poniedziałek, 21 września 2020

Sprzątanie Świata, Letizia i Felipe na wystawie "Delibes", Marie i Joachim z powrotem w Paryżu + więcej

Rumunia

18 września przypadała 97. rocznica narodzin królowej Rumunii Anne (jej biografię znajdziecie tutaj), babci Nicolasa. Razem z Aliną udał się do mauzoleum rodziny królewskiej w Curtea de Argeș, gdzie zapalił świecę i chwilę się pomodlił.

© Nicolae al Romaniei© Nicolae al Romaniei


Resztę dnia spędzili na zbieraniu jabłek i śliwek w klasztorze Văleni w okręgu Argeș, który odwiedzili także rok temu.

W miniony weekend para została zaproszona do synagogi w Caranșebeș z okazji święta Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku.

© Nicolae al Romaniei

© Nicolae al Romaniei

© Nicolae al Romaniei

© Nicolae al Romaniei

© Nicolae al Romaniei


Serbia

Wczoraj książę Alexander i księżna Katherine odsłonili popiersie Króla Petera I, pradziadka księcia, w Sremska Mitrovica z okazji przypadającej w tym roku 116. rocznicy jego koronacji na Króla Serbii. Popiersie zostało wykonane przez rzeźbiarkę Drinkę Radovanović.


Belgia

20 września król Philippe i królowa Mathilde z Gabrielem, Emmanuelem i Eleonore oraz wzięli udział w akcji Niedziela bez Samochodu. W trakcie swojej przejażdżki rowerowej odwiedzili otwarte w 2017 muzeum Dom Historii Europejskiej. Rodzinie towarzyszył krewny, książę Leopold z Luksemburga (syn księcia Guillaume'a z Luksemburga, kuzyna pierwszego stopnia króla Philippe'a), który studiuje w Brukseli i według doniesień, mieszka obecnie z parą królewską i ich dziećmi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Druga połowa września to tradycyjnie okres, w którym większość członków rodzin królewskich przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W tym roku, z uwagi na pandemię, po raz pierwszy w historii organizacji, sesja odbędzie się wirtualnie.
21 września królowa Mathilde wzięła udział w wideo konferencji z Sekretarzem Generalnym ONZ i innymi rzecznikami Celów Zrównoważonego Rozwoju. Podczas cyfrowego spotkania dyskutowano o realizacji celów zrównoważonego rozwoju po pandemii.


Luksemburg

Tak jak pisałam we wczorajszym poście z chrzcin księcia Charlesa, dzisiaj w parku Fondation Pescatore z inicjatywy luksemburskiego rządu zasadzono drzewko, aby uczcić narodziny księcia. W wydarzeniu wzięli udział książę Guillaume i księżna Stephanie wraz z małym Charlesem.Wielka Brytania

20 września hrabia i hrabina Wessex z Louise i Jamesem wzięli udział w międzynarodowej kampanii Sprzątania Świata odbywającej się co roku w trzeci weekend września. Dołączyli do wolontariuszy i członków Marine Conservation Society sprzątających plażę w Southsea w Portsmouth.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Dzisiaj książę Walii wygłosił wirtualne przemówienie inaugurujące Tydzień Klimatyczny Narodów Zjednoczonych.


Niemcy

Książę Georg Friedrich i księżna Sophie 19 września wzięli udział w uroczystości przypieczętowania współpracy między Fundacją Księżnej Kiry z Prus a miastem Sankt Goar. Współpraca oficjalnie kończy długoletni spór między księciem a władzami miasta o to, kto powinien przejąć pobliski zamek Rheinfels (a właściwie jego ruiny).
Ruiny XIII-wiecznego zamku w 1843 kupił ówczesny książę, a później król Prus i Cesarz Niemiec Wilhelm I (prapraprapradziadek księcia Georga Friedricha). Wraz z upadkiem Cesarstwa w 1918 ruiny przejęło miasto St. Goar, pod warunkiem jednak że nie zostaną one sprzedane. W 1998 miasto podpisało jednak umowę dzierżawy na 99 lat z możliwością przedłużenia umowy z hotelem na wykorzystanie budynku przed ruinami zamku. Wtedy zaczęła się cała batalia. Książę Georg Friedrich pozwał kraj związkowy Nadrenia-Palatynat, miasto oraz hotel, żądając zwrotu ruin, uważając, że długoterminowa umowa najmu jest równoznaczna ze sprzedażą i zerwanie obowiązującej umowy. Spór udało się rozwiązać dopiero teraz - ruiny pozostaną własnością miasta, ale część dochodów ze sprzedaży biletów wstępu na ruiny (które są udostępnione zwiedzającym) trafi do Fundacji Księżnej Kiry z Prus, założonej w 1952 przez babkę księcia, Wielką Księżną Kirę Kiriłłownę i zarządzaną obecnie przez księżną Sophie. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekty dla dzieci i młodzieży w St. Goar.
Galerię zdjęć z wydarzenia zobaczycie tutaj.

DPA / Potsdamer Neueste Nachrichten
Szwecja

16 września książę Daniel odwiedził brytyjską szkołę podstawową w Eskilstunie w środkowej Szwecji, która otrzymała nagrodę Szkoły Roku od Generation Pep.


17 września książę Carl Philip, po raz ósmy z rzędu, zasiadł w jury konkursu na Szefa Roku 2020 i wręczył nagrodę zwycięzcy.

© Patrik C Österberg

© Patrik C Österberg


Księżna Sofia wzięła udział w gali charytatywnej "Safe Space" podczas której zbierano fundusze na projekty Project Playground.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Para królewska wraz z księżniczką Victorią i księciem Danielem zobaczyła wystawę rzeźb amerykańskiej rzeźbiarki Alice Aycock - pierwszą zorganizowaną przez Fundację Księżniczki Estelle ds. Kultury.

newmyroyals.com

Wieczorem księżniczka Victoria i książę Daniel pojawili się na koncercie Royal Philharmonic Orchestra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


newmyroyals.com


18 września książę Daniel wziął udział w wykładzie na temat przedsiębiorczości.


Tymczasem król Carl Gustaf i Następczyni Tronu wzięli udział w cyfrowym spotkaniu z przedstawicielami szwedzkiego biznesu, aby usłyszeć, jak pandemia wpłynęła na ich firmy.

Królowa Silvia wzięła udział w podcaście "Pomocy, mam Alzheimera?" przed dzisiejszym Międzynarodowym Dniem Choroby Alzheimera, w którym opowiadała o swoim zaangażowaniu w kwestie związane z demencją, w tym założeniu Silviahemmet, centrum opieki i edukacji dla osób z demencją.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Monako

Książę Albert i księżna Charlene wydali kolację dla obu drużyn, które wzięły udział w Crossing Calvi Monaco Water Bike Challenge.

newmyroyals.com


W akcję Sprzątania Świata włączył się także książę Albert z bliźniętami. Cała trójka sprzątała ulice Monako.


Dania

Po południu 17 września księżna Mary wzięła udział w pierwszym cyfrowym posiedzeniu komitetu wysokiego szczebla UNFPA, którego została członkiem. Komitet ma pracować nad wypełnieniem zobowiązania podjętego podczas ubiegłorocznego szczytu w Nairobi i zapewnić poszanowanie praw kobiet i dziewcząt, w tym ich praw seksualnych i reprodukcyjnych, oraz walczyć dla nich o równe szanse.


Wreszcie, na sam koniec pracowitego dnia, odwiedziła Centrum Informacyjne niedaleko pomnika upamiętniającego międzynarodowe wysiłki Danii po 1948 roku w twierdzy Kastellet w Kopenhadze. Księżna miała otworzyć centrum w maju tego roku, jednak z powodu sytuacji epidemicznej wizyta została odwołana. Centrum prezentuje międzynarodowe misje i operacje, w których zarówno duńscy żołnierze, jak i cywile brali udział od 1948 roku.


Tymczasem książę Joachim i księżna Marie z dziećmi wrócili do Paryża po wakacjach na południu Francji, gdzie 18 września książę rozpoczął pracę jako attaché ds. obrony w Ambasadzie Danii w Paryżu.


Księżna Marie tego dnia otworzyła wystawę "L'Âge d'or de la peinture danoise" w paryskim muzeum Petit Palais, na której znalazły się duńskie obrazy z lat 1801-1864. Wystawa, powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Sztuki w Kopenhadze oraz Szwedzkim Muzeum Narodowym w Sztokholmie, jest częścią Międzynarodowego Panelu Kultury we Francji.

Dzisiaj wydano nowe portretowe zdjęcie królowej Małgorzaty wykonane latem tego roku na zamku Fredesnborg przez Pera Mortena Abrahamsena z okazji jej 80. urodzin.
Księżniczka Benedikte 19 września zobaczyła wystawę poświęconą Vigdís Finnbogadóttir w centrum kultury North Atlantic House w Kopenhadze, która w wyborach na Islandii w czerwcu 1980 została pierwszą na świecie kobietą - Prezydentem.

Hiszpania

17 września król Felipe i królowa Letizia otworzyli wystawę "Delibes" w Bibliotece Narodowej Hiszpanii poświęconą hiszpańskiemu powieściopisarzowi Miguelowi Delibes.


18 września para królewska pojawiła się na premierze opery "Un Ballo in Maschera" Giuseppe Verdiego inaugurującej 24. sezon teatru Teatro Real w Madrycie.

Królowa Sofia 19 września razem z wolontariuszami sprzątała plażę w Rincon de La Victoria w Andaluzji w ramach kampanii Sprzątania Świata.

Embed from Getty Images

18 komentarzy:

 1. A ja właśnie siedzę nad genealogią księżnej Sophie. Odziedziczyła nos po swoich przodkach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sądzicie, że królowa Danii została "wklejona" do tego zdjęcia (i to nieudolnie)? Przykładowo obszar w przerwach między elementami tiary nie pasuje do wnętrza czy włosów królowej, ale wgl cały efekt jest sztuczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zgadzam się. Już wcześniej w tym roku też chyba z okazji urodzin wypuścili podobne zdjęcia gdzie królowa wyglądała na nich jak wklejona. To bylo zdjecie na tle pałacu .To chyba był zamierzony efekt. Ale wygląda to słabo 🙂

   Usuń
  2. Nie zgadzam się. Zdjęcie wyglada na naturalne. Światlo i cienie sie zgadzaja. Tak mocne i zywe kolory jak wlasnie turkus na szarym tle tak wygladaja jak doklejone. Podobnie jest z ostrą czerwienią.

   Usuń
 3. Chyba wkradł się mały błąd: ...Niedziela bez Samochodu. W trakcie swojej przejażdżki samochodowej...
  Fajne zdjęcia ze Szwecji z psem, zdjęcia ze zwierzętami jakoś wydają mi się bardziej naturalne, niż nudne pozowane. Dobrze widzieć, że Joachim doszedł do siebie po hospitalizacji

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie są relacje królowej Małgorzaty z synowymi? Chodzi mi o takie ploteczki no bo wiadomo nic więcej nikt nie może powiedzieć nie znając osobiście itp.
  Autorki którą pozytywniej odbieracie Marie czy Mary? Jakież one mają te imiona podobne i daty urodzenia też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno z Mary, jak i Marie, łączą ją ciepłe relacje, po wspólnych zdjęciach powiedziałabym, że nieco bliższe z Mary, ale może dlatego, że znają się dłużej/mają więcej wspólnych wyjść.
   Obie lubię, choć nieco bardziej Mary

   Usuń
 5. Witam. Tu znowu ja. Kinga z bloga o DRK. Dlaczrgo inne blogi nie piszą już nic? Dlaczego ten blog o Sophie i o SRK też nic nie pisze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiedziałabym, że nic nie piszą, po prostu nie tak często jak kiedyś ;) Tak jak już pisałam w jednym z poprzednich postów, większość blogerek kończy studia/broni prac magisterskich, do tego dochodzi praca i życie prywatne, więc na bloga nie starcza już czasu. Niektóre planują wrócić, ale nie spodziewajcie się, że posty będą się pojawiać tak często jak kiedyś

   Usuń
  2. Kinga, a dlaczego Ty nic nie piszesz?

   Usuń
 6. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że Stephanie zapomniała przebrać koszulę nocną :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne "inicjatywy" ze sprzątaniem świata w Monako, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz Niedziela bez samochodu w Belgii.
  Mały Charles z Luksemburga jest przesłodki :)
  Cieszę się, że książę Joachim doszedł do siebie po chorobie i wrócił do pracy.
  Mi się podoba nowy portret Królowej Małgorzaty. Królowa ma piękną tiarę i suknię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudownie, że rodzice zabrali małego Charlesa na posadzenie drzewka. Nie liczyłam na to.
  Ostatnio rodziny królewskie promują wiele inicjatyw ekologicznych. Miło przy okazji zobaczyć dość rzadko pokazującą się publicznie rodzinkę Wessex. James ogromnie wyrósł.
  Letizia jak zawsze perfekcyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Autorki słyszałyście o Autumn i Peterze z WB? Wiecie czemu rozwód? Taka piękna para.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poinformowano o tym w lutym, ale powodu nie podano. Ponoć zażądała go Autumn

   Usuń
 10. Czym zajmuje się ING Numismatic Group? Marie z Danii tam pracowała. To bank?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca, to spółka akcyjna zajmująca się inwestycją w numizmaty

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.