poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Wizyta w Kosowie, otwarcie UK Fintech Week 2021, urodziny królowej Margrethe + więcej

Serbia

Ubiegły weekend książę Philip i księżna Danica spędzili w Kosowie. Wizytę rozpoczęli od miasta Prizren na południu, gdzie udali się do Monasteru Świętych Archaniołów, prawosławnego klasztoru z XIV wieku ufundowanego przez pierwszego cara Serbii, Stefana Uroša IV Dušana, a następnie prawosławną katedrę św. Jerzego, cerkiew św. Mikołaja i Seminarium Duchowne Świętych Cyryla i Metodego.

 


Później udali się do Monasteru Zočište, niedaleko miasta Orahovac w zachodniej części Kosowa, oraz wsi Velika Hoča, jednej z najstarszych osad w Kosowie. Jak napisał książę Philip we wpisie na swoim Twitterze, żyje tam około 700 Serbów w bardzo trudnych warunkach, często odciętych od prądu i bieżącej wody. Pod lokalnym pomnikiem oddali także hołd ofiarom uprowadzeń i morderstw, do jakich doszło w tym rejonie w latach 1998-2000.
Odwiedzili też kościół Wniebowzięcia Najświętszej Bogurodziny w Orahovac.
Wczoraj, drugiego dnia wizyty, wzięli udział w nabożeństwie w Cerkwi Bogurodzicy Ljeviškiej w Prizrenie, którą książę opisał jako "jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków średniowiecznej serbskiej sztuki i kultury". Wizytę zakończyli w średniowiecznym Monasterze Peć, w którym zobaczyli m.in. zachowane XIII-wieczne freski.
Dania

Królowa Margrethe 16 kwietnia obchodziła swoje 81. urodziny. Punktualnie w południe wyszła na schody Pałacu Fredensborg, skąd pomachała do członków Straży Królewskiej (Den Kongelige Livgarde). Później członkowie korpusu muzycznego straży urządzili dla niej mały koncert-niespodziankę.
W tym roku ponownie z uwagi na wciąż trwającą pandemię obchody urodzin królowej miały inny niż zazwyczaj przebieg - rodzina królewska nie pojawiła się w komplecie na balkonie Pałacu Amalienborg, by pozdrowić zebranych Duńczyków, a królowa urodziny spędziła prywatnie. Tradycyjnie jednak o wschodzie słońca w górnej części fontanny Caritasbrønden na placu Gammeltorv w Kopenhadze umieszczono trzy pozłacane miedziane kule, tzw. "złote jabłka", które są wyrzucane w górę przez wypływającą wodę. Są używane tylko trzy razy w roku: w dniu urodzin panującego monarchy, jego Następcy oraz w Dniu Konstytucji 5 czerwca.

Hiszpania

15 kwietnia królowa Letizia w trakcie spotkania z laureatami Nagrody Fundacji Księżniczki Girony w kategorii społecznej ogłosiła nazwisko tegorocznego laureata, którym został Ousman Umar, założyciel organizacji NASCO Feeding Minds, która dostarcza cyfrowe narzędzia do szkół w Ghanie.

Embed from Getty Images16 kwietnia królowa wzięła udział w prezentacji raportu Grupy Roboczej ds. Roli Kobiet w Internacjonalizacji Hiszpańskiej Gospodarki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiderlandy

15 kwietnia królowa Maxima odwiedziła Międzynarodowy Teatr w Amsterdamie (Internationaal Theater Amsterdam, ITA), gdzie rozmawiała z dyrekcją teatru o nowych sposobach dotarcia do odbiorców, oraz obejrzała próbę do spektaklu "De uren".

Dzisiaj królowa w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju (UNSGSA) wygłosiła przemówienie otwierające UK Fintech Week 2021, w którym zachęcała innowatorów z sektora prywatnego do korzystania z technologii finansowej w celu włączenia kolejnych osób w usługi finansowe oraz poprawy kondycji finansowej Wielkiej Brytanii i gospodarek innych rozwiniętych krajów.Norwegia

16 kwietnia książę Haakon i księżna Mette-Marit wręczyli nagrodę Spellemannprisen Norweskiemu Chórowi Solistów (Det Norske Solistkor) w czasie skromnej ceremonii w ich rezydencji Skaugum.

Belgia

15 kwietnia opublikowano nowe zdjęcie króla Philippe'a z okazji jego 61. urodzin.16 kwietnia swoje 13. urodziny obchodziła jego młodsza córka, księżniczka Eleonore.


Szwecja

Królowa Silvia dołączyła do corocznej akcji i jako pierwsza kupiła tegoroczną majblomma - małą kwiatową broszkę. Dochód ze sprzedaży trafia do organizacji Majblomman wspierającej dzieci z ubogich rodzin w Szwecji, której patronką jest królowa. Akcję po raz pierwszy zorganizowano w 1907 i od tamtego czasu odbywa się wiosną każdego roku. Zazwyczaj królowa przyjmowała "delegację" dzieci na Zamku Królewskim i od nich kupowała majblomma, niestety w tym roku z uwagi na pandemię zbiórka w całości odbywa się wirtualnie. Tegoroczną broszkę zaprojektowała 13-letnia Elin Eisele.


15 kwietnia księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w wideo spotkaniu z przedstawicielami organizacji  Motivationslyftet, która jest wspierana przez ich fundację.
Księżniczka uczestniczyła także w wideo rozmowie na temat bezpieczeństwa i współpracy w Europie.

Dzisiaj opublikowano dwa nowe zdjęcia z okazji 5. urodzin księcia Alexandra.

8 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia urodzinowe z Danii, Belgii i Szwecji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakowało mi kolorowych kreacji Maximy w pełnej krasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna tradycja ze złotymi jabłkami w Danii.

  Eleonore jest bardzo podobna do Mathilde.

  MM pięknie wyglada pięknie, czas jest dla niej łaskawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. - Fantastyczna tradycja ze Złotymi Jabłkami! Pozytywny akcent w kontekście braku innych uroczystości.
  - Maxima znów w swoim żywiole! Zastanawia mnie, czy w Niderlandach wciąż pamietają o tych pechowych wakacjach, czy jednak udało im się zatrzeć złe wrażenie i znów są wizytówką Holendrów.
  - Zdjęcie Filipa z Belgii bardzo dystyngowane. Aż trudno mi uwierzyć, że skończył tyle lat. Mam wrażenie, że nic a nic się nie zmienia :-)

  PS Przykro mi, że mój komentarz pod poprzednim artykułem nie został opublikowany (a został dostarczony) :( Nie był wulgarny czy hejterski i dotyczył tematu, konkretnie pogrzebu, a raczej prośby o skupianie się na nim. Zdarzyło mi się widzieć komentarze wręcz złośliwe, które o dziwo zostały opublikowane (tyle że były np. z kont google, więc może panują różne zasady?). Nie wiem, o co chodzi. Dziwna sytuacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja droga ja jako rowniez anonim wiem jak jest. To samo dotyczy bloga Marleny Swedish Princess. Napiszesz KULTURALNIE cos co sie autorce nie spodoba i nie opublikuje. Nie i juz. Nie bo nie. Ja jestem zdania ze kazdy mam prawo do wlasnej opinii. Jezeli piszesz to w sposob delikatny i z klasa to czemu nie? Marlena ostatnio nazwala mnie hejterka, bo spytalam czemu nie opublikowala mojego komentarza z jakims tam pytaniem. Troche to przykre, gdy autorzy blogow sa tacy nieobiektywni. Poczulam sie wowczas zazenowana. Tak sie traci czytelnikow.

   Usuń
 5. Piękna tradycja ze złotymi jabłkami w Danii.
  Pamiętam rok temu życzenia od royalsów na 80. urodziny Królowej Małgorzaty :)
  Bardzo ładne nowe zdjęcia księcia Alexandra, księżniczki Eleonore i Króla Phillipe'a.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem gdzie zapytać, ale wy tu pewnie będziecie znać odpowiedź.

  Nurtuje mnie takie pytanie: gdyby książę Karol i księżna Diana mieli np. jeszcze trzecie dziecko córkę, to jaki tytuł by ona nosiła? Też np. księżniczka Aleksandra z Walii?

  Słyszałam, że najstarsza córka władcy nosi tytuł księżniczki królewskiej, ale przecież córka Karola nie byłaby, córka władcy, tylko następcy tronu. Ktoś, coś wie?

  Aha i takie pytanie gdyby ewentualnie wyszła za mąż jaki tytuł by nosiła? Bo inna nie straciła tytułu żadnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewentualny tytuł córki Karola i Diany brzmiałby: "Her Royal Highness Princess (imię) of Wales", a po wstąpieniu Karola na tron "Her Royal Highness The Princess (imię)". Tytuł księżniczki królewskiej póki co nosi Anna, więc nawet po wstąpieniu Karola na tron i tak trzeba by było poczekać (zresztą sama Anna otrzymała go oficjalnie dopiero w latach 80.). Jeśli chodzi o kwestię małżeństwa, to kwestia tytułów jest ustalana indywidualnie. Jednak w ciągu ostatnich kilku dekad panie poślubiały panów z niższymi tytułami/bez tytułów, więc zwykle po prostu dodawały do swojego panieńskiego tytułu tytuł męża (np. "HRH The Princess [imię], Countess of X") albo jego nazwisko "/Tytuł panieński/, Mrs. (Nazwisko męża)". Tylko jeśli tytuł męża byłby wyższy, to księżniczka zostałaby np. królową czy cesarzową, jednak to już raczej mało prawdopodobne (choć możliwe). Ogólnie polecam przejrzenie tytułów osób będących kiedyś w podobnej sytuacji - np. córek Edwarda VII czy córki Jerzego V. To pozwala mniej więcej zorientować się w sytuacji. Pozdrawiam :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.