czwartek, 6 kwietnia 2023

Nowe informacje na temat koronacji króla Charlesa + narodziny dzieci

 Do koronacji króla Charlesa III i królowej Camilli został już tylko miesiąc. Kilka dni temu Pałac Buckingham opublikował ich nowe zdjęcie i projekt zaproszenia oraz podał nazwiska paziów, którzy będą nieść treny szat pary królewskiej.
Kilka dni temu Pałac Buckingham opublikował zaproszenie na koronację króla Charlesa i królowej Camilli, które zostanie rozesłane do ponad 2000 osób zaproszonych 6 maja na uroczystość w Westminster Abbey. Autorem projektu jest Andrew Jamieson, heraldyk i iluminator rękopisów, który zainspirował się motywami rycerskimi z legend o królu Arturze. Oryginalny projekt został ręcznie namalowany akwarelami i gwaszem, a zaproszenie zostaną teraz odtworzone i wydrukowane na papierze z recyklingu.


Na zaproszeniu umieszczono herby króla Charlesa oraz ojca królowej, majora Bruce'a Shanda z wizerunkami lwa, jednorożca i dzika, a także motyw Zielonego Człowieka, starożytnej postaci z brytyjskiego folkloru, która symbolizuje wiosnę i odrodzenie, na znak początku nowego panowania. Wizerunek Zielonego Człowieka otoczono liśćmi dębu, bluszczu i głogu oraz symboli kwiatowych Zjednoczonego Królestwa.

Projekt ozdobiono także brytyjską łąką z konwaliami, chabrami, poziomkami, dzikimi różami, dzwonkami i gałązkami rozmarynu, a także dzikimi zwierzętami: pszczołą, motylem, biedronką, strzyżykiem i rudzikiem. Kwiaty pojawiają się w grupach po trzy na znak tego, że król jest trzecim monarchą w historii Wielkiej Brytanii o imieniu Charles.


Zaproszenie bardzo kolorowe, wiosenne i idealnie pasujące do nowego króla. Znając jego zamiłowanie do natury i ochrony przyrody trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy projekt. Dajcie koniecznie znać, co Wy o nim sądzicie :)


**** **** ****

Razem z zaproszeniem podano do wiadomości nazwiska ośmiu paziów, którzy będą nieść treny szat króla i królowej w trakcie koronacji. Paziami króla zostali: jego wnuk, książę George (najmłodszy z całego grona, bo zaledwie 9-letni), Lord Oliver Cholmondeley (13-letni syn 7. markiza Cholmondeley Davida, który sam kiedyś pełnił rolę pazia królowej Elizabeth II), Nicholas Barclay (13-letni syn chrześnicy króla, Rose Troughton) oraz Ralph Tollemache (12-letni syn bankiera Edwarda Tollemacha, który także był paziem królowej Elizabeth II).

Embed from Getty Images

Z kolei królowa Camilla na swoich paziów wybrała wnuki: Gusa i Louisa Lopesa (synów jej córki Laury Lopes - zgodnie z informacjami podawanymi przez brytyjskie media ich siostra Eliza, którą pewnie pamiętacie z roli druhenki na ślubie księcia Williama, także ma pełnić specjalną rolę na koronacji babci) oraz Freddy'ego Parkera Bowlesa (syna Toma Parkera Bowlesa); a także wnuka swojej siostry Annabel, 11-letniego Arthura Elliota.


Paziowie będą pełnić ważną rolę na koronacji, a później będą także wymiennie towarzyszyć parze królewskiej na innych ważnych uroczystościach, jak otwarcie nowej sesji Parlamentu czy Święto Orderu Podwiązki. Paziowie zmieniają się zwykle co dwa-trzy lata, kiedy przestają pasować na nich ubrania.**** **** ****

A na deser Pałacu Buckingham przygotował nowe zdjęcie króla Charlesa i królowej Camilli wykonane w marcu przez Hugo Burnarda w Blue Drawing Room w Pałacu Buckingham.**** **** ****

Pierwsi goście zaczęli już potwierdzać swoją obecność na koronacji. Spośród royalsów jako pierwsi zrobili to książę Albert i księżna Charlene z Monako. Wiemy już także o obecności: księcia Fumihito i księżnej Kiko z Japonii oraz królowej Anne-Marie, księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal z Grecji. Podobno zaproszenie przyjęli również król Belgów Philippe i królowa Mathilde, aczkolwiek Dwór Królewski jeszcze tego nie potwierdził.
**** **** ****

Jak się ostatnio dowiedzieliśmy, książę Josef-Emanuel (syn księcia Nikolausa z Liechtensteinu i księżniczki Margarethy z Luksemburga) i księżna María Claudia z Liechtensteinu powitali już na świecie swoje pierwsze dziecko! Księżna María Claudia zamieściła w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z pierwszego spaceru. Z baby shower, które odbyło się w styczniu, wiemy, że to chłopiec o imieniu Leo. Dla księcia Nikolausa i księżniczki Margarethy to drugi wnuk, po urodzonej w lipcu zeszłego roku Althaei Georginie, córeczce księżniczki Marie-Astrid.
Książę Josef-Emanuel i María Claudia "Cloclo" Echevarría Suárez pobrali się w marcu zeszłego roku w Ojczyźnie panny młodej, Kolumbii.


**** **** ****

Z kolei 4 kwietnia rodzicami po raz pierwszy zostali Louis i Marie Ducruet. W Szpitalu im. Księżnej Grace w Monako na świat przyszła dziewczynka, pierwsza wnuczka księżniczki Stephanie. Radosną nowiną podzielił się wujek Louisa, książę Albert.
Para pobrała się w lipcu 2019.

Embed from Getty Images

5 komentarzy:

 1. Zaproszenie przedstawia znaczny kontrast: z jednej strony bajkowa szata graficzna, niczym ze średniowiecza, a z drugiej treść formalna, stosunkowo nowoczesna (w porównaniu do kwiecistych zwrotów używanych niekiedy w zaproszeniach). Ogólnie jednak pozytywne wrażenie. :) To taka moja opinia - też mnie ciekawi zdanie innych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczne zaproszenia i komponują się z kwiatowym emblematem koronacji.
  Dla George to będzie pierwsza taka ważna rola w życiu. Grupa jest świetnie dobrana - bliscy pary królewskiej i jednocześnie nawiązania do koronacji Elżbiety II, podtrzymywanie tradycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaproszenie, moim zdaniem jest piękne. Uwielbiam zawarte w nim symboliki. Jest takie kolorowe, wiosenne i "lekkie". Zgadzam się, że pasuje do nowego króla. Myślę, że cała koronacja będzie łączyła ze sobą tradycję i powiew nowości. Już się nie mogę doczekać uroczystości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz bardziej nie mogę doczekać się koronacji miło że rodzina królowej Camilii też została uwzględniona w uroczystościach

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie zaproszenie się podoba!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.