czwartek, 29 października 2020

Ciekawostki

 Jako że aktualnie zupełnie nie mam czasu na nadrobienie zaległości, dziś mam dla Was zbiór ciekawostek i anegdot na temat rodzin królewskich. Ciekawa jestem, czy wiedzieliście, że...

Embed from Getty Images1. Król Frederik IX, ojciec królowej Małgorzaty, księżniczki Benedikte i królowej Anne-Marie, przed ślubem z księżniczką Ingrid ze Szwecji (późniejszą królową Danii) był zaręczony z grecką księżniczką Olgą (wnuczką królowej Olgi).

2. Ostatni król Włoch Umberto, poważnie chory, przebywając na wygnaniu, prosił włoski rząd o zgodę na powrót, by móc umrzeć w Ojczyźnie. W sprawie interweniował nawet Papież Jan Paweł II, zwracając się do polityków, by wyrazili zgodę. Niestety, nawet to nie pomogło i królowi odmówiono. Zmarł w Genewie w 1983.

3. Wspomniany wcześniej Umberto II był jednym z ostatnich właścicieli Całunu Turyńskiego, płótna, w które zgodnie z tradycją chrześcijańską po śmierci miał zostać owinięty Chrystus. W swoim testamencie zapisał go Watykanowi.

4. W jednym z wywiadów księżna Marie z Liechtensteinu opowiedziała anegdotę związaną z pielgrzymką Papieża Jana Pawła do Liechtensteinu, w trakcie której Papież odwiedził małą kaplicę Dux w Schaan, gdzie zgromadziła się już cała rodzina książęca, w tym bratanica Marie z mężem, wysokim i dobrze zbudowanym mężczyzną. Jak wspominała Marie, Papież po wejściu do środka powiedział: "Pada deszcz i dobrze, wszyscy powinniśmy dalej rosnąć", a po chwili, gdy zauważył tego wysokiego mężczyznę, zażartował: "Tak, może nie wszyscy". Księżna dodała, że wspomina tę historię za każdym razem, gdy odwiedza swoją rodzinę.

5. Daleki przodek księżnej, książę Ferdinand Kinsky von Wchinitz und Tettau, wspólnie z arcyksięciem Rudolfem Johannem, najmłodszym synem Cesarza Leopolda II, i czeskim księciem Josefem Franzem von Lobkowitz, ufundował dożywotnią rentę Ludwgowi van Beethovenowi w wysokości 4000 florenów rocznie.

Embed from Getty Images

6. Król Danii Christian X, dziadek królowej Małgorzaty, w 1942 dostał długi telegram od Adolfa Hitlera z gratulacjami z okazji swoich 72. urodzin, na który odpisał bardzo zwięźle: Meinen Besten Dank. Chr. Rex (Moje najlepsze podziękowania. Król Christian). Ponoć tak bardzo wzburzyło to Hitlera, że natychmiast odesłał duńskiego ambasadora z Niemiec, a swojemu ambasadorowi kazał niezwłocznie opuścić Kopenhagę.

7. Ale to nie jedyny "zatarg" króla z nazistami. Krąży też inna anegdota, jak to w czasie niemieckiej okupacji naziści rozkazali królowi zdjąć z dachu pałacu w Amalienborg duńską flagę, grożąc, że w przeciwnym wypadku wyślą jednego z żołnierzy, by to uczynił. Na to król odparł, że wtedy wyśle jednego z duńskich żołnierzy, by z powrotem ją powiesił. Naziści nie chcieli ustąpić i zagrozili, że wówczas go zastrzelą, na co król odpowiedział: "Tym duńskim żołnierzem będę ja". Tym sposobem duńska flaga została na swoim miejscu przez cały okres II wojny światowej.

8. W rejestrze narodzin księcia Edynburga widnieje imię Philippos, grecki odpowiednik Philipa (czemu trudno się dziwić, skoro urodził się na greckiej wyspie Korfu jako syn greckiego księcia). Jego matką chrzestną została babka, królowa Grecji Olga.

9. Elżbieta II, jeszcze jako księżniczka, w wieku 7 lat sama nauczyła się jeździć na łyżwach.

10. Księżna Cambridge jest spokrewniona ze słynną angielską pisarką (jedną z moich ulubionych) Jane Austen. Ich wspólnym przodkiem jest Henry Percy, 2. książę Northcumberland, który żył w XV wieku.

Embed from Getty Images

11. Książę Harry w wieku 4 lat wygrał zawody jeździeckie dla dzieci jako Harry Cox (pod takim nazwiskiem został na nie zapisany przez swoją instruktorkę, Marion Cox). Później startował w zawodach jeszcze kilkakrotnie.

12. Simone Simmons, bliska przyjaciółka Diany, na rok przed jej śmiercią miała wizję wypadku samochodowego z udziałem czterech osób, o czym powiedziała przyjaciółce.

13. Praprapraprababka księżnej Meghan była niewolnicą na plantacjach bawełny w Georgii.

14. Jetsun Pema jest obecnie najmłodszą królową na świecie.

15. Królowa Jordanii Noor, urodzona w Waszyngtonie jako Amerykanka Lisa Najeeb Halaby, przed ślubem pracowała w dziedzinie urbanistyki w Filadelfii, Sydney i Teheranie.

Embed from Getty Images

16. Letizia jest pierwszą od czasów Marii de las Mercedes of Orleans, która zmarła w 1878, królową Hiszpanii hiszpańskiego pochodzenia.

17. Królowa Małgorzata przez rok studiowała filozofię na Uniwersytecie w Kopenhadze, a później archeologię na Uniwersytecie Cambridge. Zamiłowanie do archeologii odziedziczyła po dziadku, królu Szwecji Gustavie VI Adolfie, z którym pod koniec lat 50. ubiegłego wieku wybrała się na wykopaliska we Włoszech.

18. Królowa Małgorzata jest drugą w historii Danii królową panującą samodzielnie - poprzednią była Margaret I (panująca w latach 1387-1412), twórczyni tzw. unii kalmarskiej.

19. Królowa Anne-Marie farbuje włosy. Jak przyznała w wywiadzie w 2006, siwe włosy to jedyna oznaka starzenia, która jej przeszkadza.

20. Księżna Elia biegle włada czterema językami: angielskim, francuskim, włoskim i oczywiście albańskim.

Źródło: billedbladet.dk, wikipedia.org, wywiad z okazji 50. rocznicy ślubu księcia Hansa-Adama i księżnej Marie - fuerstenhaus.li, copenhagenet.dk, Ingrid Seward "Mój mąż i ja", mirror.co.uk, Katie Nicholl "Harry. Biografia", britannica.com, marieclaire.co.uk, kongehuset.dk, danishroyalwatchers.blogspot.com, albanianroyalcourt.al

10 komentarzy:

 1. Znalazłaś błędną informację odnośnie praprababki Felipe. W rzeczywistości była to Maria Krystyna Habsburg. Królowa Maria de las Mercedes zmarła bezdzietnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. 1 - ta ciekawostka była mi znana, jednak okoliczności rozstania wciąż są niejasne - różnią się w zależności od książki (zabawne, że często źródłem różnych przyczyn jest sama Olga i jej rodzina). Czasem powodem jest wiara i niechęć do zmiany wyznania przez Olgę, a czasem nieodpowiednie maniery Frederika (wręcz zarzuty o alkoholizm). Może ktoś ma jakieś lepsze, pewniejsze źródła?

  6,7 - zawsze zastanawiają mnie takie anegdoty "zatargów" z nazistami. Z jednej strony naziści robili aferę o wszystko, a później jak gdyby nigdy nic odpuszczali. Jeśli czepianiem się o wszystko chcieli podkreślić swoją władzę, to odpuszczając po jakiejś ripoście właściwie sami narażali się na śmieszność. Gdyby faktycznie tak łatwo było rozwiązać problem z agresorami, każdy pomyślałby wtedy "naziści ci grożą? Błyśnij jakimś mądrym zdaniem, problem z głowy" i przestałby się ich bać - a przecież oni właśnie chcieli (i wtedy niestety mogli) siać terror...

  11 - dlaczego Harry nie mógł wystąpić pod nazwiskiem np. "Wales" (jeśli się nie mylę, tak funkcjonowali z Williamem w szkole)? W kontekście faktu, że zapisywała go sama Marion Cox, taki wybór wskazuje na lekki egocentryzm. Nawet zakładając, że chodziło o jeszcze lepsze "wtopienie się w tłum", to przecież i tak reporterzy wiedzieli, kto uczy Harry'ego.

  Cały artykuł bardzo fajny i ciekawy! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Harry'ego to niestety nie wiem, Katie Nicholl nie podała szczegółów, a w Internecie nie znalazłam nic więcej poza ogólnymi wzmiankami

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź Gabrysiu :) chociaż akurat na Katie Nicholl patrzę z pewną rezerwą.

   Usuń
 3. Cudowny post, widać ilość pracy! Oby takich więcej :) Gabrysiu, jesteś WIELKA, znajdujesz czas na bloga, a są jeszcze studia itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre ciekawostki znałam, większości nie, takie posty bardzo lubię, dzięki, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze fascynowało mnie, jak znajdowane są te powiązania genealogiczne i to tak daleko wstecz. Pokrewieństwo księżnej Kate z Jane Austen jest znamienne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy bliżej lub dalej spokrewnieni. Więc z kimkolwiek by William się nie żenił, to u każdej dziewczyny znaleziono by ciekawych krewnych. U Kate i tak jest tych ciekawych powiązań stosunkowo mało.

   Usuń
 6. O żadnej ciekawostce wcześniej nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.