piątek, 25 września 2020

Księżniczka Eugenie w ciąży, król Harald w szpitalu, Monte-Carlo Gala 2020, wizyta w Centrum Oceny Szczepień + więcej

Luksemburg

Wielka Księżna Maria Teresa była obecna na kolacji dla jury Prix de la Femmes d'Influence 2020.

 23 września udzieliła audiencji przedstawicielom stowarzyszenia Femmes en détresse oraz profesor Hélène Barthelmebs-Raguin z Uniwersytetu w Luksemburgu.
Belgia

22 września król Philippe i królowa Mathilde pojawili się na koncercie Für Jan van Eyck w Katedrze Saint Bavo w Gandawie.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


23 września królowa Mathilde odwiedziła Centrum Oceny Szczepień Uniwersytetu w Antwerpii, gdzie spotkała się z wolontariuszami biorącymi udział w badaniach nad wynalezieniem szczepionki na COVID-19.


newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wczoraj para królewska spotkała się na lunchu w Pałacu Królewskim z wirusologiem i dyrektorem London School of Hygiene and Tropical Medicine.


Dzisiaj księżniczka Elisabeth wraz z innymi kadetami zakończyła miesięczny obóz inicjacyjny w Elsenborn. Król Philippe jako naczelny dowódca sił zbrojnych wręczył im niebieskie odznaki w czasie uroczystej parady. Tym samym będą mogli oficjalnie zacząć naukę w w Królewskiej Akademii Wojskowej. Oficjalna inauguracja roku akademickiego odbędzie się 8 października.

Niderlandy

23 września królowa Maxima jako specjalny rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ ds. finansowania włączającego na rzecz rozwoju (UNSGSA) wygłosiła wirtualne przemówienie na wydarzeniu "Partnerstwo G7 na rzecz cyfrowej integracji finansowej kobiet w Afryce" w ramach tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.Embed from Getty Images

Królowa udzieliła wywiadu stacji CNN, w którym opowiadała więcej o swojej pracy.


Dania

Księżniczka Benedikte 18 września wręczyła nagrodę Alzheimer's Association's Researcher Award jako patronka Alzheimer's Association.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Księżna Mary spotkała się z nowym członkiem zarządu swojej fundacji Mary Fonden.

Norwegia

25 września królowa Sonja pojawiła się na otwarciu swojego odrestaurowanego domu rodzinnego przy Tuengen allé 1b w Oslo, który znajduje się obecnie w skansenie Maihaugen w Lillehammer, gdzie został otwarty dla zwiedzających w dniu 50. rocznicy ślubu pary królewskiej w sierpniu 2018.

Wczoraj król Harald oficjalnie zamknął sezon statku Kongeskipet i podziękował załodze za służbę. W ceremonii wziął udział również Następca Tronu.W ciągu zaledwie kilkunastu godzin stan zdrowia króla znacznie się pogorszył i dzisiaj rano trafił do szpitala w Oslo z powodu problemów z oddychaniem. Nie zdiagnozowano jednak u niego koronawirusa. Po południu, w trakcie wyjścia w Lillehammer królowa Sonja przekazała dziennikarzom, że jej mąż czuje się już lepiej, ale zostanie w szpitalu przez weekend. Odwiedziła go w szpitalu wcześniej tego dnia. Zauważono również księcia Haakona i księżniczkę Marthę Louise. Następca Tronu przejął wszystkie jego obowiązki do 4 października.
Liechtenstein

Książę Alois przesłał nagraną wiadomość z gratulacjami dla Organizacji Narodów Zjednoczonych z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy jej powstania.Hiszpania

Wczoraj królowa Letizia jako prezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem (AECC) przewodniczyła jego posiedzeniu z okazji Światowego Dnia Badań nad Rakiem obchodzonego co roku 24 września.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Monako

19 września książę Albert, księżniczka Caroline i Beatrice Borromeo pojawili się na koncercie plenerowym włoskiej śpiewaczki Cecilii Bartoli.22 września księżniczka Stephanie i Camille Gottlieb były obecne na otwarciu nowego sklepu marki Pauline Ducruet "Alter".

Embed from Getty Images

24 września książę Albert i księżna Charlene pojawili się na Monte-Carlo Gala 2020.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Caroline wręczyła dyplomy pielęgniarkom, które ukończyły The Nursing Training Institute's (IFSI).

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Szwecja

Księżna Sofia wzięła udział w spotkaniach jury Swedish Hero Award.

23 września księżna wzięła udział w Global Child Forum.


Wieczorem natomiast razem z księciem Carlem Philipem pojawiła się na przedstawieniu teatralnym "If I say something, it will only get worse" w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie na rzecz fundacji pary książęcej.


23 września królowa Silvia wzięła udział w cyfrowym spotkaniu wysokiego szczebla w ramach 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na którym omawiano bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie.


24 września natomiast wzięła udział w wirtualnej inauguracji domu dziecka Childhood-Haus Berlin w Niemczech.

Następczyni Tronu z mężem 24 września odwiedziła Studio Rymden, aby porozmawiać o obecnej sytuacji branży muzycznej, która podobnie jak inne sektory kultury, ucierpiała w wyniku pandemii.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

W tym tygodniu księżniczka Victoria zabrała Estelle i Oscara na wystawę prac artystki tekstylnej Märty Måås-Fjetterström "Se på mattorna – det är jag" na Zamku Królewskim. Poza 60 dziełami artystki, na wystawie znalazło się także kilka dywanów z kolekcji królewskiej.

Wielka Brytania

W październiku ITV wyemituje dokument "Prince William: A Planet for Us All" na temat globalnych działań podjętych w celu ochrony przyrody i przeciwdziałania zmianom klimatycznym, w którym wystąpił książę William.22 września księżna Cambridge wzięła udział w wideo rozmowie z przedstawicielami i wolontariuszami ośmiu organizacji prowadzącymi programy wsparcia dla rodziców i rodzin: Home-Start, NCT, Better Start Blacpool, Leeds Dads, Parents 1st UK, Island House Charity Community Parent Programme, Applied Research Collaboration North West Coast (NIHR) i Coram Family and Childcare.
Po południu natomiast w Parku Battersea w Londynie spotkała się natomiast z samymi rodzicami, od których usłyszała o tym, jak pomagają sobie nawzajem i ich doświadczeniach z pandemii.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

23 września księżniczka Beatrice zobaczyła swoją suknię ślubną, buty i kopię bukietu wystawione na zamku Windsor. Jak później zdradziła, była tym bardzo podekscytowana. Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

23 września księżna Rothesay odwiedziła Crathie Holidays w Aberdeenshire, którego jest patronką od 2007, oraz galerię sztuki Ballater Art Gallery.Opublikowano coroczne podsumowanie działalności księcia Walii i księżnej Kornwalii w ciągu ostatniego roku. Para książęca odbyła w sumie 580 wyjść w 90 miastach w całej Wielkiej Brytanii i 14 krajach na całym świecie. Poniżej zobaczycie film podsumowujący, a cały przegląd znajdziecie tutaj.


24 września hrabina Wessex odwiedziła farmę Coverwood w Surrey jako patronka Association of Show and Agricultural Organisations.

Embed from Getty ImagesKsiążę i księżna Sussex nagrali specjalną wiadomość przed opublikowaniem listy 100 najbardziej wpływowych osób roku amerykańskiego dwutygodnika Time. Oboje znaleźli się na tej liście w 2018, a teraz pogratulowali kolejnym wpływowym osobom oraz poruszyli kwestię znaczenia wspierających się społeczności. Zachęcali również do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach.


Księżna pojawiła się także w finale programu America's Got Talent i przesłała gratulacje zwycięzcy.Dziś podano radosną nowinę - księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank spodziewają się pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat na początku przyszłego roku. Książę i księżna Yorku, państwo Brooksbank oraz królowa i książę Edynburga są zachwyceni nowiną. Księżna Yorku na swoim Twitterze napisała także m.in.: "Powitanie nowego dziecka w rodzinie Yorków będzie chwilą głębokiej radości".
23 komentarze:

 1. Dziewczyny czy mi się wydaje czy Kate i Sofia mają te same spodnie tylko w innym kolorze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, spodnie Kate są z Marks & Spencer (miała je na sobie już w marcu), a Sofii - 2ndday. Jeśli się przyjrzysz, zauważysz różnice :)

   Usuń
 2. Wspaniała nowina u Eugenie!
  Tak wiem wyjde na totalnego hejtera, ale uważam że Eugenie jest o wiele lepsza z wyglądu niż jej starsza siostra. To MOJA opinia. Mam do niej prawo jak każdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jedną linijkę opinii o wyglądzie dziewczyn przypadły aż 4 linijki tłumaczenia się z tego ;) Nic w tym złego, że jedną osobę uważamy za atrakcyjniejszą z wyglądu niż inną - najważniejsze, żeby swoje zdanie wyrazić kulturalnie jak dojrzała osoba.

   Usuń
  2. Nic w tym złego..Beatrice no cóż jest trochę... ładna inaczej

   Usuń
 3. Wielkie gratulacje dla Eugenie i Jacka!
  Dużo zdrowia dla Króla Haralda.
  Gratulacje dla Elisabeth z Belgii za odznakę.
  Jak Estelle i Oscar urośli :)
  Bardzo podoba mi się Matylda w czerwieni. Inne królowe/księżne również w tym tygodniu świetnie wyglądały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy będą zdjęcia jak Eugenie wyjdzie z dzieckiem ze szpitala?? Jak Zara wychodziła to chyba nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Mii dopiero później pojawiła się sesja zdjęciowa bodajże dla Hello!, za co zresztą Zara i Mike zostali skrytykowani, więc po narodzinach Leny nie było już żadnych zdjęć.
   U Eugenie obstawiałabym, że raczej nie będzie pozowania pod szpitalem (mogłaby ewentualnie opublikować parę zdjęć na swoim Instagramie), ale kto wie? Skoro była transmisja z ich ślubu to może jakaś sesja z dzieckiem też będzie?

   Usuń
 5. Wspaniała wiadomość od Eugenii i Jacka. Prawie dokładnie w dwa lata po ślubie.
  Suknia ślubna Beatrice w pełnej okazałości na wystawie nic nie straciła ze swego uroku. Świetnie, że panna młoda osobiście ją odwiedziła, tak jak lata temu Kate.
  Miejmy nadzieję, że u króla Haralda to nic poważnego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego mężowie Królowych (Beatrix, Elżbieta II i Małgorzata z Danii) nie noszą tytułów Króla tylko księcia? Żona króla Holandii ma tytuł królowej np. wie ktoś dlaczego tak jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałam o tym tutaj: https://blueblood-royals.blogspot.com/2018/06/jak-to-jest-z-tymi-tytuami.html

   Usuń
  2. A ja dumam co się stało z królewnami i królewiczami...

   Usuń
  3. Gdyby mężowie panujących królowych dostawali tytuły królów, to - mówiąc potocznie - z dużym prawdopdobieństwem odbijałaby im palma i mogliby uważać się za ważniejszych od żon, co w przypadku i tak słabej pozycji kobiet na szczytach władzy mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla rządów królowych.

   Usuń
  4. Zawsze było tak, że kobieta przyjmowała tytuł męża, a nie odwrotnie.

   Usuń
  5. Tak, ogółem bardzo specyficzna sytuacja. Kiedyś kobieta była "własnością" męża, więc królowa (a nawet cesarzowa) dalej zachowywała pozycję niższą niż mąż i nie było konfliktu interesów. Ale jeśli to żona była władcą? Wychodziłoby, że niezależna głowa państwa ma być własnością posłuszną przypadkowemu royalsowi z innego kraju. Dochodziła też ambicja wielu panów, którzy nie chcieli robić za "pierwsze damy" lub wręcz rościli sobie prawo do tytułu króla. W ogóle kwestia tytułu pokazuje bardzo trudną w przeszłości sytuację kobiet na tronach (i nie tylko zresztą).

   Usuń

 7. 22 września księżniczka Caroline i Camille Gottlieb były obecne na otwarciu nowego sklepu marki Pauline Ducruet "Alter".

  Chyba jedna k księżniczka Stephanie 😉

  Przykra wiadomość o Królu Haraldzie. W krótkim czasie drugi raz trafił do szpitala. Mam nadzieję, że i tym razem wszystko dobrze się skończy.

  Za to bardzo się cieszę z ciąży księżniczki Eugenii. Ona i jej siostra zostały mocno przyćmione przez dzieci księcia Karola i księżniczki Anny. Do ich ślubów praktycznie zapomniałam, że istnieją. Oby dobrze zniosła ciążę a dziecko było zdrowe

  OdpowiedzUsuń
 8. Gabrysiu, wyslalam do Ciebie maila ;) sprawdź proszę w wolnej chwili skrzynkę.
  Julka

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie otrzyma żadnego tytułu, dlatego że Jack go nie ma. Taka sama sytuacja była kilkadziesiąt lat temu przed narodzinami Petera - jest synem księżniczki, ale że jego ojciec nie przyjął tytułu to Peter i Zara tez zostali go "pozbawieni".
  Królowa musiałaby więc nadać najpierw tytuł Jackowi, by jego dzieci też go miały - albo wydać specjalny dekret zmieniający te zasady - taki jak ten z 2012, w którym przyznała wszystkim dzieciom księcia i księżnej Cambridge tytuły księcia lub księżniczki z predykatem Jego/Jej Królewskiej Wysokości. Ale raczej wątpię, by podjęła takie kroki, więc dziecko otrzyma nazwisko Brooksbank

  OdpowiedzUsuń
 10. Przy okazji - czy poza przypadkiem Madeleine, której dzieci otrzymały tytuły książęce, choć ojciec nie ma żadnego tytułu, jest znana inna tego rodzaju sytuacja? Raczej wszędzie indziej postępowano jak z Anną, Madeleine to chyba ewenement.

  OdpowiedzUsuń
 11. Sądzę, że król nadal tytuły np. Leonore, gdyż Estelle do tej pory była jedyna wnuczką i jedynym dzieckiem Vic, i nie wiadomo było czy Carl Philip ożeni się, tak mi się przynajmniej wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do Anonimowego z 13:04 - nie kojarzę żadnego innego takiego przypadku
  Do Anonimowego z 19:13 - tak, dokładnie z tego powodu, Marlena kiedyś o tym pisała na swoim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki! Też pamiętam, że Marlena o tym pisała (chyba nawet wspólna sesja zdjęciowa dziewczynek miała to podkreślać), jednak ciekawiło mnie, czy były podobne przypadki. Jak widać nie. Raz jeszcze dzięki.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.