czwartek, 1 kwietnia 2021

Zaległości cz. 3 + kwietniowa kartka z Bhutanu

Dzisiejszy post będzie bardzo długi, gdyż nadrobimy w nim zaległości z całego miesiąca z Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Japonii i Jordanii, ale za to ostatni z zaległości. Od tej pory posty powinny być już krótsze z najważniejszymi wyjściami.

Wielka Brytania

1 marca królowa Elizabeth odsłoniła swój pomnik autorstwa Roberta Hannaforda w Government House w Adelajdzie w Australii Południowej.




3 marca księżna Kornwalii odwiedziła kościół św. Pawła w Croydon, który przekształcono w punkt szczepień.






4 marca księżna dołączyła do National Literacy Trust, Oak National Academy i uczniów ze szkoły podstawowej Acklam Whin Primary School w Middlesbrough, aby uczcić Światowy Dzień Książki.


5 marca książę i księżna Cambridge skontaktowali się z rodziną wspieraną przez Shout.





7 marca, jak co roku w pierwszy poniedziałek marca, przypadało święto Wspólnoty Narodów, Commonwealth Day. W tym roku z uwagi na trwającą pandemię odbyło się wirtualnie. Stacja BBC One wyemitowała godzinny program, w którym zawarto m.in. wiadomości od królowej i księcia Walii. Królowa wyraziła uznanie i podziękowała całym społecznościom ze Wspólnoty Narodów za zjednoczenie w walce z koronawirusem.




W programie znalazła się także rozmowa księżnej Kornwalii z dziennikarką Clare Balding i nauczycielem Ranjitsinhem Disale'm na temat książek i czytelnictwa.



Książę i księżna Cambridge natomiast z okazji tego święta skontaktowali się z personelem medycznym i wolontariuszami z całej Wspólnoty Narodów, aby podziękować za wysiłek w walce na pierwszej linii frontu - poniżej rozmowa z dr Zolelwą Sifumba.





Poniżej możecie zobaczyć cały program.


8 marca księżna Cambridge uczestniczyła w wideo rozmowie z wioślarką Jasmine Harrison, najmłodszą kobietą, która sama przepłynęła Atlantyk, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.


10 marca książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Skipton House, aby od pracowników służby zdrowia dowiedzieć się o przebiegu szczepień.




11 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili szkołę School 21 w Londynie, gdzie zainaugurowali oficjalnie projekt Mentally Healthy Schools (link) nadzorowany przez Anna Freud Centre, dzięki któremu szkoły w Wielkiej Brytanii otrzymają bezpłatne informacje od ekspertów w zakresie zdrowia psychicznego i będą mogły zorganizować zajęcia dotyczące szeregu zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym.









12 marca królowa razem z brytyjskimi naukowcami, nauczycielami i uczniami wzięła udział w wirtualnym pokazie naukowym z okazji Brytyjskiego Tygodnia Nauki.



Z okazji Dnia Matki, który w tym roku przypadał w Wielkiej Brytanii 14 marca, opublikowano zdjęcia tortu, który George, Charlotte i Louis upiekli dla mamy, oraz zdjęcia kartek przygotowanych dla "babci Diany".



16 marca książę Edynburga po kilkutygodniowym pobycie, opuścił szpital i wrócił na zamek Windsor.


Książę Walii i księżna Kornwalii tego dnia odwiedzili punkt szczepień w Finsbury Park Mosque.



17 marca przypadał Dzień św. Patryka, patrona Irlandii i Irlandii Północnej. Zamiast tradycyjnych uroczystości, opublikowano nagranie księcia Walii recytującego wiersz "The Shipping Forecast" irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a.



Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii pojawił się natomiast filmik z pozdrowieniami i życzeniami dla Irlandczyków od znanych postaci ze świata polityki i monarchii - w tym księcia i księżnej Cambridge oraz księżnej Takamado z Japonii, którzy wspominali swoje wizyty w Irlandii i ciepłe powitanie zgotowane przez mieszkańców (księżna Takamado odwiedziła Irlandię w 2017, a para książęca w zeszłym roku).





19 marca opublikowano nagranie z wideo rozmowy królowej i księżnej Kornwalii z wolontariuszami z Royal Voluntary Service (RVS), którzy świętowali rok od uruchomienia specjalnego programu organizacji - NHS Volunteer Responders Scheme. Królowa jest patronką, a księżna przewodniczącą organizacji.





21 marca pojawiło się nowe zdjęcie księcia Walii i księżnej Kornwalii z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.


23 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili punkt szczepień w Westminster Abbey (gdzie prawie dziesięć lat temu wzięli ślub), aby porozmawiać o największym w brytyjskiej historii programie szczepień, oraz upamiętnili ofiary śmiertelne trwającej pandemii.










25 marca para książęca opublikowała wiadomość z podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w kampanię Time to Change, która ma na celu położenie kresu stygmatyzacji chorób psychicznych.


28 marca poinformowano, że 7 maja do sprzedaży trafi książka Hold Still: A Portrait of Our Nation in 2020 będąca kontynuacją zeszłorocznej wystawy fotograficznej zorganizowanej przez księżną Cambridge. W książce znajdzie się 100 zdjęć, które trafiły na wystawę Hold Still. Księżna napisała do niej przedmowę, w której podkreśliła, że za pomocą wystawy chciała stworzyć trwały zapis wspólnych doświadczeń. Wspominała też rozmowy z autorami zwycięskich fotografii:

Częstym tematem tych rozmów był sposób, w jaki izolacja przypomniała nam o znaczeniu relacji międzyludzkich i ogromnej wartości, jaką przywiązujemy do relacji, które mamy z ludźmi wokół nas. Chociaż byliśmy fizycznie oddzieleni, te obrazy przypominają nam, że jako rodziny, społeczności i naród potrzebujemy siebie bardziej, niż kiedykolwiek zdawaliśmy sobie sprawę.

Całość zysków ze sprzedaży trafi do dwóch organizacji: National Portrait Gallery (której księżna jest patronką) oraz Mind, wiodącej w Wielkiej Brytanii organizacji w zakresie zdrowia psychicznego. Książka dostępna jest w przedsprzedaży tutaj.




30 marca księżna Kornwalii odbyła szereg wyjść. Rano spotkała się z kierownikiem stacji Victoria Station, który wyszedł z inicjatywą Rail to Refuge, opracowany później wspólnie przez firmę kolejową Rail Delivery Group i organizację Women's Aid. Program, uruchomiony w czasie pierwszego lockdownu, jest skierowany do osób doświadczających przemocy domowej - pomaga im uciec od przemocy i szybko dotrzeć do bezpiecznego schronienia. Podróże są bezpłatne, stanowią więc koło ratunkowe nawet dla tych osób, które nie mają dostępu do pieniędzy. Prawie dwie trzecie osób, które dotychczas skorzystało z tej inicjatywy, stwierdziło, że nie odbyłyby tej podróży gdyby nie była ona bezpłatna.
Później w ciągu dnia księżna udała się do hrabstwa East Sussex, gdzie odwiedziła aptekę Kamsons Pharmacy oraz bank żywności w Lewes.








31 marca królowa wzięła udział w ceremonii z okazji 100. rocznicy powstania Royal Australian Air Force pod pomnikiem CWGC Air Forces Memorial w Runnymede, który odsłoniła w 1953. 







 
Niderlandy

Na początku marca podano do wiadomości, że księżniczka Alexia, podobnie jak jej rówieśniczka, księżniczka Leonor, pod koniec lata rozpocznie naukę na UWC Atlantic College w Walii, idąc tym samym w ślady ojca, króla Willema-Alexandra, który jest absolwentem tej szkoły. Obecnie księżniczka jest uczennicą czwartej klasy gimnazjum Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze.


2 marca królowa Maxima, w swojej roli specjalnego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju (UNSGSA), wzięła udział w wirtualnej rozmowie z Prezydentem RPA poświęconej tej tematyce.



4 marca królowa złożyła wirtualną wizytę w Karakter, centrum psychiatrii dzieci i młodzieży.
Później w ciągu dnia w trakcie seminarium internetowego szpitala Gelderse Vallei otrzymała pierwszy egzemplarz książki 'Overgang van top tot teen' ("Przejście od stóp do głów") poświęconej dolegliwościom menopauzalnym.





8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wygłosiła przemówienie w czasie cyfrowego wydarzenia "Wezwanie do działania na rzecz osiągnięcia równości finansowej" zorganizowanego przez Better Than Cash Alliance, UNCDF, Grupę Banku Światowego i Bank Światowy Kobiet.
Tego samego dnia złożyła także wirtualną wizytę w Elance Academy.


11 marca złożyła wirtualną wizytę w szpitalu akademickim Amsterdam UMC oraz w fundacji Kamers met Aandacht (Pokoje z Uwagą). Fundacja łączy osoby, które chcą wynająć pokój w swoim domu za rozsądną cenę, z młodymi ludźmi w trudnej sytuacji.




16 marca królowa odwiedziła Nederlands Dans Theatre (NDT) w Hadze.







17 marca księżniczka Beatrix i księżna Mabel wzięły udział w wirtualnym wręczeniu nagrody dla inżynierów Prins Friso Ingenieursprijs.



18 marca królowa Maxima rozmawiała z ekspertami o odpowiedzialnej sztucznej inteligencji (AI), a później jako członkini Holenderskiego Komitetu ds. Przedsiębiorczości, złożyła cyfrową wizytę roboczą w Utrechcie.


22 marca jako honorowy prezes platformy Money Wise otworzyła 10. edycję Tygodnia Pieniądza, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Nauka obchodzenia się z pieniędzmi jest na wagę złota", oraz wygłosiła przemówienie na 9. edycji Globalnego Tygodnia Pieniądza.
Później w ciągu dnia rozmawiała także z uczestnikami tygodnia Ontdekdezorg-week (Discovery Care Week) z sektora opieki zdrowotnej i społecznej.







Królowa nagrała także wiadomość z okazji 40. rocznicy powstania Fundacji Holenderskiej Edukacji za Granicą (NOB), która poprawia jakość holenderskiej edukacji na całym świecie.



25 marca odwiedziła studio Qredits - Microfinanciering Nederland, które oferuje szkolenia, coaching, narzędzia przedsiębiorczości i pożyczki biznesowe dla (początkujących) przedsiębiorców w małych i średnich firmach.






26 marca królowa jako specjalna wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju wzięła udział w seminarium internetowym z grupą roboczą ds. zdrowia finasowego (Financial Health Working Group).



26 marca królową odwiedziła delegacja z fundacji Méér Muziek in de Klas, która poinformowała ją o swoim nowym projekcie wezwania całego Królestwa do podjęcia dodatkowych wysiłków w edukacji muzycznej w szkołach z okazji 50. urodzin królowej w maju.




30 marca złożyła wirtualną wizytę roboczą w Mijn Tweede Familie (My Second Family).




Księżniczka Beatrix tego dnia wzięła udział w wirtualnej ceremonii rozdania nagród Four Freedoms Awards 2020.



Dzisiaj królowa złożyła wizytę roboczą fundacji Het Begint, gdzie dowiedziała się więcej o Kletsmaatjes, internetowej formie coachingu językowego, w ramach której wolontariusze ćwiczą język niderlandzki z nowo przybyłymi do kraju migrantami.



Jak podano kilka dni temu, Dzień Króla, organizowany w tym roku w Eindhoven, ponownie nie będzie mógł odbyć się w znanej nam do niedawna formie. Organizatorzy od początku jednak nastawiali się na taką możliwość, zdecydowano więc, że uroczystości z udziałem rodziny królewskiej, odbędą się w studiu High Tech Campus, skąd będą transmitowane online i w niderlandzkiej telewizji.



Jordania

2 marca królowa Rania wzięła udział w wirtualnym spotkaniu zarządu Royal Health Awareness Society, w trakcie którego omawiano zeszłoroczne programy zdrowotne i plany na przyszłość.



8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet królowa wzięła udział w wirtalnym John F. Kennedy Jr. Forum na Uniwersytecie Harvarda, na którym dyskutowano o sposobach tworzenia "nowej normalności", która byłaby bardziej sprawiedliwa, zrównoważona i odporna.



21 marca przypadał w Jordanii Dzień Matki. Królowa opublikowała nowe/stare zdjęcia z dzieciństwa czwórki swoich dzieci wraz z życzeniami.


Wczoraj w towarzystwie króla Abdullaha odwiedziła wystawę rękodzieł wykonanych przez uczestników Productive Youth Program.




Japonia

2 marca księżna Kiko wzięła udział w wirtualnej 72. konferencji National Tuberculosis Prevention Convention i wygłosiła przemówienie jako przewodnicząca Japan Anti-Tuberculosis Association.

 




4 marca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako złożyli wirtualną wizytę w prefekturze Iwate przy okazji 10. rocznicy wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię w marcu 2011.





11 marca Para Cesarska wzięła udział w uroczystościach upamiętniającej ofiary tamtego kataklizmu w Teatrze Narodowym w Tokio.





17 marca wirtualnie odwiedzili prefekturę Miyagi, jedną z trzech japońskich prefektur, które najsilniej ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami sprzed 10 lat. Para Cesarska od władz prefektury dowiedziała się o efektach odbudowy, a następnie "spotkała się" z ofiarami i rodzinami ofiar.



20 marca książę Hisahito wziął udział w wirtualnej ceremonii wręczenia nagród Children's Nonfiction Literature Awards. Książę zajął w konkursie 2. miejsce za swój szkolny esej "Zwiedzanie wysp Ogasawara".



23 marca rodzina cesarska pojawiła się na corocznych noworocznych wykładach, które zazwyczaj odbywają się w styczniu, jednak w tym roku zostały przesunięte z powodu pandemii.






Tego samego dnia odbyło się pierwsze spotkanie rządowego panelu, który ma dyskutować nad skomplikowaną sprawą japońskiej sukcesji. (Dla niewtajemniczonych, w wielkim skrócie: zgodnie z obowiązującym prawem, japoński tron mogą dziedziczyć wyłącznie mężczyźni, potomkowie Cesarzy w linii męskiej, których w rodzinie zostało zaledwie kilku. Oznacza to, że aktualnie w linii sukcesji znajdują się tylko trzy osoby: młodszy brat obecnego Cesarza, książę Fumihito, jego 14-letni syn, książę Hisahito, i brat poprzedniego Cesarza, 85-letni książę Hitachi.)

6-osobowy panel, na czele którego stoi Atsushi Seike, były przewodniczący Keio University, ma przeanalizować możliwość uwzględnienia w linii sukcesji potomków Cesarzy w linii żeńskiej, ale też inne rozwiązania problematycznych kwestii - umożliwienie księżniczkom podejmowania części królewskich zobowiązań nawet po ślubie z mężczyzną "z ludu" i utracie tytułu.

Panel będzie się spotykał z ekspertami z różnych dziedzin, a wyniki swojej dyskusji ma przedstawić w Parlamencie. Kolejne spotkanie zaplanowano na 8 kwietnia.

Imperial succession panel

Mayumi Ohashi, Sophia University
Atsushi Seike, former president of Keio University
Tetsuro Tomita, East JR Co. chairman
Yuri Nakae, actress & author
Yuichi Hosoya, Keio University
Midori Miyazaki, Chiba University of Commerce

📸https://t.co/tZZqzK7lJs pic.twitter.com/mRNJIW0pEp

— Prisma 😷 (@ImperialJPNfan) March 23, 2021


26 marca rodzina cesarska na czele z Parą Cesarską, zgromadziła się na noworocznej ceremonii czytania poezji. Tegoroczne wiersze ułożone przez Parę Cesarską oraz księcia Fumihito i księżną Kiko można przeczytać (w języku angielskim) tutaj.






Jak poinformowano, remont rezydencji cesarskiej w Pałacu Cesarskim przeciągnie się o 1-2 miesiące z powodu problemów technicznych. Planowo remont miał zakończyć się w marcu.



Szwecja

Tak jak wspominałam po powrocie, skupię się na tych kilku wydarzeniach, o których dotychczas nie pisała Marlena na swoim blogu.
23 marca królowa Silvia zainaugurowała konferencję "Szwecja przeciw narkotykom", wygłaszając przemówienie.



26 marca księżniczka Victoria spotkała się wirtualnie z uczestnikami programu Diplomat Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przygotowuje do służby w misjach dyplomatycznych w Ministerstwie lub w ambasadach Szwecji za granicą.



29 marca księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w wideo rozmowie z przedstawicielami gmin Tanum, Ängelholm i Söderköping, z którymi rozmawiali o wpływie pandemii na turystykę i biznes.



Dla porządku, wspomnę jeszcze o tym, że urodzony prawie tydzień temu trzeci synek księcia Carla Philipa i księżnej Sofii otrzymał imiona Julian Herbert Folke i tytuł księcia Halland. Pojawiły się też już jego pierwsze zdjęcia.










**** **** **** *****

Bhutan

Na koniec dwie informacje, które niezupełnie pasują do kontekstu dzisiejszego postu. Po pierwsze - pojawiła się nowa kartka na kwiecień wprost z Bhutanu. Zawiera piękne zdjęcie pary królewskiej z dziećmi na tle kwitnącej wiśni (a przynajmniej przypuszczam, że to wiśnia). Zdjęcie wykonano w marcu w klasztorze-twierdzy Tashichhodzong w Thimphu.



Para królewska wraz z Jigme Namgyelem i Jigme Ugyenem przebywa obecnie w podróży po wschodnich dystryktach kraju, gdzie rozpoczynają się właśnie szczepienia przeciwko COVID-19. Rodzina 26 marca przybyła do Mongaru, gdzie następnego dnia rano król Jigme Khesar był obecny przy szczepieniu pierwszej w kraju osoby. Zgodnie z zaleceniami astrologów została nią 30-letnia kobieta urodzona w roku małpy, Karma Pema Wangmo.
Dla młodszego synka pary królewskiej to pierwsza podróż na wschód kraju.


4 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia ze wszystkich krajów.
    Gratulację dla księcia Hisahito za zajęcie 2 miejsca w konkursie.
    Prześliczne zdjęcia braci (Alexandra, Gabriela i Juliana) ze Szwecji i słodki opis :)
    Piękna i wiosenna kartka z Bhutanu.
    Ładne kartki-laurki z Wielkiej Brytanii.
    Podobają mi się stylizacje Królowej Maximy w czerwieni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wzruszające są te kartki od dzieci Kate i Williama dla babci Diany - piękny sposób na kultywowanie jej pamięci.
    Symbolicznie, że William i Kate wrócili do Westminster Abbey w prawie 10 lat po ślubie. Szkoda tylko, że w tak smutnych okolicznościach upamiętnienia ofiar pandemii.
    Edukacja muzyczna to wielka pasja Maximy. Ciekawa jestem, jak to jest w Niderlandach, czy nie mają tam muzyki jako przedmiotu, że potrzeba wokół tego tylu zabiegów, osobnej organizacji?
    Zdjęcia dzieci z Bhutanu i Szwecji przecudne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wiemy coś na temat drogi kształcenia Amali z Niderlandów? Jakoś cicho o tym jak na następczynię tronu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, ale po skończeniu szkoły ma zamiar zrobić sobie rok przerwy, jak zdradził król w rozmowie z dziennikarzami, więc pewnie sama nie jest jeszcze pewna. Póki co spekuluje się, że może pójść w ślady przodków i wybrać Uniwersytet w Lejdzie, gdzie studiował nie tylko jej ojciec, ale też babcia, księżniczka Beatrix, i prababcia, królowa Juliana.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.