środa, 21 października 2020

Księżna Kornwalii w Pepper Pot Centre, inauguracja wystawy Hold Still, spotkanie z dyrektorem World Food Programme + więcej

 Japonia

19 października książę i księżna Akishino wzięli udział w Autumn Memorial Service, odbywającym się co roku w październiku na cmentarzu wojskowym Chidorigafuchi National Cemetery, aby uczcić wszystkich poległych w czasie II wojny światowej.


20 października księżna Kiko była obecna na wirtualnym otwarciu 51. Union World Conference on Lung Health, w czasie której wyemitowano jej nagrane wcześniej przemówienie.Wczoraj Emerytowana Cesarzowa Michiko obchodziła swoje 86. urodziny. Tradycyjnie Agencja Dworu Imperialnego opublikowała nowe oficjalne zdjęcie, nagranie z sesji zdjęciowej oraz wiadomość od byłej Cesarzowej, w której wyraziła zaniepokojenie obecną pandemią oraz współczucie dla sportowców i przedstawicieli branży rozrywkowej, którzy musieli ograniczyć swoją działalność. Przekazała również podziękowania personelowi medycznemu i osobom świadczącym podstawowe usługi w czasie pandemii.Norwegia

19 października Następca Tronu otworzył ośrodek opieki Stadsbygd w Fosen w Trøndelag oraz odwiedził dwie firmy w Vanvikan.


Wczoraj, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy wyzwolenia Norwegii spod nazistowskiej okupacji, odwiedził natomiast dawny obóz koncentracyjny Falstad w Trøndelag - obecnie muzeum, pomnik i centrum praw człowieka.

Niderlandy

Jak się wczoraj okazało, w sobotę z powrotem do Niderlandów (o czym więcej tutaj) wróciła tylko para królewska z najmłodszą córką, księżniczką Ariane. Dla dwóch starszych ponoć zabrakło wolnych miejsc na pokładzie samolotu, wróciły więc dopiero wczoraj późnym wieczorem.
W związku z ostatnią falą krytyki i niezadowolenia para królewska nagrała wiadomość adresowaną do Holendrów, w której przeprosili za swój nierozsądny wyjazd, który "mimo że był zgodny z przepisami, bardzo nierozsądne było nie brać pod uwagę wpływu nowych ograniczeń na nasze społeczeństwo" i przyznali, że nie powinni byli wyjeżdżać. Zapewnili, że będą współpracować ze społeczeństwem, "aby wszyscy w naszym kraju mogli jak najszybciej wznowić normalne życie".  "To jest teraz najważniejsza rzecz i nadal będziemy robić to najlepiej jak potrafimy", dodał król i zakończył wiadomość słowami "Jesteśmy zaangażowani. Ale nie nieomylni."


Królowa Maxima jako specjalna rzeczniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. finansowania włączającego wzięła udział w cyfrowym wydarzeniu Banku Światowego "Inclusive Digital ID for a Resilient Recovery from COVID-19".


Dania

Niestety, mamy rozczarowującą wiadomość - noworoczna gala w Danii 1 stycznia 2021, będąca tradycyjnie pierwszą w Nowym Roku okazją do podziwiania pań w pięknych sukniach i tiarach, wraz z kolejnymi noworocznymi bankietami, zostały odwołane z uwagi na panującą pandemię. Zamiast nich odbędzie się jedno skromniejsze przyjęcie 4 stycznia.19 października Następca Tronu odwiedził kilka duńskich startupów uczestniczących w 4-miesięcznym procesie Danish Tech Challenge w parku badawczym DTU Science Park, w którym mogą oni rozwijać swój biznes.


Księżna Mary tymczasem przyjęła na terenie kompleksu pałacowego Amalienborg dyrektora wykonawczego World Food Programme (WFP), któremu pogratulowała tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, oraz duńskiego ministra ds. pomocy rozwojowej.Księżniczka Benedikte 20 października w Szpitalu Uniwersyteckim Zelandii wręczyła granty Stowarzyszenia Osteoporozy trzem naukowcom na dalsze badania nad chorobą.


W weekend księżniczka, wraz ze swoją córką, księżniczką Nathalie, pojawiła się na zawodach jeździeckich o Puchar Świata w Narodowym Centrum Jeździectwa na Jutlandii.Dzisiaj natomiast księżna Mary wzięła udział w inauguracji corocznego wydarzenia World Hour 2020 w Ratuszu w Kopenhadze. Wydarzenie jest częścią The World’s Largest Lesson.


Z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania magazynu Point de Vue, księżna Marie została zaproszona do wzięcia udziału w ich specjalnym projekcie "Let's Change Our Point of View", aby podzielić się swoją wizją świata. Na ten moment dostępny jest jedynie krótki zwiastun.
Nagranie musiało zostać nagrane dobrych kilka tygodni temu - Marie ma na nim ten sam strój co na zdjęciu opublikowanym pod koniec września wraz z wiadomością z okazji jubileuszu, w której napisała, że Point de Vue to "magazyn stworzony bez uprzedzeń, napisany poważnie i profesjonalnie, który lubię czytać".

Szwecja

Wczoraj para królewska oraz Następczyni Tronu z mężem spotkali się z minister spraw zagranicznych, która poinformowała ich o szwedzkiej strategii eksportowej i inwestycyjnej. Księżniczka Victoria i książę Daniel spotkali się później także z przedstawicielami szwedzkiego biznesu.Królowa Silvia zabrała głos na wydarzeniu "Action Lab" w ramach Global Child Forum.Następczyni Tronu 21 października odwiedziła Urząd Rekrutacyjny w Karlstadzie zajmujący się poborem do wojska.


Monako

W miniony weekend książę Jacques zainaugurował 2. International Petanque Challenge w towarzystwie taty, księcia Alberta, który jest patronem tego wydarzenia, oraz księżniczki Gabrielli.

Hiszpania

20 października królowa Letizia przewodniczyła IV Konferencji na temat Informacyjnego Traktowania Niepełnosprawności w Mediach zorganizowaną wspólnie przez Fundację A la Par, Federation of Associations of Journalists of Spain (FAPE) oraz Królewską Radą ds. Niepełnosprawności.

Wielka Brytania

20 października opublikowano nagraną wiadomość od księżnej Kornwalii z okazji Światowego Dnia Osteoporozy. Księżna jest przewodniczącą Royal Osteoporosis Society.


Później tego samego dnia księżna zaprosiła do Clarence House na herbatę przedstawicieli Royal Osteoporosis Society.


21 października odwiedziła Pepper Pot Centre w Londynie, centrum kulturowe dla starszych osób ze społeczności afrykańskich i karaibskich założone w 1981, które nadal stara się ich wspierać przez cały okres pandemii. Księżna dołączyła także do rozmowy wideo z niektórymi członkami, aby usłyszeć więcej o pracy centrum w czasie pandemii, które oferuje wirtualne zajęcia grupowe. Na koniec księżna pomagała pakować paczki z lunchem dostarczane do członków centrum, do których dołączyła czekoladowe brownies, które przywiozła ze sobą z Clarence House.Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


Książę Walii natomiast otrzymał ostatnio wełniany szkocki tartan w kratkę Queen Elizabeth Scholarship Trust zaprojektowany przez firmę Kinloch Anderson i wykonany przez sklep Johnstons of Elgin we współpracy z dwoma rodzinnymi przedsiębiorstwami tekstylnymi w Szkocji. Dochód ze sprzedaży tartanu zostanie przekazany Queen Elizabeth Scholarship Trust promującej brytyjskie rzemiosło.
Książę od lat promuje wełnę jako jedno z najbardziej ekologicznych i zrównoważonych włokien naturalnych na świecie i w tym też celu dziesięć lat temu założył organizację The Campaign for Wool.


19 października książę Cambridge uczestniczył w wideo rozmowie z przedstawicielami branży hotelarskiej z Liveropoolu na temat skutków pandemii.20 października książę i księżna Cambridge byli obecni na inauguracji wystawy Hold Still, która będzie teraz prezentowana w 112 miejscach w 80 miastach na terenie całej Wielkiej Brytanii. Para książęca zobaczyła plakaty ze zdjęciami, które zwyciężyły w konkursie fotograficznym Hold Still, prezentowane przy dworcu Waterloo Station w Londynie, a następnie spotkali się z Joyce Duah, która sfotografowała swoje dwie koleżanki z pracy, Amelię Chowdhury i Dipal Samuel z londyńskiego szpitala St Bartholomew's Hospital. Jej fotografia "All in this together" znalazła się wśród 100 zwycięskich zdjęć na wystawie Hold Still (nr 57 - wszystkie fotografie znajdziecie TUTAJ).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Przechodząc obok KFC, książę zajrzał przez okno, co natychmiast uchwyciły aparaty towarzyszących mu dziennikarzy, a później sprytnie wykorzystała sama sieć barów szybkiej obsługi.


Później tego samego dnia para książęca, razem z prowadzącą Good Morning Britain Kate Garraway, została zauważona na nagraniu do ceremonii rozdania nagród Pride of Britain Awards, które honorują wybitnych Brytyjczyków działających w trudnych sytuacjach.

21 października książę Cambridge jako przewodniczący The Royal Marsden NHS Foundation Trust, trzydzieści lat po tym, jak jego mama, księżna Diana, położyła kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła szpitala Royal Marsden w londyńskiej dzielnicy Chelsea, udał się do szpitala w Sutton na oficjalną inaugurację budowy nowego centrum Oak Cancer Centre przeznaczonego do leczenia i badań nad nowotworami.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Książę i księżna Sussex poprowadzili specjalną dyskusję magazynu Time "Engineering a Better Digital World", w którym mówili o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Internet. Książę mówił m.in.: "To, co dzieje się w świecie online, ma wpływ na świat. Nie ogranicza się do określonych platform lub określonych rozmów lub grup w mediach społecznościowych. To jest globalny kryzys, globalny kryzys nienawiści, globalny kryzys dezinformacji i globalny kryzys stanu zdrowia." Ale mówili też o swoim życiu prywatnym w czasie pandemii i, jak przyznali, są wdzięczni za czas, który razem w trakcie pandemii spędzili. Jak Meghan powiedziała: "Po prostu staramy się wykorzystać cały czas spędzony z naszym synem w tej chwili i nie przegapić ani jednej chwili jego wzrostu i rozwoju."
Dzisiaj zainaugurowano oficjalną stronę internetową organizacji pary książęcej Archewell, która jest "zaangażowana w tworzenie pełnych współczucia społeczności w świecie online i poza nim, aby służyć naszemu wspólnemu dobrobytowi". Na ten moment, poza możliwością zapisania się na newsletter, oraz informacją dotyczącą źródłosłowu Archewell, nie ma na niej nic więcej, więc z pewnością będzie ona aktualizowana w najbliższych tygodniach.W zeszłym tygodniu księżniczka Eugenie i jej przyjaciółka Julie de Boinville jako założycielki Anti Slavery Collective, zbiorowej społeczności walczącej ze współczesnym niewolnictwem, odwiedziły Salvaltion Army UK, gdzie spotkały się z personelem oraz ludźmi uratowanych z niewolnictwa. Księżniczka była podobno bardzo poruszona ich historiami.
Według danych z 2017 (theantislaverycollective.org), obecnie niewolnictwo dotyka ponad 40 milionów ludzi na całym świecie, z czego aż 10 milionów to dzieci. Są to nie tylko osoby dehumanizowane - traktowane przedmiotowo i sprzedawane niczym towar - ale też poprzez groźby zmuszane do pracy, małżeństwa, narażone na komercyjne wykorzystywanie seksualne, kontrolowane przez "pracodawców" i pozbawiane swobody poruszania się.W ostatnim czasie książę William objął patronat nad dwoma organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska; Fauna & Flora International (FFI) oraz British Trust for Ornithology (BTO).
FFI jest najstarszą na świecie organizacją ochrony przyrody założoną w 1903, której dotychczasową patronką przez niemal 70 lat była królowa Elżbieta. Koncentruje się na ochronie bioróżnorodności i prowadzi działania w 40 krajach na całym świecie, starając się chronić zagrożone gatunki i ekosystemy. Jest jedną z organizacji założycielskich United for Wildlife, innej organizacji, której książę Cambridge jest patronem, a także partnerem (tzw. Global Alliance Partner) The Earthshot Prize.
Z kolei BTO, do tej pory organizacja pod patronatem księcia Edynburga, zachęca społeczności do ochrony lokalnych gatunków ptaków i ich naturalnych siedlisk oraz promuje korzyści płynących ze świata przyrody dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Książę Edynburga, jako entuzjasta ornitologii, był jej patronem przez ponad 30 lat.11 komentarzy:

 1. Między Kate a Williamem nigdy nie widać jakiejś takiej zażyłości. Kate jest śliczna. Nie wiem czy Will ją docenia. Inaczej się na nich patrzy niż na Sofię i Carla Philipa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się. Są profesjonalni i zachowują się na miarę powierzonej pozycji. Nie pracują na swój wizerunek zakochane pary, tylko na wizerunek królowej. Prawdziwa miłość nie afiszuje się i niczego nie udowadnia, tym bardziej przed postronnymi ludźmi. Czułości zapewne nie brakuje w domu i wśród najbliższych. Subtelne gesty widać jednak czasem i to jest wspaniałe oraz mówi więcej niż jawne okazywanie miłości. Osobiście źle bym się czuła przy parze, która razem pracuje i nie szczędzi sobie w pracy czułości. To takie niskie..

   Usuń
  2. Niskie? Chyba miałaś na myśli płytkie... bo ja wiem czy płytkie? Sofia i Carl Philip się tak zachowują i jakoś nikt ich nie krytykuje za to.

   Usuń
 2. Ciekawe, jakie jeszcze wydarzenia zostaną odwołane z powodu pandemii. Oczywiste, że trzeba odwołać, ale szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. "mimo że był zgodny z przepisami" - sądzę, że mogli odpuścić sobie ten fragment, bo tworzy wrażenie usprawiedliwiania się, że właściwie to wszystko mzrobili dobrze, a ktoś się po prostu czepia, więc dla świętego spokoju przepraszają. W takich sytuacjach dla własnego dobra lepiej się nie rozwodzić w oświadczeniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale dlaczego mieli nie mówić? Jestem ciekawa, ilu Hoelendrów w tym samym czasie robiło sobie beztrosko zakupy, leciało na wakacje czy chodziło do restauracji? Ilu Holendrów "zalecenia" rządu zignorowało?

   Usuń
  2. Do Anonima z 23. października 17:04 - ale oni są jednak na świeczniku, powinni dawać dobry przykład. Poza tym niejeden z nas spędził by chętnie wakacje w domu mając do dyspozycji którąś z posiadłości WA i M. :)

   Usuń
  3. Osobo z 17:04, odpowiadam jako autorka oryginalnego komentarza: nie wiem, czemu mnie o to pytasz, skoro już wyjaśniłam swój punkt widzenia, ale mogę powtórzyć: "tworzy wrażenie usprawiedliwiania się, że właściwie wszystko zrobili dobrze, a ktoś się po prostu czepia, więc dla świętego spokoju przepraszają". Takie mam zdanie. Poza tym zgadzam się z anonimem 8:03. Ci ludzie mają wiele korzyści (tytuły, rezydencje, apanaże) między innymi właśnie dlatego, żeby godnie reprezentować monarchię i być wzorem dla ludzi.

   Usuń
 4. Przerażające statystyki niewolnictwa - dobrze, że księżniczka Eugenia zwraca uwagę na ten problem, który wydawałoby się nie powinien mieć miejsca we współczesnym świecie.
  Ciekawy sposób na prezentację wystawy poprzez rozmieszczanie zdjęć w przestrzeni publicznej. Zasięg inicjatywy księżnej Kate jest imponujący.
  Dobrze, że para królewska Niderlandów zrozumiała swój błąd, ale żadne słowa nie naprawią już ich szkód wyrządzonych wizerunkowi. Teraz każde ich słowa brzmią jak hipokryzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Elia urodziła córeczkę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie że księżna Kate coraz częściej nosi spodnie. Oceniam to na plus. Lepiej wygląda niż w tych babcinych sukienkach. M&K

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.