniacy: Carl Friedrich (tytularny Następca Tronu) i Louis Ferdinand.


Jeśli to prawda, to nie pozostaje nam nic innego jak czekać na radosną nowinę z Niemiec :)
16 komentarzy:

 1. Katarzyna Marcja Mac3 marca 2015 14:16

  świetna notka a narodziny każdego dziecka to wielkie szczęście

  OdpowiedzUsuń
 2. Jetsum Pena też jakaś okrąglejsza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli nie tylko ja to zauważyłam ;) Coś jest na rzeczy, chociaż moja mama powiedziała, że to przez tą spódnicę, którą ona ma na sobie, wygląda jakby była w co najmniej piątym miesiącu :-/ Dziwi mnie tylko, że przeglądałam kilka zagranicznych stron, żeby zobaczyć czy inni też to zauważyli, a tu cisza (a przecież potrafią lekkie przytycie nazwać ciążą).

   Usuń
  2. Mojemu oku też nie uciekł ten zaokrąglony brzuszek u Jetsum, ale może to tylko tak ułożył się materiał.

   Usuń
  3. Poczekamy, zobaczymy :)

   Usuń
 3. Czy na ślubie Georga i Sophie był ktoś z innych rodzin królewskich? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) Z Belgii był Laurent, z Holandii Jaime i Carolina (kuzyni Willema-Alexandra), ze Szwecji Książę Johann Georg (szwagier Carla XVI Gustafa), z Wielkiej Brytanii Lord i Lady Nicholas Windsor, z Luksemburga Księżna Sibilla (szwagierka Wielkiego Księcia Henriego), z Liechtensteinu Alois i Sophie oraz Księżniczka Maria-Annunciata (kuzynka Aloisa), z Jordanii Książę Hassan (wuj Abdullaha) z żoną.

   Usuń
 4. Czytając notkę kiedy zobaczyłam zdj Jetsun już myślam że to ona jest w ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tu taki element zaskoczenia ;) Obecnie szukam informacji o tym jak wygląda w Bhutanie ogłoszenie ciąży królowych. Bądź co bądź, ale pierwsze dziecko Jigme i Jetsun będzie, przynajmniej przez jakiś czas, Następcą Tronu.

   Usuń
  2. Bez względu na płeć ?

   Usuń
  3. W Bhutanie tron dziedziczy się podobnie jak w Hiszpanii i Monako na zasadzie primogenitury męskiej. Jeśli pierwszym dzieckiem Jigme będzie chłopiec to będzie on Następca Tronu. Jeśli dziewczynka to będzie ona Następczynią Tronu ale straci ten tytuł jeśli Jigme doczeka się syna.

   Usuń
 5. Wiedziałam! Wiedziałam, że Zofia w każdej chwili może być w ciąży. Będzie kolejny potomek rodu Saurma-Jeltsch.

  OdpowiedzUsuń
 6. Larissa a co sie stało Królowej Mathilde w kolano? wiedziałam że od kilku dni chodzi o kulach.. wiesz coś na ten temat?
  Poza tym też myślałam że chodzi o Jetsun z tą ciążą :) Pozdrawiam *Aga*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie było oficjalnej informacji. Podobno Królowa upadła, być może podczas jazdy na nartach. W każdym razie ma uszkodzone kolano, nie ma wskazań do operacji i jednocześnie Mathilde nie zamierza odwoływać swoich obowiązków.

   Usuń
  2. Jest dokładnie tak jak pisze Ania. Ja sama pisałam o tym co się stało Mathi w komentarzach pod poprzednim postem ;)

   Usuń
  3. dziękuję :) Aga*

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.