sobota, 10 kwietnia 2021

Szczegóły pogrzebu księcia Philipa + więcej

 Jak poinformował dzisiaj Pałac Buckingham, pogrzeb księcia Philipa odbędzie się w przyszłą sobotę, 17 kwietnia o godzinie 15.00 czasu lokalnego w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Embed from Getty ImagesW dniu pogrzebu trumna zostanie przewieziona z prywatnej kaplicy na zamku Windsor do Kaplicy św. Jerzego specjalnym, zmodyfikowanym przez księcia Land Roverem. Rodzina królewska na czele z księciem Walii ma podążać za karawanem w drodze do kaplicy (królowa przyjedzie samochodem). Nabożeństwo rozpocznie się minutą ciszy na cześć księcia, a poprowadzi je arcybiskupa Canterbury Justin Welby i dziekan Windsoru David Conner.Na pogrzeb ma przybyć książę Sussex (księżnej odradzono podróż ze względu na zaawansowaną ciążę).

Pałac ponowił prośbę, by nie przyjeżdżać do Windsoru, a zamiast tego obejrzeć transmisję telewizyjną i nie gromadzić się pod innymi Pałacami.*** *** *** *** ***

Książę Walii w imieniu rodziny oddał cześć ojcu i podziękował za spływające z całego świata kondolencje.
*** *** *** *** ***


Dzisiaj w drodze na zamek Windsor zostali zauważeni hrabia i hrabina Wessex oraz książę Yorku.

*** *** *** *** ***

W południe czasu londyńskiego wystrzelono salwy armatnie ku czci księcia. Swój hołd oddała też królewska kawaleria.

Embed from Getty Images*** *** *** *** ***

Król Jigme Khesar oraz królowa Jetsun Pema w towarzystwie królowej Tshering Yangdoen (matki króla), księcia Jigme Dorji i Yeatso Lhamo (brata króla i siostry królowej) ofiarowali swoje modlitwy i zapalili 1000 lamp ku czci księcia Edynburga w świątyni Mongar Dzong w dystrykcie Mongar (para królewska wraz z synami podróżuje obecnie po wschodniej części kraju).
W Thimphu podobnym modlitwom przewodniczył książę Jigyel Ugyen, przyrodni brat króla.
Na polecenie króla w klasztorach w całym Bhutanie odprawiono specjalne modlitwy ku czci zmarłego księcia.
12 komentarzy:

 1. Piękny gest ze strony rodziny królewskiej Bhutanu, po całym dniu oglądania jak niektórzy obrzucają błotem w internecie całe dziedzictwo księcia jestem wzruszona.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale o jakie obrzucanie błotem chodzi? Na jakie wy strony wchodzicie?

   Usuń
  2. np. na twiterze jest tego strasznie dużo- od umniejszania jego roli i znaczenia, życzenia że powinien cierpieć, po co tyle żył, wyzwania od NAZISTÓW(!!!!), nazywanie Zombii i żywym trupem, życzenia śmierci dla Królowej (na zasadzie teraz jej kolej), wymyślanie ze"krzywdził" Dianę i Meghan i był takim "potworem".. straszne potworne bagno, które niestety widziałam nie szukając... pomyślmy jak potworny hejt spadł na tego człowieka w polskich!! mediach, skoro interia zablokowała dodawanie komnatarzy pod kolejnym artykułem o jego śmierci.

   Usuń
  3. Cóż, przez przypadek trafiłam na złą stronę social mediów gdzie osoby poniżej 20 nie robią nic tylko krytykują i obwiniają o całe zło świata właśnie ś.p. księcia

   /J.

   Usuń
  4. Ludzie, nie wchodźcie na strony, gdzie można pisać wszystko i o wszystkim, bo tam jest nie tylko "hejt", ale i wulgarność i ignorancja. Tak jak o Filipie, piszą tam dosłownie o wszystkim - bez wiedzy i empatii. To same bzdury, które tylko denerwują. Kiedyś takie rzeczy zostawały w domach prymitywów, teraz niestety nie, ale to nie jest żadnym wyznacznikiem, bo ci sami ludzie nigdy by tego oficjalnie nie powiedzieli.

   Usuń
 2. Wzruszający gest rodziny królewskiej z Bhutanu.
  Z tego, co przeczytałam, popołudniu miała też się pojawić w Windsorze księżniczka Anna z mężem i synem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie: w jednym z programów wspominkowych jeden gość mówił o najczęstszych ulubionych książkach w bibliiteczce Filipa. Na 1. miejscu były ptaki, na 3. konie, a na 4. marynarka wojenna i okręty. Niestety przy drugim miejscu drugi gość go zagadał, a prowadzący nie dopytał i ostatecznie widzowie nie poznali drugiego miejsca. W internecie nie mogę znaleźć takiej listy. Wiecie może, co było na drugim miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na jednym z filmów na Twitterze widać jak Sophie ma łzy w oczach i bardzo przeżywa śmierć księcia. Niby człowiek się spodziewał, że książę kiedyś odejdzie, ale mimo wszystko to przykre czytać o przygotowaniach do pogrzebu i sama przygotowuję się do relacji na blogu z pogrzebu :((((

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro z powodu śmierci Księcia, ale nikt z nas nie będzie wiekować na ziemi. Są także pozytywne aspekty śmierci, nie wiemy czy dalsza egzystencja nie przynosiła mu już bólu. Na pewno nie mógł już robić wszystkiego co lubił. Nam jest łatwo mówić, ale nie wiemy jak myśli i czuje osoba w tak podeszłym wieku. Może lekarze próbowali Go jeszcze ratować, ale On sam miał dość i nie chciał. Wszystko przeminie, kto się urodził musi umrzeć. Myślę że Książę i cała rodzina i tak mieli wiele szczęścia, że los dał im tyle pięknych, wspólnych lat razem i mogli cieszyć się swoją obecnością tak długo, inni ludzie nie mają tyle szczęścia. Dlatego takie wydarzenia nasuwają nam refleksje, aby cieszyć się każdą chwilą spędzoną z bliskimi nam osobami. Pokój Duszy Ś. P. Księcia Filipa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, zgadzam się. Śmierć w takim wieku jest przecież oczekiwana, raczej nikt nie był zaskoczony.

   Usuń
 6. Mam pytanie, co w przyszłości z Karolem jeśli zostałby królem, co w przypadku bycia królem i jednocześnie głową kościoła w Anglii? Odnosząc to do kwestii ślubu z Camilla (i jak to wygląda z jej byłym mężem Andrew Parker Bowles - który o ile się nie mylę mieli ślub kościelny a on nadal żyje)? Po prostu jestem ciekawa jak to funkcjonuje? Bo jeśli dobrze rozumiem królowa jako głową kościoła nie mogła pojawić się u nich na ślubie cywilnym właśnie z powodu wcześniejszego małżeństwa Camilli (jako były Parker Bowles jeszcze żyje)??? Mam nadzieję że zrozumieliscie o co mi chodzi ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe pytanie, ale niestety nie potrafię na nie odpowiedzieć. Podejrzewam, że nie będzie jakichś większych problemów z tym, inaczej królowa nie wyraziłaby zgody i do ślubu nigdy by nie doszło

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.