wtorek, 31 marca 2015

Máxima z wizytą w Birmie+ więcej


Królowa Máxima odbywa właśnie trzydniową wizytę w Birmie. Powodem podróży są sprawy ONZ i zaproszenie birmańskiego rządu. Królowa dotarła na miejsce wczoraj.
Jako Specjalny Adwokat Finansowy ONZ, Królowa spotka się z prezesami banków, małych instytucji oraz firm komunikacyjnych. Celem spotkań będzie zwrócenie uwagi na poprawę dostępu do serwisów finansowych. Tylko 5% populacji Birmy ma konta bankowe.


Pierwszego dnia Máxima włożyła kolorową sukienkę Natan, zaprojektowaną przez 10-letnią Lunę, która cierpi na białaczkę. Dobrała do niej czerwone szpilki Natan i klasyczną białą torebkę Chanel. Ostatnim razem Królowa miała na sobie tą sukienkę we wrześniu ubiegłego roku podczas wizyty w Den Helder. ***

W niedzielę Król Abdullah i Królowa Rania gościli w Ammanie Johna Boehnera- Spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Wśród wielu spotkań Boehnera jednym z "przystanków" była jordańska stolica, gdzie rozmawiał z Parą Królewską o problemach Bliskiego Wschodu i wzajemnych relacjach Jordanii z USA. Na spotkaniu był również brat Abdullaha, Feisal.
Głównym tematem rozmów było zwiększenie sił zbrojnych Jordanii przeciwko grupom ekstremistycznym oraz działania mające na celu doprowadzenie do pokoju na Bliskim Wschodzie.


Trójka "royalsów" rozmawiała również z Amerykaninem o politycznych rozwiązaniach kryzysu w Syrii. Boehner wyraził swoje poparcie wobec działań podjętych przez Jordanię w dobie wielu wyzwań jakie spotykają teraz kraj.


***


W niedzielę odbył się także pogrzeb Lee Kuana Yew, pierwszego premiera Singapuru, który zmarł 23 marca w wieku 91 lat. Wśród specjalnie zaproszonych przez Premiera Singapuru gości znaleźli się Król Jigme Khesar Namgyel i Królowa Jetsun Pema.


Król Bhutanu znał osobiście zmarłego, z którym miał okazję spotkać się w związku z wieloma okazjami. Podczas pogrzebu Jigme wyraził ogromny podziw i szacunek wobec Lee Kuana Yew, o którym mówił LKY, podczas wywiadu po angielsku dla singapurskiego Channel NewsAsia (możecie go obejrzeć tutaj).


Poznałem LKY, którego bardzo podziwiałem, i poprosiłem go o błogosławieństwo i pamiętam- znowu wyraźnie, jeśli mogę być tak szczery- że LKY spojrzał na mnie, roześmiał się i powiedział "Ja nie udzielam błogosławieństw". Po tym powiedziałem "Cóż, Wasza Ekscelencjo, może możesz mi udzielić rady?", i powiedział "Cóż, mogę Ci powiedzieć jedną rzecz. Nie chodzi o to jak rozpoczynasz podróż, ale jak ją kończysz". Kiedy jestem w domu, kiedy pracuję, mam jego głos w głowie, wyznał Jigme i dodał: Podróż LKY, jego fizyczna manifestacja się skończyła, ale jego dziedzictwo będzie żyło wiecznie w Singapurczykach i w sukcesie Singapuru.

 
W dowód szacunku, Król polecił obniżyć flagi w Bhutanie do połowy masztu. W sobotę Jigme i Jetsun osobiście złożyli kondolencje w Parlamencie Singapuru.


Lee Kuan Yew jest szeroko znanym na świecie człowiekiem, który zmienił Singapur z ekonomicznego dołka do bogatego centrum finansowego w ciągu zaledwie trzech dekad.
Zmarł z powodu zapalenia płuc po tygodniach pozostawania w stanie krytycznym.


***

Już jutro pojawi się kwietniowa "kartka" z kalendarza z Bhutańską Parą Królewską :)

4 komentarze:

 1. Bardzo Ci dziękuję za każde wieści z Bhutanu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bhutańska RK zawiera się w tematyce bloga, więc to mój obowiązek o nich pisać. Nie musisz mi dziękować :)

   Usuń
 2. Jetsum jest śliczna!

  P.S. Jazmin - patrząc po tym nowym zdjęciu z twittera, wygląda staro w tym futrze i tej fryzurze :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, bardzo się postarzyła tą fryzurą. Do kompletu z tym futrem i wygląda jakieś 20 lat starzej :-/ Wydaje mi się, że jako nastolatka była ładniejsza.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.