środa, 12 kwietnia 2023

Co nowego?

 Czas na poświąteczny przegląd ostatnich wydarzeń w królewskim świecie w telegraficznym skrócie. Zawarłam w nim tylko najważniejsze informacje / wyjścia.

Niemcy

7 kwietnia książę Casimir (drugi syn księcia Sayn-Wittgenstein-Sayn Alexandra) i księżna Alana Sayn-Wittgenstein-Sayn powitali na świecie swojego drugiego syna. Chłopiec otrzymał imię George. Księżna zamieściła jego pierwsze zdjęcie ze starszym bratem, Johannem (ur. 2020).


Monako

Córeczka Louisa i Marie Ducruet, która przyszła na świat 4 kwietnia w Szpitalu Księżnej Grace w Monako, otrzymała imię Victoire. Jak wynika ze zdjęcia udostępnionego przez szczęśliwych rodziców, urodziła się o godzinie 18:15.


Hiszpania

Król Felipe i królowa Letizia z córkami spędzili Wielkanoc, zgodnie ze swoim zwyczajem od kilku lat, w Madrycie. W Wielką Sobotę wieczorem cała czwórka wzięła udział w Misterium męki Pańskiej na ulicach Chinchón niedaleko stolicy. Sztuka pasyjna w Chinchón jest najstarszą odbywającą się we Wspólnocie Madrytu sztuką pasyjną, organizowaną od 60 lat.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesJaponia / Jordania

5 kwietnia Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako i księżniczka Aiko przybyli na cesarską farmę Imperial Stock Farm w Takanezawa w prefekturze Tochigi na kilkudniowy wiosenny odpoczynek, po raz pierwszy po pandemii. Ostatni raz odwiedzili farmę w maju 2018. Nie przyjechali jednak jak zwykle pociągiem, a samochodem.
Już po południu 10 kwietnia byli z powrotem w Tokio, gdzie następnego dnia Para Cesarska przyjęła na audiencji króla Abdullaha, królową Ranię i księcia Husseina, którzy przybyli do Japonii 6 kwietnia z oficjalną wizytą. Następca Tronu 10 kwietnia spotkał się z księciem Fumihito i księżną Kiko, którzy pogratulowali mu zaręczyn. Cała trójka rozmawiała o możliwych formach współpracy japońsko-jordańskiej i zacieśnianiu więzi między krajami.
Dzisiaj księżniczka Aiko rozpoczęła swój czwarty, ostatni rok studiów z literatury japońskiej na Uniwersytecie Gakushuin. Od tego roku Uniwersytet wznowił zajęcia stacjonarne - przez ostatnie trzy lata z powodu pandemii księżniczka uczestniczyła w zajęciach głównie zdalnie.
Po południu 11 kwietnia król Abdullah, królowa Rania i książę Hussein spotkali się z Premierem Japonii Kishidą Fumio i jego żoną. Królowa odwiedziła także Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio.
Zapomniałam Wam wspomnieć, że w trakcie swojej krótkiej wizyty w Arabii Saudyjskiej pod koniec marca królowa Rania odwiedziła również Mekkę, gdzie uczestniczyła w iftarze dla grupy kobiet odbywających Umrah, czyli pielgrzymkę do Mekki. Przy okazji Dwór Królewski poinformował, że królowa zorganizowała Umrah dla grupy 500 jordańskich kobiet z różnych sektorów - wojska, służb społecznych, organizacji charytatywnych i społecznych. Ostatnia ze zorganizowanych pielgrzymek zakończyła się 5 kwietnia.Szwecja / Wielka Brytania

Tuż przed świętami para królewska złożyła kolejną ze swoich jubileuszowych podróży po Szwecji, tym razem przybywając do Jämtland, gdzie tradycyjnie spędzili Wielkanoc. Dokładniej ich wizytę opisałam na stronie dedykowanej złotemu jubileuszowi króla tutaj.


Tymczasem książę Carl Philip i księżna Sofia oraz księżniczka Beatrice tuż przed świętami odwiedzili Nowy Jork, gdzie wzięli udział w Światowym Zgromadzeniu Dysleksji. Zarówno książę, jak i księżniczka mają zdiagnozowaną dysleksję. Poniżej zdjęcia i nagrania z 3 kwietnia.

4 kwietnia para książęca odwiedziła szkołę Winward w Nowym Jorku.

Z kolei po południu drugiego dnia wizyty wzięli udział w panelu dyskusyjnym oraz spotkali się z konsul generalną Szwecji.
Tradycyjnie w Wielki Czwartek król Charles w towarzystwie królowej Camilli rozdał tradycyjną jałmużnę na nabożeństwie Royal Maundy w Katedrze w Yorku. Para królewska przybyła do Yorkshire już dzień wcześniej i odbyła szereg wyjść w Malton.
Było to pierwsze Royal Maundy za panowania króla, chociaż już w zeszłym roku para wzięła w nim udział, reprezentując królową Elizabeth II.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW Niedzielę Wielkanocną cała rodzina - para królewska, księżniczka Anne, książę Andrew, książę i księżna Edynburga, książę i księżna Walii z dziećmi, księżniczki Beatrice i Eugenie z mężami, Zara i Mike Tindall z Mią i Leną czy Peter Phillips - wzięła udział w nabożeństwie w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Królowa musiała je wcześniej opuścić z uwagi na niezapowiedziane wyjście.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiedawno swój udział w koronacji króla Charlesa i królowej Camilli potwierdzili: król Carl Gustaf i księżniczka Victoria ze Szwecji, książę Frederik i księżna Mary z Danii, król Felipe i królowa Letizia z Hiszpanii, książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii oraz wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga. Jak poinformował dzisiaj Pałac Buckingham, na koronację swojego ojca przyleci także książę Harry, ale bez żony i dzieci.
Japońska Agencja Dworu Imperialnego w ostatnich dniach podała szczegóły zbliżającej się wizyty zagranicznej pary książęcej w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że dzień przed koronacją, 5 maja, odbędzie się przyjęcie dla zagranicznych gości w Pałacu Buckingham.Niderlandy

11 kwietnia król Willem-Alexander i królowa Maxima powitali w Amsterdamie Prezydenta i Pierwszą Damę Francji, którzy przylecieli z dwudniową wizytą państwową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem para królewska wydała na cześć gości bankiet w Pałacu Królewskim w Amsterdamie. Obecni byli na nim także książę Constantijn i księżna Laurentien.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

3 komentarze:

 1. Kiedy Felipe został królem, to tak sądziłam, że zerwie z tradycją udziału we mszy wielkanocnej na Majorce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy ktoś zauważył, ale Kate miała na mszy wielkanocnej pomalowane paznokcie na czerwono. Królowa umarła więc i zasady się zmieniły.
  Maxima wyglądała obłędnie w tej czerwonej sukni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio myślałam, co tam słychać u Casimira i Alany... a tu proszę!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.