sobota, 14 marca 2015

Mathilde uczy się walczyć z ebolą, Guillaume i Stéphanie świętują z Federacją Szpitali+ więcej

W czwartek Królowa Mathilde udała się z wizytą do centrum szkoleniowego zajmującego się walką z ebolą. Królowa miała okazję z bliska przyjrzeć się jak pracownicy "Lekarzy Bez Granic" radzą sobie ze zwalczaniem tej choroby.
Siedząc na wózku inwalidzkim, Królowa uważnie słuchała personelu podczas ich demonstracji ukazującej jak zabezpieczają się przed ewentualnym zarażeniem. Takie symulacje i treningi działają dzięki francuskiej organizacji humanitarnej, "Lekarze Bez Granic".


Centrum zostało wybudowane, aby trenować tych, którzy wyjeżdżają do zachodniej Afryki, by walczyć z wirusem. Przez ostatni rok wyszkoliło ono ponad tysiąc nowych pracowników.


Następnie Mathilde, znana również jako "mama robocop", wzięła udział w rozmowach na temat medycznych i humanitarnych potrzeb krajów, które ogarnęła epidemia.


***


W środę wieczorem Federacja Luksemburskich Szpitali świętowała 50-tą rocznicę powstania w Filharmonii w Kirchbergu. Obecni byli Dziedziczny Wielki Książę Guillaume i Dziedziczna Wielka Księżna Stéphanie.


Federacja skupia 10 szpitali, które w sumie posiadają 2 730 specjalistycznych łóżek, w tym 109 przeznaczonych dla starszych pacjentów wymagających rehabilitacji. W sumie zatrudnia ona ponad 9 tys. osób.Guillaume i Stéphanie mieli w środę okazję zobaczyć historyczny sektor szpitalny w Luksemburgu i porozmawiać z pracownikami o przyszłych wyzwaniach.


***

Z kolei Król Jigme Khesar Namgyel i Królowa Jetsun Pema gościli w środę na audiencji 174 studentów, którzy otrzymali stypendia na zagraniczne studia, dzięki wybitnym wynikom na egzaminach.

Jigme wygłosił przemówienie, w którym pogratulował im ich imponujących wyników i przypomniał, że wraz z akademicką inteligencją powinna iść w parze również inteligencja emocjonalna. Dopiero one dwie gwarantują życiowy sukces.

Następnie Para Królewska udała się na herbatę ze studentami, gdzie miała okazję z nimi porozmawiać.

14 komentarzy:

 1. Dlaczego matyldę nazywają ,,mamam robocop''?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci nazywają ją tak od wypadku ;)

   Usuń
  2. Ciekawe jak długo jeszcze Mathilde będzie musiała poruszać się przy pomocy sprzętu medycznego...?
   Stephanie z nieodłączną chustą i na niektórych zdjęciach dość nieforemnie wygląda. Ale sukienka całkiem ładna.

   Usuń
  3. Oby szybko Matylda wrociła do zdrowia :D

   Usuń
  4. a właściwie to co się stało Matyldzie? bo przegapiłam info.

   http://thequeen.blog.onet.pl/

   Usuń
  5. Poślizgnęła się i monco upadła na kolano podczas ferii zimowych ;)

   Usuń
 2. piekna stephanie!!!! dla mnie klasa sama w sobie

  OdpowiedzUsuń
 3. Sukienka Stephanie dosyć staroświecka, ale o niebo lepiej niż podczas podróży no Bliski Wschód. DO tego te ładnie, zadbane włosy. Na plus.

  Fajnie, że mimo, że Mathilde ma problemy z poruszaniem się to jest aktywna. Pewnie nie jedna księżna i nawet nie wymienia, która siedziałaby w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dwie ostanie stylizacje Stephanie dają nadzieję, że może jej styl poprawi się na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z nią jest tak zawsze: dwie dobre stylizacje, zaraz potem powrót do tych totalnie beznadziejnych... więc raczej spodziewam się tendencji spadkowej.
   Wiem, że tego dnia, albo dzień wcześniej była jeszcze na spotkaniu, tez w towarzystwie męża, z jakimiś młodymi ludźmi, i tam miała na sobie taką białą sukienkę z czarnym haftem i szpilki. Było nie najgorzej.

   Usuń
  2. Tu w sumie też nie wyglądała najgorzej (zdj z 10 marca) http://3.bp.blogspot.com/-KPSUeXEZvDg/VP9N16rm4aI/AAAAAAAALSo/b4hdjbrm-Og/s1600/d45a108ddd64aa99dae2e69425857975f2340603.jpg

   Usuń
  3. Mi się osobiście nie podobał ten żakiecik w kropki :-/

   Usuń
  4. Żakiecik jak po starszej siostrze, ale i tak jeszcze ujdzie. Musimy się przyzwyczaić, że ona nie "podąża" za trendami :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.