czwartek, 1 kwietnia 2021

Zaległości cz. 3 + kwietniowa kartka z Bhutanu

Dzisiejszy post będzie bardzo długi, gdyż nadrobimy w nim zaległości z całego miesiąca z Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Japonii i Jordanii, ale za to ostatni z zaległości. Od tej pory posty powinny być już krótsze z najważniejszymi wyjściami.

Wielka Brytania

1 marca królowa Elizabeth odsłoniła swój pomnik autorstwa Roberta Hannaforda w Government House w Adelajdzie w Australii Południowej.
3 marca księżna Kornwalii odwiedziła kościół św. Pawła w Croydon, który przekształcono w punkt szczepień.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

4 marca księżna dołączyła do National Literacy Trust, Oak National Academy i uczniów ze szkoły podstawowej Acklam Whin Primary School w Middlesbrough, aby uczcić Światowy Dzień Książki.


5 marca książę i księżna Cambridge skontaktowali się z rodziną wspieraną przez Shout.

Embed from Getty Images7 marca, jak co roku w pierwszy poniedziałek marca, przypadało święto Wspólnoty Narodów, Commonwealth Day. W tym roku z uwagi na trwającą pandemię odbyło się wirtualnie. Stacja BBC One wyemitowała godzinny program, w którym zawarto m.in. wiadomości od królowej i księcia Walii. Królowa wyraziła uznanie i podziękowała całym społecznościom ze Wspólnoty Narodów za zjednoczenie w walce z koronawirusem.

Embed from Getty ImagesW programie znalazła się także rozmowa księżnej Kornwalii z dziennikarką Clare Balding i nauczycielem Ranjitsinhem Disale'm na temat książek i czytelnictwa.Książę i księżna Cambridge natomiast z okazji tego święta skontaktowali się z personelem medycznym i wolontariuszami z całej Wspólnoty Narodów, aby podziękować za wysiłek w walce na pierwszej linii frontu - poniżej rozmowa z dr Zolelwą Sifumba.

Embed from Getty Images
Poniżej możecie zobaczyć cały program.


8 marca księżna Cambridge uczestniczyła w wideo rozmowie z wioślarką Jasmine Harrison, najmłodszą kobietą, która sama przepłynęła Atlantyk, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.


10 marca książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Skipton House, aby od pracowników służby zdrowia dowiedzieć się o przebiegu szczepień.

Embed from Getty Images


11 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili szkołę School 21 w Londynie, gdzie zainaugurowali oficjalnie projekt Mentally Healthy Schools (link) nadzorowany przez Anna Freud Centre, dzięki któremu szkoły w Wielkiej Brytanii otrzymają bezpłatne informacje od ekspertów w zakresie zdrowia psychicznego i będą mogły zorganizować zajęcia dotyczące szeregu zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images12 marca królowa razem z brytyjskimi naukowcami, nauczycielami i uczniami wzięła udział w wirtualnym pokazie naukowym z okazji Brytyjskiego Tygodnia Nauki.

Embed from Getty Images


Z okazji Dnia Matki, który w tym roku przypadał w Wielkiej Brytanii 14 marca, opublikowano zdjęcia tortu, który George, Charlotte i Louis upiekli dla mamy, oraz zdjęcia kartek przygotowanych dla "babci Diany".16 marca książę Edynburga po kilkutygodniowym pobycie, opuścił szpital i wrócił na zamek Windsor.

Embed from Getty Images

Książę Walii i księżna Kornwalii tego dnia odwiedzili punkt szczepień w Finsbury Park Mosque.

Embed from Getty Images


17 marca przypadał Dzień św. Patryka, patrona Irlandii i Irlandii Północnej. Zamiast tradycyjnych uroczystości, opublikowano nagranie księcia Walii recytującego wiersz "The Shipping Forecast" irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a.Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii pojawił się natomiast filmik z pozdrowieniami i życzeniami dla Irlandczyków od znanych postaci ze świata polityki i monarchii - w tym księcia i księżnej Cambridge oraz księżnej Takamado z Japonii, którzy wspominali swoje wizyty w Irlandii i ciepłe powitanie zgotowane przez mieszkańców (księżna Takamado odwiedziła Irlandię w 2017, a para książęca w zeszłym roku).

19 marca opublikowano nagranie z wideo rozmowy królowej i księżnej Kornwalii z wolontariuszami z Royal Voluntary Service (RVS), którzy świętowali rok od uruchomienia specjalnego programu organizacji - NHS Volunteer Responders Scheme. Królowa jest patronką, a księżna przewodniczącą organizacji.

21 marca pojawiło się nowe zdjęcie księcia Walii i księżnej Kornwalii z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.


23 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili punkt szczepień w Westminster Abbey (gdzie prawie dziesięć lat temu wzięli ślub), aby porozmawiać o największym w brytyjskiej historii programie szczepień, oraz upamiętnili ofiary śmiertelne trwającej pandemii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


25 marca para książęca opublikowała wiadomość z podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w kampanię Time to Change, która ma na celu położenie kresu stygmatyzacji chorób psychicznych.


28 marca poinformowano, że 7 maja do sprzedaży trafi książka Hold Still: A Portrait of Our Nation in 2020 będąca kontynuacją zeszłorocznej wystawy fotograficznej zorganizowanej przez księżną Cambridge. W książce znajdzie się 100 zdjęć, które trafiły na wystawę Hold Still. Księżna napisała do niej przedmowę, w której podkreśliła, że za pomocą wystawy chciała stworzyć trwały zapis wspólnych doświadczeń. Wspominała też rozmowy z autorami zwycięskich fotografii:

Częstym tematem tych rozmów był sposób, w jaki izolacja przypomniała nam o znaczeniu relacji międzyludzkich i ogromnej wartości, jaką przywiązujemy do relacji, które mamy z ludźmi wokół nas. Chociaż byliśmy fizycznie oddzieleni, te obrazy przypominają nam, że jako rodziny, społeczności i naród potrzebujemy siebie bardziej, niż kiedykolwiek zdawaliśmy sobie sprawę.

Całość zysków ze sprzedaży trafi do dwóch organizacji: National Portrait Gallery (której księżna jest patronką) oraz Mind, wiodącej w Wielkiej Brytanii organizacji w zakresie zdrowia psychicznego. Książka dostępna jest w przedsprzedaży tutaj.
30 marca księżna Kornwalii odbyła szereg wyjść. Rano spotkała się z kierownikiem stacji Victoria Station, który wyszedł z inicjatywą Rail to Refuge, opracowany później wspólnie przez firmę kolejową Rail Delivery Group i organizację Women's Aid. Program, uruchomiony w czasie pierwszego lockdownu, jest skierowany do osób doświadczających przemocy domowej - pomaga im uciec od przemocy i szybko dotrzeć do bezpiecznego schronienia. Podróże są bezpłatne, stanowią więc koło ratunkowe nawet dla tych osób, które nie mają dostępu do pieniędzy. Prawie dwie trzecie osób, które dotychczas skorzystało z tej inicjatywy, stwierdziło, że nie odbyłyby tej podróży gdyby nie była ona bezpłatna.
Później w ciągu dnia księżna udała się do hrabstwa East Sussex, gdzie odwiedziła aptekę Kamsons Pharmacy oraz bank żywności w Lewes.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

31 marca królowa wzięła udział w ceremonii z okazji 100. rocznicy powstania Royal Australian Air Force pod pomnikiem CWGC Air Forces Memorial w Runnymede, który odsłoniła w 1953. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
 
Niderlandy

Na początku marca podano do wiadomości, że księżniczka Alexia, podobnie jak jej rówieśniczka, księżniczka Leonor, pod koniec lata rozpocznie naukę na UWC Atlantic College w Walii, idąc tym samym w ślady ojca, króla Willema-Alexandra, który jest absolwentem tej szkoły. Obecnie księżniczka jest uczennicą czwartej klasy gimnazjum Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze.


2 marca królowa Maxima, w swojej roli specjalnego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju (UNSGSA), wzięła udział w wirtualnej rozmowie z Prezydentem RPA poświęconej tej tematyce.4 marca królowa złożyła wirtualną wizytę w Karakter, centrum psychiatrii dzieci i młodzieży.
Później w ciągu dnia w trakcie seminarium internetowego szpitala Gelderse Vallei otrzymała pierwszy egzemplarz książki 'Overgang van top tot teen' ("Przejście od stóp do głów") poświęconej dolegliwościom menopauzalnym.

8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wygłosiła przemówienie w czasie cyfrowego wydarzenia "Wezwanie do działania na rzecz osiągnięcia równości finansowej" zorganizowanego przez Better Than Cash Alliance, UNCDF, Grupę Banku Światowego i Bank Światowy Kobiet.
Tego samego dnia złożyła także wirtualną wizytę w Elance Academy.


11 marca złożyła wirtualną wizytę w szpitalu akademickim Amsterdam UMC oraz w fundacji Kamers met Aandacht (Pokoje z Uwagą). Fundacja łączy osoby, które chcą wynająć pokój w swoim domu za rozsądną cenę, z młodymi ludźmi w trudnej sytuacji.
16 marca królowa odwiedziła Nederlands Dans Theatre (NDT) w Hadze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


17 marca księżniczka Beatrix i księżna Mabel wzięły udział w wirtualnym wręczeniu nagrody dla inżynierów Prins Friso Ingenieursprijs.18 marca królowa Maxima rozmawiała z ekspertami o odpowiedzialnej sztucznej inteligencji (AI), a później jako członkini Holenderskiego Komitetu ds. Przedsiębiorczości, złożyła cyfrową wizytę roboczą w Utrechcie.


22 marca jako honorowy prezes platformy Money Wise otworzyła 10. edycję Tygodnia Pieniądza, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Nauka obchodzenia się z pieniędzmi jest na wagę złota", oraz wygłosiła przemówienie na 9. edycji Globalnego Tygodnia Pieniądza.
Później w ciągu dnia rozmawiała także z uczestnikami tygodnia Ontdekdezorg-week (Discovery Care Week) z sektora opieki zdrowotnej i społecznej.Królowa nagrała także wiadomość z okazji 40. rocznicy powstania Fundacji Holenderskiej Edukacji za Granicą (NOB), która poprawia jakość holenderskiej edukacji na całym świecie.25 marca odwiedziła studio Qredits - Microfinanciering Nederland, które oferuje szkolenia, coaching, narzędzia przedsiębiorczości i pożyczki biznesowe dla (początkujących) przedsiębiorców w małych i średnich firmach.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

26 marca królowa jako specjalna wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju wzięła udział w seminarium internetowym z grupą roboczą ds. zdrowia finasowego (Financial Health Working Group).26 marca królową odwiedziła delegacja z fundacji Méér Muziek in de Klas, która poinformowała ją o swoim nowym projekcie wezwania całego Królestwa do podjęcia dodatkowych wysiłków w edukacji muzycznej w szkołach z okazji 50. urodzin królowej w maju.
30 marca złożyła wirtualną wizytę roboczą w Mijn Tweede Familie (My Second Family).
Księżniczka Beatrix tego dnia wzięła udział w wirtualnej ceremonii rozdania nagród Four Freedoms Awards 2020.Dzisiaj królowa złożyła wizytę roboczą fundacji Het Begint, gdzie dowiedziała się więcej o Kletsmaatjes, internetowej formie coachingu językowego, w ramach której wolontariusze ćwiczą język niderlandzki z nowo przybyłymi do kraju migrantami.Jak podano kilka dni temu, Dzień Króla, organizowany w tym roku w Eindhoven, ponownie nie będzie mógł odbyć się w znanej nam do niedawna formie. Organizatorzy od początku jednak nastawiali się na taką możliwość, zdecydowano więc, że uroczystości z udziałem rodziny królewskiej, odbędą się w studiu High Tech Campus, skąd będą transmitowane online i w niderlandzkiej telewizji.Jordania

2 marca królowa Rania wzięła udział w wirtualnym spotkaniu zarządu Royal Health Awareness Society, w trakcie którego omawiano zeszłoroczne programy zdrowotne i plany na przyszłość.8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet królowa wzięła udział w wirtalnym John F. Kennedy Jr. Forum na Uniwersytecie Harvarda, na którym dyskutowano o sposobach tworzenia "nowej normalności", która byłaby bardziej sprawiedliwa, zrównoważona i odporna.21 marca przypadał w Jordanii Dzień Matki. Królowa opublikowała nowe/stare zdjęcia z dzieciństwa czwórki swoich dzieci wraz z życzeniami.


Wczoraj w towarzystwie króla Abdullaha odwiedziła wystawę rękodzieł wykonanych przez uczestników Productive Youth Program.
Japonia

2 marca księżna Kiko wzięła udział w wirtualnej 72. konferencji National Tuberculosis Prevention Convention i wygłosiła przemówienie jako przewodnicząca Japan Anti-Tuberculosis Association.

 
4 marca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako złożyli wirtualną wizytę w prefekturze Iwate przy okazji 10. rocznicy wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię w marcu 2011.

11 marca Para Cesarska wzięła udział w uroczystościach upamiętniającej ofiary tamtego kataklizmu w Teatrze Narodowym w Tokio.

Embed from Getty Images17 marca wirtualnie odwiedzili prefekturę Miyagi, jedną z trzech japońskich prefektur, które najsilniej ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami sprzed 10 lat. Para Cesarska od władz prefektury dowiedziała się o efektach odbudowy, a następnie "spotkała się" z ofiarami i rodzinami ofiar.20 marca książę Hisahito wziął udział w wirtualnej ceremonii wręczenia nagród Children's Nonfiction Literature Awards. Książę zajął w konkursie 2. miejsce za swój szkolny esej "Zwiedzanie wysp Ogasawara".23 marca rodzina cesarska pojawiła się na corocznych noworocznych wykładach, które zazwyczaj odbywają się w styczniu, jednak w tym roku zostały przesunięte z powodu pandemii.


Tego samego dnia odbyło się pierwsze spotkanie rządowego panelu, który ma dyskutować nad skomplikowaną sprawą japońskiej sukcesji. (Dla niewtajemniczonych, w wielkim skrócie: zgodnie z obowiązującym prawem, japoński tron mogą dziedziczyć wyłącznie mężczyźni, potomkowie Cesarzy w linii męskiej, których w rodzinie zostało zaledwie kilku. Oznacza to, że aktualnie w linii sukcesji znajdują się tylko trzy osoby: młodszy brat obecnego Cesarza, książę Fumihito, jego 14-letni syn, książę Hisahito, i brat poprzedniego Cesarza, 85-letni książę Hitachi.)

6-osobowy panel, na czele którego stoi Atsushi Seike, były przewodniczący Keio University, ma przeanalizować możliwość uwzględnienia w linii sukcesji potomków Cesarzy w linii żeńskiej, ale też inne rozwiązania problematycznych kwestii - umożliwienie księżniczkom podejmowania części królewskich zobowiązań nawet po ślubie z mężczyzną "z ludu" i utracie tytułu.

Panel będzie się spotykał z ekspertami z różnych dziedzin, a wyniki swojej dyskusji ma przedstawić w Parlamencie. Kolejne spotkanie zaplanowano na 8 kwietnia.

Imperial succession panel

Mayumi Ohashi, Sophia University
Atsushi Seike, former president of Keio University
Tetsuro Tomita, East JR Co. chairman
Yuri Nakae, actress & author
Yuichi Hosoya, Keio University
Midori Miyazaki, Chiba University of Commerce

📸https://t.co/tZZqzK7lJs pic.twitter.com/mRNJIW0pEp

— Prisma 😷 (@ImperialJPNfan) March 23, 2021


26 marca rodzina cesarska na czele z Parą Cesarską, zgromadziła się na noworocznej ceremonii czytania poezji. Tegoroczne wiersze ułożone przez Parę Cesarską oraz księcia Fumihito i księżną Kiko można przeczytać (w języku angielskim) tutaj.


Jak poinformowano, remont rezydencji cesarskiej w Pałacu Cesarskim przeciągnie się o 1-2 miesiące z powodu problemów technicznych. Planowo remont miał zakończyć się w marcu.Szwecja

Tak jak wspominałam po powrocie, skupię się na tych kilku wydarzeniach, o których dotychczas nie pisała Marlena na swoim blogu.
23 marca królowa Silvia zainaugurowała konferencję "Szwecja przeciw narkotykom", wygłaszając przemówienie.26 marca księżniczka Victoria spotkała się wirtualnie z uczestnikami programu Diplomat Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przygotowuje do służby w misjach dyplomatycznych w Ministerstwie lub w ambasadach Szwecji za granicą.29 marca księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w wideo rozmowie z przedstawicielami gmin Tanum, Ängelholm i Söderköping, z którymi rozmawiali o wpływie pandemii na turystykę i biznes.Dla porządku, wspomnę jeszcze o tym, że urodzony prawie tydzień temu trzeci synek księcia Carla Philipa i księżnej Sofii otrzymał imiona Julian Herbert Folke i tytuł księcia Halland. Pojawiły się też już jego pierwsze zdjęcia.


**** **** **** *****

Bhutan

Na koniec dwie informacje, które niezupełnie pasują do kontekstu dzisiejszego postu. Po pierwsze - pojawiła się nowa kartka na kwiecień wprost z Bhutanu. Zawiera piękne zdjęcie pary królewskiej z dziećmi na tle kwitnącej wiśni (a przynajmniej przypuszczam, że to wiśnia). Zdjęcie wykonano w marcu w klasztorze-twierdzy Tashichhodzong w Thimphu.Para królewska wraz z Jigme Namgyelem i Jigme Ugyenem przebywa obecnie w podróży po wschodnich dystryktach kraju, gdzie rozpoczynają się właśnie szczepienia przeciwko COVID-19. Rodzina 26 marca przybyła do Mongaru, gdzie następnego dnia rano król Jigme Khesar był obecny przy szczepieniu pierwszej w kraju osoby. Zgodnie z zaleceniami astrologów została nią 30-letnia kobieta urodzona w roku małpy, Karma Pema Wangmo.
Dla młodszego synka pary królewskiej to pierwsza podróż na wschód kraju.


4 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia ze wszystkich krajów.
  Gratulację dla księcia Hisahito za zajęcie 2 miejsca w konkursie.
  Prześliczne zdjęcia braci (Alexandra, Gabriela i Juliana) ze Szwecji i słodki opis :)
  Piękna i wiosenna kartka z Bhutanu.
  Ładne kartki-laurki z Wielkiej Brytanii.
  Podobają mi się stylizacje Królowej Maximy w czerwieni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wzruszające są te kartki od dzieci Kate i Williama dla babci Diany - piękny sposób na kultywowanie jej pamięci.
  Symbolicznie, że William i Kate wrócili do Westminster Abbey w prawie 10 lat po ślubie. Szkoda tylko, że w tak smutnych okolicznościach upamiętnienia ofiar pandemii.
  Edukacja muzyczna to wielka pasja Maximy. Ciekawa jestem, jak to jest w Niderlandach, czy nie mają tam muzyki jako przedmiotu, że potrzeba wokół tego tylu zabiegów, osobnej organizacji?
  Zdjęcia dzieci z Bhutanu i Szwecji przecudne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy wiemy coś na temat drogi kształcenia Amali z Niderlandów? Jakoś cicho o tym jak na następczynię tronu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ale po skończeniu szkoły ma zamiar zrobić sobie rok przerwy, jak zdradził król w rozmowie z dziennikarzami, więc pewnie sama nie jest jeszcze pewna. Póki co spekuluje się, że może pójść w ślady przodków i wybrać Uniwersytet w Lejdzie, gdzie studiował nie tylko jej ojciec, ale też babcia, księżniczka Beatrix, i prababcia, królowa Juliana.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.