piątek, 16 czerwca 2017

80. urodziny cara Bułgarii

16 czerwca 1937, czyli dokładnie 80 lat temu, w stolicy Bułgarii Sofii na świat przyszedł Symeon Borisow, drugie dziecko i jedyny syn cara Bułgarii Borysa III i księżniczki Giovanny, córki króla Włoch  Vittorio Emmanuele'a III. 

Z rodzicami i starszą siostrą - tumblr.comPo niespodziewanej śmierci ojca (oficjalnie spowodowanej zatorem i odmą płucną) w 1943 w wieku 6 lat został carem, ale faktyczną władzę sprawowała Rada Regentów, w skład której wszedł m.in. jego wuj, książę Kyril. Już rok później do Bułgarii wkroczyła Armia Czerwona, która aresztowała wszystkich regentów (później zostali straceni) i mianowała kolejnych. Mały car nie doczekał jednak dnia, w którym samodzielnie objąłby władzę. W 1946 w wyniku przeprowadzonego przez komunistów referendum monarchia w Bułgarii przestała istnieć, a carska rodzina musiała udać się na emigrację. 

kingsimeon.bg

Początkowo dołączyli do wygnanego króla Włoch Vittorio Emmanuele'a w Aleksandrii, gdzie wspólnie z księciem Leką z Albanii Symeon ukończył Victoria College. W 1951 rodzina przeniosła się do Madrytu, gdzie zdetronizowany car uczył się we francuskim liceum, którego jednak nie ukończył. W 1955 w wieku 18 lat odczytał proklamację do narodu bułgarskiego, w którym wyraził wolę objęcia tronu. Trzy lata później wstąpił do Akademii Wojskowej Valley Forge w USA, którą ukończył ze stopniem podporucznika. Po powrocie do Hiszpani studiował prawo i zarządzanie biznesem, dzięki którym stał się później szanowanym przedsiębiorcą i szefem kilku spółek prywatnych.

kingsimeon.bg

pinterest.com


21 stycznia 1962 Symeon poślubił hiszpańską arystokratkę, Doñę Margaritę Gómez-Acebo y Cejuela, kuzynkę męża Infantki Pilar, która przeszła z katolicyzmu na prawosławie. Doczekali się pięciorga dzieci - księcia Kardama (1962-2015), księcia Kirila (ur. 1964), księcia Kubrata (ur. 1965), księcia Konstantina-Assena (ur. 1967) i księżniczki Kaliny (ur. 1972) - oraz jedenaściorga wnucząt.

Symeon z rodziną, 16 czerwca 2007 - kingsimeon.bg

W 1990 po upadku komunizmu car Symeon dostał nowy bułgarski paszport, ale do Ojczyzny powrócił dopiero sześć lat później, w 1996, pół wieku od zniesienia monarchii. Powitało go ciepłe przyjęcie ze strony rodaków, którzy wiwatowali "Chcemy naszego króla!". Wkrótce później zwrócono mu nieruchomości znacjonalizowane w czasach komunizmu. W 2001 ogłosił, że wraca do Bułgarii, aby utworzyć nową partię polityczną - Ruch Narodowy "Symeon II", później przemianowaną na Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu - która w wyborach przeprowadzonych w czerwcu 2001 odniosła ogromne zwycięstwo i zdobyła 120 z 240 mandatów w Parlamencie, pokonując dwie główne partie polityczne. Były car został premierem.

kingsimeon.bg

Co ciekawe, Symeon jest jedynym monarchą na świecie, któremu drogą demokratyczną udało się odzyskać władzę w republice. Nigdy nie zrzekł się tytułu monarszego. Sam powtarza, że kwestią wolnego wyboru Bułgarów jest ewentualna restytucja monarchii w Bułgarii.
W czasie jego rządów Bułgaria stała się członkiem Unii Europejskiej i NATO. Jego działania nie przeszły niezauważone, już w 2002 Symeon został odznaczony nagrodą "Ścieżka do pokoju", którą otrzymał od Fundacji Droga do Pokoju. Wkrótce jednak jego polityczna kariera dobiegła końca. W wyborach z 2005 jego partia przegrała i rząd podał się do dymisji. W 2009 w kolejnych wyborach partia NDSW zdobyła jedynie 3,5 % głosów, Symeon zdecydował więc zrezygnować z kierowania partią. 

twitter.com

Oprócz bycia carem, premierem czy politykiem, Symeon został też pisarzem. Napisał swoją autobiografię Simeon II de Bulgarie, un destin singulier, wydaną w październiku 2014. 

priceminister.com

Świętowanie urodzin car rozpoczął już dwa dni temu, kiedy oglądał turniej szermierczy zorganizowany w ogrodach Pałacu Vrana. Wzięło w nim udział 16 utalentowanych chłopców i dziewcząt z akademii szermierki "Vasil Etropolski". Po zakończonym turnieju car wręczył nagrody, przy okazji zdradzając, że sam w młodości uprawiał szermierkę.

kingsimeon.bg

kingsimeon.bg

Jak poinformował Dwór,  z okazji 80. urodzin Symeona zaplanowano prywatną kolację w Pałacu Vrana, na którą zaproszono m.in. przedstawicieli państwa czy członków rodzin królewskich "z całej Europy". Do Bułgarii przyjechała także niemal cała rodzina Symeona.

Dzisiaj z samego rana odbyło się także nabożeństwo w Soborze  św. Aleksandra Newskiego w Sofii, w którym wzięła udział m.in. Car z rodziną, król Konstantinos i królowa Anne-Marie z Grecji, królowa Sofia z Hiszpanii, książę Alexander i księżna Katherine z Serbii, książę Nikola z Czranogóry, księżniczka Margareta i książę Radu z Rumunii czy książę Leka i księżna Elia z Albanii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat zdetronizowanej monarchii w Bułgarii zapraszamy Was TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.