poniedziałek, 30 października 2017

Król bez nadziei - wywiad z królem Konstantinosem cz.4


To już półmetek wywiadu z królem Konstantinosem (poprzednie części znajdziecie TUTAJ). Trudna sytuacja Konstantinosa - detronizacja i przymusowane wygnanie z Grecji - w gruncie rzeczy niewiele się poprawiała.

Para królewska z trójką najstarszych dzieci, lata 70. - Facebook


W 1973 pułkownicy junty zostali zastąpieni młodszymi oficerami, którzy latem tego samego roku podjęli próbę dokonania zamachu stanu na Cyprze, co spowodowało inwazję na wyspę Turcji i załamanie rządów wojskowych w Grecji.

Embed from Getty Images

W czasie upadku dyktatury weteran polityczny Constantine Karamanlis, przebywający na dobrowolnym wygnaniu w Paryżu, był w stałym kontakcie telefonicznym z wygnanym królem w Londynie. "Rozmawialiśmy przez cały dzień" - powiedział Konstantinos - "i tamtego popołudnia Karamanlis powiedział, że został poproszony o powrót do Aten. Zapytałem: 'Przez kogo?'. Odparł, że przez ludzi reprezentujących juntę. Zapytałem: 'Czy mam pojechać z tobą?'. Odpowiedział: 'Nie, pozwól mi polecieć i zobaczyć, co się dzieje, zadzwonię do ciebie rano'.

Boże Narodzenie w Madrycie, 1968 - pinterest

"Oczywiście" - odparł Konstantinos - "telefonu się nie doczekałem."

1969 - terapeak.com

Karamanlis utworzył partię polityczną, Nową Demokrację, która odniosła głośne zwycięstwo w listopadzie 1974, a wtedy były sojusznik Konstantinosa zarządził referendum w sprawie monarchii 8 grudnia. Królowi nie pozwolono przybyć do Grecji na kampanię ani nawet przemówić do ludzi w telewizji, a kiedy ogłoszono wyniki, zaledwie 31 procent populacji głosowało za przywróceniem króla.

Z księżniczką Theodorą - pinterest

Po utracie jakiejkolwiek nadziei na powrót monarchii, zdetronizowany król osiadł w Londynie, do którego się przeprowadził w 1973. Otworzył biuro w Mayfair i utrzymywał kontakt ze swoimi zwolennikami, wśród których znaleźli się także bogaci greccy właściciele jachtów osiedleni w Wielkiej Brytanii.

Rodzina w komplecie - chrzciny księcia Philipposa - pinterest

W 1980 Konstantinos i Anne-Marie założyli Hellenic College of London, gdzie ich dwoje dzieci pobierało edukację w języku angielskim, jak i greckim. (Po ucieczce z Grecji i poronieniu, Anne-Marie w 1969 urodziła w Rzymie księcia Nikolaosa, a później w Londynie, księżniczkę Theodorę w 1983 i księcia Philipposa w 1986.)

theroyalforums.com

Burzliwa chwila na długim wygnaniu Konstantinosa miała miejsce w lutym 1981, kiedy w Madrycie zmarła jego matka w wieku 63 lat z powodu niewydolności serca podczas operacji plastycznej powiek. Grecki rząd poinformował, że pozwoli królowi i jego rodzinie powrócić tylko na kilka godzin, aby ją pochować na rodzinnym cmentarzu w Tatoi, gdzie Konstantinos i jego siostry spędzali iddyliczne lata jako dzieci.

Ciąg dalszy nastąpi


townandcountrymag.com, wywiad dla Town & Country, sierpień 2015


****** ****** ****** ******

Nie zapomnijcie także zajrzeć do wcześniejszego postu na temat podróży króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy KLIK.

4 komentarze:

 1. Ciekawe jak potoczyłaby się historia gdyby król wrócił do kraju przed referendum... czekam na kolejne części
  Pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam że matka krola zmarla podczas operacji plastycznej. W internecie znalazlam informacje, że byla to operacja okulistyczna na zaćme. Jaka jest prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do końca nie wiadomo, na pewno podczas operacji powiek / oczu, ale jedni twierdzą, że przyczyną był zawał serca podczas operacji usuwania zaćmy, tak jak piszesz, a inni natomiast podają, że była to operacja plastyczna.

   Usuń
 3. Dobrze, ze pozwolono im pochować matkę w Tatoi.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.