czwartek, 14 kwietnia 2022

Koncert z okazji Koningsdag, księżniczka Anne w Papui-Nowej Gwinei, wyprowadzka z rezydencji Takanawa + więcej

 Wielka Brytania

14 kwietnia, w Wielki Czwartek, zgodnie z wielkanocną tradycją odbyła się ceremonia rozdania jałmużny  - "Royal Maundy" - w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor - w tym roku po raz pierwszy po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Zwykle jałmużnę rozdawała królowa, w tym roku jednak zastąpił ją - po raz pierwszy na tej ceremonii - książę Walii, któremu towarzyszyła księżna Kornwalii. Monarchini do tej pory czterokrotnie opuściła Royal Maundy - w 1954 i 1970 w trakcie zagranicznych podróży oraz 1960 i 1964 z powodu narodzin dwóch młodszych synów.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images10 kwietnia królowa jako patronka Royal London Hospital wirtualnie otworzyła Queen Elizabeth Unit i rozmawiała z pracownikami oraz pacjentami szpitala o doświadczeniach z pandemii.


11 kwietnia, po roboczej wizycie w Australii, księżniczka Anne z mężem rozpoczęła oficjalną wizytę w Papui-Nowej Gwinei, którą odbyła z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. Po przylocie para została przyjęta przez Premiera i jego małżonkę oraz wzięła udział w kolacji z przedstawicielami świata biznesu i polityki.Drugiego dnia księżniczka wraz z mężem m.in. odwiedziła szkołę Caritas Technical Secondary School oraz szpital w stolicy, Port Moresby, a także dwie wioski, Vabukori i Hanuabada.
Z kolei trzeciego i zarazem ostatniego dnia wizyty złożyła wieniec na cmentarzu wojskowym, odwiedziła park rozrywki, w którym spotkała się z przedstawicielami ochrony środowiska, i Muzeum Narodowe i Galerię Sztuki oraz poprowadziła inwestyturę. Na koniec podróży uczestniczyła w kolacji z udziałem Premiera oraz przedstawicieli różnych organizacji charytatywnych.
Szwecja

Książę Carl Philip i księżna Sofia 12 kwietnia uczestniczyli w spotkaniu swojej fundacji.Dania

12 kwietnia, po powrocie do Paryża z Kambodży, księżna Marie uczestniczyła w wydarzeniu kulinarnym "Mad about Denmark" jako Specjalna Przedstawicielka ds. Kultury w Ambasadzie Danii w Paryżu. Wydarzenie miało na celu zaprezentowanie duńskich potraw, a przede wszystkim wkładu duńskich firm spożywczych w zrównoważoną produkcję żywności i ograniczanie marnowania żywności. To ostatnie zagadnienie pozostaje bliskie sercu księżnej od wielu lat.
13 kwietnia królowa Margrethe otrzymała kolejny prezent z okazji swojego swojego złotego jubileuszu panowania - choć może słowo "otrzymała" nie jest tutaj dobrym określeniem, skoro prezent jeszcze nie powstał ;) Monarchini przyjęła przedstawicieli organizacji Gardernetværk zrzeszającej byłych i obecnych strażników Den Kongelige Livgarde chroniących królową, którzy dzięki zorganizowanej zbiórce zebrali fundusze na wybudowanie nowego budynku wartowniczego dla straży na terenie Marselisborg Slot.

Z kolei książę Frederik ostatnie dni przed Wielkanocą spędził na Grenlandii. W północno-wschodniej części wyspy przez tydzień odbył kulig, podziwiając "surowy, ale piękny krajobraz". Psi zaprzęg poprowadzili dwaj "kierowcy" sań z Patrolu Zaprzęgów Sirius. Podróż była oficjalnym prezentem Sił Zbrojnych z okazji 50. urodzin księcia w 2018, ale jak poinformowano z powodu pandemii udało się ją ostatecznie zorganizować dopiero teraz.

W czasie przerwy świątecznej z pewnością będziecie mieli co oglądać. We wtorek, 12 kwietnia, stacja DR1 wyemitowała pierwszy z zapowiadanych kilku odcinków dokumentu "Dronningens Skatkammer" ("Skarbiec królowej") poświęconego klejnotom koronnym i innej biżuterii duńskiej rodziny królewskiej. Pierwszy odcinek zobaczycie tutaj, a poniżej krótki fragment.
Monako

Książę Albert ponownie zaraził się koronawirusem (po raz pierwszy pozytywny wynik testu uzyskał na początku pandemii, wiosną 2020). Jak poinformował Pałac Książęcy, nie ma żadnych objawów, ale zgodnie z rekomendacjami przebywa w izolacji i przez następny tydzień będzie pracował zdalnie.Niderlandy

11 kwietnia król Willem-Alexander i królowa Maxima uczestniczyli w koncercie w Maastricht z okazji zbliżającego się Dnia Króla (Koningsdag). Koncert odbywa się co roku w kwietniu przed Dniem Króla wypadającym 27 kwietnia, tradycyjnie w tym samym mieście, w którym organizowane są obchody.Embed from Getty Images


12 kwietnia królowa wzięła udział w wiosennym kongresie stowarzyszenia NVVK oferującego usługi finansowe i umorzenie długów, w mieście Enschede.
Później tego samego dnia odwiedziła fundację Ixta Noa, która działa w celu zmotywowania osób z problemami natury psychicznej do poszukania wsparcia i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Ixta Noa otrzymała nagrodę Appeltje van Oranje 2021.
13 kwietnia uczestniczyła w spotkaniu fundacji Kansfonds w ramach programu "Wszyscy młodzi ludzie muszą mieć dom" wspierającego innowacyjne projekty walczące z bezdomnością wśród młodych ludzi.
Japonia

9 kwietnia książę Hisahito rozpoczął naukę w liceum  University of Tsukuba's Senior High School. Zerwał tym samym z wieloletnią tradycją rodziny cesarskiej, której członkowie do tej pory zawsze kończyli szkołę średnią powiązaną z Uniwersytetem Gakushuin. Na ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego towarzyszyli mu rodzice, książę Fumihito i księżna Kiko.
Po południu książę odwiedził Parę Cesarską oraz dziadków.

11 kwietnia księżna Kiko zobaczyła wystawę poświęconą historii leczenia gruźlicy w Kiyose City Local History Museum w Tokio, a następnie Instytut Badawczy Gruźlicy prowadzony przez Japonskie Stowarzyszenie Zapobiegania Gruźlicy, którego jest przewodniczącą.


12 kwietnia Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko wyprowadzili się ze swojej tymczasowej rezydencji Takanawa, po tym jak dobiegł końca remont Pałacu Togu, w którym teraz zamieszkają (zostanie on wówczas przemianowany na Akasaka Imperial Residence). Najbliższe dwa tygodnie spędzą w cesarskiej willi w Hayama. Jak informują media, jeszcze przed wyprowadzką, na pamiątkę, para zasadziła w ogrodzie rezydencji Takanawa białą brzozę japońską (Betula platyphylla), która jest emblematem byłej Cesarzowej.
13 kwietnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako uczestniczyli w ceremonii rozdania nagród Japan Prize za lata 2020-2021 (ceremonie zostały przesunięte z uwagi na pandemię).

4 komentarze:

 1. Podobno Mako dostała pracę w Met w Nowym Jorku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest pewne, czy to płatna praca - wg innych źródeł zgłosiła się jako wolontariuszka i pomaga kuratorom organizować wystawę powiązaną z Japonią

   Usuń
 2. Program o duńskich klejnotach zapowiada się fascynująco, szkoda jedynie, że jest wyłącznie po duńsku:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zawsze dzięki za podsumowanie!

  Kiedy tak patrzę na Hisahito, to nie mogę się oprzeć i współczuję mu presji, która w przyszłości będzie na nim ciążyć.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.