wtorek, 6 czerwca 2017

Restauracja monarchii w Serbii?

Stowarzyszenie Królestwa Serbii, grupa zwolenników przywrócenia w Serbii monarchii, pod koniec maja poinformowało, że zebrało ponad 120 tysięcy podpisów poparcia dla restauracji monarchii i wkrótce zamierza złożyć swój wniosek do parlamentu. 

Kingdom of Serbia Association / balkaninsight.com


Zwolennicy przywrócenia monarchii twierdzą, że zgromadzili ponad 123 000 podpisów poparcia dla swojego projektu, które zostaną przekazane do parlamentu. Stowarzyszenie Królestwa Serbii jest organizacją pozarządową działającą pod patronatem księcia Aleksandra, obecnego pretendenta do tronu Serbii, jedynego syna ostatniego króla dawnej Jugosławii Piotra II. Swoją petycję wystosowała w listopadzie zeszłego roku, a ostateczną liczbę imion opublikuje po zakończeniu procesu weryfikacji. 

"Następnie przedstawimy inicjatywę parlamentowi, a jeśli będziemy mieć więcej niż 150 tysięcy podpisów obywateli uprawnionych do głosowania, powinno to doprowadzić do automatycznej zmiany konstytucji bez referendum." - powiedział szed organizacji pozarządowej, Nikola Grbic. Zapewniał także, że zakres obowiązków króla będzie podobny do tych, jakie posiada obecnie Prezydent Serbii oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. "Król reprezentowałby wszyskie partie polityczne, ale także wszystkich obywateli. Nie byłby w stanie ingerować we władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ale mógłby przyczynić się do budowania legalnego państwa" - dodał Grbic. 

Stowarzyszenie Królestwa Serbii zostało założone przez grupę studentów Uniwersytetu w Belgradzie w 2008 i początkowo nosiło nazwę "Młodzież Króla". Pozarządowa organizacja non-profit pod patronatem księcia Aleksandra posiada obecnie około 80 oddziałów w całej Serbii i ponad 18 tysięcy członków. 

Na ślubie księcia Leki i księżnej Elii w zeszłym roku - pinterest.com

Monarchia w Serbii została zdetronizowana w 1945 przez komunistów pod rządami Josipa Tito. Po upadku systemu komunistycznego i rozpadzie Jugosławii książę Aleksander, który wraz z rodziną królewską żył na emigracji, wraz z żoną, księżną Katherine w 2001 przeprowadził się do Serbii na stałe. Obecnie mieszkają w Pałacu Królewskim pod Belgradem i cieszą się znacznym poparciem Serbów. Oczywiście, będziemy Was informować na bieżąco o nowych doniesieniach. Więcej na temat serbskiej rodziny królewskiej znajdziecie TUTAJ


Źródło: balkaninsight.com

3 komentarze:

  1. Ooo, możliwość restauracji monarchii w Serbii jest widać dość prawdopodobna z tego co piszecie. Ciekawe jak to się skończy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miejmy nadzieję, że się uda. Nie wiedziałam, że w tym stowarzyszeniu działają przede wszystkim młode osoby. To dobrze rokuje.


    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.