poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Ostatnie nowości

Niderlandy

7 kwietnia królowa Maxima odwiedziła szkołę podstawową Valentijnschool w Rotterdamie oraz firmę petrochemiczną Huntsman Holland BV. Wizyty skoncentrowały się na projekcie wprowadzenia szybkich testów na koronawirusa w edukacji i przemyśle, który został wprowadzony do przetestowania w obu placówkach.
6 kwietnia królowa skontaktowała się z naukowcami, psychiatrami, lekarzami ogólnymi i przedstawicielami organizacji MIND, aby porozmawiać o wpływie pandemii na zdrowie psychiczne Holendrów.


8 kwietnia natomiast odbyła wideo rozmowę z przedstawicielami niderlandzkich chórów (Koornetwerk Nederland).


Luksemburg

6 kwietnia ogłoszono zaręczyny księcia Louisa i Scarlett-Lauren Sirgue. Po ślubie Scarlett-Lauren otrzyma tytuły Księżnej Luksemburga, Księżnej Nassau i Księżnej Bourbon-Parma wraz z predykatem Jej Królewskiej Wysokości.


bbb


Norwegia

Księżniczka Martha Louise w wywiadzie dla norweskiego magazynu VG powiedziała, że razem z córkami planuje przeprowadzkę do Los Angeles, by być bliżej Dureka Verretta. Plany krzyżuje nieco pandemia, ale księżniczka ma nadzieję, że z czasem sytuacja się uspokoi i przeprowadzka będzie możliwa. Dodała jednak, że zatrzyma swój dom w Lommedalen. "Musimy mieć dom w Norwegii. Nadal dużo czasu tu będziemy. Nie możemy całkowicie opuścić pięknej Norwegii."Hiszpania

Królowa Letizia 7 kwietnia uczestniczyła w posiedzeniu Fundacji Mutua Madrileña.

Embed from Getty Images


9 kwietnia para królewska otworzyła Iberdrola Innovation and Training Campus oraz wręczyła nagrodę Dostawcy Roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images 
12 kwietnia królowa Letizia uczestniczyła w ceremonii upamiętniającej Clary Campoamor, hiszpańskiej sufrażystki walczącej o prawa kobiet, w Kongresie Deputowanych. Wydarzenie to jest pierwszym z szeregu organizowanych mających uczcić 90. rocznicę uzyskania przez Hiszpanki praw wyborczych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Królowa Sofia uczestniczyła w wideokonferencji z przedstawicielami Hiszpańskiej Federacji Parkinsona z okazji Światowego Dnia Choroby Parkinsona.


Wielka Brytania

Księżna Kornwalii 7 kwietnia odwiedziła centrum szczepień Tottenham w Londynie, gdzie spotkała się z personelem medycznym i pomogła w przygotowaniu szczepionki przeciwko COVID-19, przezwyciężając swój strach przed igłami.
Później udała się do meczetu Wightman Road Mosque, by dowiedzieć się, jak członkowie muzułmańskiej społeczności w Londynie pomagali sobie nawzajem w czasie pandemii, udzielając porad i dostarczając żywność.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
8 kwietnia ITV wyemitowało dokument "The Queen Unseen" prezentujący "prywatne" oblicze królowej. Poniżej krótkie dostęne fragmenty.Wczoraj książę Yorku oraz hrabia i hrabina Wessex z Lady Louise wzięli udział w nabożeństwie w Kaplicy Wszystkich Świętych w Windsorze, po którym spotkali się z królewskimi pracownikami na zamku Windsor, aby podziękować im za wsparcie po śmierci księcia Edynburga. Odpowiedzieli też na kilka pytań dziennikarzy.
Według słów księcia Yorku, dla królowej odejście księcia pozostawiło "ogromną pustkę w jej życiu". Dodał, że królowa zachowała stoicki spokój, ale "odczuła to bardziej niż ktokolwiek inny". Z kolei wyraźnie poruszona hrabina Sophie podkreślała, że królowa "jest niesamowita" i najpierw myśli o innych, a dopiero później o sobie. Powiedziała też, że książę odszedł w spokoju: "To było tak jakby ktoś wziął go za rękę i on odszedł." Książę Edward podziękował za wszystkie słowa wsparcia i hołdy oddane księciu i, jak przyznał, śmierć księcia była dla nich szokiem. "Jakkolwiek bardzo próbujesz się na coś takiego przygotować, to wciąż jest to straszny szok i wciąż próbujemy się z tym pogodzić - to jest bardzo, bardzo smutne."

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj natomiast głos zabrali książęta William i Harry, składając w wydanych oświadczeniach hołd dziadkowi i podkreślając, że zawsze będzie zajmował szczególne miejsce w ich sercach. Do oświadczenia księcia Cambridge dołączono nowe/stare zdjęcie księcia z 2-letnim George'm z przejażdżki powozem wykonane w Anmer Hall prawdopodobnie przez księżną Kate.
Książę Harry wczoraj przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie przez następne dni będzie odbywał obowiązkową kwarantannę, a tuż przed pogrzebem przejdzie test.

Dania

Książę Joachim i księżna Marie udzielili wywiadu magazynowi Hjernesagen, w którym opowiedzieli więcej o udarze, jakiego książę doznał latem zeszłego roku, aby zwrócić uwagę na temat zakrzepów krwi i udarów mózgu. Jak powiedziała księzna, zauważyła, że książę zaczął dziwnie mówić i od razu ją to zaniepokoiło. "Zobaczyłam też paraliż jego twarzy. To było bardzo, bardzo okropne. To są obrazy, które na zawsze pozostaną w mojej głowie." Książę dodał, że pamięta wszystko, co działo się, kiedy karetka przewoziła go do szpitala i wspominał, że kilka razy proszono go, by poruszył obiema rękami, ale stracił już wtedy czucie po jednej stronie. Tuż po przybyciu do szpitala został przebadany i natychmiast poddany operacji. Marie powiedziała, że czekanie na jej koniec było najgorszym momentem w jej życiu.
Magazyn należy do fundacji Hjernesagen (Brain Foundation), którego patronką jest księżna Mary.


Hanower

Magazyn Hola! opublikował nowe/stare zdjęcia z osobistego "albumu" Alessandry, w tym m.in. niepublikowane wcześniej zdjęcia ze ślubu. Zdjęcia nie są nowe, księżna opublikowała je już jakiś czas temu na swoim koncie na Instagramie, ale wstawiam je na wypadek gdyby ktoś nie miał jej wśród obserwowanych i nie widział ich wcześniej.6 komentarzy:

 1. 1. Porzucić Norwegię dla Stanów? Nigdy :)
  2. Letizia w tym czerwonym garniturze wygląda jak szefowa biblii mody!
  3. Widok Camilii w kapciach genialny.
  4. Nie rozumiem Windsorów - dokument z 69 roku blokują, a jednocześnie pokazują rodzinne filmiki sprzed lat. Pan z pierwszego filmiku z początku nagrania - on ma tak wysoko spodnie czy to jakieś przekłamanie? Mam wrażenie, że widać tam szelki, ale już krawat wygląda jak ucięty(schowany?).
  5. "odczuła to bardziej niż ktokolwiek inny" - trudno, żeby ktoś miał odczuć to bardziej niż żona od 73 lat. Rodzice i rodzeństwo Filipa nie żyją, więc królowa to najbliższa osoba.
  6. Sophie się uśmiecha, ale widać, że jest to taki uśmiech przez łzy, natomiast Louise ma uśmiech jakby zmarł ktoś obcy (choć oczywiście to tylko takie wrażenie, bo pewnie wewnętrznie to przeżywa). Dobrze, że oszczędzili tych publicznych stresów Jamesowi - on nawet przy zwykłych okazjach jest zestresowany.
  7. Super fotka Filipa i George'a - jedyny pozytywny akcent tej sytuacji, choć już widać, że Filip stracił tę siłę sprzed lat.
  8. Harry raz oczekuje, żeby nie wymieniać całego jego tytułu, a raz podpisuje się pełnym "Prince Harry, The Duke of Sussex". Idzie się pogubić, jak go nazywać. Motto Marines w kontekście własnego odejścia i zostawienia formacji bez patrona... niezręczne.

  I na koniec najważniejsze:
  9. Oczywiście piękne zdjęcie Marii i Joachima z Danii, ale przede wszystkim bardzo ważny wywiad. Dobrze, że o tym mówią i zwiększają świadomość społeczną. Bardzo szanuję.

  Dziękuję za garść nowych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kuriozalne jest dla mnie to, że Derek w wywiadzie kilka miesięcy temu zdradził, że zamierza się oświadczyć, a teraz Martha Louise musi dementować nadchodzący ślub. Raczej nieprzyjemna sytuacja dla kobiety.
  Wzruszające i bardzo osobiste słowa Williama oraz Harry'ego o dziadku. George, Charlotte i Louise mieli szczęście, że zdołali spędzić tyle czasu z pradziadkiem i zapamiętać go.
  Letizia jak zawsze perfekcyjnie. Szczególnie wrażenie robi w czerwonym garniturze, choć sam nie za bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, jak to jest z tą sytuacją Marty Louise i tego "szamana"/nie wiem jak go nazwać?

   Usuń
  2. Są razem. Tak jak Karolina napisała, Durek planuje się oświadczyć (para królewska już wyraziła zgodę), ale najwidoczniej "duchy" nadal "psują niespodziankę" xD, więc póki co na planach stanęło.

   Usuń
 3. Piękne, że ludzie tak dobrze wspominają księcia Filipa

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.