środa, 2 września 2020

Wręczenie International Business Awards, konfirmacja Leah Isadory, przywrócenie tytułu Irinie, umowa z Netflixem + więcej


Belgia

1 września, jak co roku po wakacjach, król Philippe i królowa Mathilde odprowadzili księżniczkę Eleonore do nowej szkoły - Sacred Heart College. Książę Gabriel i książę Emmanuel rozpoczęli naukę w International School of Brussels już w zeszłym tygodniu, stąd w tym roku nie ma ich zdjęć.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Z kolei księżniczka Elisabeth 31 sierpnia jako pierwsza w historii księżniczka rozpoczęła szkolenie w Royal Military Academy w Brukseli, które potrwa rok. Otrzymała standardowy surwiwalowy ekwipunek składający się m.in. z zapalniczki gazowej, scyzoryka czy latarki. W opublikowanym przez Akademię filmiku znalazło się zdjęcie księżniczki z pierwszych zajęć.

Jordania

Królowa Rania zamieściła zdjęcie ze swoich urodzin, które spędziła w towarzystwie męża i dzieci. "Nic nie przebije dnia spędzonego w otoczeniu ludzi, który kochasz najbardziej. I dziękuję wszystkim za cudowne życzenia urodzinowe - sprawiliście, że mój dzień stał się lepszy!", napisała.
Monako

29 sierpnia książę Albert i księżna Charlene wystartowali 107. edycję Tour de France.

© Manuel Vitali / Palais Princier de Monaco

© Manuel Vitali / Palais Princier de Monaco

© Manuel Vitali / Palais Princier de Monaco

© Manuel Vitali / Palais Princier de Monaco


Wielka Brytania

Ostatnio podano wreszcie szczegóły pomnika księżnej Walii Diany, którą książę William i książę Harry zamówili w 2017, aby uczcić 20. rocznicę jej śmierci. Jak poinformowano, rzeźba jest już gotowa i zostanie zainstalowana w ogrodzie Sunken, ulubionym ogrodzie księżnej w Pałacu Kensington, 1 lipca 2021 w 60. rocznicę jej narodzin. Bracia mają nadzieję, że dzięki temu pomnikowi każdy, kto odwiedzi Pałac Kensington, wspomni księżną i jej działalność.


Konkurs fotograficzny Hold Still zainicjowany przez księżną Cambridge we współpracy z National Portrait Gallery dobiegł końca, a jury, w skład którego, poza księżną, wszedł m.in. dyrektor National Portrait Gallery, wybrało już 100 zwycięskich zdjęć (poniżej trzy z nich) spośród nadesłanych ponad 31 tysięcy zgłoszeń. Fotografie miały uchwycić życie w Wielkiej Brytanii w czasie pandemii i zostały zaklasyfikowane do jednego z trzech tematów: Acts of Kindness, Your New Normal oraz Helpers and Heroes. Zwycięskie zdjęcia znajdą się na cyfrowej wystawie, która zostanie zainaugurowana 14 września; później w tym roku mają również zostać zaprezentowane w kilku miastach na terenie Wielkiej Brytanii.
Pałac Kensington opublikował również nagranie zza kulis oceniania i wybierania najlepszych zdjęć, a Kate w artykule The Sunday Times napisała więcej o tym, dlaczego zdecydowała się rozpocząć ten projekt: "Pandemia koronawirusa wpłynęła w jakiś sposób na nas wszystkich, więc razem z National Portrait Gallery uruchomiłam Hold Still, aby dać każdemu możliwość podzielenia się własnymi historiami, tak abyśmy razem mogli stworzyć zbiorowy portret naszego narodu, który uchwyci nasze doświadczenia w czasie izolacji."
Brytyjskie media informują, że Kate i William miniony weekend spędzili w Balmoral w Szkocji, gdzie mogli wreszcie spotkać się z królową i księciem Edynburga. W Szkocji zostali także zauważeni hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Anne czy księżniczka Eugenie z mężem.


W ostatnim czasie pojawiła się kolejna nagrana rozmowa księżnej Meghan, by zachęcić Amerykanów do pójścia na wybory, tym razem z Glorią Steinem.
31 sierpnia Harry i Meghan odwiedzili Preschool Learning Centre w Los Angeles, gdzie wspólnie z przedszkolakami w ich ogródku zasadzili niezapominajki, ulubione kwiaty księżnej Diany.


Dziś podano do wiadomości, że para podpisała wieloletnią umowę z Netflixem na produkcję filmów i seriali dokumentalnych, programów fabularnych czy programów dla dzieci w ramach swojej nowej firmy produkcyjnej, której nazwa nie jest jeszcze znana. Niewykluczone, że sami również w nich wystąpią. "Skupimy się na tworzeniu treści, które informują, ale też dają nadzieję", powiedzieli w oświadczeniu dla New York Times.Norwegia

Drugi dzień swojej pieszej wędrówki Szlakiem Uchodźców książę Haakon rozpoczął w Søndre Hallangen, po noclegu w domku letniskowym w Øvresaga. Po drodze zatrzymał się przy kamieniu upamiętniającym uchodźców i tych, którzy pomogli im przedostać się do Szwecji w czasie nazistowskiej okupacji Norwegii podczas II wojny światowej, nierzadko narażając własne życie. Później spotkał się także ze świadkami tamtych wydarzeń - Gerd, która uciekła do Szwecji, ponieważ była Żydówką; oraz Bjørnem, którego ojciec i dziadek pomagali tysiącom uchodźców przedostać się przez granicę.

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia wyprawy książę dotarł do norwesko-szwedzkiej granicy i odwiedził Muzeum Grenselos w Eidskog, mieszczące się w starej szkole, gdzie 75 lat temu uchodźcy mogli się schronić i uzyskać pomoc przy przekraczaniu granicy.27 sierpnia królowa Sonja otworzyła nową wystawę prac w galerii Soli Brug w Østfold. Na wystawie znalazły się prace jej i norweskiego artysty Magne Furholmena.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


29 sierpnia odbyła się prywatna konfirmacja Leah Isadory Behn. Ze względu na pandemię w ceremonii w kościele mogły wziąć udział jedynie jej siostry i mama, księżniczka Martha Louise. Później wszystkie cztery udały się ponoć do restauracji w Asker na obiad. Uroczystość była trzymana w tajemnicy, zdjęciami dysponujemy tylko dlatego, że Leah, a później księżniczka Martha Louise, podzieliły się nimi w mediach społecznościowych.
Już 5 września konfirmowany zostanie kuzyn Leah, książę Sverre Magnus.
Szwecja

Księżniczka Victoria i książę Daniel opublikowali nagranie ze słowami wsparcia dla Alexa Fitzgibbonsa, który podjął się wyzwania #2020kmchallenge i rozpoczął podróż z Londynu do Szwecji, by zebrać fundusze dla Child Bereavement UK. Wcześniej podobną wiadomość przekazał książę William (LINK).
Następczyni Tronu z mężem 30 sierpnia powitali Brytyjczyka w Szwecji i razem z nim pokonali ostatnie pięć z 2020 kilometrów. Na mecie w Parku Haga czekali natomiast Estelle i Oscar.
newmyroyals.com

newmyroyals.com

31 sierpnia książę Gabriel skończył 3 latka.
Królowa Silvia tego dnia wzięła udział w cyfrowym spotkaniu komitetu Organizacji Kobiet do Spraw Alkoholu i Narkotyków (KSAN), w czasie którego otrzymała nagrodę Butterfly Prize za swoją "wieloletnią pracę i osobiste zaangażowanie w kwestię narkotyków oraz na rzecz prawa dzieci do wychowania bez narkotyków.

© Kungl. Hovstaterna


Para królewska wróciła już do Sztokholmu po wakacjach w Solliden. Jak podano, znów będą podejmować swoje obowiązki w Pałacu Królewskim - z uwagi na panującą pandemię w formie cyfrowej, choć planowane są także spotkania i audiencje w formie dostosowanej do aktualnej sytuacji epidemicznej i zgodnie z aktualnymi zaleceniami rządu. Dzisiaj para królewska wzięła udział w pierwszym takim spotkaniu z prezesem i dyrektorem Fundacji Nagrody Nobla z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
Królowa razem z Następczynią Tronu i jej mężem spotkała się później również z doradczynią ministra spraw zagranicznych w sprawie sierpniowej eksplozji w Bejrucie. Na ten sam temat para książęca rozmawiała po południu z przedstawicielem Szwedzkiej Agencji Cywilnej MSB.
W Pałacu Królewskim odbyła się już także pierwsze po dłuższej przerwie ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu rysunkowego "The Thinking Hand" której przewodniczył książę Carl Philip .


1 września księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w Garden Party w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie z okazji wystawy rzeźb amerykańskiej artystki Alice Aycock na Djurgården. Jest to pierwsza wystawa zorganizowana przez Fundację Księżniczki Estelle ds. Kultury.Dania

28 sierpnia opublikowano dwa nowe zdjęcia z okazji 21. urodzin księcia Nikolai'a.

27 sierpnia Następca Tronu wręczył pierwsze w historii nagrody HRH Crown Prince Frederik International Business Awards podczas ceremonii w Pałacu Frederika VIII na terenie Amalienborg. Trafiły one do trzech zagranicznych firm: brytyjskiej, australijskiej i amerykańskiej w kategoriach: Business Excellence, Green Solutions oraz Newcomer of The Year.Dwór Królewski opublikował serię nowych zdjęć z wakacji Mary i Frederika.


31 sierpnia księżna Mary jako prezes WWF World Wide Fund for Nature była obecna na ogłoszeniu współpracy między organizacją a duńską firmą VELUX. Współpraca ma skupić się na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do zera do 2041, kiedy firma będzie świętować swoje 100-lecie, oraz innych projektach mających na celu ochronę przyrody i lasów deszczowych.

© The VELUX Group

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

© HANNE JUUL / ALLER FOTO & VIDEO

1 września księżna była obecna na otwarciu The BLOX – BUILD BACK BETTER Summit.

Wizyta biznesowa księcia Frederika i księżnej Mary w Niderlandach, która miała się odbyć w listopadzie, została odwołana.


Hiszpania

Król Felipe i królowa etizia wrócili dzisiaj do obowiązków po wakacyjnej przerwie. Królowa wzięła udział w spotkaniu zarządu organizacji FEDER.
Embed from Getty Images

Królowa Sofia natomiast wciąż przebywa na Majorce wraz ze swoją siostrą Irene i kuzynką i zarazem bliską przyjaciółką, Tatianą Radziwill. Panie wzięły udział w wypuszczeniu na wolność żółwia morskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy na rzecz ochrony fauny morskiej Balearów pomiędzy Fundacją Królowej Sofii a Fundacją Palma Aquarium.


Luksemburg

Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa końcówkę wakacji spędzają w Biarritz, gdzie 27 sierpnia byli obecni na pokazie kolekcji projektantki Anelore. Para ostatnio kupiła tutaj dom z widokiem na morze. W trakcie rozmowy z dziennikarzami Maria Teresa miała przyznać, że odwiedzali Biarritz już od kilku lat i mogą cieszyć się tutaj prywatnością. Jak informuje francuski magazyn Sud-Ouest, powiedziała też, że nadal mają zobowiązania w Luksemburgu, więc obecnie nie mogą się tutaj przeprowadzić, ale "dlaczego nie za kilka lat". Wznieciło to oczywiście spekulacje jakoby Wielki Książę Henri planował swoją abdykację.

© Crédit photo : E. C.


Liechtenstein

25 sierpnia księżna Sophie jako Przewodnicząca Liechtensteińskiego Czerwonego Krzyża wzięła udział w corocznym zgromadzeniu ogólnym, podczas którego podsumowała działalność organizacji w minionym roku. Uhonorowano również honorowych dawców krwi. W tym roku Czerwony Krzyż w Liechtensteinie obchodzi swoje 75-lecie.

© Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland

© Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland

© Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland

© Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland

© Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland


Rumunia

Wygląda na to, że Irina Walker, trzecia z pięciu córek króla Mihai'a i królowej Anne, wróciła do łask. Księżniczka Margareta przywróciła siostrze jej wcześniejszy tytuł i od teraz znów jest tytułowana Jej Królewską Wysokością Księżniczką Iriną, jak wynika ze zaktualizowanej ostatnio oficjalnej strony internetowej rumuńskiej rodziny królewskiej (LINK).
Księżniczka została pozbawiona tytułu w październiku 2014 oraz usunięta z linii sukcesji do tronu razem ze swoimi potomkami w związku z wyrokiem amerykańskiego sądu w stanie Oregon w wyniku którego wraz z mężem, Johnem Walkerem, została skazana na 3-letni nadzór kuratora za organizowanie nielegalnych walk kogutów.
Księżniczka odzyskała tytuł, ale nie została przywrócona do linii sukcesji. Kto wie, może doczekamy się także przywrócenia tytułu Nicholasowi?

© Familia Regală a României

Nicholas tymczasem razem z Aliną ostatnie dni wakacji spędzają w gminie Galicea Mare, w południowo-zachodniej części Rumunii, gdzie wzięli udział w winobraniu.


11 komentarzy:

 1. Leah Isadora wygląda jak Rachel Green z "Przyjaciół". Księżna Mary nie podoba mi się w rozjasnionych włosach. Meghan Markle i Netflix i wszystko jasne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wszystko jasne" - to znaczy?

   Usuń
  2. Wszystko jasne - Netflix. Czyli to właśnie jest te upragnione szukanie spokoju, odosobnienia, prywatności z dala od mediów i paparazzi. Obłuda ze strony Meghan. Nie chce być na świeczniku, ale dobrowolnie leci do świecy jak ćma.

   Usuń
  3. Uważam, że skoro się na tym zna to czemu nie. Netflix to filmy i seriale. Brawo dla Meghan za sile i normalne życie.

   Usuń
  4. Siłą wykazałaby się żyjąc nadal w rodzinie królewskiej. Tymczasem zdezerterowała jak tchórz

   Usuń
 2. Alina kwitnie w ciąży.
  Leah Isadora miała przepiękny, tradycyjny i bardzo twarzowy strój na konfirmację.
  Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy więcej zdjęć z wystawy zorganizowanej przez księżną Kate. Są naprawdę fascynujące, niektóre wręcz zadziwiająco profesjonalne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Królowa Sofia naprawdę kocha zwierzęta, widać to przy każdej okazji♡ Chciałabym kiedyś na własne oczy zobaczyć pomnik księżnej Diany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sophie z Liechtensteinu zawsze ma fryzury, które niestety ją postarzają

  OdpowiedzUsuń
 5. Mary chyba faktycznie lepiej wygląda w ciemniejszych włosach

  OdpowiedzUsuń
 6. Leah wyrosła na piękną młodą dziewczynę. Podoba mi się inicjatywa Haakona, ale chyba w obecnych czasach to niezbyt mądre podejście.
  Zastanawiam się czy w Szwecji będzie bal dla noblistów. Może tak, w końcu Szwedzi odstają od reszty świata.
  Filip wygląda jak chodząca śmierć. Naprawdę jury w tym Kate wybrało zdjęcie dzieciaka sikającego za plecami matki ? Jaką to przepraszam reprezentuje sztukę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tegoroczny bankiet dla laureatów Nagrody Nobla został odwołany, ceremonia wręczenia nagród na ten moment jest planowana w nowej formie - niewykluczone, że przynajmniej częściowo cyfrowej lub przy ograniczonej liczbie goście. Jest jeszcze kolacja w Pałacu 11 grudnia, ale nie wiem niestety, czy również nie zostanie odwoałana.
   Co do zdjęcia - też mnie ono zaskoczyło i sama bym go nie wybrała, niemniej wybieranie zwycięskich fotografii - tak jak i innych prac czy dzieł sztuki - to w dużej mierze kierowanie się subiektywnymi odczuciami, których nie da się przecież zamknąć w żadne sztywne ramy. Zdjęcia, które znajdą się na wystawie, nie mają jednak reprezentować sztuki - w żadnym oświadczeniu wydanym przez Pałac nie pojawiło się to słowo - a tylko odzwierciedlać doświadczenia Brytyjczyków w czasie pandemii.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.