wtorek, 29 września 2020

Przeprowadzka do Belgradu, kampania "Różowa Wstążka", Duński Dzień Walki z Marnotrawstwem Żywności + więcej

Jordania

W zeszłym tygodniu księżniczki Iman i Salma świętowały swoje urodziny - Iman skończyła 24 lata 27 września, a Salma dzień wcześniej 20 lat. Z tej okazji królowa Rania i książę Hussein opublikowali dwa nowe zdjęcia księżniczek wraz z życzeniami.


Monako

28 września książę Albert otworzył nowy oddział medycyny nuklearnej w Szpitalu im. Księżnej Grace (CHPG).
Beatrice Borromeo otworzyła nowy sklep jubilerski Buccellati w Mediolanie jako ambasadorka biżuterii tej firmy.Norwegia

Wczoraj król Harald został wypuszczony ze szpitala Rikshospitalet, do którego trafił w piątek rano z powodu problemów z oddychaniem. Resztę tygodnia spędzi w majątku królewskim Bygdøy Royal Estate na półwyspie Bygdøy na przedmieściach Oslo. Jak poinformował Dwór, pozostanie na zwolnieniu lekarskim do 4 października - do tego czasu jego obowiązki będzie wykonywał Następca Tronu. Już w najbliższy piątek po raz pierwszy samodzielnie otworzy nową sesję norweskiego Parlamentu; do tej pory zawsze czynił to król.


Szwecja 

Następczyni Tronu dołączyła do kampanii Różowej Wstążki szwedzkiej Cancer Foundation, która potrwa przez cały październik. Kampania ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat raka piersi, który jest najczęstszym typem nowotworu u kobiet oraz finansowanie badań nad rakiem. Księżniczka jest patronką kampanii od 2009 i od tamtego czasu co roku Dwór Królewski publikuje jej nowe zdjęcie z przypiętą różową wstążką - symbolem kampanii.

Hiszpania

28 września królowa Letizia uczestniczyła w spotkaniu "Niestrudzone kobiety: wyzwania i osiągnięcia, aby odkryć siebie na nowo w czasach kryzysu" Fundacji BBVA Microfinance zorganizowanym, aby uwidocznić wysiłki kobiet - przedsiębiorczyń z Ameryki Łacińskiej w zwalczaniu ekonomicznych skutków pandemii oraz podkreślić znaczenie technologii. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Jully Achiri, doradczyni ds. mikrofinansowania z Peru i Ceneris Espitia z Kolumbii, dzięki której, przy pomocy fundacji BBVA Microfinance, jej społeczność w wiejskim obszarze kraju zyskała dostęp do Internetu.
Królowa w swoim przemówieniu mówiła m.in.: "Podmioty takie jak BBVA Microfinance Foundation stymulują i pobudzają, pomagają w dążeniu naprzód, kontynuowaniu tego, co każdy może każdego dnia, i znajdywaniu sposobu na zmianę, aby ułatwić życie tak wielu ludziom w tej trudnej sytuacji. [...] Cenéris i Jully reprezentują miliony kobiet równie niestrudzonych, jak one, które promowały zmianę w swoim życiu, a tym samym zmianę w swoich rodzinach i społecznościach. Ta zmiana jest sensem tego wszystkiego, jest powodem, dla którego tu jesteśmy. Nie zapominajmy o tym i kontynuujmy, tak jak one niestrudzenie, swoją pracę, każdy z miejsca, które zajmuje, aby nie zgubić swojej drogi."
Dania

Księżniczka Benedikte 25 września po południu zainaugurowała nowe obiekty treningowe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej w Gårslev.Następnego dnia natomiast otworzyła wystawę rzeźb "HELEN SCHOU - Kobieta zabytków" w Muzeum Sztuki w Randers poświęcone duńskiej rzeźbiarce Helen Schou.
28 września królowa Małgorzata wręczyła nagrodę Rungstedlundprisen przyznawaną co roku przez Fundację Rungstedlund, której królowa jest patronką.
Następca Tronu tego dnia odwiedził szkołę Sophienborgskolen w Hillerød jako patron obchodów HCØ2020 - 200. rocznicy wynalezienia elektromagnetyzmu przez duńskiego fizyka Hansa Christiana Ørsteda przypadającej w tym roku.

29 września księżna Marie wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Walki z Marnowaniem Żywności ustanowionym przez Duńskie Ministerstwo ds. Żywności, Rybołówstwa, Równości Płci i Współpracy Nordyckiej w tym roku po raz pierwszy. Księżna odwiedziła kuchnię Meyers Madhus w Kopenhadze, gdzie promowała rozwiązania, które mają pomóc zmniejszyć wyrzucanie i marnowanie żywności.Dzisiaj księżna Mary wręczyła Danish Industry Award duńskiej firmie Troldtekt, która produkuje zrównoważone panele akustyczne dla branży budowlanej.


Serbia

Danica i Philip udzielili ostatnio wywiadu serbskiemu magazynowi Hello!, w którym opowiedzieli o swojej przeprowadzce do Belgradu. Para przez ostatnie kilka lat mieszkała w Londynie, ale nigdy nie ukrywali, że planują na stałe zamieszkać w Serbii. "Od dawna byliśmy gotowi przenieść się z Londynu do Belgradu, czekaliśmy na dzień, w którym urzeczywistnimy to wielkie marzenie. Obecne okoliczności tylko przyspieszyły powrót", mówił Philip. Danica natomiast opowiadała:

Philip uczył się w Londynie, ja mieszkałam i studiowałam w Paryżu i Londynie. Urodziłam się w Belgradzie, z którym jestem związana od dzieciństwa. To miasto było i pozostanie moją wielką miłością, a marzenie Philipa o przybyciu właśnie się spełniło. Stolica rośnie i nabiera fizjonomii światowych metropolii, a my z dumą możemy powiedzieć, że wróciliśmy z całego serca. W końcu jesteśmy w domu.

Na pytanie, za czym w Londynie będą tęsknić najbardziej, księżna odparła, że za parkiem Primrose Hill położonym w okolicy, w której mieszkali i który był ulubionym miejscem ich spacerów. "Zabieraliśmy tam Stefana od jego narodzin, znaliśmy każdy zakątek parku. Ale nic nie może zakłócić radości z rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu."
Z kolei książę, zapytany, czy trudno jest się przystosować do innego życia w Belgradzie, odpowiedział: 

W poprzednich latach często przyjeżdżaliśmy, więc dobrze znamy tutejsze możliwości. Przenosząc się z jednego miasta do drugiego, nic się nie zmieniło na poziomie prywatnym, nasza miłość jest silna bez względu na to, gdzie mieszkamy. Moja żona i ja, razem z naszym synem, budujemy cichy rodzinny kącik w naszym mieszkaniu w centrum miasta, blisko społeczności, do której należymy, bliskich nam ludzi i, co najważniejsze, rodziców Danici, którzy są dla nas wielkim wsparciem.Ostatni weekend Philip z żoną i synem spędził z kuzynem swojego ojca, księciem Mihailo, księżną Ljubicą i Nataliją w Oplenac na festiwalu dla dzieci, który Mihailo i Ljubica zorganizowali trzeci rok z rzędu.


Ljubica udostępniła krótkie nagranie z Nataliją w roli głównej z programu "Suzanin izbor", w którym wystąpiła pod koniec sierpnia.

Wcześniej w tym miesiącu księżna wzięła udział w kolejnym programie - "Horses Running Again".


21 września Ljubica świętowała swoje 31. urodziny. Z tej okazji opublikowała później nowe zdjęcie razem z podziękowaniami za wszystkie życzenia, które otrzymała.


Wreszcie, opublikowała także dwa nowe/stare zdjęcia z Nataliją wykonane w zeszłym roku przez księcia Mihailo. Jedno z nich przedstawia cztery pokolenia rodziny Ljubisavljević - Ljubicę z mamą, babcią i córeczką wykonane w czasie zeszłorocznych urodzin jej mamy.

Japonia

27 września księżniczka Kako oglądała konkurs japońskiego języka migowego, zorganizowany już po raz siódmy z rzędu - tym razem, wyjątkowo w wersji zdalnej. Wysłała zawodnikom nagraną wcześniej wiadomość wideo - oczywiście w języku migowym, którym biegle się posługuje, podobnie jak mama i starsza siostra.


Wielka Brytania

24 września książę William w ogrodach Pałacu Kensington w towarzystwie sir Davida Attenborough obejrzał jego nowy film dokumentalny "‘David Attenborough: A Life On Our Planet". Sir David Attenborough spotkał się także z księżną Cambridge oraz George'm, Charlotte i Louis'em. Jak wiadomo, dzieci oglądały jego wcześniejsze programy telewizyjne i od dawna chciały poznać swojego idola. Sir David podarował George'owi ząb megalodona, wymarłego rekina będącego największą znaną rybą drapieżną, który znalazł w czasie wakacji na Malcie w latach 60. ubiegłego wieku.

Książę Walii nagrał specjalną wiadomość, w której oddał hołd poległym na służbie brytyjskim policjantom z okazji National Police Memorial Day.

 Dzisiaj księżna Cambridge została współprzewodniczącą Skautów. W opublikowanym oświadczeniu napisała: "Dla wielu dzieci i młodzieży Stowarzyszenie Skautów odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji i rozwijaniu umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w późniejszym życiu. Kiedy osiem lat temu zgłosiłem się na ochotnika do skautów na Anglesey, uderzył mnie ogromny wpływ, jaki organizacja wywiera w inspirowaniu młodych ludzi do wspierania swoich społeczności i osiągania ich celów. Cieszę się, że mogę dołączyć do Księcia Kentu jako wspólny prezes stowarzyszenia i nie mogę się doczekać współpracy z skautami w całym kraju, którzy starają się zmienić nasze społeczeństwo."
Objęcie tej funkcji nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Księżna, jeszcze mieszkając na wyspie Anglesey, była wolontariuszką Skautów, kilkukrotnie brała udział w ich wycieczkach, a później, po przeprowadzce do Londynu, wielokrotnie ich odwiedzała - po raz ostatni w marcu zeszłego roku.
W nowej roli odwiedziła grupę skautów w Londynie, aby usłyszeć o zmianach, jakie wprowadzili w czasie pandemii.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


27 komentarzy:

 1. Pierścionek zaręczynowy Danici to zielona wersja pierścionka Kate?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, przypuszczam, że zamiast szafiru użyto szmaragdu

   Usuń
  2. Dziewczyny przecież identyczny ma Iri Shayk.

   Usuń
  3. Tylko wiecie - to bardzo klasyczny model w starodawnym stylu. Sama Diana wybrała go z ogólnodostępnego katalogu, bo przypominał pierścionek jej matki. Także wydaje mi się, że trudno tu mówić o podobieństwach, bo na podobnej zasadzie można by powiedzieć, że zakładając klasyczne czarne buty na obcasie (np. szpilki) nawiązujemy do kogoś, kto też takie buty ma - a ma wiele kobiet.

   Usuń
  4. Jak dla mnie podobny. Tak klasyka, ale nie da się ukryć podobieństwa. A Fergie i Eugenie? Irina Shayk i Danica? No i wreszcie Kate. Wszystkie są bardzo podobne.

   Usuń
 2. Trochę "śmieszne" ministerstwo mają Duńczycy - ds. żywności, rybołóstwa i równości kobiet :) do tego współpraca nordycka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To szczegół, ale "równości płci" (myślę że gdyby było "kobiet", postawienie na równi kobiet i ryb wzbudziłoby kontrowersje). Ale poza tym fakt, masz rację - kombinacja "ds. Żywności, Rybołówstwa, Równości Płci i Współpracy Nordyckiej" naprawdę brzmi śmiesznie i wygląda to trochę tak, jakby zostało im kilka mniejszych działów bez nadzoru ministerstwa i musieli to na siłę połączyć :)

   Usuń
 3. Cieszy mnie zaangażowanie księżniczki Victorii i królowej Letizii w tak ważne sprawy dla kobiet. Spotkanie rodziny z Cambridge z Davidem Attenborough było z pewnością niezapomnianym przeżyciem, szczególnie dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto dodać, że Kate jest pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącego skautów. Pasuje do tej roli idealnie.
  Zawsze mnie zadziwia to, jak Letizia może wyglądać tak perfekcyjnie i pięknie nawet w zwyczajnej sukience.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gabrielo czy to prawda, że Pierre zdradził Beatrice? Wiesz coś o tym czy to plotka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Zarą i Mikiem też były takie plotki zaraz po ślubie. Tylko czy to plotki

   Usuń
  2. Pierwsze słyszę - zarówno o romansie Pierre'a, jak i Mike'a, więc podchodziłabym do takich doniesień z dużą ostrożnością. Chyba nie ma takiej pary w rodzinach królewskich, o której by nie pisano, że miała romans. Takie sensacje się jednak dobrze "sprzedają" ;)

   Usuń
  3. Oto artykuły:

   https://www.dailymail.co.uk/news/article-2038083/amp/Zara-Phillips-husband-Mike-Tindall-kisses-flirts-blonde-nightclub.html


   https://www.theroyalforums.com/forums/f238/pierre-casiraghi-and-beatrice-current-events-part-16-january-2014-december-2015-a-36207-22.html

   Usuń
  4. Gabrielo nie słyszałaś o tym?

   Usuń
  5. Nie, nie słyszałam - nie interesują mnie tego typu plotki i tak jak już pisałam, podchodziłabym do tego z dużą ostrożnością.

   Usuń
  6. W każdej plotce jest ziarno prawdy. Zdjęcia mówią same za siebie. Masakra:(

   Usuń
  7. W ogóle uwaga na Daily Mail - to zwykły brukowiec. Ci ludzie mylą nawet imiona i tytuły osób, o których piszą. Dobrze też uważać na clickbaity, które stosują - "flirt" może być zwykłą rozmową, a "obejmowanie" może być zwykłym przyjacielskim położeniem ręki na ramieniu przyjaciela. Nawet "pocałunek" i to z dowodem w postaci zdjęcia pod jednym kątem może być albo gorącymi pocałunkami kochającej się pary, a w innym ujęciu zwykłym buziakiem w policzek. Skoro już nawet taka wikipedia odrzuciła ich jako wiarygodne źródło, to o czymś to świadczy... Naprawdę uważajcie na takie źródła - fakt, czasem udaje się brukowcom upublicznić jakiś skandal, ale równie często zwyczajnie manipulują czy wręcz kłamią, niszcząc ludziom życie.

   Usuń
 6. Jakie pokrewieństwo łączy mężów Danici i Ljubici?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno Philip, jak i Mihailo są potomkami króla Jugosławii Alexandra I - Philip jest jego prawnukiem, a Mihailo wnukiem (stąd Mihailo i ojciec Philipa, książę Alexander, są kuzynami pierwszego stopnia)

   Usuń
  2. Bracia Philipa mają dziewczyny?

   Usuń
  3. Aktualnie podobno nie, Peter podobno niedawno rozstał się z dziewczyną, a młodszy Alexander spotykał się przez pół roku z córką serbskiego reżysera, Dunją Kusturica, ale też zerwali, ponoć po publikacji kontrowersyjnych zdjęć księcia

   Usuń
  4. Oo a wiadomo może o jakie kontrowersyjne zdjęcia księcia chodziło?

   Usuń
  5. https://www.blic.rs/zabava/vesti/karadjordjevic-slobodan-kao-ptica-srpski-princ-uziva-sa-novim-drugom-u-nikaragvi/b4hcbh2

   Usuń
  6. Dziękuję. Przypomniało mi to Harry'ego, a może bardziej Williama, bo jednak Harry poszedł jeszcze dalej w słynnych zdjęciach z bodajże Las Vegas.

   Usuń
  7. On tam z facetem jest na zdjęciach?

   Usuń
 7. Kate wygląda pięknie jako skaut. Dzieciaki z Cambridge przesłodkie. George i Charlotte to kopia Williama. Nawet bardziej mała.
  Piękne zdjęcie Victorii.
  Dużo zdrowia dla Haralda. Jego sytuacja jest moim zdaniem niepokojąca.
  Beatrice Borromeo jest chlubą dla rodziny Casiraghi. Karolina ma godną siebie synową.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.