niedziela, 15 marca 2015

Patronaty "księżniczek"- Królowa Mathilde

Królowa Mathilde jest w szczególności zainteresowana pracą z ludźmi wrażliwymi, szczególnie dziećmi. Aktywnie działa na rzecz ich praw. Pragnie poprawić system opieki zdrowotnej, zwalczyć ubóstwo i poprawić sytuację kobiet. Ponadto Królowa przejmuje się też losem chorych na raka, cukrzycę, choroby kardiologiczne i chroniczne.

Oto patronaty belgijskiej monarchini:

 •  Fundacja Królowej Mathilde (wcześniej, Fundacja Księżnej Mathilde)


Założona w grudniu 2000r. przez samą Mathilde, fundacja skupia się na pomocy najwrażliwszym osobom w społeczeństwie. Każdego roku fundacja nagradza Nagrodą im. Królowej Mathilde (wartą 10 000 euro) konkretną inicjatywę, skupiającą się na pomocy ludziom słabszym. Poza finansowym wsparciem, Nagroda pomaga również rozwinąć się zwycięskiemu projektowi, rozpowszechnić go i urzeczywistnić.

www.monarchie.be/princess-mathilde-fund


 • Werk voor het OostenTa katolicka organizacja postawiła sobie za cel zapewnienie wszelkiej pomocy wspólnotom chrześcijańskim na Bliskim i Środkowym Wschodzie, które mimo że od wielu wieków są w centrum świata islamu, nadal przyczyniają się do rozwoju społecznego, kulturalnego i religijnego cywilizacji arabskiej i orientalnej.

www.orient-oosten.org


 • Królewska Szkoła Baletowa w Antwerpii

Misją szkoły jest trenowanie, edukowanie i "produkowanie" najwyższej klasy tancerzy i artystów oraz przygotowanie ich do profesjonalnej kariery zawodowej. Oferuje ona najbardziej wszechstronny i przystępny program nauczania.

www.stedelijkonderwijs.be


 • ONICI (Niezależne Centrum Informacyjne o Implantach Ślimakowych)

Jak sama nazwa wskazuje, organizacja udziela o możliwych, dokładnych, obiektywnych i aktualnych informacji na temat implantów ślimakowych, w szczególności dla regionów flandryjskich i holenderskich.

www.onici.be

 • Koninklijke steltenlopers Merchtem (Szczudlarze Królewscy)

Jest to grupa, która została utworzona wiosną 1945r. z okazji parady wyzwolenia, która odbywała się w miasteczku Merchtem. Obecnie jest to znany na całym świecie zespół folklorystyczny.

www.steltenlopersmerchtem.be 


 •  Stichting Lezen (Holenderska Fundacja Czytania)
nieuwsblad.be


Fundacja została założona w 1988r. Jej celem jest promowanie czytania w języku holenderskim i fryzyjskim wśród dzieci do 18. roku życia.

www.lezen.nl


 •  Nationale Alzheimer Liga
Organizacja non-profit, której prezesem jest Sabine Henry, jest zaangażowana w badania naukowe, udzielanie informacji i wsparcia osobom dotkniętym chorobą Alzheimera oraz pozostałymi demencjami, a także ich rodzinom. Oferuje ona liczne grupy wsparcia oraz bezpłatny telefon zaufania dostępny w językach: niemieckim, francuskim i flamandzkim.

www.alzheimer.be


Królowa Mathilde pełni także honorowe funkcje w kilku organizacjach:

 • Honorowy Prezes Child Focus
 • Honorowy Prezes UNICEF Belgium
 •  Specjalna Reprezentantka UNICEF
 •  Specjalna Reprezentantka UNAIDS
 • Członkini Young Global Leaders Światowego Forum Ekonomicznego


***

W najbliższym tygodniu posty mogą się pojawiać nieregularnie z powodów rodzinnych. Na pewno pojawi się jednak odpowiednia notka w związku z 13-tą rocznicą ślubu Mohammeda i Salmy.

11 komentarzy:

 1. Prawda, że jest rodziną z prezydentem Komorowskim ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są dalekimi kuzynami :) Matka Mathilde, Anna Komorowska, pochodzi ze szlacheckiego rodu Komorowskich (do którego należy również nasz obecny prezydent) oraz Sapiehów.

   Tak naprawdę Komorowski jest spokrewniony ze wszystkimi panującymi rodami Europy ;)

   Usuń
 2. Ooo to grubo :) dziękuję za info :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam nawet artykuł na ten temat: http://minakowski.pl/komorowski-krewny-krolow/

   Usuń
  2. W sumie trudno się dziwić, skoro większość europejskich monarchii to potomkowie Mieszka I ;)

   Usuń
  3. Bardzo to zawiłe :d kto, z kim i w jakiej linii :D

   Usuń
  4. To może taka ciekawostka ode mnie, to strasznie pogmatwane, lecz jestem w stanie wyjaśnić: belgijska rodzina królewska to potomkowie Mieszka I przez Habsburgów. Pierwsza królowa Belgów, Ludwika Maria była prawnuczką cesarzowej Marii Teresy. Maria Teresa była potomkinią cesarza Maksymiliana I. On z kolei był prawnukiem księcia mazowieckiego, Siemowita IV. Siemowit to syn Eufemii opawskiej, córki Anny raciborskiej (Opawa i Racibórz to miasta na Górnym Śląsku, tak, tym regionie z węglem). Anna jest potomkinią raciborskiego księcia Kazimierza, syna Mieszka Plątonogiego. Plątonogi to wnuk Bolesława Krzywoustego. Bolesław to praprawnuk Mieszka II Lamberta, wnuka Mieszka I.

   Usuń
  5. Nic dodać, nic ująć. Wyjaśnione krótko, zwięźle i na temat. Dziękuję, Albino :)

   Usuń
 3. Bardzo czekam na następną notkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto będzie w następnej notce z tego cyklu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze to nie wiem, bo nawet nie wiem, kiedy mi się za taką uda zabrać ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.