sobota, 23 kwietnia 2022

Wizyta na Svalbardzie, pierwsze zdjęcia Mihai'a, Research Day 2022, Biennale w Wenecji + więcej

Japonia

19 kwietnia Cesarz Naruhito zasiał ryż, kontynuując wielowiekowy rytuał. Po zebraniu plonów ryż zostanie przekazany bóstwom w sanktuariach na terenie Pałacu Cesarskiego.
Książę Fumihito i księżna Kiko zakończyli rytuały związane z ceremonią Rikkoshi no Rei - mianowania księcia oficjalnie Następcą Tronu. Sama ceremonia miała wprawdzie miejsce w listopadzie 2020, jednak z uwagi na pandemię wiele rytuałów zostało odłożonych w czasie i dopiero teraz para mogła dopełnić "formalności". W dniach 20-22 kwietnia modlili się w świątyniach shintoistycznych w prefekturach Mie, Nara i Kioto. Po południu pierwszego dnia dotarli do świątyni Ise Jingū poświęconej bogini Amaterasu w Ise w prefekturze Mie, w której zostali powitani przez siostrę księcia, Sayako Kurodę - najwyższą kapłankę świątyni. Zgodnie z tradycją, najwyższy kapłan lub kapłanka tej świątyni musi pochodzić z rodziny cesarskiej.
21 kwietnia poinformowali boginię Amaterasu w świątyni Ise Jingū o zakończeniu Rikkoshi no Rei. Po południu przyjechali do miasta Kashihara w prefekturze Nara.

Następnego dnia odwiedzili mauzoleum Cesarza Jimmu w Kashihara - legendarnego pierwszego Cesarza Japonii, który jest uważany za przodka obecnego Cesarza Naruhito. Po południu dotarli do ostatniej z prefektur, Kioto, gdzie odwiedzili mauzolea Cesarza Kōmei i Cesarzowej Eishō oraz Cesarza Meiji i Cesarzowej Shōken, przodków księcia Fumihito.
Do Tokio wrócili 23 kwietnia.Wielka Brytania

Swoje 96. urodziny 21 kwietnia królowa spędziła prywatnie w Wood Farm na terenie Sandringham, gdzie przez większość swojej 'emerytury' przebywał książę Edynburga.


Opublikowano jej nowe zdjęcie autorstwa Henry'ego Dallala, do którego pozowała w marcu ze swoimi kucykami Katie i Nightingale w Windsorze.21 kwietnia książę i księżna Cambridge odwiedzili siedzibę Disasters Emergency Committee (DEC), aby dowiedzieć się o zorganizowanej przez nich zbiórce pieniędzy dla ofiar rosyjskiej wojny w Ukrainie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


23 kwietnia książę Louis świętował swoje 4. urodziny. Z tej okazji wydano kilka nowych zdjęć wykonanych wcześniej w tym miesiącu na plaży w Norfolk. Fotografem była oczywiście mama, księżna Kate.Szwecja

19 kwietnia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel wydali przyjęcie dla Ambasadorów w Pałacu Królewskim.Księżniczka Madeleine opublikowała spóźnione życzenia świąteczne, do którego dołączyła nowe zdjęcie z Leonore i Adrienne.

21 kwietnia Następczyni Tronu wzięła udział w seminarium na temat Morza Bałtyckiego.

22 kwietnia wyruszyła w swoją drugą wycieczkę po szwedzkich Parkach Narodowych. Tym razem odwiedziła Park Narodowy Garphyttan w regionie Örebro. Towarzyszył jej pupil rodziny, Rio. Księżniczka zamierza odwiedzić wszystkie 30 Parków Narodowych na terenie Szwecji, zachęcając Szwedów do aktywności na świeżym powietrzu i poznawania szwedzkiej natury. Jest to jej druga inicjatywa tego typu - wcześniej odwiedziła wszystkie szwedzkie prowincje.Luksemburg

Księżna Stephanie złożyła dwudniową wizytę we Włoszech, gdzie 21 kwietnia zainaugurowała luksemburski pawilon Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Zobaczyła też wystawę "Faraway So Close" luksemburskiej artystyki Tiny Gillen, która powstała przy wsparciu muzeum MUDAM.

Drugiego dnia księżna odwiedziła wenecką wyspę San Giorgio Maggiore, gdzie zobaczyła kolejną edycję "Homo Faber : Crafting a More Human Future", w ramach którego zwiedzający mogą odwiedzić 15 wystaw prezentujących europejskie i japońskie dzieła artystyczne.


 Hiszpania

20 kwietnia księżniczka Leonor, na kilka dni przed końcem wiosennej przerwy i powrotem do Walii, odbyła swoje drugie w życiu samodzielne wyjście. Wzięła udział w Konferencji Młodzieży i Cyberbezpieczeństwa, zorganizowanej pod hasłem "Korzystaj z Internetu bezpiecznie" przez Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa (INCIBE).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images21 kwietnia król Felipe i królowa Letizia wydali lunch w związku z wręczeniem Nagrody Miguela de Cervantesa.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

22 kwietnia para królewska wręczyła nagrodę na Uniwersytecie de Alcalá w miejscowości Alcalá de Henares. Tegoroczna nagroda Miguela de Cervantesa, przyznawana autorowi, który tworzy swoje dzieła w języku hiszpańskim, trafiła do pochodzącej z Urugwaju pisarki Cristiny Peri Rossi.

Embed from Getty ImagesRumunia

Pojawiły się pierwsze zdjęcia Mihai'a (Michaela) Medforth-Millsa, urodzonego 15 kwietnia synka Nicolae i Aliny Medforth-Mills. Są to jednocześnie pierwsze zdjęcia rodziny we czwórkę. Autorem sesji jest David Nivière, a wszystkie fotografie znajdziecie tutaj.
Dania

21 kwietnia księżniczka Isabella skończyła 15 lat. Z tej okazji opublikowano jej nową sesję zdjęciową wykonaną przez Hasse Nielsena.

22 kwietnia księżna Mary otworzyła coroczny Festiwal Nauki Forskningens Døgn (Research Day) w Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Fælles om Fjorden" i został poświęcony ochronie środowiska i klimatu.
Księżna jest patronką Research Day i co roku w kwietniu otwiera Festiwal (wyjątkiem był rok 2020, kiedy to Forskningens Døgn został odwołany z powodu pandemii).


22 kwietnia królowa Margrethe otworzyła Szpital Psychiatryczny Gødstrup na terenie Szpitala Regionalnyego Gødstrup.


Niderlandy

21 kwietnia król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Beatrix pojawili się na wręczeniu nagród Four Freedoms Awards.
22 kwietnia król Willem-Alexander i królowa Maxima otworzyli 10. edycję King's Games (Koningsspelen) w Szkole Poptahof w Delfcie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu król, książę Harry i księżniczka Margriet z synem, Pieterem-Christiaanem, pojawili się na finale koszykówki w ramach Invictus Games oraz ceremonii zamknięcia igrzysk.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Norwegia

20 kwietnia książę Haakon i księżna Mette-Marit rozpoczęli 3-dniową wizytę na należącym do Norwegii archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym. W stolicy Svalbardu, Longyearbyen, odwiedzili bibliotekę, spotkali się z wolontariuszami Norweskiego Czerwonego Krzyża i Norwegian People's Aid oraz młodymi dorosłymi w klubie młodzieżowym, a także zobaczyli wał lawinowy, który ma ochronić miasto przed lawinami oraz spotkali się z ocalałymi z lawiny, która zeszła w 2015.
Zgodnie z lokalnym zwyczajem, wchodząc do budynków zostawiali na zewnątrz swoje buty, na których kiedyś gromadził się pył węglowy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugiego dnia wizyty odwiedzili przedszkole Polarflokken, a następnie pobliską szkołę w Longyearbyen. Po południu natomiast odwiedzili rodzinną hodowlę psów husky i udali się w podróż psim zaprzęgiem po dolinie Bolterdalen.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Na koniec dnia wydali przyjęcie w Svalbard Museum.

Embed from Getty Images


Trzeciego i ostatniego dnia na Svalbardzie książę Haakon odwiedził ostatnią kopalnię węglową w Norwegii Gruve 7, która w przyszłym roku ma zostać zamknięta. Później razem z księżną Mette-Marit odwiedził stację satelitarną SvalSat - najbardziej na północ wysuniętą stację satelitarną na świecie - która odgrywa kluczową rolę w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wizytę zakończyli na University Center on Svalbard (UNIS), gdzie usłyszeli więcej o badaniach arktycznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Królowa Sonja 21 kwietnia otworzyła wystawę sztuki nordyckiej "The Sámi Pavilion" na Biennale w Wenecji. W tym roku po raz pierwszy w pawilonie nordyckim zaprezentowano prace trzech Saamów ze szwedzkiej, norweskiej i fińskiej części Laponii.

Drugiego dnia w Wenecji otworzyła wystawę "The Milk of Dreams" trzech norweskich artystów, Liv Bugge, Sandry Mujinga i Aage Gaup oraz szwedzkiej artystki Saami Britty Marakatt-Labba.

5 komentarzy:

 1. Czy Sayako ma dzieci. Wiadomo coś o tym?

  OdpowiedzUsuń
 2. Leonore jest piękna i naturalna wygląda jak na swój wiek, za to Isabella tym makijażem i strojem wyłącznie się postarza. Mimo to obie piękne młode dziewczyny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Louis w swoim żywiole.
  Entuzjazm towarzyszący wizycie Leonore w szkole niewiarygodny, znacznie większy niż przy wyjściach dorosłych członków rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne ma buty Letizia w tej granatowej kreacji.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.