piątek, 29 kwietnia 2022

Koningsdag 2022, książę Daniel doktorem honoris causa, hrabia i hrabina Wessex na Karaibach + więcej

 Niderlandy

Jak co roku 27 kwietnia w Niderlandach przypadał Dzień Króla - oficjalne obchody 55. urodzin króla Willema-Alexandra. Tradycyjnie każdego roku uroczystości organizowane są w innym mieście na terenie kraju, tym razem gospodarzem było Maastricht w Limburgii, w południowej Holandii.

Dzień Króla jak zwykle zgromadził całą rodzinę królewską, która została oprowadzona po mieście wzdłuż przygotowanych "tras" prezentujących lokalne życie, zwyczaje, historię czy kulturę. Król i księżniczka Amalia mieli okazję wybić pamiątkowe monety miasta i razem z resztą rodziny wzięli udział w quizie z lokalnego dialektu - mestreech...

...przygotowano także swego rodzaju warsztaty kulinarne, w których sprawdziła się księżniczka Alexia...

 ... i nie zabrakło oczywiście części artystycznej - występów, muzyki i tańca, czyli zdecydowanie "działki" królowej Maximy :) Specjalnie dla niej zagrano i zaśpiewano "Cielito lindo". Królowa była w swoim żywiole :)
Ostatnim punktem programu występ grupy Rowwen Hèze na placu Vrijthof, po którym król wygłosił przemówienie zamykające obchody. Powiedział m.in.: "To, co pokazaliście, to Maastricht mostów. Mostów między przeszłością a przyszłością, między mieszkańcami a przybyszami. Pomiędzy Europą a Niderlandami. Niech żyje mestreech, niech żyje Maastricht! Dziękuję Wam!"
Księżniczka Amalia została zapytana, czy jest szansa, że będzie studiować w Maastricht, na co odparła, że jeszcze nie wie, ale ma nadzieję, że wkrótce zdecyduje i będzie mogła się tą wiadomością podzielić w najbliższych tygodniach. "Zgadzam się ze słowami mojego taty, to piękne miasto i to, co tutaj zrobili, jest wspaniałe".

Poniżej kilka zdjęć pozostałych członków rodziny - księcia Constantijna i księżnej Laurentien, księcia Pietera-Christiaana i księżnej Anity oraz księcia Florisa i księżnej Aimée. Nastroje jak widać dopisywały :)Dania

Trzeciego i ostatniego dnia w Bangladeszu księżna Mary odwiedziła Sundarbany - największe na świecie lasy namorzynowe o powierzchni około 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Część z nich jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta koncentrowała się na bioróżnorodności i walce ze zmianami klimatycznymi, które dotykają nie tylko samej przyrody, ale i milionów ludzi w jednym z najbiedniejszych regionów Bangladeszu.
Na koniec swojej wizyty w tym kraju księżna odpowiedziała na kilka pytań towarzyszących jej dziennikarzy. Padło m.in. pytanie o konfirmację księżniczki Isabelli, która odbędzie się już jutro. Mary powiedziała, że niestety jej tata nie będzie mógł być na niej obecny - ze względu na wiek nie jest w stanie odbyć tak długiej podróży do Danii - "ale będzie z nami w naszych sercach", powiedziała.

Dzisiaj opublikowano nowe/stare zdjęcia księżniczki z prywatnego albumu rodziny z okazji jej konfirmacji. "Czas leci. Jutro nasza najstarsza córka, księżniczka Isabella, ma zostać konfirmowana. Cała rodzina nie może się doczekać świętowania i z okazji jej wielkiego dnia chcielibyśmy podzielić się kilkoma zdjęciami z jej życia" - napisała para książęca.

28 kwietnia królowa Margrethe wręczyła medale honorowe dziesięciu artystom wizualnym i architektom z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

29 kwietnia księżniczka Benedikte świętowała swoje 78. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej nowe oficjalne zdjęcie.


Księżna Marie wręczyła Nagrodę Literacką Ambasadorów Krajów Frankofońskich, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości kultury krajów francuskojęzycznych.


Belgia

28 kwietnia król Philippe i królowa Mathilde otworzyli 36. edycję pokazu kwiatów Floralies de Gand w Gandawie, której tematem był "Mój raj, mój ziemski ogród".


Wielka Brytania / Szwecja

28 kwietnia królowa przyjęła na audiencji na zamku Windsor Prezydenta i Pierwszą Damę Szwajcarii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tego samego dnia książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili siedzibę BBC z okazji 90-lecia World Service stacji i podziękować dziennikarzom relacjonującym konflikty w Ukrainie czy Afganistanie za przekazywanie opinii publicznej bezstronnej prawdy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPiątego dnia podróży na Karaibach hrabia i hrabina Wessex wrócili na Saint Lucię, gdzie spotkali się z weteranami wojennymi w rezydencji Wysokiego Komisarza oraz wzięli udział we wręczeniu Duke of Edinburgh's Awards.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 kwietnia odwiedzili dystrykt Soufrière na Saint Lucii, gdzie udali się na farmę kakao i Sulphur Springs - pole geotermalne z uśpionym wulkanem. Po południu zobaczyli Pitons - dwa wzniesienia pochodzenia wulkanicznego wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz obejrzeli występy młodzieży na lokalnym stadionie. Dzień zakończył się inwestyturą i przyjęciem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Siódmego i ostatniego dnia podróży Edward i Sophie odwiedzili szkoły Patricia D James Secondary School oraz Camille Henry Memorial School w Castries, a następnie Pigeon Island National Landmark.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


27 kwietnia księżna Kornwalii odwiedziła Teatr Narodowy - po raz pierwszy odkąd została jego patronką wcześniej w tym roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesRównież 27 kwietnia księżna Cambridge jako patronka Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) oraz księżniczka Anne jako patronka Royal College of Midwives (RCM) otworzyły nową siedzibę RCOG i RCM.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Tego samego dnia księżniczka Beatrice z mężem udała się do Sztokholmu na World Dyslexia Assembly. Poza nimi obecni byli również: królowa Silvia, książę Carl Philip i księżna Sofia, którzy przyjęli parę wcześniej w Pałacu Królewskim. Zarówno księżniczka Beatrice, jak i książę Carl Philip, zmagają się z dysleksją i od wielu lat są zaangażowani w działalność wspierającą osoby cierpiące na to zaburzenie.


27 kwietnia Następczyni Tronu wręczyła Nagrodę Crafoord na Uniwersytecie w Lund.28 kwietnia natomiast wzięła udział w seminarium z okazji 100-lecia Fundacji Księżnej Koronnej Margarety (Kronprinsessan Margaretas Landstormsfond), prababki księżniczki.

Dzisiaj razem z parą królewską uczestniczyła w sympozjum na temat cyberbezpieczeństwa w Królewskim Instytucie Technologii KTH.Wieczorem książę Daniel podczas specjalnej ceremonii w Ratuszu w Sztokholmie otrzymał tytuł doktora honoris causa Instytutu Karolinska. Towarzyszyła mu oczywiście księżniczka Victoria.
Nominację ogłoszono na początku roku, a w uzasadnieniu napisano m.in.: "JKW Książę Daniel długo i aktywnie interesuje się zdrowiem publicznym i przez lata intensywnie pracował nad podnoszeniem świadomości potrzeby promowania zdrowszego stylu życia wśród dzieci i nastolatków, zmniejszania dysproporcji zdrowotnych oraz wspierania badań medycznych i edukacji." Wspomniano także, że jest założycielem i patronem En Frisk Generation (EFG), organizacji współpracującej z Instytutem Karolinska w zakresie promowania aktywnego stylu życia wśród ubogich rodzin, a także wspólnie z żoną Generation Pep zachęcającej dzieci i młodzież do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia.


Hiszpania

Król Felipe i królowa Letizia 27 kwietnia uczestniczyli w ogłoszeniu laureata tegorocznej Nagrody Księżniczki Girony w kategorii "Badania naukowe".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images28 kwietnia para królewska wydała lunch dla Prezydenta i Pierwszej Damy Bułgarii w Pałacu Zarzuela.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

26 kwietnia królowa Rania dołączyła do grupy kobiet z miasta Irbid w północnej Jordanii na iftarze.

27 kwietnia królowa razem z m.in.: księżną Rym Ali (żoną księcia Alego bin Husseina, przyrodniego brata króla Abdullaha), księżną Ghidą Talal (żoną księcia Talala bin Muhammada, kuzyna króla Abdullaha), księżną Wijdan (byłą żoną księcia Alego bin Naifa, dalekigo kuzyna króla) i księżniczką Basmą bint Talal (siostrą króla Husseina i tym samym ciocią obecnego króla) uczestniczyła w iftarze dla młodych kobiet w National Gallery of Fine Arts. Księżna Wijdan jest patronką galerii, a księżna Ghida Talal - członkinią zarządu.


Królowa wzięła udział w wirtualnym szczycie klimatycznym FP Virtual Climate Summit, na którym wygłosiła przemówienie.7 komentarzy:

 1. Piękna, kolorowa podróż po Karaibach Edwarda i Sophie.
  Victoria dawno nie wyglądała tak wspaniale, jak w tej srebrnej sukni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawia mnie,czemu W&K nie wydali żadnego zdjęcia z racji rocznicy ślubu nawet jakies zwykle,zza kulis czy upamnietniajace ten dzień ...??
  Kate fajne ze ,ma nowe wyjscia i to z Anna:)
  Sopie fajne stylizacja ,ale złote klapki jakos mi nie leza na oficjalna wizyte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate i William do tej pory publikowali takie zdjęcia tylko z okazji okrągłych rocznic ślubu (5 i 10), więc byłabym zaskoczona gdyby tym razem wyłamali się z tej tradycji.

   Usuń
  2. Z okazji 5 rocznicy ślubu nie było żadnych zdjęć, dopiero w tamtym roku na 10 lecie małżeństwa zostały opublikowane 3 nowe zdjęcia.

   Usuń
  3. Była sesja zdjęciowa z okazji 5. rocznicy ślubu - opublikowano z niej jedno zdjęcie wspólne i dwa pojedyncze pary http://3.bp.blogspot.com/-JbwSLppvGAM/V1MlCDjdjMI/AAAAAAAAByM/aCFyS00oGeAYWtJXACgmiQlfP82E8EMgwCK4B/s1600/IMG_6343.jpg

   Usuń
 3. Letizia wygląda pięknie w tym bordowym zestawie, ale mogłaby już nie korzystać z botoksu, bo lada chwila ta twarz eksploduje. I tak cud, że się może uśmiechać.
  Dziewczyny z Holandii chyba są lekko zaniedbane - łagodnie mówiąc
  Victoria ma piękną srebrną sukienkę.
  Kate wygląda jak niewiele młodsza siostra Anny w tej stylizacji.
  Sophie należy się pośmiertnie pomnik i medal za to jak się poświęciła tej rodzinie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co konkretnie Sophie zrobiła, że tak bardzo się poświęciła?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.