sobota, 5 września 2020

Konfirmacja Sverre'a Magnusa, artykuł księżnej Kornwalii, 10-lecie Project Playground + więcej


Niderlandy

1 września książę Constantijn i księżna Laurentien pojawili się na światowej premierze opery "7 Deaths of Maria Callas" w Monachium.

Embed from Getty Images


3 września królowa Maxima wróciła do pracy po wakacyjnej przerwie i odwiedziła ośrodek kultury Thuis in West w Rotterdamie, który poprzez swój nowy projekt "Samen ouder in West" chce walczyć z samotnością wśród osób starszych, która przez pandemię znacznie się zwiększyła.

Embed from Getty Images

Z uwagi na panującą pandemię, coroczne Prinsjesdag - tradycyjna uroczystość rozpoczynająca nową sesję holenderskiego Parlamentu, w tym roku przypadająca 15 września - odbędzie się w mniejszym niż zazwyczaj składzie bez udziału szerszej publiczności - władze Hagi proszą mieszkańców, by nie gromadzić się na ulicach, a zamiast tego uroczystość obejrzeć w telewizji, gdzie będzie transmitowana. Sami posłowie będą obecni, ale pojawią się bez współmałżonków czy partnerów. Z rodziny królewskiej tradycyjnie pojawią się para królewska oraz książę Constantijn i księżna Laurentien, przyjadą jednak na miejsce samochodami, a nie jak zwykle karocą. Poza tym odwołano tradycyjne pozdrowienie z balkonu Pałacu Noordeinde.


Belgia

Królowa Mathilde 3 września przewodniczyła dyskusji przy okrągłym stole na temat celów zrównoważonego rozwoju i walki z ubóstwem.

Japonia

28 sierpnia Emerytowany Cesarz Akihito został zauważony w drodze do instytutu badań w Pałacu Imperialnym, gdzie kontynuuje swoje wieloletnie badania nad rybami z rodziny babkowatych.

© The Sankei News

Z kolei Cesarz Naruhito rankiem 1 września udał się do sanktuariów na terenie kompleksu pałacowego, aby jak co miesiąc się pomodlić.

© The Sankei News


Wielka Brytania

Hrabina Wessex 3 września odwiedziła pogotowie lotnicze Thames Valley Air Ambulance, którego została patronką w ubiegłym roku. Ratownicy z tego pogotowia uratowali jej życie w 2001, kiedy w następstwie zagrażającej życiu ciąży pozamacicznej musiała zostać przetransportowana do londyńskiego szpitala.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Księżna Kornwalii jako patronka organizacji Safe Lives, która walczy z przemocą domową, napisała artykuł dla The Guardian, w którym zachęciła jej ofiary do szukania pomocy. Jak pokazują cytowane przez księżną statystyki, od początku pandemii problem gwałtownie narasta. 

Uważa się, że na całym świecie liczba przypadków [przemocy domowej - przyp. Blue Blood] wzrosła o 20%. W Wielkiej Brytanii ponad jedna trzecia usług specjalistycznych donosiła o wzroście liczby wniosków z prośbą o wsparcie. Jednak dwie trzecie ofiar czuło się niezdolnych do szukania pomocy z obawy przed reperkusjami ze strony partnera lub z powodu ograniczeń Covid-19. [...] Po sześciu miesiącach blokady jest jasne, że Covid-19 nie jest jedyną zgubną chorobą, która atakuje nasze społeczeństwo. Podczas gdy wiele aspektów naszego życia powoli powraca do pewnego rodzaju normalności, musimy również pamiętać, że są tacy, dla których blokada strachu i wykorzystywania wciąż istnieje. Dlatego ważne jest, abyśmy nadal czynili wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc w jakikolwiek możliwy sposób, tak długo, jak to konieczne.

Cały artykuł przeczytacie tutaj.


Książę William w specjalnym nagraniu podziękował pracownikom służb ratowniczych z okazji ich święta Emergency Services Festival of Thanksgiving.


Monako

Książę Albert i księżna Charlene z bliźniakami pojawili się na premierze dokumentu "Planète Méditerranée".
Luksemburg

5 września Wielki Książę Henri udał się na lotnisko, gdzie zobaczył centrum przesiewowe do badań pod kątem koronawirusa wszystkim przybywającym do Luksemburga utworzone pod koniec maja.

© Cour grand-ducale / Kary Barthelmey

© Cour grand-ducale / Kary Barthelmey

© Cour grand-ducale / Kary Barthelmey


Dania

5 września książę Frederik i księżna Mary, jak co roku wzięli udział w obchodach Dnia Flagi w twierdzy Kastellet w Kopenhadze.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Hiszpania

4 września król Felipe i królowa Letizia pojawili się na pogrzebie Jaime Carvajala Hoyosa, jednego z bliskich przyjaciół Felipe, który zmarł niespodziewanie w wieku 56 lat w minioną środę, 2 września.

© Fernando Junco / ¡Hola!

© Fernando Junco / ¡Hola!

© Fernando Junco / ¡Hola!


Szwecja

Z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy powstania Project Playground w szwedzkiej telewizji wyemitowano dokument z udziałem m.in. księżnej Sofii i księcia Carla Philipa podsumowujący działania organizacji w RPA. Na ten moment są dostępne tylko krótkie fragmenty, które obejrzycie poniżej.

newmyroyals.com

Grecja

A teraz przykre wieści. Ostatnio wandale zniszczyli grobowce króla Pavlosa i królowej Friederiki, rodziców Konstantinosa, na cmentarzu królewskim Tatoi. Marmurowy krzyż został rozbity na trzy części. Dewastację odkryli policjanci w poniedziałek po południu podczas rutynowego patrolu. Planowana jest natychmiastowa renowacja.


Tajlandia

Tymczasem w Tajlandii pojawiły się zaskakujące doniesienia, że król Maha Vajiralongkorn przywrócił swojej oficjalnej kochance, Sineenat Wongvajirapakdi, dawne tytuły, w tym tytuł Royal Noble Consort, które odebrał jej pod koniec października zeszłego roku za "nieposłuszeństwo wobec króla i królowej" (więcej pisałam tutaj). Jak wówczas informowano, Sineenat miała spiskować przeciwko oficjalnej królowej Tajlandii Suthidzie, chcąc zająć jej miejsce. Wkrótce po wykryciu spisku król wysłał kochankę do więzienia w Bangkoku, w którym spodziewano się, że spędzi najbliższe lata. Tymczasem w zeszłym tygodniu ewidentnie na rozkaz monarchy została z niego wypuszczona i kilka dni temu przyleciała do Niemiec, gdzie na lotnisku czekał już na nią król. Nie wiadomo, co skłoniło go do zmiany zdania i przywrócenia Sineenat do łask.

Serbia

Pytaliście o Ljubicę i Mihailo i tak jak już pisałam, niewiele u nich słychać, niemniej postaram się nadrobić te drobne zaległości na podstawie tego, co Ljubica publikuje na swoim Instagramie. Wiemy, że Natalija ma już za sobą pierwszą konną "przejażdżkę". Jak pisała Ljubica pod jednym z postów, razem z Mihailo nie mieli wątpliwości, że ich córeczka nie będzie bała się zwierząt skoro od pierwszych chwil towarzyszyła jej Akira, suczka pary. "Ale mogłam mieć tylko nadzieję, że tak bardzo je pokocha. Wszystkie konie czekają, aż ich dosiądzie, wszystkie psy są jej przyjaciółmi, a wszystkie koty chciałyby, żeby ją głaskała. Przynajmniej tak to wygląda w jej oczach. A moje serce jest pełne, gdy widzę, jak jej ramiona wyciągają się do jakiejś nowej czworonożnej przyjaciółki ❤️"Poza wychowaniem Nataliji i zwyczajnym życiem, Ljubica oddaje się swojej największej pasji - jeździectwu. W połowie sierpnia na kilku przejażdżkach po okolicy dołączyli do niej przyjaciele.
Ostatnio natomiast księżna razem z mężem i córeczką wystąpiła w programie lifestyle'owym Suzanin izbor w czasie wizyty ekipy w klubie jeździeckim "Urban cowboy" w Grockiej, gdzie Ljubica trzyma swoje konie. Cały program obejrzycie poniżej, krótki fragment, w którym pojawia się rodzina, zaczyna się od 9:15, a samą rozmowę Ljubici z prowadzącą w poście księżnej na Instagramie.

Norwegia

Na sam koniec, dzisiejsza uroczystość w Norwegii - konfirmacja księcia Sverre'a Magnusa w kościele Asker poprowadzona przez proboszcz parafii Karoline Astrup, której pomagały Maritę Elvemo Sivertsen i Liv-Iren Westnes. Książę został konfirmowany wraz z dziewięcioma innymi rówieśnikami z parafii - tegorocznych konfirmantów jest więcej, jednak z uwagi na pandemię zdecydowano się podzielić ją na mniejsze grupy i zorganizować kilka mniejszych ceremonii. Każdy z konfirmantów na ceremonię w kościele mógł zaprosić jedynie szesnastu gości, w przypadku księcia pojawili się więc:

 • król Harald i królowa Sonja;
 • książę Haakon i księżna Mette-Marit;
 • księżniczka Ingrid Alexandra i przyrodni brat Marius Borg Høiby z dziewczyną, Julianne Snekkestad;
 • babcia ze strony matki, Marit Tjessem;
 • księżniczka Martha Louise z córką, Leah Isadorą Behn;
 • rodzeństwo Mette-Marit: bracia Per i Espen Høiby (ojciec chrzestny księcia) oraz siostra Kristin Høiby;
 • Bjørn Stensland, ojciec chrzestny
 • Marianne Gjellestad, matka chrzestna.
Zabrakło pozostałych rodziców chrzestnych: królowej Maximy z Niderlandów, księcia Pavlosa z Grecji i księżnej Rosario z Bułgarii, którzy nie mogli przybyć z uwagi na panującą pandemię, wspomniane wcześniej ograniczenie liczby gości oraz obostrzenia norweskiego rządu, który wymaga od wszystkich przybywających do kraju poddania się 10-dniowej kwarantannie.

Wieczorem w rezydencji pary książęcej, Skaugum, ma odbyć się prywatna kolacja.

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

© Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

© Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

© Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

© Vidar Ruud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

newmyroyals.comPo ceremonii opublikowano serię oficjalnych zdjęć wykonanych w Skaugum przez Lise Åserud. Wszystkie znajdziecie tutaj.

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

© Lise Åserud / NTB scanpix

5 komentarzy:

 1. Maja jest dziwny

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazwyczaj zdjęcia robi się z dołu schodów, a tutaj perspektywa jest ze szczytu. Trochę dziwne, ale zdjęcia z konfirmacji ładne:) Najważniejsze, że w ogóle mogła się odbyć, choć szkoda, że Sverre nie mógł mieć w tym dniu obok siebie wszystkich chrzestnych, których przecież też za często normalnie nie może spotykać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładny kombinezon Laurentin. Maxima jak zwykle super.
  Sophie bardzo ładnie.
  Sofia myślę dzięki temu projektowi zyskała w oczach Szwedów.
  Sverre niezbyt urodziwy, ale zdjęcia bardzo ładne. Leah jest piękną młodą dziewczyną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło, że również Marius był na uroczystości.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.