sobota, 2 kwietnia 2022

Ślub księcia Josefa-Emanuela i Maríi Claudii Echevarría Suárez

 W miniony piątek, 25 marca, w Kartagenie w Kolumbii odbył się ślub księcia Josefa-Emanuela  z Liechtensteinu, syna księcia Nikolausa z Liechtensteinu (młodszego brata księcia Hansa-Adama) i księżniczki Margarethy z Luksemburga (młodszej siostry wielkiego księcia Henri'ego) i Maríi Claudii "Cloclo" Echevarría Suárez.

Miejsce ślubu wybrano ze względu na korzenie panny młodej - jej przodkowie w XVII wieku wyemigrowali z Kraju Basków do Kolumbii, gdzie dorobili się fortuny, a w lipcu 1988 przyszła na świat María Claudia Echevarría Suárez. Wybór kościoła - San Pedro Claver, jednego z najstarszych w Kartagenie, wybudowanym w latach 1580-1654 w stylu kolonialnym - również nie był przypadkowy. W tym samym kościele w 2014 odbył się ślub brata panny młodej, Felipe Echavarría.Oryginalną suknię ślubną 'Cloclo', jak wśród bliskich nazywana jest María Claudia Echevarría Suárez, zaprojektował jej przyjaciel z dzieciństwa, kolumbijsko-amerykański projektant Esteban Cortázar. Suknię na ramiączka z gorsetem, głębokim dekoltem i bufiastymi rękawami, które na plecach tworzyły kokardę, wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu, jak donosi ¡Hola! Została ozdobiona haftem i koronką, podobnie jak tren i welon, którym zastąpiła mantylę, noszoną przez większość kolumbijskich panien młodych.María Claudia zrezygnowała z tiary, z biżuterii nosiła jedynie kolczyki z białych pereł. Hiszpańskie media zwracają uwagę, że zamiast tradycyjnego bukietu, trzymała charakterystyczną kolumbijską ozdobę, a także złoty wachlarz.

Na temat samej ceremonii wiemy niewiele. Nie znalazłam informacji, kto poprowadził pannę młodą do ołtarza (jej ojciec zmarł w 2002), być może wspomniany wcześniej brat Felipe.Po wyjściu z kościoła na nowożeńców i ich gości czekała grupa tradycyjnych kolumbijskich tancerzy poruszających się w rytm muzyki ludowej. Po zapozowaniu do zdjęć odjechali na kolację weselną, którą zorganizowano w rezydencji matki panny młodej.


Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć zarówno luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, jak i rodziny książęcej z Liechtensteinu. Pojawili się więc: wielki książę Henri, książę Felix, księżna Claire, księżniczka Alexandra i książę Sebastien, książę Guillaume (młodszy brat wielkiego księcia Henri'ego), arcyksiężna Marie-Astrid (starsza siostra wielkiego księcia Henri'ego) z mężem, arcyksięciem Carlem Christianem, książę Jean (młodszy brat wielkiego księcia Henri'ego), księżniczka Marie-Gabrielle z mężem, Antoniusem Willmsem, książę Alois i księżna Sophie, księżniczka Nora z Liechtensteinu (młodsza siostra księcia Hansa-Adama) z córką, Marią Teresą, a także księżniczka Maria Laura z Belgii z narzeczonym, Williamem Isvy'm, książę Jean-Christophe i księżna Olympia, książę Henri z Bourbon-Parmy i arcyksiężniczka Gabriella. Obecni byli oczywiście rodzice pana młodego, książę Nikolaus z Liechtensteinu i księżniczka Margretha z Luksemburga, a także jego dwie starsze siostry, Maria Anunciata i Marie-Astrid wraz z mężami, których śluby kościelne odbyły się w odstępie zaledwie trzech tygodni we wrześniu ubiegłego roku.

Książę Josef-Emanuel Leopold Marie przyszedł na świat 7 maja 1989 jako czwarte, najmłodsze dziecko i drugi syn księcia Nikolausa z Liechtensteinu i księżniczki Margrethy z Luksemburga (pierwszy syn pary zmarł krótko po narodzinach). María Claudia Echevarría Suárez z kolei urodziła się w Kolumbii jako córka Felipe Echavaria Rocha, którego przodkowie przybyli do Kolumbii z Kraju Basków, i Evelii 'Chiqui' Suarez, znanej bizneswoman z Kartageny. Cloclo dorastała w Bogocie, Miami i Genewie. Razem z przyjaciółką, Isabellą Behrens, założyła własną firmę konsultingową dla latynoamerykańskich marek Sí Collective.


Para obecnie mieszka w Londynie, gdzie książę pracuje jako architekt. Ich zaręczyny ogłoszono w lipcu zeszłego roku podczas przyjęcia weselnego księżniczki Therese z Liechtensteinu (córki kuzyna księcia Nikolausa i księcia Hansa-Adama, księcia Michaela) z hrabią Cajetanem Toerring-Jettenbach.


Więcej wyraźniejszych zdjęć gości, jak i kilka z samej ceremonii znajdziecie tutaj oraz tutaj.


3 komentarze:

 1. Suknia ślubna inna od wszystkich, ma w sobie coś. Złoty wachlarz zamiast bukietu to ciekawa odmiana.
  Wszystkiego najlepszego dla młodej pary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyjatkowa suknia

  OdpowiedzUsuń
 3. Okropna suknia.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.