niedziela, 10 kwietnia 2022

Wizyta w Kambodży, otwarcie Hiszpańskiej Galerii, Ramadan + więcej

 Tym razem nie wszystkie, a jedynie najważniejsze / najciekawsze wyjścia z ostatniego tygodnia.

Szwecja

Ostatni weekend marca księżniczka Victoria i książę Daniel z Estelle i Oscarem spędzili w szwedzkiej części Laponii (najbardziej na północ wysuniętej szwedzkiej prowincji), gdzie cieszyli się arktycznym życiem, przejechali się psim zaprzęgiem i spróbowali swoich sił w rzeźbieniu w lodzie. Zatrzymali się w hotelu Icehotel w Jukkasjärvi, co ciekawe w apartamencie "A Midsummer Night’s Dream" zaprojektowanym przez księcia Carla Philipa i jego wspólnika Oscara Kylberga.6 kwietnia król Carl Gustaf i królowa Silvia wydali pierwszą od trzech lat oficjalną kolację dla przedstawicieli rządu, Parlamentu i członków korpusu dyplomatycznego.

7 kwietnia księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 5. rocznicę zamachu terrorystycznego na ulicy Drottninggatan w Sztokholmie.

8 kwietnia para odwiedziła szwedzką Prokuraturę w Sztokholmie.

8 kwietnia para królewska odwiedziła Östersund w prowincji Jämtland, aby dowiedzieć się więcej o wpływie pandemii na działalność lokalnych instytucji i zwrócić uwagę na podejmowane wysiłki. Jest to ostatnia z podróży po całej Szwecji, które rodzina królewska odbyła od 2020 celem zwrócenia uwagi na lokalne inicjatywy podejmowane w trakcie pandemii. Wizyta w Jämtland była planowana już w zeszłym roku, ale z uwagi na kolejną falę pandemii została przesunięta.Jordania

5 kwietnia królowa dołączyła do grupy kobiet z jordańskiego miasta Al-Karak na iftarze - tradycyjnym posiłku po całodniowym poście spożywanym przez muzułmanów po zachodzie słońca w czasie Ramadanu.


6 kwietnia król Abdullah i królowa Rania zaprosili na iftar do Pałacu grupę młodych Jordańczyków.


7 kwietnia król wydał iftar dla osieroconych dzieci z Aqaba. Byli na nim obecni również królowa i książę Hussein.

Dzisiaj król udał się do Niemiec, gdzie za radą swoich lekarzy w specjalistycznym szpitalu we Frankfurcie przejdzie operację usunięcia przepukliny kręgu piersiowego. Jak poinformowano, po latach skoków spadochronowych w trakcie służby w jordańskich Siłach Specjalnych król odczuwał przerywany ból w rdzeniu kręgowym, który ostatnio wzmógł się z powodu przepukliny, więc lekarze zalecili operację. Na czas jego nieobecności i rekonwalescencji jego obowiązki przejął książę Hussein jako regent.Niderlandy

5 kwietnia król Willem-Alexander i królowa Maxima na Placu Dam w Amsterdamie przywitali Prezydenta i Pierwszą Damę Indii, którzy przybyli z wizytą państwową - pierwszą w Niderlandach od czasu pandemii. W tym roku mija 75 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami.


Wieczorem para królewska wydała bankiet na cześć gości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

6 kwietnia Para Prezydencka zaprosiła gospodarzy na koncert zwrotny.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 kwietnia król i królowa złożyli wizytę regionalną w regionie Duin- en Bollenstreek w Holandii Południowej, który słynie z uprawy cebulek kwiatów. Odwiedzili pole tulipanów, a także spotkali się z przedstawicielami sektora kwiatowego oraz branży turystycznej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHiszpania / Wielka Brytania


5 kwietnia królowa Letizia i książę Walii zobaczyli wystawę obrazów hiszpańskiego malarza epoki baroku Francisca de Zurbarána oraz otworzyli Hiszpańską Galerię na zamku w Bishop Auckland w Anglii, pierwszą galerię w Wielkiej Brytanii poświęconą w całości sztuce, kulturze i historii Hiszpanii.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo krótkiej wizycie w Anglii 7 kwietnia królowa była już z powrotem w Hiszpanii, gdzie w Logroño uczestniczyła w ogłoszeniu laureatki Nagrody Księżniczki Girony w kategorii społecznej. W tym roku nagrodę przyznano Claudii Maríi Tecglen Garcíi za jej zaangażowanie w tworzenie i promocję projektów społecznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images6 kwietnia księżna Kornwalii odwiedziła Jane Austen's House w Hampshire, w którym słynna angielska powieściopisarka spędziła ostatnich osiem lat życia. Później jako patronka organizacji Maggie's otworzyła centrum wsparcia dla pacjentów walczących z nowotworem w University Hospital Southampton. Z pomocą 6-letniej Isabelle zasadziła pamiątkowe drzewo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tymczasem księżniczka Anne z mężem 9 kwietnia przybyła do Australii z trzydniową wizytą roboczą, gdzie jako patronka Royal Agricultural Society of the Commonwealth otworzyła Royal Easter Show w Sydney. 11 kwietnia będzie kontynuowała podróż w Papui-Nowej Gwinei. Podróż ma związek z obchodami Platynowego Jubileuszu królowej.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

5 kwietnia, trzeciego dnia w Kambodży księżna Marie udała się do prowincji Kampong Chhnang, gdzie otrzymała tradycyjne błogosławieństwo od buddyjskiego mnicha i pomogła zasadzić pierwsze ze 100 drzew, które zostaną posadzone z okazji 100-lecia DanChurchAid, organizacji, której jest patronką i z ramienia której odwiedza Kambodżę. Odwiedziła też lokalną farmę i spotkała się z przedstawicielami Farmer and Future Net, partnera DanChurchAid. Obie organizacje współpracują w celu testowania nowych upraw odpornych na zmiany klimatu.

Czwartego dnia wizyty księżna odwiedziła farmę pasikoników w prowincji Takeo w południowej Kambodży. Farma została założona przez kobietę przy wsparciu lokalnego partnera DanChurchAid. Projekt skierowany jest do najbiedniejszych mieszkańców regionu - hodując koniki polne mogą zarobić dwa razy więcej niż w fabryce tekstylnej. Księżna zabrała się za przygotowanie lunchu - menu obejmowało właśnie koniki polne. Jak napisała później w podsumowaniu dnia, pierwszy raz gotowała i próbowała koników polnych, ale smakowały naprawdę dobrze: "Zwłaszcza jeśli są smażone i doprawiane chili i trawą cytrynową". Towarzyszącym jej fotografom (których też poczęstowała) powiedziała, że starała się wszystko zapamiętać, by po powrocie nauczyć przepisu Henrika i Athenę.
"Istnieje wiele dobrych powodów, dla których koniki polne nazywane są 'superżywnością przyszłości'. Produkcja pasikoników nie zajmuje dużo miejsca, zapewnia znacznie lepsze odżywianie wśród najbiedniejszych, a zapotrzebowanie jest duże", napisała w podsumowaniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Piątego i zarazem ostatniego dnia wróciła do stolicy, Phnom Penh, gdzie spotkała się z grupą kobiet z projektu "Głosy na rzecz równości płci" promującego prawa kobiet, osób LGBT+ czy ludności tubylczej. Projekt jest wspierany przez DanChurchAid.
Później odwiedziła Kambodżańskie Centrum Niezależnych Mediów i spotkała się z przyszłymi dziennikarzami. Miała też okazję pozdrowić słuchaczy lokalnego radia.


Na koniec podróży księżna zamieściła na oficjalnych kontach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych serdeczne podziękowanie za ciepłe przyjęcie w języku kambodżańskim i dodała, że swoją 5-dniową kolejną wizytę w Kambodży zapamięta na zawsze.

Jak poinformowano, 11 czerwca, w dniu, w którym książę Henrik (zmarły w 2018 mąż królowej Margrethe) świętowałby 88. urodziny, zostanie wręczona nagroda jego imienia "Prince Henrik Prize" w dziedzinie poezji. Laureat nagrody otrzyma 40 000 euro i wykonaną przez księcia rzeźbę z brązu.Norwegia

6 kwietnia księżna Mette-Marit odwiedziła liceum Bjerke w Oslo, gdzie wzięła udział w zakończeniu projektu "Różowe buty" ("Den rosa sko"). W ramach projektu uczennice liceum przez cały rok organizują zajęcia sportowe dla młodszych koleżanek ze szkół podstawowych. Ich celem jest zwiększenie zainteresowania piłką nożną i inną aktywnością fizyczną.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj opublikowano życzenia wielkanocne od pary książęcej oraz pozdrowienia dla wolontariuszy pomagających zarówno w czasie świąt, jak i przez cały rok. "Wszystkim, którzy zastanawiają się, czy mogą coś zmienić, przesyłamy specjalne pozdrowienia - ponieważ możesz. Nikt nie może zrobić wszystkiego, ale każdy z nas może zrobić choć trochę", powiedziała księżna.


Liechtenstein

Księżna Sophie wspólnie ze swoją fundacją i Liechtensteińskim Czerwonym Krzyżem uruchomiła nowy projekt "Sieć rodzin Liechtensteinu" skierowany do rodzin z dziećmi poniżej 5. roku życia. Celem jest wsparcie i promowanie zdrowego rozwoju dzieci oraz zapewnienie wczesnej pomocy.6 komentarzy:

 1. "Dzisiaj król udał się do Niemczech" - raczej "do Niemiec". "Niemczech" w tym kontekście jest błędne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście jest (przynajmniej teraz), że do Niemiec. Czyli było do Niemczech?

   Usuń
 2. Ładny sposób upamiętnienia księcia Henrika

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa inicjatywa księżnej Sophie z Liechtensteinu

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam Marie za zjedzenie pasikoników. Rzadko się pojawia, ale gdy już to zrobi, widać, że jej wizyty są prowadzone z pasją, wpisują się w jej cele charytatywne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.