czwartek, 5 października 2017

Złoty jubileusz panowania Sułtana Brunei - aktualizacja


Z okazji przypadającego na dzisiaj jubileuszu 50-lecia panowania Sułtana Hassanala Bolkiaha zorganizowano szereg uroczystości pełnych przepychu i królewskiego splendoru, których nie możemy się spodziewać nigdzie indziej na świecie.

Twitter


Uroczystości złotego jubileuszu panowania Sułtana Brunei rozpoczęły się od inspekcji straży honorowej i 21 salw armatnich, a następnie królewskiej audiencji w jednej z 1800 komnat prywatnego pałacu Sułtana.

express.co.uk

dailymail.co.uk

Po południu Sułtan wraz z królową Salehą i członkami rodziny królewskiej przejechał w złotej karocy (tzw. Usongan Diraja) od dawna używanej podczas wszystkich królewskich uroczystości ulicami miasta, pozdrawiając zebrane na ulicach tłumy.

express.co.uk

Wśród zaproszonych zagranicznych gości znaleźli się Prezydenci Filipin i Indonezji, premier Malezji,  birmańska działaczka opozycyjna i polityk Aung San Suu Kyi oraz hrabia i hrabina Wessex.

express.co.uk

71-letni Sułtan Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah objął tron Brunei 5 października 1967 po abdykacji ojca, Sułtana Omara Ali Saifuddiena III, a jego koronacja odbyła się 1 sierpnia następnego roku. 

express.co.uk

Za jego panowania rozwinęła się edukacja: założono wiele szkół technicznych i zawodowych; uczelnie wyższe - The University of Brunei Darussalam i Sultan Sharif Ali Islamic University (UNISSA) - czy instytut religijny Institute Tahfiz Al-Quran Sultan Haji Hassanal Bolkiah. Stworzono także programy stypendialne dla studentów umożliwiające im podjęcie studiów zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Tim Rooke Twitter

Sułtan zadbał również o rozbudowanie Królewskich Sił Zbrojnych Brunei, które powiększono o wojska lądowe, marynarkę i siły powietrzne. Poza tym, zwiększono dostęp mieszkańców Sułtanatu do opieki medycznej - bezpłatnej dla dzieci, policjantów i członków sił zbrojnych, a także utworzono krajowy program mieszkaniowy, program przyznawania gruntów i przyznano dodatkowe miesięczne renty dla osób starszych, wdów i osób niepełnosprawnych. W styczniu 2013 w uznaniu wkładu Sułtana w promowanie opieki zdrowotnej Royal College of General Practitioners przyznało mu nagrodę Companion of the College. W czasie jego 50-letnich rządów Brunei stało się członkiem ONZ, Organizacji Współpracy Państw Islamskich, Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku APEC czy Ruchu Państ Niezaangażowanych. 

Twitter

Sułtan dba również o sprawy religijne. Z jego inicjatywy w całym kraju wybudowano nowe meczety i sale modlitewne, a muzułmańskie święta są hucznie obchodzone. Hassanal Bolkiah sam często uczestniczy w piątkowych modlitwach. 

Twitter

W czasie swojego 50-letniego panowania nie mógł uniknąć kontrowersji. Często jest krytykowany przez działaczy praw człowieka za wprowadzenie surowgo islamskiego prawa w 2014. 

express.co.uk

Jubileusz był jednak okazją, aby obywatele skupili się przede wszystkim na pozytywnych aspektach jego rządów. Jak można się było spodziewać, mieszkańcy Brunei z entuzjazmem przyjęli kolejne pełne przepychu królewskie uroczystości, które mają być kontynuowane dzisiaj wieczorem lokalnego czasu podczas bankietu.

dailymail.co.uk

Hassanal Bolkiah po raz pierwszy ożenił się w 1965 ze swoją kuzynką Salehą, której później nadał tytuł Raja Isteri Pengiran, czyli odpowiednika królowej małżonki. Doczekali się w sumie sześciorga dzieci, w tym następcę tronu Al-Muhtadee Billaha, a także trzynaściorga wnucząt. Jego drugie małżeństwo, zawarte w 1982 z byłą stewardessą Aishą Mariam, która urodziła mu dwóch synów i dwie córki, zakończyło się rozwodem w 2003. Jej miejsce dwa lata później zajęła młodsza od niego o 33 lata Azrinaz Mazhar Hakim, była dziennikarka malezyjskiej telewizji TV3. Rozwiedli się w 2010. 

dailymail.co.uk

Sułtan Brunei uznawany jest za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. W 2011 roku magazyn „Forbes” szacował jego majątek na 20 miliardów dolarów, a jego główna rezydencja, Pałac Istana Nurul Iman z 1800 pokojami, jest uważana za jedną z największych prywatnych rezydencji na świecie.


Źródło: wikipedia.org, scmp.com, express.co.uk, dailymail.co.uk

10 komentarzy:

 1. To się nazywa przepych :)
  Miło zobaczyć hrabstwo Wessex, widać,że świetnie się bawili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli tu jest z pierwszą zona na tych fotografiach?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe co będzie na wieczór zaplanowane jak teraz takie przepychy

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepych niesamowity, sultan jest niesiony czy ten baldachim jest ciagniety przez poddanych?Zdiecia jak nie z tej epoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej ciągnięty, widać to na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=AttFxns16sc od 2:22

   Usuń
 5. Fajna relacje z tego egzotycznego kraju i najświeższe wydarzenia łącznie z jubileuszem ....polecam zajrzeć na fejsa na stronę @podrozzamilionzdjec chłopak podróżuje po Azji i miesiąc temu wylądował na Borneo wlasnie w Brunei i został miesiąc .super relacje zdjęcia i filmy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuje Gabrielo za link do filmu, ciekawa konstrukcja.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.