sobota, 17 października 2020

Baby Loss Awareness Week, CFS+, nowa książka o królu Haraldzie - zaległości cz. 2

Wielka Brytania

Królowa Elżbieta i książę Cambridge 15 października odwiedzili Defence Science and Technology Laboratory w parku naukowym w Wiltshire, gdzie otworzyli nowe Centrum Analiz Energetycznych.
Dla monarchini było to pierwsze publiczne wyjście poza jedną z królewskich rezydencji od siedmiu miesięcy.












Opublikowano nowe oficjalne zdjęcie królowej wykonane w marcu zeszlego roku w Windsorze. Królowa miała na sobie Order Kanady, najwyższe cywilne odznaczenie w Kanadzie, a także Order Zasług Wojskowych przyznawany kobietom i mężczyznom za wyróżniającą się służbę w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych.




Wczoraj minął rok od podróży księcia i księżnej Cambridge do Pakistanu. Z tej okazji para książęca uczestniczyła w wideo rozmowie z nauczycielami i uczniami z Islamabad Model College for Girls, z którymi rozmawiała o wpływie pandemii na funkcjonowanie szkoły i edukację.


14 października księżna Kornwalii przyjęła przedstawicieli organizacji Barnando's, której jest królewską patronką w Clarence House.



13 października księżna odwiedziła dzielnicę Brixton w Londynie, gdzie udała się do Ebony Horse Club jako przewodnicząca organizacji, aby dowiedzieć się więcej o ich działaniach wspierających lokalną społeczność w czasie pandemii, a także klub bokserski Dwaynamics.









Dzień wcześniej odwiedziła Wiltshire Council, która koordynowała ponad 420 społeczności i grup wolontariackich w całym Wiltshire w czasie pandemii.


Księżna Cambridge 14 października odwiedziła szpital St Thomas' w Londynie, aby dowiedzieć się więcej o działalności organizacji Tommy's i Sands, które dążą do zmniejszenia liczby poronień i dzieci umierających w okresie ciąży i porodu oraz udzielają wsparcia rodzicom, którzy stracili swoje dzieci. Wizyta odbyła się w ramach Baby Loss Awareness Week obchodzonego w dniach 9-15 października.









Kilka dni wcześniej jako patronka Natural History Museum ogłosiła zwycięzcę konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year, którym został rosyjski fotograf Sergey Gorshkov za swoje zdjęcie "The Embrace".






Księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank świętowali 2. rocznicę ślubu 12 października. Na Instagramie księżniczki pojawiło się nagranie z wcześniej niewidzianymi zdjęciami pary.
Co ciekawe, suknia księżniczki z przyjęcia weselnego, na specjalne życzenie panny młodej, była wzorowana na kreacji Grace Kelly z filmu "To Catch a Thief" ("Złodziej w hotelu", swoją drogą polecam go Wam, to chyba mój ulubiony film z Grace Kelly, choć nie oglądałam ich wielu).





Książę i księżna Sussex z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczyny dyskutowali o edukacji dziewcząt z pakistańską aktywistką Malalą Yousafzai.

Pojawiły się trzy nowe zdjęcia pary, która 20 października ma poprowadzić specjalną rozmowę "Engineering a Better World" magazynu Time z udziałem ekspertów, którzy przedstawią swoje poglądy na temat ulepszania cyfrowego świata.



Tegoroczne obchody Niedzieli Pamięci, która wypada w tym roku 8 listopada, odbędą się w znacznie okrojonej formie z uwagi na panującą pandemię. Tradycyjna ceremonia pod pomnikiem Cenotaph pierwszy raz w historii będzie ściśle prywatna; odbędzie się z udziałem jedynie rodziny królewskiej na czele z królową, kilku polityków i liderów wojskowych. Szersza publiczność jest proszona o zostanie w domu, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.




Norwegia

12 października król Harald opuścił szpital po niedawnej operacji serca

Powstaje nowa książka poświęcona królowi Haraldowi, do której monarcha udzielił wywiadu. Opowiadał o doświadczeniach z pandemii i trudnym okresie izolacji, który razem z królową Sonją spędzili w Kongsseteren. Jak opowiadał, oboje tęsknili za swoimi dziećmi i wnukami, ale przestrzegali wprowadzonych zaleceń. Wspominał też przemówienie wygłoszone wtedy do Norwegów, w którym podkreślał, jak poważna jest sytuacja: "W tamtym momencie myślę, że było wielu, którzy nie zdawali sobie sprawy jakie to poważne. Jako król podkreśliłem powagę, którą pokazał nam rząd." O nietypowym w tym roku Święcie Narodowym 17 maja, kiedy razem z rodziną pojawił się na balkonie Pałacu Królewskiego, by odśpiewać hymn narodowy, mówił: "To było wzruszające stać tam i śpiewać hymn narodowy. Wiedzieliśmy, że cała Norwegia śpiewała ze swoich domów. Śpiewano go w całym kraju w tym samym czasie. Nie tylko my. To pierwszy raz, kiedy coś takiego się wydarzyło."
Książka ma mieć swoją premierę w Norwegii już tej jesieni. Oprócz cytatów, opublikowano także serię nowych/starych zdjęć króla.





Dania

Księżniczka Benedikte wzięła udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Danii spod nazistowskiej okupacji w Aarhus.

Jako patronka Global Fashion Agenda księżna Mary 12 października wzięła udział w cyfrowym szczycie Copenhagen Fashion Summit CFS+ poświęconym zrównoważonym rozwiązaniom w modzie.



W duńskiej telewizji DR1 zostanie wyemitowany trzyczęściowy program "Den Kongelige Køkkenhave" poświęcony królewskim ogrodom warzywnym w Graasten. Dokument kręcono w lipcu tego roku z udziałem królowej Małgorzaty i księżniczki Benedikte. Wszystkie odcinki obejrzycie TUTAJ.



15 października opublikowano cztery nowe zdjęcia księcia Christiana wykonane przez Franne Voigt z okazji jego 15. urodzin.


16 października królowa Małgorzata przyjęła szwajcarskiego ministra spraw zagranicznych, który przybył do Danii z krótką wizytą.



Belgia

12 października królowa Mathilde odwiedziła firmę Danone i rozmawiała z jej pracownikami o wprowadzaniu zmian w produkcji z uwzględnieniem Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz wpływie pandemii na te działania. Wzięła również udział w inauguracji "The Belgian Alliance for Climate Action" zorganizowanym przez firmę Danone, WWF Belgium oraz The Shift.
W 1962 król Badouin oficjalnie otworzył ten sam zakład produkcyjny Danone.




16 października natomiast wzięła udział w wideo rozmowie z przedstawicielami UNICEF-u w Indiach i Brazylii, aby dowiedzieć się o wpływie pandemii na edukację dzieci w tych krajach.


Po spotkaniu Delphine i Philippe'a, o którym pisałam Wam w poprzednim poście, "cudów" ciąg dalszy - król Albert w wydanym oświadczeniu napisał: "W pełni popieram komunikat prasowy króla (Philippe'a) i księżniczki Delphine i zgadzam się z uzasadnieniem tego przesłania. Moja żona i ja jesteśmy zachwyceni inicjatywą Króla, początkiem lepszych czasów dla nas wszystkich, a w szczególności dla Delphine." O ile w szczere intencje Philippe'a zapraszającego przyrodnią siostrę na pierwsze spotkanie jestem w stanie uwierzyć, o tyle w prawdziwość słów byłego króla już nie. Szczególnie sztuczny wydaje mi się "zachwyt" króla i królowej Paoli - czy ktokolwiek uwierzy, że naprawdę są "zachwyceni" inicjatywą syna?



Tymczasem Delphine odsłoniła jedno ze swoich dzieł "Ageless Love" w mieście Sint-Niklaas.





12 komentarzy:

  1. Albert się ośmiesza

    OdpowiedzUsuń
  2. Gabrielo, pięknie skomentowałaś oświadczenie Alberta :) Miałam identyczne odczucia, widząc wcześniej to oświadczenie na innej stronie. Człowiek, który przez wiele lat ignorował własne dziecko, a później stosował rozmaite fortele, by się do niego nie przyznać, teraz "cieszy się" ze spotkania rodzeństwa. Po prostu parsknęłam śwmiechem. A już najlepsze było wspomnienie o Paoli - bo każda kobieta na jej miejscu byłaby tą sytuacją po prostu zachwycona... Naprawdę darowałby sobie. Śmiech na sali i fałsz po całości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Belgia - aż ciężko komentować. To chyba także efekt zbyt daleko idącej poprawności politycznej w wielu sferach życia dzisiejszych czasów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lepiej, żeby po prostu Albert milczał. Nie może teraz powiedzieć nic, co nie zabrzmiałoby źle.
    Widać, że księżna Kate była bardzo wzruszona spotkaniami z rodzicami, którzy stracili swoje dzieci. Temat poronień jest marginalizowany i dobrze, że w swojej pracy na rzecz dzieci i rodzin księżna zwróciła uwagę i na tę traumatyczną stronę.
    Cudownie wreszcie zobaczyć królową. Zdjęcie, na którym odjeżdża, a wnuk do niej macha, jest genialne. "Babciu, nic się nie martw, ja tu zostaję i wszystko jest pod kontrolą":)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale Książę Christian z Danii wyrósł. I staje się coraz to bardziej podobny do swojej Mamy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z tym współczuciem dla królowej Paoli nie przesadzałabym. W latach sześćdziesiątych Albert i ona przeżywali poważny kryzys i oboje romansowali pozamałżeńsko ile się dało nawet specjalnie tego nie ukrywając. Tyle, że to były lepsze czasy dla royalsów - nikt ich nie traktował jak szeregowych celebrytów. To się zaczęło od Diany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimie z 16:03: Obawiam się, że nie zrozumiałaś innych komentarzy. Współczucie nie dotyczy konkretnie samej zdrady Alberta (to że Albert i Paola nawzajem się zdradzali to fakt powszechnie znany; zresztą związek rodziców Delphine został upubliczniony jeszcze w latach 90.). Tu bardziej chodzi o obecną sytuację, w jakiej postawiono Paolę. O ile w przypadku romansów (powszechnych u arystokracji) mogli powiedzieć "to przeszłość, chwila głupoty, zapomnijmy o tym", o tyle tu jest wielokrotnie odrzucana Delphine. Tymczasem Albert próbuje stworzyć wrażenie, że Paola jest tym wszystkim zachwycona (i to po całym procesie i kompromitacji króla). To zwykła kpina, w którą nikt nie uwierzy. Przecież sam tyle razy miał własną córkę gdzieś. Dobrze że nie kazał Paoli pozować z Delphine do rodzinnego zdjęcia i kazać się paniom zaprzyjaźnić...

      Usuń
  7. Czy są gdzieś notki o pierwszych wizytach w swoich księstwach dzieci ze Szwecji?

    OdpowiedzUsuń
  8. Christian wyładniał.
    Ciekawe czy u nas kiedyś będzie inicjatywa świętowania tygodnia utraconych dzieci i pochylimy się nad zdrowiem psychicznym czy nadal w tej materii będziemy ciemnogrodem ? Może jednak dożyję tych czasów gdzie najważniejsze nie będą tylko Janusze i Karyny oraz przygłupie programy telewizyjne.
    Serio istnieje coś takiego jak międzynarodowy dzień dziewczyny ? Ja pierwszy raz o tym słyszę.

    OdpowiedzUsuń
  9. przede wszystkim jak miło zobaczy Królowa Elżbiete w wyjściu na żywo i dobrej formie! jak na nią patrzę czuje się starsza od niej! ;-)głęboko podziwiam jej chęć do pracy, oddanie idei monarchii i to że szuka sposobu na pokazywanie obywatelom swojej obecności (dodam że brak maseczek był uzgodniony a wszyscy przebadani) ot taki skrawek normalności :-)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.