piątek, 28 kwietnia 2023

Dzień Króla 2023, księżniczka Ingrid Alexandra ukończyła szkołę, wizyty w Sydney i Walii + więcej

 Belgia

25 kwietnia królowa Mathilde wręczyła nagrodę Baillet Latour Biomedical Award.Następnego dnia wręczyła nagrodę swojego imienia Queen Mathilde Award.

27 kwietnia jako honorowa prezes Fundacji Króla Badouina wzięła udział w corocznym wydarzeniu Be Philanthropy 2023 organizowanym w celu promowania filantropii.
Po południu razem z mężem odwiedziła Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii.


Dania

Czwartego dnia podróży po Oceanii księżna Mary wzięła udział w rejsie statkiem "Uto Ni Yalo" razem z przedstawicielami Wspólnoty Pacyfiku. Później spotkała się z Premierem Fidżi i odwiedziła lokalną Federację dla Osób Niepełnosprawnych, gdzie uczestniczyła w przekazywaniu pakietów pomocowych osobom z niepełnosprawnościami. Po południu uczestniczyła w wydarzeniu zorganizowanym przez międzynarodową koalicję BOGA (Beyond Oil and Gas Alliance), które dotyczyło stopniowego wycofywania się krajów położonych na Pacyfiku z wydobycia ropy i gazu. Na koniec złożyła wizytę na Uniwersytecie Południowego Pacyfiku, w trakcie której omawiano m.in. zaangażowanie młodych ludzi w przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Program piątego dnia podróży i trzeciego dnia na Fidżi obejmował wizytę w ośrodku szkoleniowym Blackrock, w którym żołnierze z sił zbrojnych Fidżi przechodzą szkolenie przed wysłaniem na misje pokojowe ONZ. Pomagała także sadzić namorzyny, które mają chronić wybrzeże przed cyklonami i podnoszącym się poziomem wody.
Przed wylotem do Australii została pożegnana piosenką przez pracowników hotelu, w którym się zatrzymała w Suvie.Dzisiejszy, ostatni dzień podróży, księżna spędziła w Sydney w Australii, skupiając się przede wszystkim na transformacji energetycznej i zrównoważonej infrastrukturze. Na początek wzięła udział w przejażdżce rowerowej po mieście, po świeżo wyremontowanych ścieżkach rowerowych, a później odwiedziła zrównoważony ekologicznie wieżowiec Quay Quarter Tower, który został zaprojektowany przez duńską firmę architektoniczną 3XN.


Norwegia

26 kwietnia księżna Mette-Marit uczestniczyła w święcie bunadu - norweskiego stroju ludowego - w siedzibie organizacji młodzieżowej Bondeungdomslaget w Oslo.Powstanie dokument z okazji 50. urodzin księcia Haakona i księżnej Mette-Marit, przypadających latem tego roku. Ekipa telewizyjna TV2 Nyheter towarzyszyła i będzie towarzyszyć parze książęcej w ich urodzinowych wycieczkach po Norwegii, a dokument ma zostać wyemitowany w norweskiej telewizji jesienią.


Dzisiaj księżniczka Ingrid Alexandra świętowała ukończenie szkoły. Po południu Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcia wraz z przyjaciółmi. Do zdjęć dołączono wiadomość od księżniczki skierowaną do rówieśników, w której napisała m.in. że tradycja ukończenia obowiązkowej edukacji szkolnej jest związana z paradami i imprezami, ale jest to też czas bycia razem i świętowania z przyjaciółmi i kolegami ze szkoły. "Teraz zbliżamy się do końca okresu 13 lat wzlotów i upadków! Bywały dni, kiedy trudno było wstać rano, był strach przed pójściem do szkoły i stresujące okresy przed sprawdzianami i egzaminami. Ale były też dni, kiedy znajdowaliśmy nowych przyjaciół, zainspirował nas nauczyciel lub skończyliśmy coś, nad czym długo pracowaliśmy", napisała księżniczka. Nie zapomniała także o tych, którzy w trakcie edukacji doświadczyli wykluczenia czy mobbingu i w skierowanych do nich słowach dodała, żeby pamiętali, że nigdy nie jest za późno na zawieranie nowych znajomości. Na koniec życzyła wszystkim udanego świętowania. "Mam nadzieję, że jesteście równie dumni jak ja z tego, jak wiele się nauczyliśmy i rozwinęliśmy od pierwszego dnia szkoły w pierwszej klasie".

Szwecja

27 kwietnia król Carl Gustaf i królowa Silvia wybrali się do Uppsali w swoją siódmą z 21 zaplanowanych wizyt regionalnych po Szwecji w ramach obchodów 50-lecia panowania króla.
Wielka Brytania

26 kwietnia król Charles i królowa Camilla odwiedzili Liverpool, gdzie trwają przygotowania do Eurowizji, której Wielka Brytania będzie gospodarzem w imieniu Ukrainy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


27 kwietnia para królewska wzięła udział w prezentacji nowych sztandarów i kolorów Sił Zbrojnych: Królewskiej Marynarki Wojennej, Gwardii Grenadierów, Life Guards (pułku Household Cavalry) oraz King’s Colour Squadron (jednostki RAF-u). Nowe sztandary będą widoczne na procesji koronacyjnej pary królewskiej 6 maja.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Skoro o koronacji już mowa, poinformowano, że księżniczka Anne pojedzie konno tuż za Gold State Coach w procesji powrotnej do Pałacu Buckingham. Jak podaje Royal Central, księżniczka jest zaszczycona swoją rolą "Gold-Stick-In-Waiting", czyli ceremonialnego ochroniarza króla. Rola ta sięga czasów Tudorów, ale od początku XX wieku ma znaczenie głównie symboliczne i przyznawana tylko na ważne uroczystości.


Zaprezentowano pamiątkowe koronacyjne znaczki.


Kamień Przeznaczenia wyruszył w drogę ze Szkocji do Londynu na koronację.


Kolejni królewscy goście potwierdzili swoją obecność na uroczystości 6 maja - król Bhutanu Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema, król Tajlandii Maha Vajiralongkorn i królowa Suthida, książę Alexander i księżna Katherine z Serbii, a także ostatni car Bułgarii Simeon II i caryca Margarita.


27 kwietnia książę i księżna Walii przybyli z dwudniową wizytą do Walii. Pierwszego dnia spotkali się z ratownikami górskimi z Central Beacons Mountain Rescue Team, która świętuje w tym roku swoje 60-lecie i odwiedzili Dowlais Rugby Club.Embed from Getty Images


Drugiego dnia wizyty para książęca oddała hołd ofiarom katastrofy w Aberfan, do której doszło w październiku 1966, kiedy to w wyniku ulewnych deszczy osunęła się część hałdy węglowej i uderzyła w szkołę i sąsiednie domy, pozbawiając życia ponad 140 osób, w tym 116 dzieci.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

27 kwietnia rodzina królewska pojawiła się na obchodach Dnia Króla w Rotterdamie, czyli obchodach 56. urodzin króla Willema-Alexandra, które co roku odbywają się w innym mieście Królestwa.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Jordania

Dzisiaj swoje 29. urodziny świętuje Rajwa Al-Saif, narzeczona księcia Husseina. Z tej okazji zarówno Następca Tronu, jak i królowa Rania, opublikowali jej nowe zdjęcia wraz z życzeniami. 
Ślub pary odbędzie się 1 czerwca w Ammanie.

4 komentarze:

 1. Z tego, co pamiętam, to królowa nie pojechała wtedy od razu do Aberfan, żeby nie sprawiać trudności swoją wizytą. Wiadomo - organizacja, ochrona. Ludzie mieli tam wtedy inne rzeczy do roboty, więc nie dziwię się, że nie pojechała wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, wszystkie panie z Holandii pięknie wyglądały. Odcinek o Aberfan z "The Crown" zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bardzo lubię kiedy rojalsi ze Skandynawii ubierają się w ludowe stroje, to świetny przykład podtrzymywania tradycji narodowej. Gabi, czy planujesz może post "na żywo" 6 maja z koronacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie planuję, myślę, że dziewczyny na Instagramie zrobią to dużo lepiej. Chcę się skupić na uważnym śledzeniu uroczystości niż jej relacjonowaniu :)

   Usuń
 3. Widze,ze poprawiłas notkę o Księżniczce Ingrid ale mojego posta już nie opublikowałas.Szkoda.Tego pewnie tez nie opublikujesz.Mieszkam w Norwegii i bardzo lubię wszystko co związane jest z tutejsza Rodzina Królewska a o kulturze tez dużo mogę powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.