To już półmetek wywiadu z królem Konstantinosem (poprzednie części znajdziecie TUTAJ). Trudna sytuacja Konstantinosa - detronizacja i przymusowane wygnanie z Grecji - w gruncie rzeczy niewiele się poprawiała.
Para królewska z trójką najstarszych dzieci, lata 70. - Facebook |
W 1973 pułkownicy junty zostali zastąpieni młodszymi oficerami, którzy latem tego samego roku podjęli próbę dokonania zamachu stanu na Cyprze, co spowodowało inwazję na wyspę Turcji i załamanie rządów wojskowych w Grecji.
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
W czasie upadku dyktatury weteran polityczny Constantine Karamanlis, przebywający na dobrowolnym wygnaniu w Paryżu, był w stałym kontakcie telefonicznym z wygnanym królem w Londynie. "Rozmawialiśmy przez cały dzień" - powiedział Konstantinos - "i tamtego popołudnia Karamanlis powiedział, że został poproszony o powrót do Aten. Zapytałem: 'Przez kogo?'. Odparł, że przez ludzi reprezentujących juntę. Zapytałem: 'Czy mam pojechać z tobą?'. Odpowiedział: 'Nie, pozwól mi polecieć i zobaczyć, co się dzieje, zadzwonię do ciebie rano'.
Boże Narodzenie w Madrycie, 1968 - pinterest |
Karamanlis utworzył partię polityczną, Nową Demokrację, która odniosła głośne zwycięstwo w listopadzie 1974, a wtedy były sojusznik Konstantinosa zarządził referendum w sprawie monarchii 8 grudnia. Królowi nie pozwolono przybyć do Grecji na kampanię ani nawet przemówić do ludzi w telewizji, a kiedy ogłoszono wyniki, zaledwie 31 procent populacji głosowało za przywróceniem króla.
Z księżniczką Theodorą - pinterest |
Po utracie jakiejkolwiek nadziei na powrót monarchii, zdetronizowany król osiadł w Londynie, do którego się przeprowadził w 1973. Otworzył biuro w Mayfair i utrzymywał kontakt ze swoimi zwolennikami, wśród których znaleźli się także bogaci greccy właściciele jachtów osiedleni w Wielkiej Brytanii.
Rodzina w komplecie - chrzciny księcia Philipposa - pinterest |
W 1980 Konstantinos i Anne-Marie założyli Hellenic College of London, gdzie ich dwoje dzieci pobierało edukację w języku angielskim, jak i greckim. (Po ucieczce z Grecji i poronieniu, Anne-Marie w 1969 urodziła w Rzymie księcia Nikolaosa, a później w Londynie, księżniczkę Theodorę w 1983 i księcia Philipposa w 1986.)
theroyalforums.com |
Burzliwa chwila na długim wygnaniu Konstantinosa miała miejsce w lutym 1981, kiedy w Madrycie zmarła jego matka w wieku 63 lat z powodu niewydolności serca podczas operacji plastycznej powiek. Grecki rząd poinformował, że pozwoli królowi i jego rodzinie powrócić tylko na kilka godzin, aby ją pochować na rodzinnym cmentarzu w Tatoi, gdzie Konstantinos i jego siostry spędzali iddyliczne lata jako dzieci.
Ciąg dalszy nastąpi
townandcountrymag.com, wywiad dla Town & Country, sierpień 2015
****** ****** ****** ******
Nie zapomnijcie także zajrzeć do wcześniejszego postu na temat podróży króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy KLIK.
Ciekawe jak potoczyłaby się historia gdyby król wrócił do kraju przed referendum... czekam na kolejne części
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Ewa
Nie wiedziałam że matka krola zmarla podczas operacji plastycznej. W internecie znalazlam informacje, że byla to operacja okulistyczna na zaćme. Jaka jest prawda?
OdpowiedzUsuńDo końca nie wiadomo, na pewno podczas operacji powiek / oczu, ale jedni twierdzą, że przyczyną był zawał serca podczas operacji usuwania zaćmy, tak jak piszesz, a inni natomiast podają, że była to operacja plastyczna.
UsuńDobrze, ze pozwolono im pochować matkę w Tatoi.
OdpowiedzUsuń