sobota, 17 października 2020

Baby Loss Awareness Week, CFS+, nowa książka o królu Haraldzie - zaległości cz. 2

Wielka Brytania

Królowa Elżbieta i książę Cambridge 15 października odwiedzili Defence Science and Technology Laboratory w parku naukowym w Wiltshire, gdzie otworzyli nowe Centrum Analiz Energetycznych.
Dla monarchini było to pierwsze publiczne wyjście poza jedną z królewskich rezydencji od siedmiu miesięcy.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Opublikowano nowe oficjalne zdjęcie królowej wykonane w marcu zeszlego roku w Windsorze. Królowa miała na sobie Order Kanady, najwyższe cywilne odznaczenie w Kanadzie, a także Order Zasług Wojskowych przyznawany kobietom i mężczyznom za wyróżniającą się służbę w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych.
Wczoraj minął rok od podróży księcia i księżnej Cambridge do Pakistanu. Z tej okazji para książęca uczestniczyła w wideo rozmowie z nauczycielami i uczniami z Islamabad Model College for Girls, z którymi rozmawiała o wpływie pandemii na funkcjonowanie szkoły i edukację.


14 października księżna Kornwalii przyjęła przedstawicieli organizacji Barnando's, której jest królewską patronką w Clarence House.13 października księżna odwiedziła dzielnicę Brixton w Londynie, gdzie udała się do Ebony Horse Club jako przewodnicząca organizacji, aby dowiedzieć się więcej o ich działaniach wspierających lokalną społeczność w czasie pandemii, a także klub bokserski Dwaynamics.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień wcześniej odwiedziła Wiltshire Council, która koordynowała ponad 420 społeczności i grup wolontariackich w całym Wiltshire w czasie pandemii.


Księżna Cambridge 14 października odwiedziła szpital St Thomas' w Londynie, aby dowiedzieć się więcej o działalności organizacji Tommy's i Sands, które dążą do zmniejszenia liczby poronień i dzieci umierających w okresie ciąży i porodu oraz udzielają wsparcia rodzicom, którzy stracili swoje dzieci. Wizyta odbyła się w ramach Baby Loss Awareness Week obchodzonego w dniach 9-15 października.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Kilka dni wcześniej jako patronka Natural History Museum ogłosiła zwycięzcę konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year, którym został rosyjski fotograf Sergey Gorshkov za swoje zdjęcie "The Embrace".


Księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank świętowali 2. rocznicę ślubu 12 października. Na Instagramie księżniczki pojawiło się nagranie z wcześniej niewidzianymi zdjęciami pary.
Co ciekawe, suknia księżniczki z przyjęcia weselnego, na specjalne życzenie panny młodej, była wzorowana na kreacji Grace Kelly z filmu "To Catch a Thief" ("Złodziej w hotelu", swoją drogą polecam go Wam, to chyba mój ulubiony film z Grace Kelly, choć nie oglądałam ich wielu).

Książę i księżna Sussex z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczyny dyskutowali o edukacji dziewcząt z pakistańską aktywistką Malalą Yousafzai.

Pojawiły się trzy nowe zdjęcia pary, która 20 października ma poprowadzić specjalną rozmowę "Engineering a Better World" magazynu Time z udziałem ekspertów, którzy przedstawią swoje poglądy na temat ulepszania cyfrowego świata.Tegoroczne obchody Niedzieli Pamięci, która wypada w tym roku 8 listopada, odbędą się w znacznie okrojonej formie z uwagi na panującą pandemię. Tradycyjna ceremonia pod pomnikiem Cenotaph pierwszy raz w historii będzie ściśle prywatna; odbędzie się z udziałem jedynie rodziny królewskiej na czele z królową, kilku polityków i liderów wojskowych. Szersza publiczność jest proszona o zostanie w domu, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Norwegia

12 października król Harald opuścił szpital po niedawnej operacji serca

Powstaje nowa książka poświęcona królowi Haraldowi, do której monarcha udzielił wywiadu. Opowiadał o doświadczeniach z pandemii i trudnym okresie izolacji, który razem z królową Sonją spędzili w Kongsseteren. Jak opowiadał, oboje tęsknili za swoimi dziećmi i wnukami, ale przestrzegali wprowadzonych zaleceń. Wspominał też przemówienie wygłoszone wtedy do Norwegów, w którym podkreślał, jak poważna jest sytuacja: "W tamtym momencie myślę, że było wielu, którzy nie zdawali sobie sprawy jakie to poważne. Jako król podkreśliłem powagę, którą pokazał nam rząd." O nietypowym w tym roku Święcie Narodowym 17 maja, kiedy razem z rodziną pojawił się na balkonie Pałacu Królewskiego, by odśpiewać hymn narodowy, mówił: "To było wzruszające stać tam i śpiewać hymn narodowy. Wiedzieliśmy, że cała Norwegia śpiewała ze swoich domów. Śpiewano go w całym kraju w tym samym czasie. Nie tylko my. To pierwszy raz, kiedy coś takiego się wydarzyło."
Książka ma mieć swoją premierę w Norwegii już tej jesieni. Oprócz cytatów, opublikowano także serię nowych/starych zdjęć króla.

Dania

Księżniczka Benedikte wzięła udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Danii spod nazistowskiej okupacji w Aarhus.

Jako patronka Global Fashion Agenda księżna Mary 12 października wzięła udział w cyfrowym szczycie Copenhagen Fashion Summit CFS+ poświęconym zrównoważonym rozwiązaniom w modzie.W duńskiej telewizji DR1 zostanie wyemitowany trzyczęściowy program "Den Kongelige Køkkenhave" poświęcony królewskim ogrodom warzywnym w Graasten. Dokument kręcono w lipcu tego roku z udziałem królowej Małgorzaty i księżniczki Benedikte. Wszystkie odcinki obejrzycie TUTAJ.15 października opublikowano cztery nowe zdjęcia księcia Christiana wykonane przez Franne Voigt z okazji jego 15. urodzin.


16 października królowa Małgorzata przyjęła szwajcarskiego ministra spraw zagranicznych, który przybył do Danii z krótką wizytą.Belgia

12 października królowa Mathilde odwiedziła firmę Danone i rozmawiała z jej pracownikami o wprowadzaniu zmian w produkcji z uwzględnieniem Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz wpływie pandemii na te działania. Wzięła również udział w inauguracji "The Belgian Alliance for Climate Action" zorganizowanym przez firmę Danone, WWF Belgium oraz The Shift.
W 1962 król Badouin oficjalnie otworzył ten sam zakład produkcyjny Danone.
16 października natomiast wzięła udział w wideo rozmowie z przedstawicielami UNICEF-u w Indiach i Brazylii, aby dowiedzieć się o wpływie pandemii na edukację dzieci w tych krajach.


Po spotkaniu Delphine i Philippe'a, o którym pisałam Wam w poprzednim poście, "cudów" ciąg dalszy - król Albert w wydanym oświadczeniu napisał: "W pełni popieram komunikat prasowy króla (Philippe'a) i księżniczki Delphine i zgadzam się z uzasadnieniem tego przesłania. Moja żona i ja jesteśmy zachwyceni inicjatywą Króla, początkiem lepszych czasów dla nas wszystkich, a w szczególności dla Delphine." O ile w szczere intencje Philippe'a zapraszającego przyrodnią siostrę na pierwsze spotkanie jestem w stanie uwierzyć, o tyle w prawdziwość słów byłego króla już nie. Szczególnie sztuczny wydaje mi się "zachwyt" króla i królowej Paoli - czy ktokolwiek uwierzy, że naprawdę są "zachwyceni" inicjatywą syna?Tymczasem Delphine odsłoniła jedno ze swoich dzieł "Ageless Love" w mieście Sint-Niklaas.

13 komentarzy:

 1. Albert się ośmiesza

  OdpowiedzUsuń
 2. Gabrielo, pięknie skomentowałaś oświadczenie Alberta :) Miałam identyczne odczucia, widząc wcześniej to oświadczenie na innej stronie. Człowiek, który przez wiele lat ignorował własne dziecko, a później stosował rozmaite fortele, by się do niego nie przyznać, teraz "cieszy się" ze spotkania rodzeństwa. Po prostu parsknęłam śwmiechem. A już najlepsze było wspomnienie o Paoli - bo każda kobieta na jej miejscu byłaby tą sytuacją po prostu zachwycona... Naprawdę darowałby sobie. Śmiech na sali i fałsz po całości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Belgia - aż ciężko komentować. To chyba także efekt zbyt daleko idącej poprawności politycznej w wielu sferach życia dzisiejszych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lepiej, żeby po prostu Albert milczał. Nie może teraz powiedzieć nic, co nie zabrzmiałoby źle.
  Widać, że księżna Kate była bardzo wzruszona spotkaniami z rodzicami, którzy stracili swoje dzieci. Temat poronień jest marginalizowany i dobrze, że w swojej pracy na rzecz dzieci i rodzin księżna zwróciła uwagę i na tę traumatyczną stronę.
  Cudownie wreszcie zobaczyć królową. Zdjęcie, na którym odjeżdża, a wnuk do niej macha, jest genialne. "Babciu, nic się nie martw, ja tu zostaję i wszystko jest pod kontrolą":)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale Książę Christian z Danii wyrósł. I staje się coraz to bardziej podobny do swojej Mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tym współczuciem dla królowej Paoli nie przesadzałabym. W latach sześćdziesiątych Albert i ona przeżywali poważny kryzys i oboje romansowali pozamałżeńsko ile się dało nawet specjalnie tego nie ukrywając. Tyle, że to były lepsze czasy dla royalsów - nikt ich nie traktował jak szeregowych celebrytów. To się zaczęło od Diany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie z 16:03: Obawiam się, że nie zrozumiałaś innych komentarzy. Współczucie nie dotyczy konkretnie samej zdrady Alberta (to że Albert i Paola nawzajem się zdradzali to fakt powszechnie znany; zresztą związek rodziców Delphine został upubliczniony jeszcze w latach 90.). Tu bardziej chodzi o obecną sytuację, w jakiej postawiono Paolę. O ile w przypadku romansów (powszechnych u arystokracji) mogli powiedzieć "to przeszłość, chwila głupoty, zapomnijmy o tym", o tyle tu jest wielokrotnie odrzucana Delphine. Tymczasem Albert próbuje stworzyć wrażenie, że Paola jest tym wszystkim zachwycona (i to po całym procesie i kompromitacji króla). To zwykła kpina, w którą nikt nie uwierzy. Przecież sam tyle razy miał własną córkę gdzieś. Dobrze że nie kazał Paoli pozować z Delphine do rodzinnego zdjęcia i kazać się paniom zaprzyjaźnić...

   Usuń
 7. Czy są gdzieś notki o pierwszych wizytach w swoich księstwach dzieci ze Szwecji?

  OdpowiedzUsuń
 8. Christian wyładniał.
  Ciekawe czy u nas kiedyś będzie inicjatywa świętowania tygodnia utraconych dzieci i pochylimy się nad zdrowiem psychicznym czy nadal w tej materii będziemy ciemnogrodem ? Może jednak dożyję tych czasów gdzie najważniejsze nie będą tylko Janusze i Karyny oraz przygłupie programy telewizyjne.
  Serio istnieje coś takiego jak międzynarodowy dzień dziewczyny ? Ja pierwszy raz o tym słyszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. przede wszystkim jak miło zobaczy Królowa Elżbiete w wyjściu na żywo i dobrej formie! jak na nią patrzę czuje się starsza od niej! ;-)głęboko podziwiam jej chęć do pracy, oddanie idei monarchii i to że szuka sposobu na pokazywanie obywatelom swojej obecności (dodam że brak maseczek był uzgodniony a wszyscy przebadani) ot taki skrawek normalności :-)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.