niedziela, 6 września 2015

Privilège du blanc, czyli kto może nosić biel w obecności Papieża

Privilège du blanc (czyli przywilej bieli) to francuski termin oznaczający tradycję, która wyznacza, która monarchini lub księżniczka może nosić biel podczas audiencji papieskiej lub mszy rozpoczynającej pontyfikat.

Embed from Getty Images
Prefektura Domu Papieskiego jest odpowiedzialna za wyznaczanie, kiedy można z przywileju skorzystać, ale to Papież udziela konkretnej kobiecie pozwolenia na biały ubiór, w prywatnym liście.

Z privilège du blanc może, zgodnie z definicją, skorzystać jedynie katolicka monarchini lub księżniczka, której małżonek również jest katolikiem lub otrzymał specjalną dyspensę od Papieża. Zgodnie z tą zasadą, przywilej nie dotyczy Królowej Máximy z Holandii, która jest wprawdzie katoliczką, ale jej mąż jest kalwinistą.

 

Po otrzymaniu przywileju, w obecności Jego Świątobliwości można swobodnie nosić biały strój. Wyjątkiem są tylko niektóre audiencje i pogrzeby, na których należy zawsze nosić czerń.

Embed from Getty Images

Jednak nie tylko kolor ma znaczenie. Protokół nakazuje, aby pani uczestnicząca w audiencji miała na sobie sukienkę lub spódnicę za kolano lub dłuższą.
Do tego zawsze powinna nosić mantylę, czyli odmianę welonu zarzucanego na głowę i ramiona, wykonanego z koronki lub cienkiej tkaniny jedwabnej.


O privilège du blanc wiemy dopiero od czasu pontyfikatu Papieża Piusa XI, kiedy to 19 listopada 1923r. Królowa Hiszpanii, Victoria Eugenia, "przetarła szlaki" i jako pierwsza skorzystała z przywileju podczas prywatnej audiencji.

Kolejnymi członkiniami monarchii, które skorzystały z możliwości założenia bieli były:

 • Królowa Włoch, Elena (dwa razy: na prywatnej audiencji i podczas przyjęcia w Palazzo Quirinale)

Królowa Elena i Księżna Maria José z Papieżem Piusem XII w Palazzo Quirinale
Autor nieznany, domena publiczna

 • Księżniczka Maria Francesca di Savoia (dwa razy: na prywatnej audiencji i po ślubie)

 • Księżniczka Giovanna di Savoia (na prywatnej audiencji)

 • Księżna Piemontu, Maria José (dwa razy: po ślubie i podczas przyjęcia w Palazzo Quirinale)

 • Królowa Belgów, Fabiola (trzy razy: na prywatnej audiencji, na mszy inauguracyjnej Jana Pawła I i na beatyfikacji Cesarza Karla I)

 

 • Wielka Księżna Luksemburga,  Joséphine Charlotte (3 razy: na prywatnej audiencji, na mszy inauguracyjnej Jana Pawła I i na mszy inauguracyjnej Jana Pawła II)
luxarazzi.blogspot.com


Obecnie przywilej bieli przysługuje:

 • Królowej Hiszpanii (byłej), Sofíi (od 1975r.)- skorzystała sześć razy


 • Królowej Belgów (byłej), Paoli (od 1993r.)- skorzystała pięć razy


 • Wielkiej Księżnej Luksemburga, Marii Teresie (od  2000r.)- skorzystała sześć razy

Embed from Getty Images

 • Księżnej Monako, Charlene (od 2013r.)- skorzystała dwa razy

Embed from Getty Images

 • Królowej Belgów, Mathilde (od 2013r.)- skorzystała raz

Embed from Getty Images

 • Królowej Hiszpanii, Letizii (od 2014r.)- skorzystała raz

Embed from Getty Images


Jednak jak to zwykle bywa, istnieją pewne wyjątki od reguły. Z privilège du blanc mogą korzystać jedynie panie z monarchii panujących, ale 18 maja 2003r. Marina, Księżna Neapolu (tytularna Królowa Włoch) pojawiła się na prywatnej audiencji u Jana Pawła II w bieli.

Choć Księżna Charlene uzyskała przywilej od Benedykta XVI, to skorzystała z niego tylko dwa razy na prywatnych audiencjach, 12 stycznia 2013r. oraz 18 stycznia 2016r. na audiencji u Papieża Franciszka. Podczas kolejnych okazji (mszy inauguracyjnej Papieża Franciszka, kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII oraz audiencji u Papieża Franciszka w 2022) była ubrana na czarno.

Embed from Getty Images

Z bliżej nieznanych przyczyn bieli nie może nosić Królowa 'Masenate z Lesotho, choć podobnie jak jej mąż wyznaje katolicyzm. Przywilej ten nie przysługiwał także Księżnej Marie z Liechtensteinu, która podobnie jak Królowa Lesotho jest katoliczką i poślubiła katolickiego Księcia.Embed from Getty Images


nobility.org, wikipedia.org***


Informuję, że w najbliższym czasie notki będą pojawiać się rzadko, o ile w ogóle. Pojutrze wyjeżdżam, by jeszcze trochę skorzystać z ostatniego miesiąca wakacji. Nie będzie mnie do końca września. 
Postaram się jednak na bieżąco informować Was na Twitterze o aktualnych wydarzeniach. Kto wie? Może dowiemy się czegoś nowego o ślubie Leki i Elii? ;)

17 komentarzy:

 1. Świetna notka ;)
  Ciekawe kiedy ten ślub...
  Ale na 19 Cię oczekuję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się być *udaje, że nie zapomniała o co chodzi* ;P

   Usuń
  2. Wiesz jak cie nie będzie to 10 października będzie vice versa ;p

   Usuń
 2. Będę tęsknić za blogiem :(

  Notka bardzo, bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy wiadomo na pewno, że Księżna Marie z Liechtensteinu i Królowa 'Masenate z Lesotho nie mogą nosić bieli? Może po prostu do tej pory nie skorzystały z tego przywileju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest i taka opcja, ale jaki jest właściwie sens w posiadaniu takiego przywileju skoro i tak z niego nie korzystasz? Marie już długo jest księżną Liechtensteinu i ani razu nie pojawiła się wzmianka o tym jakoby coś takiego posiadała. Poza tym zarówno jej poprzedniczki, jak i poprzedniczka 'Masenate, nigdy takiego przywileju nie miały, więc zapewne ma to jakiś związek ze stosunkiem papiestwa do tych monarchii.

   Usuń
 4. Bardzo dobra notka, cieszę się że nie całkiem zrezygnowałaś z pisania o europejskich monarchiach, bo ostatnio całkiem skupiłaś się na tych bardziej orientalnych. Wiem że są osoby które się nimi interesują, dla mnie są one zbyt odległe więc każdy news o naszych europejskich monarchiach na twoim blogu bardzo mnie cieszy. Nie wiem dlaczego Letizia nie miała nakrycia głowy ale niezbyt mi się takie odstępstwo od tradycji podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Letizia popełniła wówczas wielkie faux pas przez to, że nie założyła mantyli. Nie mam w sumie pojęcia czemu, bo jako Hiszpanka nosiła ją już wielokrotnie przy różnych okazjach, nie tylko tych związanych z Watykanem. Dlatego jest to dosyć dziwne :-/

   Usuń
 5. Bardzo się ucieszyłam jak zobaczyłam tytuł notki, bo zawsze chciałam wiedzieć dlaczego raz panie noszą biel, a raz nie. Nigdy nie chciało mi się dokładnie w to zagłębiać, ale na szczęście jesteś TY i Twój blog, dzięki któremu wiem więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie:Czy Watykan można zaliczać do monarchii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Watykan jest zaliczany do monarchii podobnie jak Andora i Aga Khanowie (przez niektórych) ;)

   Usuń
  2. Watykan jest rodzajem monarchii elekcyjnej. Przyznaje sporadycznie tytuł hrabiego.
   Tytuły nadawane są w świecie sakrum poprzez święcenia a w świecie profanum przez ogłoszenie np. w testamencie papieskim, encyklice etc.
   Np w testamencie papieskim ogłoszono kardynałem arcykapłana monoteizmu ( Faraon Egiptu ).
   Cesarstwo Rzymskie nie podbiło Świętego ( Monoteistycznego ) Królestwa Egiptu, bo Ono już nie istniało a władcy monoteistyczni opuścili ziemie Egiptu na skutek powrotu do politeizmu.

   Usuń
 7. http://sophieofwessex.blogspot.com/ Serdecznie zapraszam na nowego bloga dotyczącego Hrabiny Sophie! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. a co tu takie braki notek ostatnio??

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.