sobota, 7 marca 2015

Máxima na otwarciu swojego kanału, Kako w sanktuarium Ise+ więcej


Setki ludzi uzbrojonych we flagi  i smartfony zebrało się przedwczoraj wzdłuż nowego kanału w Den Bosch, by zobaczyć Królową Máximę, która na miejsce przybyła... łodzią. Jak zawsze, Królowa z szerokim uśmiechem machała do tłumu, a później otworzyła nowo wybudowany kanał, który został nazwany na jej cześć Kanałem Máximy.
Kanał ma 9 km i został skonstruowany po to, aby ułatwić większym statkom żeglugę w tym rejonie. Zrealizowanie projektu kosztowało 400 milionów funtów, a uroczystemu otwarciu towarzyszyły salwy armatnie.Máxima miała na sobie nową biało-czarną sukienkę marki Natan, kolczyki i naszyjnik z pereł, beżowy kapelusz Fabienne Delvigne oraz szpilki L.K. Bennett.


***


29 grudnia 2014r. Księżniczka Kako obchodziła swoje 20-te urodziny. Zgodnie z japońskim prawem stała się wówczas pełnoletnia, a wkroczenie w dorosłość jest w Japońskiej Rodzinie Cesarskiej bardzo ważnym wydarzeniem.
Tradycją rodzinną jest podarowanie 20-letniej członkini monarchii tiary i pasującego do niej naszyjnika (urodzinową tiarę i naszyjnik Kako pokazywałam tutaj).


Wczoraj, zgodnie z tradycją, Księżniczka złożyła wizytę w sanktuarium Ise w zachodniej Japonii, aby pomodlić się do przodków Rodziny Cesarskiej i ogłosić im wkroczenie w dorosłość.


Sanktuarium Ise jest kompleksem 125 świątyń, z których Kako odwiedziła wczoraj dwie największe, Naiku i Geku.
Główny kapłan lub kapłanka sanktuarium musi pochodzić z Rodziny Cesarskiej i jest odpowiedzialny za opiekę nad kompleksem. Od 1988r. funkcję tę pełni siostra Cesarza Akihito, Atsuko Ikeda, a od 2012r. jej zastępczynią jest córka Cesarza, Sayako Kuroda.***


Belgijski Pałac Królewski poinformował, że Królowa Mathilde uległa kontuzji kolana w wyniku upadku, który zdarzył się podczas rodzinnych ferii zimowych w lutym, w Szwajcarii. Mathilde nie ucierpiała jednak podczas jazdy na nartach jak powszechnie sądzono, a poślizgnęła się na drodze, gdy szła odebrać swoje dzieci ze szkółki narciarskiej.***


Wczoraj minęło dokładnie 51 lat od koronacji Konstantinosa II na króla Grecji.
W niedawnym wywiadzie dla The London Times Król zapytany o to, czy wierzy w restaurację greckiej monarchii odpowiedział, że nie i dodał: "Spotkałem niedawno lidera komunistycznego z północy Grecji. Zaprosił Królową i mnie na kawę następnego dnia. Kiedy przyjechałem pokazał nam namalowany przez siebie obraz wspaniałej korony, ale z sierpem i młotem nad nią. Myślę, że to mówi wszystko. Podziękowałem mu później listownie za gościnę".


***

Zapraszam Was do przeczytania wywiadu ze mną na blogu o Księżnej Kate ;)5 komentarzy:

 1. Co prawda nie na temat, ale Stephanie pozytywnie zaskoczyła. Wczoraj wygląda wyjątkowo dobrze jak na jej możliwości.;)
  https://pbs.twimg.com/media/B_c6WIwUsAA-V5T.jpg:large

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Jutro będzie o tym post.

   Usuń
  2. Wow! aż trudno uwierzyć, że to ona.

   Maxima w pewnym sensie uosabia mit o przepychu i bogactwie monarchów. Wiem, że HRK jest jedną z najbogatszych, ale chodzi mi o jej styl, za którym wprawdzie nie przepadam i uważam za przesadzony i przaśny niekiedy, to po niej widać, że jest Królową.

   Usuń
 2. Maxima bardzo ładnie wyglądała.

  Dzięki za informacje z Japonii. A gdybyś kiedyś miała czas, to bardzo chętnie poczytałabym o Sayako. W sumie mało się o niej pisze.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.