poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Księżna Marie w Kambodży, wiosenny koncert, rozdanie dyplomów Bydelsmødre + więcej

Niderlandy

31 marca królowa Maxima jako członkini Holenderskiego Komitetu Przedsiębiorczości złożyła wizytę firmie High Eye w Dordrechcie. Zwróćcie uwagę na jej naszyjnik z małży - otrzymała go w 2013 podczas wizyty w prowincji Zelandia. 

1 kwietnia królowa wzięła udział w audycji radiowej "Start with Fernando"  NPO FunX w Rotterdamie w związku ze Światowym Tygodniem Pieniądza.


Szwecja

31 marca księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili organizację Rädda Barnen.

1 kwietnia królowa Silvia wręczyła certyfikaty osobom, które ukończyły szkolenie z zakresu demencji Silviahemmet.

2 kwietnia książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na koncercie charytatywnym "Hela Sverige Skramllar", z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy.


Hiszpania

31 marca królowa Letizia wręczyła nagrody podczas Krótkiego Festiwalu Filmowego - projektu powstałego we współpracy FAD (Fundacji Przeciwko Uzależnieniu Narkotykowemu) i platformy Netflix.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

1 kwietnia królowa Margrethe przyjęła w Pałacu Christiana IX w Amalienborg nowych poruczników duńskich Sił Zbrojnych.3 kwietnia księżniczka Benedikte wzięła udział w nabożeństwie z okazji 70. rocznicy wybudowania kościoła Danske Sømandskirke w Hamburgu.

3 kwietnia księżna Marie przybyła do Kambodży jako patronka DanChurchAid, aby zobaczyć postęp organizacji w zwalczaniu ubóstwa, wzmacnianiu praw oraz wspieraniu zrównoważonego rozwoju w tym kraju. Księżna po raz pierwszy odwiedziła Kambodżę dziesięć lat temu, w czasie jednej z pierwszych wizyt zagranicznych po objęciu patronatu nad DanChurchAid.
Na polu śmierci złożyła wieniec upamiętniający ofiary ludobójstwa, do którego doszło w Kambodży w latach 70. ubiegłego wieku w czasie reżimu Czerwonych Khmerów. Później odwiedziła Pałac Królewski w Phnom Penh oraz spotkała się z grupą duńskich uczniów, którzy za pośrednictwem DanChurchAid mają kontakt z lokalnymi organizacjami młodzieżowymi w Kambodży.Drugi dzień wizyty Marie rozpoczęła od spotkania z pracownikami DanChurchAid w biurze w Phnom Penh. Następnie udała się do Mith Samlanh, organizacji partnerskiej, która pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom w najbiedniejszych regionach stolicy. W trakcie wizyty spotkała kobietę, która w czasie pandemii straciła wszystkie pieniądze, a teraz z pomocą organizacji otworzyła stragan. Księżna dołączyła też do zabawy w przeciąganie liny i zagrała w ping-ponga, podobnie jak dziesięć lat temu.
Wieczorem odbyło się przyjęcie z okazji jubileuszu 100-lecia DanChurchAid.


Belgia

30 marca król Philippe, królowa Mathilde oraz książę Laurent zorganizowali wiosenny koncert w Pałacu Królewskim, na który zaproszono wszystkie osoby zaangażowane w walkę z pandemią w ciągu ostatnich dwóch lat - personel medyczny, farmaceutów, policjantów, przedstawicieli domów opieki czy centrów kryzysowych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

31 marca królowa Mathilde zainaugurowała wydarzenie "Sustainable Value Chains: from legislation to action" organizowane przez belgijską platformę The Shift działającą na rzecz bardziej zrównoważonej gospodarki i społeczeństwa.

1 kwietnia zobaczyła wystawę "Le monde et l’intime" w Liège, na której znalazło się 350 dzieł belgijskiego malarza Charlesa Szymkowicza. Królową oprowadził po niej sam artysta.


Norwegia 

30 marca księżna Mette-Marit wzięła udział w ceremonii rozdania dyplomów dla 15 matek-wolontariuszek Bydelsmødre w Oslo. Kobiety, które chcą zostać matkami-wolontariuszkami przechodzą specjalne szkolenie z zakresu rodzicielstwa, pracy i zdrowia. Po przeszkoleniu ich zadaniem jest dotarcie do kobiet z ograniczoną siecią wsparcia społecznego i pochodzących z mniejszości etnicznych (wolontariuszki mają do nich ułatwiony dostęp, gdyż same najczęściej pochodzą z mniejszości, znają dany język czy kulturę) z danej dzielnicy miasta. Oferują im pomoc sektora publicznego, z którym współpracują nad rozwiązywaniem lokalnych wyzwań i trudności.
 Bydelsmødre jest niemiecką koncepcją. Powstała w Berlinie w 2004 pod nazwą Stadtteilmütter, a w 2016 została przeniesiona do Norwegii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


31 marca księżna odwiedziła siedzibę Norweskiego Czerwonego Krzyża, gdzie usłyszała więcej o działaniach podejmowanych zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie.

1 kwietnia królowa Sonja odwiedziła siedzibę norweskiego Caritasu, gdzie spotkała się z uchodźcami z Ukrainy i dowiedziała się o aktualnej działalności organizacji w Ukrainie. Jak powiedziała po wizycie zgromadzonym dziennikarzom, spotkanie z uchodźcami wywarło na niej "duże wrażenie". "[Uchodźcy - przyp. Blue Blood] Cieszą się, że są bezpieczni. Co innego być bezpiecznym, a co innego mieć dom. Dom jest tutaj tylko na razie. Wszyscy mają nadzieję i życzą, aby ta okrutna wojna wkrótce się skończyła", mówiła królowa.

Embed from Getty ImagesWielka Brytania

30 marca książę Walii i księżna Kornwalii otworzyli nową siedzibę spółki Meta w Londynie, do której należą m.in. Facebook, Instagram, Messenger czy WhatsApp. W czasie wizyty spotkali się też z administratorami różnych grup na Facebooku, m.in. grup wspierających lokalne rodziny, a także grup oferujących uchodźcom z Ukrainy pomoc w Polsce.


Embed from Getty Images1 kwietnia para książęca złożyła wizytę na planie serialu EastEanders, gdzie spotkali się z obsadą i ekipą podczas kręcenia scen z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. Jak zdradziła księżna w rozmowie, królowa również ogląda ten serial. Na koniec zapozowali do pamiątkowego zdjęcia - jedna z aktorek zmarzła, więc książę oddał jej swój płaszcz :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Luksemburg

 1 kwietnia księżna Stephanie otworzyła wystawę "CRAFT 3.0" zorganizowaną przez stowarzyszenie De Mains de Maîtres w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Esch 2022.

4 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.