wtorek, 26 kwietnia 2022

Księżna Mary w Bangladeszu, nabożeństwo wielkanocne dla uchodźców, Anzac Day + więcej

Wielka Brytania

22 kwietnia hrabia i hrabina Wessex rozpoczęli swoją podróż na Karaibach w ramach obchodów 70-lecia panowania królowej Elizabeth II. Ich pierwszym przystankiem była Saint Lucia, gdzie zostali przywitani przez gubernatora generalnego i jego żonę. Początkowo plan podróży obejmował także Grenadę, ale w ostatniej chwili rząd kraju zdecydował o przełożeniu wizyty - z nieoficjalnych informacji wynika, że uznali oni zaledwie 8-godzinną wizytę pary na wyspie za niewystarczającą i zbyt kosztowną.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


Następnego dnia hrabia i hrabina Wessex wylądowali już w Kingstown, stolicy Saint Vincent i Grenadyn. Wizyta w tym kraju obejmowała m.in.: spotkanie ze sportowcami, którzy wezmą udział w Commonwealth Games oraz kobietami z lokalnej społeczności, wręczenie Duke of Edinburgh's International Gold Awards oraz wizytę w Ogrodach Botanicznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images24 kwietnia para wróciła na Saint Lucię, gdzie wzięli udział w niedzielnym nabożeństwie i odwiedzili Morne Fortune, w którym zobaczyli pomniki Arthura Lewisa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, oraz Dereka Walcotta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pochodzących z wyspy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Czwartego dnia podróży Edward i Sophie przybyli do Antigui i Barbudy, gdzie spotkali się z Premierem, wzięli udział w przyjęciu dla lokalnych społeczności, odwiedzili stadion, na którym spotkali się z byłymi zawodnikami krykieta, oraz udali się National Sailing Academy oferującą darmowe lekcje pływania i żeglarstwa dla dzieci, a na koniec zasadzili drzewka z okazji Platynowego Jubileuszu królowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
25 kwietnia książę i księżna Cambridge wzięli udział w nabożeństwie w Westminster Abbey z okazji Anzac Day - święta państwowego Australii i Nowej Zelandii, który został ustanowiony jako dzień pamięci australijskich i nowozelandzkich żołnierzy poległych w bitwie o Gallipoli 25 kwietnia 1915. Obecnie jednak upamiętnia ono wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków poległych w czasie operacji wojskowych obu tych krajów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Norwegia

Księżna Mette-Marit przesłała pozdrowienia z okazji rozpoczynającego się Children's Film Festival.
Belgia

Jak poinformowano, księżniczka Elisabeth razem z innymi studentami weźmie udział w corocznym letnim obozie Królewskiej Akademii Wojskowej, na której uczyła się w zeszłym roku. W miniony weekend uczestniczyła w ćwiczeniach w gminie Leopoldsburg w Limburgii.
Szwecja

Księżniczka Victoria i książę Daniel wydali kolację dla partnerów swojej fundacji w Pałacu Haga.


25 kwietnia para odwiedziła centrum dla ukraińskich dzieci zorganizowane w Muzeum Nordyckim.

24 kwietnia w Kaplicy Pałacu Królewskiego zorganizowano nabożeństwo z okazji przypadającej tego dnia Wielkanocy według kalendarza juliańskiego, na które zaproszono uchodźców z Ukrainy. Pojawiła się na nim również księżna Sofia, która przywitała przybyłych, a po nabożeństwie poczęstowała ich tradycyjną paschą.


25 kwietnia księżna razem z mężem wręczyła nagrodę "Hetero of the year" szwedzkiej społeczności LGBT+ w czasie corocznej gali QX.
26 kwietnia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel wydali przyjęcie dla Ambasadorów m.in. Polski, Bośni i Hercegowiny, Panamy, Wietnamu czy Laosu.


Luksemburg

25 kwietnia książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili centrum społeczno-edukacyjne ForMida w Esch-sur-Alzette. Centrum ma na celu przeciwdziałanie porzucaniu szkoły przez młodzież i pomoc w znalezieniu zatrudnienia przez organizowane warsztaty i szkolenia.

25 kwietnia wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wzięli udział w otwarciu wystawy Moving Lusitalia zorganizowanej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Esch 2022.


Hiszpania

26 kwietnia królowa Letizia wręczyła nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nagrodę "El Barco de Vapor" zdobyła Cristina Fernández Valls, natomiast nagroda "Gran Angular" trafiła do Ginésa Sáncheza Muñoz.Dania

25 kwietnia księżna Mary wylądowała w Dhaka, stolicy Bangladeszu, rozpoczynając swoją drugą w tym kraju trzydniową wizytę roboczą. Wizytę zorganizowano z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Bangladeszem. Po przylocie spotkała się z Premier Bangladeszu, była obecna na podpisaniu umowy o współpracy między Danią a Bangladeszem w zakresie zielonym i zrównoważonym rozwoju oraz uczestniczyła w lunchu z przedstawicielami duńskich firm.

Drugiego dnia księżna udała się do miasta Koks Badźar nad Zatoką Bengalską, gdzie odwiedziła obóz dla uchodźców jako patronka Duńskiej Rady ds. Uchodźców (Dansk Flygtningehjælp DRC). Bangladesz przyjął ponad 700 000 uchodźców z Mjanmy, których rozlokowano w ponad 30 obozach na terenie byłego parku narodowego. Wizyta w obozie była okazją nie tylko do spotkania z uchodźcami i lokalnymi społecznościami, ale też przyjrzenia się pracy DRC, zwłaszcza w obszarze przywrócenia bioróżnorodności i ochrony przyrody.


Monako

Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo wzięli udział w gali Dior zorganizowanej z okazji otwarcia Biennale w Wenecji sponsorowanego przez dom mody.1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.