poniedziałek, 26 kwietnia 2021

35. urodziny księcia Philipposa

 Dzisiaj swoje 35. urodziny obchodzi książę Philippos.

Książę przyszedł na świat 26 kwietnia 1986 jako trzeci syn i piąte, najmłodsze dziecko króla Grecji Konstantinosa i królowej Anne-Marie w szpitalu St Mary's w Londynie, podobnie jak starsza o trzy lata siostra, księżniczka Theodora. Poniżej jego pierwsze zdjęcie tuż po wyjściu ze szpitala. Imię otrzymał na cześć jednego ze swoich ojców chrzestnych, księcia Edynburga, który urodził się jako grecki książę Philippos.Co ciekawe, książę Philippos jest najmłodszym i prawdopodobnie ostatnim członkiem europejskiej rodziny królewskiej, którego rodzice i dziadkowie zarówno ze strony ojca, jak i matki, byli monarchami. Jego dziadkowie ze strony mamy, król Frederik IX i królowa Ingrid, byli parą królewską Danii, a dziadkowie ze strony ojca, król Pavlos i królowa Friederike - Grecji. Oprócz tego, dwie spośród jego cioć są królowymi (królowa Danii Margrethe i była królowa Hiszpanii Sofia).Embed from Getty Images


Jego chrzciny odbyły się 10 lipca 1986 w greckiej prawosławnej katedrze St Sophia w Londynie. Na jego rodziców chrzestnych wybrano: jego wuja, ówczesnego króla Hiszpanii Juana Carlosa; dalekiego kuzyna, księcia Edynburga; księżną Walii Dianę; jego ciocię, księżniczkę Benedikte; kuzynkę pierwszego stopnia, Infantkę Elenę; dalekiego kuzyna, księcia Michaela z Grecji; księcia Presławia Kyrila (drugiego syna ostatniego cara Bułgarii Simeona II), oraz 3. hrabinę Mountbatten Penelope.Embed from Getty Images

Podobnie jak starsze rodzeństwo, książę uczęszczał do Hellenic College w Londynie, szkoły założonej w 1980 przez jego rodziców, którzy chcieli, by dzieci miały kontakt z greckim językiem i kulturą pomimo wygnania. Ukończył też United World College-USA w stanie Nowy Meksyk. Później poszedł w ślady starszego brata, księcia Pavlosa, i kuzyna, ówczesnego księcia Asturii Felipe, i rozpoczął studia na Georgetown University w Waszyngtonie. W 2008 uzyskał stopień licencjata w dziedzinie stosunków zagranicznych.

Embed from Getty Images


Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie mieszka prawdopodobnie do dzisiaj. W 2014 rozpoczął pracę jako analityk funduszy hedgingowych w firmie inwestycyjnej Ortelius Capital. Jak opowiadał w rzadkim wywiadzie dla magazynu Gotham: "Pracuję na życie. Każdy musi pracować i pod tym względem jestem jak wszyscy inni."

Embed from Getty Images


Życie w Nowym Jorku pozwala Philipposowi zaznać normalności i prywatności. Wiemy o nim stosunkowo niewiele. Najwyraźniej nie lubi się "pokazywać", rzadko udziela wywiadów i, w przeciwieństwie do starszych braci i siostry, ma wyłącznie prywatne konto na Instagramie.


W 2018 wyszedł na jaw jego związek z Niną Flohr, młodszą o kilka miesięcy córką byłego szwajcarskiego bilionera, Thomasa Flohra. Ich pierwsze wspólne zdjęcie (powyżej) Nina opublikowała na Instagramie w kwietniu tamtego roku. Latem spędziła wakacje w Grecji, zaproszona na jacht pary królewskiej. Pierwszy raz publicznie razem pokazali się na ślubie księżniczki Eugenie i Jacka Brooksbanka w październiku.

Embed from Getty Images

Dwa lata później, latem 2020 książę oświadczył się Ninie podczas wspólnych wakacji na greckiej wyspie Itaka. Ślub cywilny wzięli 12 grudnia zeszłego roku w St. Moritz w Szwajcarii (link), w ścisłym reżimie sanitarnym.

Nina Flohr z okazji 35. urodzin księcia opublikowała dzisiaj ich nowe/stare zdjęcie wykonane trzy lata temu w Nowym Jorku wraz z najlepszymi życzeniami.


7 komentarzy:

 1. Ciekawostka: Diana specjalnie wybrała ten biało-błękitny strój na chrzest, żeby za pomocą kolorów oddać hołd greckiej rodzinie królewskiej :) Niby nic, ale miły gest :) a artykuł jak zwykle ciekawy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkiego najlepszego dla księcia Philipossa!
  Ładne jest te zdjęcie z balonami.
  To piękne, że książę otrzymał imię po Księciu Philipie.

  OdpowiedzUsuń
 3. * księcia Philipposa
  Przepraszam, moja pomyłka.
  Także wszyscy rodzince chrzestni księcia są royalsami.
  Ciekawe czy kiedyś będzie ktoś kto również będzie miał i rodziców i dziadków monarchów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkiego dobrego dla jubilata!
  Niedawno rozpoczął nowy rozdział w życiu - został mężem. 35 lat to piękny wiek.
  Wielce zacne grono rodziców chrzestnych.
  Czy aby jedną z mam chrzestnych nie była hrabina Mountbatten Penelope (synowa Patricii). W 1986 roku hrabina M. Patricia miałaby ponad 60 lat, a ta osoba na zdjęciu wygląda całkiem młodo :)
  Bardzo ciekawy i bogaty (również w zdjęcia) artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zdjęciach obok księżnej Diany według mnie faktycznie jest Penelopa, ówczesna Lady Romsey (to zresztą potwierdza samo źródło zdjęcia). Pytanie, czy to pomyłka i autorom pomyliły się hrabiny Mountbatten (piszę "autorom", bo info o Patricii jako matce chrzestnej pojawiło się też na innej stronie), czy Penelopa tylko reprezentowała teściową. Czy można to sprawdzić? Jeśli to faktycznie Penelopa w roli matki chrzestnej, to oznaczałoby to, że sama była tu kilka dni po porodzie - chrzest miał miejsce 10 lipca, a Penelopa 25 czerwca urodziła córkę Leonore (która niestety później zmarła).

   Swoją drogą (aż ciekawe, że nikt nie zwrócił na to uwagi):
   wychodzi na to, że książę Phillipos urodził się dokładnie tego samego dnia, w którym doszło do strasznej katastrofy w Czarnobylu. Pamiętna data.

   Usuń
  2. Rzeczywiście, mój błąd. Już poprawiam :)

   Usuń
 5. Teraz, niestety, chyba już tak królewskie grono chrzestnych, nie mówiąc o rodzinie, nie jest już możliwe

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.