niedziela, 11 października 2020

Operacja króla Haralda, belgijska rodzina królewska na inauguracji roku akademickiego, wizyta w Royal Voluntary Service + więcej

Francja

9 października księżniczka Jacinthe, najmłodsza z piątki pociech obecnego hrabiego i hrabiny Paryża, obchodziła swoje 2. urodziny. Dumny tata opublikował na swoim oficjalnym koncie na Facebooku nowe zdjęcie córeczki.
Norwegia

8 października król Harald został ponownie przyjęty do szpitala Rikshospitalet, gdzie następnego dnia przeszedł operację wymiany zastawki serca. Jak później podano, operacja zakończyła się sukcesem, a stan monarchy jest dobry - według informacji z wczoraj, przespacerował się chwilę po szpitalnej sali. Był przytomny przez całą operację, którą wykonano w znieczuleniu miejscowym. Po operacji przewieziono go na oddział intensywnej terapii w celu dalszej obserwacji, jak powiedział na zorganizowanej konferencji prasowej lekarz prowadzący Bjørn Bendz. W związku z tym do końca października będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, jego obowiązki w dalszym ciągu będzie podejmował Następca Tronu.
Po południu 9 października w drodze do szpitala w odwiedziny zauważono królową Sonję i księcia Haakona.


Dzisiaj Następca Tronu był obecny przy wyznaczaniu nowego przewodniczącego Konferencji Norweskiego Episkopatu oraz na późniejszym nabożeństwie w Katedrze w Nidaros.

Monako

W dniach 7-8 października księżna Charlene złożyła wizytę w Gruzji. Pierwszego dnia odwiedziła wioskę olimpijską w Tbilisi.

Drugiego dnia spotkała się z Prezydent Gruzji w Pałacu Prezydenckim, która zaprosiła ją na lunch.
W czasie wizyty księżna uczestniczyła również w kolacji na swoją cześć, na której obecny był również gruziński książę Juan de Bagration-Mukhrani, kuzyn pierwszego stopnia obecnego pretendenta do tronu Gruzji z dynastii Bagration-Mukhrani, księcia Davida (więcej o gruzińskiej rodzinie królewskiej przeczytacie tutaj), jednocześnie spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską przez swoją babkę ze strony ojca, Infantkę María de las Mercedes, która była wnuczką króla Hiszpanii Alfonso XII.


Książę Albert z kolei w tych dniach udał się z wizytą do Serbii. 7 października książę został przyjęty przez Prezydenta Aleksandra Vučić, który odznaczył go Orderem Republiki Serbii na znak umacniania pokojowej współpracy i przyjaznych stosunków między Serbią a Monako. Książę spotkał się również z Premierem Serbii oraz odwiedził Muzeum Narodowe w Belgradzie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

© Gaetan Luci / Palais princier

© Gaetan Luci / Palais princier


8 października książę razem z towarzyszącą mu delegacją odwiedził Rezerwat Biosfery Backo Podunavlje będący częścią światowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO.

© Gaetan Luci / Palais princier

© Gaetan Luci / Palais princier

© Gaetan Luci / Palais princier

© Gaetan Luci / Palais princier


Wielka Brytania

8 października księżna Kornwalii odwiedziła Royal Voluntary Service Lunch Club w Rickmansworth, gdzie spotkała się z wolontariuszami, którym podziękowała za pracę, by klub mógł dalej funkcjonować mimo pandemii, oraz stałych bywalców klubu, w tym Doris Winfield, z którą wielokrotnie rozmawiała w czasie pandemii jako patronka Silver Line. W czasie swojej wizyty pomogła też przygotować i zaserwować posiłki, a jednej ze stałych bywalczyń, prawie niewidomej Kay Francis, pomogła je pokroić. Księżna jest przewodniczącą Royal Voluntary Service.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Książę Walii nagrał specjalną wiadomość, w której ogłosił Yvonne Conolly, nauczycielkę, która została pierwszą w Wielkiej Brytanii czarnoskórą dyrektor szkoły, laureatką Naz Legacy 2020 Honorary Fellowship of Education. Naz Legacy Foundation promuje osiąganie doskonałości w edukacji i pozytywną integrację społeczności.


Książę nagrał także wiadomość z okazji 50. rocznicy uzyskania przez Fidżi niepodległości, w której przywoływał swoje wspomnienia z tamtego dnia, kiedy reprezentował królową na uroczystościach z tej okazji w 1970.Zainaugurował także serię krótkich dokumentów RE: TV przedstawiających potencjalne rozwiązania kryzysu klimatycznego. Wszystkie znajdziecie TUTAJ.Można już obejrzeć TED Talk z udziałem księcia Williama, w którym opowiadał, dlaczego podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i ochrony środowiska jest tak konieczne.7 października hrabina Wessex odwiedziła National Space Centre z okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej obchodzonego w dniach 4-10 października, gdzie spotkała się m.in. z Helen Sharman, pierwszą Brytyjką, która poleciała w kosmos.


Wieczorem 6 października natomiast pojawiła się na wręczeniu nagród Chartered Management Institute's President's Awards.W czwartek, 8 października, razem z królową Elżbietą wzięła udział w wideo rozmowie z okazji Światowego Dnia Wzroku ze specjalistami, którzy starają się zapewnić opiekę okulistyczną we wszystkich krajach Wspólnoty Narodów. Światowy Dzień Wzroku - World Sight Day - ma na celu zwrócenie uwagi na problem ślepoty i zaburzenia widzenia. Hrabina od wielu lat działa w tym obszarze jako patronka Vision 2020, globalna ambasadorka IAPB (której praca skupia się na zapobieganiu ślepocie i niedowidzeniu na całym świecie) i wreszcie patronka Queen Elizabeth's Diamond Jubilee Trust.

Jak podano w piątek, Sophie miała kontakt z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa. Mimo że sama hrabina czuje się dobrze i nie wykazuje żadnych objawów, zgodnie z obowiązującymi przepisami poddała się domowej kwarantannie.Wczoraj książę Kentu obchodził okrągłe, 85. urodziny. Z tej okazji członkowie Scots Guards, której jest pułkownikiem, zagrali mu "Happy birthday" pod jego domem Wren House na terenie Pałacu Kensington.

Książę i księżna Sussex wygrali batalię sądową przeciwko agencji paparazzi X17 z Los Angeles, która zrobiła zdjęcia ich synkowi, Archie'mu, bawiącemu się z babcią, Dorią Ragland, na terenie domu, który para wcześniej wynajmowała. W podpisanej umowie agencja zgodziła się przekazać wykonane zdjęcia parze, zniszczyć wszystkie kopie i zaprzestać handlu zdjęciami rodziny "w jakimkolwiek prywatnym domu lub na otaczającym go prywatnym terenie" oraz pokryć część kosztów procesu. Wystosowała również specjalne oświadczenie, w którym przeprosiła parę za naruszenie prywatności: "Myliliśmy się, oferując te zdjęcia i zobowiązujemy się nie robić tego ponownie."

Z okazji przypadającego wczoraj Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego para książęca zaprosiła do swojego domu grupę uczniów, z którymi nagrali podcast "Teenager Therapy". Książę mówił w nim, że temat zdrowia psychicznego powinien zostać rozszerzony na wszystkich ludzi: "Myślę, że [...] w momencie, w którym ludzie zaczynają myśleć o zdrowiu psychicznym, natychmiast myślą o małej grupie ludzi, a nie o każdym z nas." Księżna z kolei wspominała wydarzenia z zeszłego roku, kiedy doświadczyła fali hejtu w Internecie. "Powiedziano mi, że w 2019 byłam najbardziej trollowaną osobą na całym świecie."
Całego, półgodzinnego podcastu możecie wysłuchać poniżej.
Para uczestniczyła również w rozmowie wideo z Malalą Yousafzai, pochodzącą z Pakistanu działaczką na rzecz praw kobiet i dziewcząt, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 2014, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczyny. Rozmowa dotyczyła edukacji dziewcząt.Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie udzielili wywiadu luksemburskiej stacji RTL, w którym opowiadali o swoim rodzicielstwie. Stephanie mówiła, że cała trójka ma się dobrze, a każdy dzień z małym Charlesem niesie ze sobą radość. Zdradzili, że Charles jest radosnym, spokojnym chłopcem, który uwielbia się śmiać. Opowiadali też o niedawnych chrzcinach; księżna przyznała, że woleliby dzielić radość z tego dnia z całą rodziną, ale w obecnej sytuacji nie było to możliwe. Oboje wyrazili też nadzieję, że ich rodzina w przyszłości się powiększy. Jak powiedzieli, te osiem lat zanim się urodził, było dla nich ważne, potrzebowali tego czasu, by dojrzeć do swoich ról. Tak jak inni rodzice, nie mogli się doczekać narodzin synka i są szczęśliwi, że w końcu z nimi jest.
Cały wywiad obejrzycie TUTAJ.

© RTL

© RTL8 października księżna Stephanie jako patronka Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeów Sztuki i Historii Luksemburga zobaczyła dwie wystawy; "Work in Progress" prac nieżyjącej już niemieckiej artystki Charlotte Posenenske oraz " vides, intervalles et jonctions" portugalskiej artystki Leonor Antunes w Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM.

Wielki Książę Henri wziął udział w inauguracji pierwszego od 1968 luksemburskiego samolotu wojskowego, Airbus A400M Atlas, zarządzanego wspólnie z armią belgijską, który będzie miał swoją siedzibę w Melsbroek w Belgii.Szwecja

8 października Następczyni Tronu odwiedziła Szpital Dziecięcy im. Astrid Lindgren (ALB), gdzie odsłoniła rzeźbę słynnej szwedzkiej pisarki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Później tego dnia razem z księciem Danielem zobaczyła wystawę "Giacometti - Twarzą w twarz" w Muzeum Sztuki Współczesnej Moderna Museet w Sztokholmie.

Niderlandy

7 października królowa Maxima była obecna przy podpisywaniu umowy o szkoleniu muzycznym MuziekopleidersAkkoord w sali koncertowej TivoliVredenburg w Utrechcie w ramach inicjatywy "Méér Muziek in de Klas".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Król Willem-Alexander tego dnia przyjął listy uwierzytelniające od nowej Ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Ambasadora Madagaskaru, a później zaprzysiągł nową prezes Sądu Najwyższego oraz nadzwyczajną radną stanu. Po południu natomiast udał się z wizytą do Narodowego Dowództwa Taktycznego Royal Netherlands Marechaussee.

8 października królowa wirtualnie otworzyła nowe biuro holenderskiej firmy technologicznej Prodrive Technologies w Canton w Massachusetts.
Później uczestniczyła w wideo rozmowie z Sekretarzem Generalnym ONZ, któremu przedstawiła roczne sprawozdanie swojej działalności jako jego specjalna rzeczniczka ds. finansowania sprzyjającego włączeniu społecznemu na rzecz rozwoju (UNSGSA).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dla króla Willema-Alexandra również był to pracowity dzień. Najpierw uczestniczył w obchodach 80-lecia Fundacji Księcia Bernharda ds. Kultury (Prins Bernhard Cultuurfonds) w Haarlem, a następnie wręczył nagrodę Royal Prize for Painting 2020  w Pałacu Królewskim w Amsterdamie.


Japonia

9 października Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako spotkali się w swojej rezydencji z gubernatorem Banku Japonii, który opowiedział im o gospodarczych i finansowych skutkach pandemii i reakcji banku.Belgia

8 października księżniczka Elisabeth wzięła udział w oficjalnej inauguracji roku akademickiego 2020/21 w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli, w której będzie się uczyć przez najbliższy rok. Na ceremonii obecni byli również: król Philippe i królowa Mathilde, młodsze rodzeństwo księżniczki - Gabriel, Emmanuel i Eleonore - oraz dziadkowie, król Albert i królowa Paola.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadającego 10 października królowa Mathilde uczestniczyła w wirtualnym Big Event for Mental Health zorganizowanym przez WHO. W trakcie wydarzenia mówiła m.in. "Mam szczerą nadzieję, że w najbliższej przyszłości każdy z nas będzie miał dostęp do usług [z zakresu] zdrowia psychicznego, wtedy, kiedy będziemy ich potrzebować."


Królowa została matką chrzestną Hyle-Mathilde Blakaj z Charleroi, która urodziła się 27 marca jako siódma z kolei córka, tuż przed swoim bratem bliźniakiem. Zgodnie z panującą w Belgii tradycją, jeśli w rodzinie urodzi się kolejno siedem chłopców pod rząd, król Belgów zostaje ojcem chrzestnym najmłodszego z nich, a jeśli siedem dziewczynek, matką chrzestną zostaje królowa. Mathilde ma już dwie chrześniaczki urodzone jako siódme z kolei córki, a poza tym także dwie "królewskie" chrześniaczki - księżniczkę Isabellę z Danii i księżniczkę Alexię z Niderlandów.
Z okazji chrztu mała Hyle-Mathilde otrzymała specjalny prezent od swojej matki chrzestnej - grawerowany kubek wręczony przez burmistrza Charleroi. Sama królowa nie była obecna; zgodnie z tradycją swoją chrześnicę pozna dopiero za kilkanaście lat, kiedy zostanie ona zaproszona na noworoczne przyjęcie do Pałacu Królewskiego.Hiszpania

8 października królowa Letizia przewodniczyła posiedzeniu Rady Powierniczej Fundación Residencia de Estudiantes, na którym przedstawiono sprawozdanie z działalności fundacji w roku 2019 i zatwierdzono projekty na rok 2021, które nadal będą koncentrować się na kulturze i edukacji na rzecz zrównoważonej przyszłości, w szczególności wypracowaniu rozwiązań najważniejszych wyzwań w zakresie ochrony planety i środowiska oraz transformacji edukacji i promocji kreatywności, zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju.Dania

7 października księżna Mary wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziewczyny w szkole Nærum Gymnasium w Kopenhadze, które skupiały się na edukacji dziewcząt i wyzwaniach, jakie w tym zakresie postawiła pandemia - o czym uczestnicy rozmawiali wirtualnie z dwiema dziewczynami z Ugandy i Etiopii. Opisując później wrażenia księżna napisała w mediach społecznościowych m.in.: 
Podczas naszej rozmowy uderzyło mnie to, że szkoła dla dziewcząt i młodych kobiet w ich krajach to nie tylko edukacja, ale także bezpieczeństwo. W szkołach czują się bezpieczne i chronione. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem i zainspirowani determinacją Faridy i Lidy, by się nie poddawać - i dalej walczyć o prawa oraz przyszłość własną i innych. Jak powiedziała Faridah: "Nie będę ofiarą. Postanowiłam walczyć o zmianę."Książę Frederik tego dnia zobaczył wystawę na zamku Rosenborg poświęconą dalekiemu przodkowi Christianowi V, który wstąpił na tron 350 lat temu.


9 października dzieci pary książęcej po raz ostatni poszły do szkoły przed jesienną przerwą - przebrani w strój sportowy jako że był to tzw. Dzień Ćwiczeń Szkolnych zorganizowany, by promować wśród duńskiej młodzieży aktywny styl życia.
Następca Tronu udał się z tej okazji do szkoły Nivå, gdzie kibicował ćwiczącym dzieciom.

Królowa Małgorzata jako patronka Duńskiego Stowarzyszenia Reumatyzmu wręczyła tego dnia nagrodę Queen Ingrid's Researcher's Prize przyznawaną co roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Reumatyzmu za badania nad chorobami reumatologicznymi.


Grecja

Wczoraj, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, księżna Tatiana zainaugurowała nowy projekt o nazwie BREATHE, który ma "podnieść świadomość na temat zdrowia psychicznego, dostarczyć narzędzi i strategii wspierających i promujących proaktywne podejście do sprawności umysłowej, jednocześnie pracując nad (od)budowaniem zdrowszych, bardziej współczujących społeczności" - napisała na swoim Instagramie. Szczegółów projektu na razie nie znamy, ale wiemy, że księżna pracuje nad nim już od dłuższego czasu - od kilkunastu tygodni zamieszcza na swoim koncie zdjęcia m.in. ze spotkań z inspirującymi ludźmi, jak np. pływakiem paraolimpijskim Antonisem Tsapatakis, grecką piosenkarką Moniką czy chirurgiem Alexandrosem Papalamprosem, z którymi rozmawiała o motywacji, uważności i sposobach na relaks.

21 komentarzy:

 1. Meghan o wszystko poszłaby od razu do sądu. Jest osobą publiczną nie tylko poprzez mariaż, ale też poprzez swój zawód. Sama go wybrała...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że tu chyba chodziło o zdjęcia Archiego w domu, tak? (poprawcie mnie, jeśli się mylę). William i Kate w podobnej sytuacji też wtedy pogrozili paparazzim palcem - nie pamiętam, czy tylko zapowiadali pozew, czy faktycznie poszli do sądu i sprawę wygrali, ale tak samo jak Meghan i Harry nie byli z tego typu zdjęć zadowoleni i podjęli stosowne kroki.

   Usuń
  2. Na zewnątrz domu, ale wciąż na terenie prywatnej posesji, więc nic dziwnego, że poszli z tym do sądu. Co do Kate i Williama, w tej chwili kojarzę jedynie, że wydali oświadczenie, w którym dość ostro odpowiedzieli na nękanie paparazzi próbujących zrobić zdjęcia George'owi na terenie prywatnej posesji czy na placu zabaw, kiedy fotoreporterzy ukrywali się nawet w bagażniku samochodu, ale nie pamiętam, czy miało to jakieś dalsze konsekwencje.

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że Meghan chciałaby zjeść ciastko i mieć ciastko. Być popularna i anonimowa zarazem. Tak się po prostu nie da.

   Usuń
  4. Anonimie z 17:50: tak po prawdzie to wszyscy znani by tak chcieli: być uwielbiani na czerwonym dywanie, ale nieścigani przez paparazzich. Zwykłych ludzi też to się tyczy - lubimy korzyści, ale wady danej sytuacji już nas nie bawią. Taka natura człowieka.

   Usuń
  5. Też mam takie odczucie.

   Usuń
  6. Natura.... Odbieram ją troszkę niedojrzale. Ma 39 lat, uprawiała zawód raczej nie dla zamkniętych w sobie. Nie bronię księżnej Sofii, ale np. ona przyjęła popularność z atutami i wadami. Chciała być uwielbiana, ale gdy tylko zaczęła być krytykowana nie poddała się. Jest jak jest i trudno. Jaki ma sens latanie po sądach, pisanie oświadczeń.. To takie troszkę dawanie się wciągnąć w gierki hejterów.

   Usuń
  7. Tylko tu jest trochę inna skala. Sofię zna właściwie tylko Szwecja (i ewentualnie fani z innych krajów). Meghan - pewnie ku jej zachwycie i nieszczęściu zarazem - cały świat. Gdy Gustaw Karol okazał się panem z niemoralną przeszłością, dowiedzieli się o tym tylko Szwedzi. Gdy Karol z UK powiedział, że chce być tamponem Camilii, dowiedział się o tym cały świat.

   Usuń
  8. A Kate?? Ona miała tę sytuację, którą miała Meghan. Była Kaśką Czekaśką... tylko,że nie miała zaplecza aktorskiego... Poradziła sobie. O czymś to świadczy.

   Usuń
  9. no tak, tyle nowin, a komentarze jak zwykle dotyczą Meghan. Może po prostu skupcie się na innych osobach niż ona?

   Usuń
 2. Charles jest przekochanym i niesamowicie radosnym dzieckiem.
  Piękna ta tradycja w Belgii z królową jako matką chrzestną, choć obwarowana takimi warunkami, że aż dziwne, że to już jej trzecia chrześniaczka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię księżną Tatianę, chyba jest bezpośrednią sympatyczną osobą, lubię jej prosty styl i królowa Małgorzata - królowa uśmiechu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafne określenie królowej Małgorzaty,, :)

   Usuń
 4. Niech już Harry i Meghan się nie ośmieszają żyją w świetle jupiterów od lat. Ona na dodatek pragnie sławy.
  Co do Steph to nie hejtuję, ale ciekawe czy rzeczywiście musieli dojrzeć do swoich ról matka i ojciec czy to kwestia problemów z płodnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popraw mnie jeżeli się mylę, ale Diana i Karol też robili afery o zdjęcia synów. Dlaczego nimy Meghan i Harry nie mieli by pozwać p a parazzi, którzy naruszają prywatność ich dziecka? Walka o coś takiego jest godna szacunku a nie hejtu. To, że rodzice są osobami publicznymi nie usprawiedliwia nachodzenia dziecka. Archie ma prawo do beztroskiego dzieciństwa.

   Usuń
  2. Ja to myślę, że to dzieciątko to jest dzięki leczeniu niepłodności, może nawet z in vitro (w Monaco myślę, tak samo było). Ta para, jak dla mnie jest bardzo dobrana, szczerze kochająca się i nie wierzę, że tak długo by świadomie czekali z dzieckiem. Tym bardziej, że są następcami tronu i są wobec nich oczekiwania a sam ślub brali też nie aż w tak młodym wieku. Ja tam bardzo im kibicowałam i nie mogłam się doczekać, aż Stefania zaciąży i urodzi. A jak już urodziła to ucieszyłam i uśmiechnęłam się jeszcze bardziej, bo kilka miesięcy wcześniej, też przez cesarkę zostałam mamą jedynaka, mojego... księcia Karola :))))))))))))

   pozdrawiam
   Natalia

   Usuń
  3. Co do zdjęć, to Raven ma rację. Dla porównania Zofia i Jan Karol zdecydowali się na "publiczne dorastanie" dzieci i nie były one z tego powodu zachwycone. Jeśli chodzi o Stephanie i Guillaume'a, to powiem tak: nie nasza sprawa, czy mieli problemy, czy to było in vitro, czy nie (jeśli sami o tym nie mówią, nie powinniśmy interesować się tak intymnymi sprawami). Najważniejsze, że dziecko jest zdrowe i tyle.

   Usuń
  4. Mi ta wypowiedź też wygląda na nieprawdę. Wcale nie musieli się tłumaczyć z późnego macierzyństwa. Wygląda to dziwnie, ale też się cieszę z ich radości.

   Usuń
  5. Też myślę, że nie mieli żadnego powodu, żeby tak długo czekać. Nie musieli przecież zrobić kariery i się dorabiać.

   Ale byli jeszcze młodzi, kiedy brali ślub. Stephanie miała chyba 28 lat, a Guillaume 31.

   Usuń
 5. Luksemburski jest niesamowicie podobny do niemieckiego. Znam niemiecki płynnie i rozumiem wszystko z tego wywiadu z Guillaume i Stephanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można mówić płynnie w jakimś języku (płynnie = swobodnie, bez przerw), ale znać płynnie język? :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.