środa, 5 kwietnia 2023

Wielkanoc w rodzinach królewskich

Święta Wielkanocne tuż, tuż, więc w dzisiejszym poście przyjrzymy się, jak w ostatnich latach ten okres spędzały europejskie rodziny panujące. Pominęłam jedynie niderlandzką rodzinę królewską, luksemburską rodzinę wielkoksiążęcą i liechtensteińską rodzinę książęcą jako że - w przeciwieństwie do pozostałych rodzin królewskich - w zasadzie nie wiemy, gdzie obchodzą Wielkanoc.

Brytyjska rodzina królewskaZwyczaje wielkanocne brytyjskiej rodziny królewskiej są Wam przypuszczalnie najlepiej znane. Obchodzenie świąt zaczyna się w Wielki Czwartek od "Royal Maundy", czyli nabożeństwa w trakcie którego monarcha rozdaje jałmużnę starszym kobietom i mężczyznom. Liczba osób wyróżnionych w ten sposób za swoją działalność społeczną jest równa wiekowi monarchy - w tym roku więc król Charles wręczy jałmużnę 74 kobietom i 74 mężczyznom. Obdarowani dostają po dwa woreczki ze srebrnymi monetami (tzw. "maundy money"): jeden biały z monetami o wartości jednego, dwóch, trzech i czterech pensów, których łączna wartość jest taka sama jak wiek monarchy; i jeden czerwony z dwoma monetami okolicznościowymi o nominałach 5 funtów i 50 pensów. W tym roku jedna z monet została wybita z okazji zbliżających się 75. urodzin króla Charlesa III, a druga upamiętnia 75. rocznicę dotarcia do Wielkiej Brytanii pierwszego statku z migrantami z brytyjskich kolonii na Karaibach.

Embed from Getty Images

Tradycja Royal Maundy sięga swymi początkami czasów średniowiecznych, kiedy to brytyjski monarcha na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, przed którą Jezus sam obmył nogi swoim uczniom, obmywał nogi żebrakom i rozdawał im dary. Pod koniec XVII wieku zwyczaj ten zaczął jednak zanikać i w kolejnym stuleciu nie był już praktykowany.

Embed from Getty Images

Dopiero w 1931 księżniczka Marie Louise, wnuczka królowej Victorii jako córka księżniczki Heleny, wzięła udział w pierwszym znanym nam obecnie nabożeństwie Royal Maundy. W trakcie kolejnej Wielkanocy jałmużnę rozdał już król George V, zapoczątkowując tym samym tradycję. Zwyczajowo nabożeństwo odbywało się w Westminster Abbey lub innym kościele w Londynie, choć królowa Elizabeth II postanowiła przenieść ten zwyczaj poza stolicę i w trakcie swojego panowania zorganizowała tę ceremonię w różnych anglikańskich kościołach. W tym roku Royal Maundy odbędzie się w Katedrze w Yorku.

Embed from Getty Images

W ubiegłym roku tradycyjną jałmużnę w zastępstwie królowej po raz pierwszy rozdał jeszcze wówczas książę Charles w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Embed from Getty Images

Święta Wielkanocne rodzina królewska spędza natomiast prywatnie w Windsorze (choć obecny król jeszcze jako książę Walii wraz z małżonką miał zwyczaj spędzać Wielkanoc w szkockim Birkhall). W Wielkanoc tradycyjnie uczestniczą w nabożeństwie wielkanocnym w Kaplicy św. Jerzego, po którym jedzą wspólnie obiad na zamku Windsor.

Embed from Getty ImagesHiszpańska rodzina królewskaJeszcze do niedawna w Wielkanoc widywaliśmy także hiszpańską rodzinę królewską, która zgodnie z tradycją spędzała święta na Majorce i w Niedzielę Wielkanocną wspólnie uczestniczyła w nabożeństwie w Katedrze w Palma de Mallorca. Niestety, kiedy wybuchła pandemia, zrezygnowali z tej tradycji. Od tamtej pory król Felipe i królowa Letizia z córkami święta spędzają  prywatnie w Madrycie. W ubiegłym roku w Wielką Sobotę cała czwórka odwiedziła centrum dla uchodźców z Ukrainy. Jedynie królowa Sofia podtrzymuje jeszcze zwyczaj uczestniczenia w nabożeństwie wielkanocnym na Majorce.
Poniżej święta w 2019, 2016, 2014, 2012 i 2011 roku.

Embed from Getty ImagesDuńska rodzina królewskaZ Hiszpanii przenieśmy się z powrotem na północ. Królowa Danii zwyczajowo spędza Wielkanoc w Pałacu Marselisborg i w Niedzielę Wielkanocną udaje się na nabożeństwo do Katedry w Aarhus. Jedynie w 2020 z powodu pandemii musiała na święta zostać w Pałacu Fredensborg.
Jako artystyczna dusza monarchini uwielbia w tym czasie malować pisanki, do czego zachęca też swoją rodzinę.
W tym roku jej pobyt w Aarhus będzie stosunkowo krótki - już 16 kwietnia wraz z rodziną będzie świętować swoje 83. urodziny z powrotem w Kopenhadze. Tym samym będzie to jej pierwsze publiczne "wyjście" po operacji kręgosłupa, którą przeszła pod koniec lutego.


Norweska rodzina królewskaW przeciwieństwie do przedstawionych do tej pory w tym poście rodzin królewskich, norweska Święta Wielkanocne spędza całkowicie prywatnie. Król Harald i królowa Sonja zwyczajowo obchodzą je w swojej rezydencji Prinsehytta w Sikkilsdalen, do której przyjeżdżają już w piątek przed Niedzielą Palmową, natomiast książę Haakon i księżna Mette-Marit z dziećmi w swojej prywatnej posiadłości w Uvdal. Tak będzie również w tym roku. Równie często decydują się jednak na wyjazdy poza granice Norwegii. Na przykład w 2014 para królewska wybrała się w tym okresie do Ameryki Południowej (odwiedzili m.in. Peru i Wyspę Wielkanocną). Z kolei Następca Tronu z rodziną kilkukrotnie na przestrzeni lat Wielkanoc spędzał w Meksyku, a w zeszłym roku we Włoszech.
Jedynie w 2020 para królewska wyłamała się z tej tradycji i na święta udała się do Kongsseteren na przedmieściach Oslo, skąd przesłali Norwegom życzenia.

Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoffSzwedzka rodzina królewskaSzwedzka rodzina królewska, podobnie jak norweska, w okresie wielkanocnym nie pokazuje się publicznie, obchodząc święta prywatnie. Król Carl Gustaf i królowa Silvia zazwyczaj wyjeżdżają do swojej rezydencji w Storlien w prowincji Jämtland, a książę Carl Philip i księżna Sofia z dziećmi w rodzinne strony księżnej w Dalarna na narty. Zwykle w okresie świątecznym publikowane są jedynie nowe zdjęcia wraz z życzeniami. W 2020 jednak rodzina zaskoczyła nas świątecznym filmikiem, kiedy to z powodu pandemii nie mogli świąt spędzić wspólnie i postanowili złożyć sobie nawzajem życzenia cyfrowo.

Belgijska rodzina królewskaO świętach wielkanocnych kolejnej rodziny królewskiej na naszej liście wiemy jeszcze mniej. Król Philippe i królowa Mathilde wraz z rodziną spędzają święta całkowicie prywatnie, prawdopodobnie w swojej rezydencji w Brukseli. Wiemy jedynie, że od 2017 tradycyjnie w okresie przedświątecznym udają się w pielgrzymkę Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Co roku kontynuują swoją pieszą wędrówkę w miejscu, w którym wcześniej ją zakończyli.
(Fotografia poniżej została wykonana latem 2020 w czasie rodzinnej wycieczki po prowincji Luksemburg.)

Embed from Getty ImagesMonakijska rodzina książęcaKsiążę Albert i księżna Charlene z dziećmi zazwyczaj Święta Wielkanocne spędzają prywatnie w swojej rezydencji w Roc Agel, a w Niedzielę Wielkanocną uczestniczą w nabożeństwie. Księżna jednak zawsze publikuje w tym okresie nowe wiosenne zdjęcia rodziny wraz z życzeniami. Poniżej filmik z życzeniami z 2020 i fotografie z ostatnich dwóch lat.

3 komentarze:

 1. Świeta Wielkanocne spędzane w rodzinnym gronie daja wytchnienie dorosłym i młodszym członkom rodzin krolewskich i jest prawdziwym czasem wypoczynku i radości czego życzymy im jak i wszystkim ludziom na całym świecie. Wesołego Alleluja wszystkim fanom Blue Blood a przede wszystkim samej Autorce oraz nieustającego bożego błogosławieństwa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, zdrowych i wesołych świąt :)

   Usuń
 2. Sprawa z Wielkanocą w Hiszpanii jest przykładem, jak pandemia pozwoliła na porzucenie niektórych tradycji. Przyzwyczailiśmy się do nieobecności czegoś, a potem już to nie wróciło. Szkoda, ale to było do przewidzenia, bo Felipe i Letizia rodzinne święta zachowują w prywatności, a udział monarchii w ceremoniach religijnych został zredukowany prawie całkowicie (poza pogrzebami, ślubami).

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.