czwartek, 26 października 2017

Pożegnanie Wielkiego Króla - ceremonie pogrzebowe dzień 2 i 3


26 października Tajowie pożegnali swojego ukochanego Wielkiego króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego monarchę na świecie, który zakończył swoją ziemską wędrówkę 13 października 2016 roku.

TwitterDzień rozpoczął się od porannych nabożeństw w Wielkim Pałacu przed godziną 8 rano (według czasu tajlandzkiego). O godz. 7.55 urna została wyniesiona z Sali Tronowej, gdzie dotychczas spoczywała i zaczęto przygotowywać ją do pierwszej tego dnia podróży. Włożono ją do specjalnej, zewnętrznej, bogato zdobionej urny i umieszczono w specjalnym rydwanie.

Richard Barrow Twitter

Richard Barrow Twitter

Pytaliście o trumnę z ciałem zmarłego króla, wprowadziłam Was w błąd, za co bardzo przepraszam. Urna używana podczas wczorajszych uroczystości jest symboliczna, ciało zmarłego króla spoczywało w czasie trwania wszystkich ceremonii w trumnie w Królewskim Krematorium. Trumna została tam przeniesiona z Sali Tronowej w nocy z środy na czwartek.

Richard Barrow Twitter

O godzinie 9 wyruszyła pierwsza procesja spod Wielkiego Pałacu do buddyjskiej świątyni Wat Pho, jednej z najstarszych świątyń buddyjskich w Bangkoku. Procesja trwała pół godziny, a wzięło w niej udział 965 żołnierzy oraz członkowie rodziny królewskiej na czele z królem Mahą Vajiralongkornem.

Richard Barrow Twitter

O godzinie 9.50 procesja dotarła do rydwanu Great Victory, do którego dziesięć minut później przełożono urnę. Następnie król Maha Vajiralongkorn przewodniczył kolejnemu nabożeństwu.

Richard Barrow Twitter

Richard Barrow Twitter

O godzinie 10.40 ruszyła druga procesja, w którą tym razem zaangażowano 2406 żołnierzy pchających rydwan. Procesja ruszyła w stronę Królewskiego Krematorium na placu Sanam Luang. Do pokonania miała 890 metrów, ale trwała dwie godziny.

Richard Barrow Twitter

Richard Barrow Twitter

Na trasie przejazdu, jak można się było spodziewać, zgromadziło się miliony Tajów, którzy chcieli towarzyszyć władcy w jego ostatniej podróży. Wszyscy ubrani na czarno kłaniali się, gdy mijała ich królewska procesja, oddając królowi ostatni hołd. Zgodnie z zakazem wydanym już na początku października, nikomu z publiczności (poza uprawnionymi do tego dziennikarzami) nie wolno było robić zdjęć ani tym bardziej dzielić się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Richard Barrow Twitter

O godzinie 11.10 procesja zaczęła docierać na plac Sanam Luang. Rydwan Great Victory z królewską urną dotarł ostatecznie do Królewskiego Krematorium o godzinie 12.40. Następnie urnę przeniesiono z rydwanu do królewskiej karocy, Rajarot Puen Yai, użytej w tym celu po raz pierwszy od 67 lat.

Richard Barrow Twitter

O godzinie 13.25 ruszyła kolejna, trzecia procesja, trzykrotnie okrążająca Królewskie Krematorium niezgodnie z ruchem wskazówek zegara. W buddyzmie wierni odwiedzają świątynie, okrążając je trzy razy zgodnie z ruchami wskazówek zegara, aby zgromadzić dobrocznną karmę, jednak podczas pogrzebów świątynię okrąża się trzy razy w przeciwnym kierunku.

express.co.uk

O godzinie 14 królewską urnę zaczęto przenosić z karocy do Królewskiego Krematorium. Pierwsza część uroczystości dobiegła końca, na szczęście zdążono na czas przed ulewnymi deszczami, które nawiedziły Tajlandię niewiele ponad godzinę później.

Twitter

Mieszkańcom Tajlandii umożliwiono nie tylko uczestniczenie w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 13 października ubiegłego roku króla, ale również składanie mu kwiatów pogrzebowych w 85 krematoriach - replikach Królewskiego Krematorium na placu Sanam Luang - do 16.30 oraz od 18.30 do 22.00. Kolejki były ogromne, jak zauważył jeden z fotografów relacjonujących uroczystości z Bangkoku, jedna z nich była szeroka na dwa pasy i liczyła 1,8 kilometra długości! Późnym wieczorem właśnie z powodu tych ogromnych kolejek, przedłużono okres składania kwiatów pogrzebowych aż do godziny 5 rano następnego dnia.

Twitter

Symbolik 7 rodzajów kwiatów pogrzebowych w Tajlandii również jest bardzo ciekawa. Są to tradycyjne kwiaty z drzewa sandałowego zostały wykonane z drzew rosnących w Parku Narodowym Kui Buri w prowincji Prachuap Kiri Khan położonej nad Zatoką Tajlandzką.


 • Narcyz (znany w języku Tajów jako Dararat) był ulubionym kwiatem króla Bhumibola Adulyadeja, który niegdyś wręczał te kwiaty królowej Sirikit w czasie pobytu w Szwajcarii. Dararat jest często wręczany ukochanej osobie, ponieważ oznacza honor, odwagę i nadzieję. "Dara" to w języku tajskim gwiazda, a "Rat" to drogocenny klejnot.
 • Róża reprezentuje prawdziwą miłość, ale także lojalność wobec ludzi, jaką wykazywał zmarły monarcha. 
 • Róża bawełniania (Hibiscus mutabilis), znana w języku tajskim jako Dok Phuttan, symbolizuje stabilnośc oraz płodność. Chńczycy uważają ją za pomyślny kwiat. Ciekawostką jest także fakt, że róża ta może zmieniać kolory trzy razy w ciągu jednego dnia, co stanowi analogię do ludzkiego życia.
nationmultimedia.com

 • Biała lilia reprezentuje uczciwość i lojalność ludzi wobec zmarłego króla.
 • Orchidea jest symbolem stabilności, miłości i łaski, którą król Bhumibol okazywał podczas wykonywania swoich królewskich obowiązków przez całe życie.
 • Chabathip jest nowym kwiatem, stworzonym specjalnie na te uroczystości, symbolizującym upadek oraz boskość. Ma to być ostatnim hołdem dla zmarłego monarchy, który na zawsze pozostanie w sercach Tajów.
 • Chabanu to kwiat reprezentujący kondolencje ludzi. Jest symbolem wszystkich serc Tajów, którzy składają monarsze ostatni hołd podczas uroczystości pogrzebowych.


Richard Barrow Twitter

W drugiej części wczorajszych ceremonii wzięli już udział licznie członkowie innych rodzin królewskich: (m.in. pary królewskie Bhutanu, Lesotho czy Tongi; królowa Sofia, królowa Silvia, królowa Maxima czy królowa Mathilde; książę Guillaume, książę Frederik, książę Haakon, księżna Margaretha, Sułtan Peraku z małżonką, książę Fumihito czy księżna Kiko) oraz inni zagraniczni goście.

Richard Barrow Twitter

O godzinie 17.15 wszyscy byli już w Królewskim Krematorium, jako ostatni przybył król Maha Vajiralongkorn. Kwadrans później rozpoczęła się symboliczna kremacja dokonana przez króla Mahę.

Twitter

Sumboliczna kremacja trwała niespełna godzinę, następnie członkowie rodziny królewskiej oraz zagraniczni goście złożyli kwiaty z drzewa sandałowego pod trumną z ciałem króla.

Twitter

Po godzinie 19 król Maha Vajiralongkorn oraz członkowie tajskiej rodziny królewskiej odbierali kondolencje i dziękowali za obecność zagranicznym gościom. Król odjechał spod Królewskiego Krematorium o godzinie 20. Oficjalna część uroczystości dobiegła końca.

Twitter

Facebook

Do godziny 20 wszystkie uroczystości Tajowie mogli oglądać nie tylko na placu Sanam Luang. Ci, którzy się tam nie dostali, mogli śledzić wydarzenia na specjalnie w tym celu ustawionych ekranach na innych placach w całym Bangkoku.

express.co.uk

Właściwa kremacja, podczas której spalono także złożone wcześniej w Królewskim Krematorium kwiaty, nie była już transmitowana na żywo. Jak powiedział jeden z dostojników, był to prywatny moment rodziny królewskiej. Dopiero o godzinie 23.30 rzecznik rządu potwierdził, że kremacja miała miejsce.

cnn.com

W międzyczasie rozpoczęły się publiczne festiwale z tradycyjną tajską muzyką, przedstawieniami oraz pokazem marionetkowym.

belgaimage.be

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od usunięcia kości oraz prochów króla z Królewskiego Krematorium. Król Maha Vajiralongkorn oddzielił kości od prochów, a następnie włożono je do oddzielnych urn.

Twitter

Po godzinie 9 czasu w Bangkoku wyruszyła procesja spod Królewskiego Krematorium do Wielkiego Pałacu. Szczątki króla wróciły do Sali Tronowej.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

15 komentarzy:

 1. To chyba ostatni taki pogrzeb. Kto wie jak potoczą się rządy Mahy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne ostatni, jak na razie. Król Bhumibol był bardzo szanowany

   Usuń
 2. Ceremonia robi wrażenie,zupełnie inna niż to z czym się stykamy w naszej kulturze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa ceremonia... Ale gdzie jest trumna z ciałem zmarłego króla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Tajlandii pogrzeby wyglądają inaczej, ciało króla z trumny zostało przełożone do specjalnej, złotej urny (widać ją na trzecim zdjęciu od góry, kiedy była umieszczana w krematorium)

   Usuń
 4. Monarchowie europejscy zabawiali sie rozmowa i wesolo usmiechali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez o tym pomyslalam! A to zdjecie, na ktorym Krolowe Silvia i Maxima wygladaja jakby sie smialy zwalilo mnie z nog....
   Ale moze to tylko sekunda wyrwana z kontekstu i poprostu niefortunne ujecie..
   Pozdrawiam
   Gosia

   Usuń
 5. "Po godzinie 9 czasu w Bangkoku wyruszyła procesja spod Królewskiego Krematorium do Wielkiego Pałacu. Szczątki króla wróciły do Sali Tronowej."
  I co dalej? Beda stac w tej sali?
  Bardzo dziekuje za "transmisje", za komentarz - z wielka ciekawoscia czytalam i ogladalam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kości tak, ale w innej sali, natomiast prochy w niedzielę zostaną rozdzielone do dwóch świątyni

   Usuń
  2. Jeszcze raz dzieki!

   Usuń
 6. Zastanawia mnie dlaczego uroczystości pogrzebowe króla miały miejsce dopiero rok po śmierci,tak jest w Tajlandii i w buddyzmie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zwłaszcza w przypadku królewskich pogrzebów to normalne, że pogrzeb odbywa się kilka - kilkanaście miesięcy od śmierci. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że organizacja zajmie dużo czasu, samo zbudowanie Kremtorium aż kilka miesięcy (po każdej takiej uroczystości Krematorium jest rozbierane i w razie potrzeby budowane na nowo). Poza tym, samej daty ceremonii nie wybiera rodzina, najczęściej robi to astrolog

   Usuń
 7. Piękna grafika z królem otwierająca post.
  Pogrzeb z prawdziwym rozmachem i zgodny z tradycją.
  Zdziwiło mnie to trzykrotne obkrążanie świątyni.
  Myślę, że te uśmiechy na twarzach Maximy i królowej Sylvi to tylko ujęcie.

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie zginelo zdiecie z usmiechami; pojawia sie i znika, nie wiem co o tym sadzic, czyzby chodzilo o wizerunek strony-manipulacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mogę pomóc, u mnie wszystko wyświetla się poprawnie

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.