sobota, 15 kwietnia 2023

Wizyta państwowa w Niderlandach, książę Albert i księżna Charlene we Florencji, parada wojskowa w Sandhurst + więcej

Dania

12 kwietnia królowa Margrethe została powitana na zamku Fredensborg w tradycyjnej procesji z pochodniami, która jest organizowana od 1988 przez miasto Fredensborg, kiedy monarchini przenosi się do swojej wiosennej rezydencji. Dla królowej było to pierwsze publiczne wyjście od czasu operacji kręgosłupa pod koniec lutego.
Dwór Królewski podał, że 18 maja o godzinie 11:00 w duńskim kościele Frederikskirken w Paryżu odbędzie się konfirmacja hrabiego Henrika, syna księcia Joachima i księżnej Marie. Nabożeństwo poprowadzi biskup Henrik Wigh-Poulsen. Królowa z uwagi na trwającą wciąż rehabilitację kręgosłupa nie będzie mogła wziąć udziału w uroczystości. Pojawią się za to książę Frederik i księżna Mary z dziećmi.Księżna Mary odwiedzi Vanuatu, Fidżi i Australię w dniach 23-28 kwietnia. Wizyta będzie się skupiać na konsekwencjach zmian klimatu w rejonie Oceanu Spokojnego. Dwa pierwsze dni księżna spędzi w Vanuatu, w dniach 25-27 kwietnia uda się na wyspy Fidżi, a podróż zakończy w Sydney.


14 kwietnia księżna wzięła udział w konferencji wysokiego szczebla w Kopenhadze poświęconej oporności na antybiotyki.

Embed from Getty Images


Wielka Brytania / Jordania / Luksemburg

14 kwietnia król Charles, król Jordanii Abdullah wraz z Następcą Tronu księciem Husseinem oraz wielki książę Luksemburga Henri uczestniczyli w jubileuszowej 200. paradzie Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst. zorganizowanej na zakończenie treningu oficerskiego. Za wyjątkiem brytyjskiego monarchy, wszyscy panowie ukończyli tę Akademię.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Opublikowano pamiątkową monetę z okazji zbliżającej się koronacji króla Charlesa. Król otrzymał pierwszą wybitą monetę od przedstawicielek Mennicy Królewskiej Royal Mint na zamku Windsor.

Embed from Getty ImagesNiderlandy

Drugiego dnia wizyty państwowej Prezydenta i Pierwszej Damy Francji w Niderlandach królowa wraz z Pierwszą Damą odwiedziła centrum dla młodych ludzi MIND Us i dom Anne Frank w Amsterdamie, a po południu ogród tulipanowy Keukenhof w Lisse.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień i całą wizytę obie panie zakończyły wycieczką łodzią i kolacją w Rijksmuseum w Amsterdamie, na której pojawili się także król Willem-Alexander i Prezydent.

Embed from Getty Images


14 kwietnia królowa była już w Waszyngtonie, gdzie jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego wzięła udział w wiosennych spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.
Embed from Getty Images

Monako

12 kwietnia książę Albert i księżna Charlene przybyli do Florencji, gdzie odwiedzili siedzibę Andrea Bocelli Foundation.

Wieczorem wzięli udział w gali charytatywnej zorganizowanej w Palazzo Vecchio z okazji 160. rocznicy otwarcia konsulatu Monako w Toskanii. W trakcie gali para książęca zobaczyła wystawę sześciu portretów księżnej Grace stworzonych w latach 50. przez Silvana 'Nano' Campeggiego.


Hiszpania

13 kwietnia królowa Letizia wzięła udział w ogłoszeniu laureata tegorocznej Nagrody Księżniczki Girony w dziedzinie sztuki w Kordobie, którą została skrzypaczka María Dueñas.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesBelgia

13 kwietnia król Albert i królowa Paola byli na prywatnej audiencji u Papieża Franciszka w Watykanie w czasie swojej wizyty w Ojczyźnie królowej. 15 kwietnia król Philippe świętował swoje 63. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski wydał jego nową fotografię wykonaną w marcu w czasie wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Kapsztadzie w RPA. Swoje urodziny król świętował prywatnie z rodziną z powrotem w Brukseli (w dniach 12-14 kwietnia razem z księciem Gabrielem byli w Gujanie Francuskiej, gdzie wzięli udział w starcie rakiety Ariane 5, która wystrzeliła na Jowisza sondę.
Japonia

13 kwietnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział we wręczeniu nagrody Japan Prize 2023.

Grecja

Królowa Anne-Marie, książę Philippos i księżna Nina wzięli wczoraj udział w nabożeństwie wielkopiątkowym w prawosławnej cerkwi na wyspie Milos.


2 komentarze:

  1. Królowa Margrethe wygląda bardzo dobrze po operacji. Poddani mogą być spokojni o jej stan.
    Najbliższa oficjalna podróż księżnej Mary będzie dla niej z pewnością szczególna. Odwiedzi przecież swoje rodzinne strony, tak różne od jej przybranej ojczyzny. Z Sydney wiążą się też wydarzenia, które zaważyły o jej przyszłości. Wyczuwam emocje.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.