niedziela, 29 października 2017

Ceremonie pogrzebowe króla Bhumibola Adulyadeja - dzień 4 i 5 + więcej


Iran

Księżniczka Noor Pahlavi udzieliła wywiadu Point du Vue, pojawiły się nowe zdjęcia.

TwitterTwitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Monako

Księżniczka Caroline z córką Alexandrą pojawiła się na koncercie Rolling Stones we Francji.

Facebook

Facebook

Pojawiły się też nowe zdjęcia Tatiany Santo Domingo z Sachą i Indią.

Twitter

Twitter

Księżna Charlene w Honolulu spotkała się z Gubernatorem Hawajów. Rozmowa dotyczyła projektów fundacji księżnej, które można byłoby zainaugurować na wyspach w 2018 roku.

Twitter

Facebook

Twitter


Bhutan

Po trzydniowej wizycie w Tajlandii i udziale w uroczystościach pogrzebowych króla Bhumibola Adulyadeja król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema w sobotę wrócili z synkiem do domu.

Facebook

Dzisiaj król Jigme Khesar wziął udział w drugim dniu trzydniowego festiwalu Chukha Tshechu. Tshechu to religijne festiwale w Bhutanie odbywające się 10. dnia każdego miesiąca kalendarza tybetańskiego i są okazją do spotkań mieszkańców niekiedy bardzo odległych od siebie wiosek.

HM King Jigme Khesar Facebook


Dania

Po południu drugiego dnia w Rzymie królowa uczestniczyła w obchodach 50-lecia Duńskiego Instytutu.

Twitter

Trzeci i ostatni dzień wizyty we Włoszech królowa spędziła w mieście Tarquinia, gdzie odwiedziła Ratusz, Museo Nazionale Etrusco oraz nekropolii Etrusków na obrzeżach miasta.

Twitter

Twitter

Dwór Królewski opublikował nowe zdjęcie Grace wykonane przez księżną Mary po dzisiejszym spacerze.

Twitter


Rumunia

23 października książę Radu i księżniczka Margaretha spotkali się z ministrem Obrony Narodowej.

romaniaregala.ro

Następnego dnia para przyjęła w Pałacu Elisabeta dyrektor telewizji rumuńskiej, Televiziunii Române, a później architekta Roberto Pirzio Birol i baronessę Maddalenę Mayneri.

romaniaregala.ro

25 października król Mihai obchodził 96. urodziny. Spędził je w Szwajcarii pod opieką lekarzy w towarzystwie córki, księżniczki Sofii, która przyjechała na tydzień z wizytą. Kilkudniową wizytę złożyła też wcześniej księżniczka Maria, a wczoraj do Szwajcarii na kilka dni przybyła także księżniczka Margaretha i książę Radu.

romaniaregala.ro

Z kolei w Rumunii urodziny byłego króla uczczono specjalnym koncertem na jego cześć zorganizowanym przez Fundację Księżniczki Margarethy z Rumunii (Fundația Principesa Margareta a României). Obecna była księżniczka Margaretha, księżniczka Maria i książę Radu.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Później tego samego wieczoru księżniczka Margaretha wręczyła w imieniu króla królewskie ordery w Sali Tronowej Pałacu Królewskiego. Wręczanie królewskich odznaczeń (takich jak The Cross of the Royal House of Romania czy Order of the Crown of Romania) odbywa się dwa razy do roku, w urodziny króla Mihai'a 25 października oraz 26 marca w dniu urodzin księżniczki Margarethy. W ceremonii wzięli udział także książę Radu i księżniczka Maria.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

26 października książę Radu rozpoczął dwudniową wizytę w okręgach Prahova, Vrancea, Bacău i Iași. Najpierw odwiedził "Carmen Sylva" Art College, która w tym roku świętuje swoje 60-lecie, a później wziął udział w spotkaniach promujących książki "Povestea Castelului Peleș" oraz "Margareta a României. O principesă în serviciul țării regăsite" - w dwóch bibliotekach oraz  muzeum Unirii. Odwiedził także szkołę Colegiul Național Alexandru Ioan Cuza.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Drugiego dnia wizyty książę odwiedził szkołę Paradise International School w Iași oraz uczestniczył w otwarciu konferencji "Rumunia i Republika Mołdawii: rozpad, wojna, dyktatura" zorganizowanej przez muzeum Muzeul Memorial "Mihail Kogălniceanu".

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Księżniczka Maria 26 października spotkała się z ambasador Francji.

romaniaregala.ro

Księżniczka Margaretha tego dnia uczestniczyła w posiedzeniu Narodowego Czerwonego Krzyża w związku ze zbliżającym się spotkaniem Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, które odbędzie się w Turcji.

romaniaregala.ro


Szwecja

27 października król Carl Gustaf odwiedził uniwersytet Karlstad i wziął udział w koncercie w Ingesund Music School.

Instagram

Arvid Dahlgren


Luksemburg

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty na Litwie Wielki Książę Henri uczestniczył w kolacji wydanej przez Prezydent Litwy.

SIP / Charles Caratini

SIP / Charles Caratini

Poinformowano, że Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa złożą państwową wizytę w Japonii w dniach 26-29 listopada!


Twitter


Japonia

27 października Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko przybyli z wizytą na wyspę Kiusiu, aby spotkać się z ofiarami lipcowych ulewnych deszczy (z powodu których przesunięto zaręczyny księżniczki Mako).

gettyimages.com

gettyimages.com

gettyimages.com


Wielka Brytania

Księżniczka Eugenie z chłopakiem i przyjaciółmi w piątek obejrzała mecz koszykówki pomiędzy Brooklyn Nets a New York Knicks.

Twitter

Twitter

Twitter

Sarah Ferguson w sobotę przybyła do Rwandy, gdzie w mieście Kigali zobaczyła postępy w budowie szkoły oraz uczestniczyła w otwarciu stadionu do gry w krykieta.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Tajlandia

Na wczorajszy, przedostatni dzień ceremonii pogrzebowych w Tajlandii, zapowiedziano tylko jedną uroczystość, było to nabożeństwo żałobne w Sali Tronowej Dusit Maha Prasat Throne Hall, w której spoczywały szczątki króla Bhumibola Adulyadeja. Uroczystość z udziałem króla Mahy Vajiralongkorna oraz członków tajskiej rodziny królewskiej rozpoczęła się o godzinie 17.30 czasu lokalnego.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiejszego, ostatniego dnia uroczystości pogrzebowych, szczątki zmarłego monarchy zostały przeniesione do miejsc, w których będą spoczywać. Król Maha Vajiralongkorn przybył do Wielkiego Pałacu przed godziną 11 rano (według czasu w Bangkoku). O godzinie 11 król ofiarował zgromadzonym mnichom jedzenie, co jest jednym z najstarszych i najczęściej spotykanym rytuałem buddyzmu.

Twitter

Twitter

O godzinie 14.07 wyruszyła piąta, przedostatnia w ciągu tych kilkudniowych uroczystości procesja z Sali Tronowej Dusit Maha Prasat Throne Hall do Sali Tronowej Chakri Maha Prasat Throne Hall, w trakcie której zostały przeniesione kości króla Bhumibola Adulyadeja. W tej samej Sali Tronowej spoczywają także kości wszystkich poprzednich królów Tajlandii, począwszy od króla Ramy IV. Procesja dotarła na miejsce trzynaście minut później. Ceremonia zakończyła się o godzinie 14.35, rodzina królewska opuściła wówczas Wielki Pałac.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Po godzinie 17 rodzina królewska ponownie zebrała się w Wielkim Pałacu na ostatnią część uroczystości. O godzinie 17.35 ze świątyni Wat Phra Kaew (Świątyni Szmaragdowego Buddy) na terenie Wielkiego Pałacu wyruszyła szósta, ostatnia procesja. Królewskie prochy znajdujące się w dwóch oddzielnych urnach, które były trzymane przez króla Mahę i jego siostrę, księżniczkę Mahę Chakri Sirindhorn, zostały przewiezione samochodem do dwóch klasztorów.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Pierwsza urna z prochami została złożona w klasztorze Wat Rajabopidh, który został zbudowany przez dziadka zmarłego króla, króla Chualalongkorna. Znajdują się w nim także prochy innych zmarłych członków rodziny królewskiej, w tym rodziców króla Bhumibola, księcia Mahidola i księżniczki Srinagarindry. Procesja dotarła do klasztoru kilka minut przed godziną 18, a cała ceremonia zakończyła się o godzinie 18.25.

Twitter

Wtedy też procesja ruszyła do drugiego klasztoru, Wat Bovoranives; tym samym, w którym w 1956 przez 15 dni przebywał król Bhumibol Adulyadej po śmierci babki, królowej Savang Vadhany, pielęgnując zwyczaj mężczyzn wyznająych buddyzm. Klasztor ten także został założony przez przodka zmarłego monarchy, króla Mongkuta. Procesja dotarła na miejsce o godzinie 19.

Twitter

Twitter

Twitter

O godzinie 19.30 król Maha Vajiralongkorn opuścił klasztor, tym samym pięciodniowe uroczystości pogrzebowe w Tajlandii dobiegły końca. Jak informuje agencja Reuters powołując się na tajski rząd, we wszystkich ceremoniach wzięło udział ponad 19 milionów Tajów, co stanowi ponad jedna czwartą wszystkich mieszkańców Tajlandii.

Twitter

Twitter

Poinformowano, że jutro o godzinie 8 rano premier Tajlandii wygłosi oświadczenie w telewizji - czyżbyśmy mieli poznać datę koronacji nowego króla? Już od jakiegoś czasu spekuluje się, że król Maha Vajiralongkorn ma zostać koronowany jeszcze przed końcem roku.

4 komentarze:

 1. Jigme jest największym słodziakiem :)
  Dla Małgorzaty wizyta we Włoszech była interesująca osobiście z punktu artystycznego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze się przyznać ze jak czytałam posty z Luksemburga i myślałam że jest ogłoszona ciąża Stephanie, nie wiem dlaczego, ale to było ogłoszenie podróży pary książęcej����

  OdpowiedzUsuń
 3. Uroczystości pogrzebowe w Tajlandii robią wrażenie

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.