sobota, 19 grudnia 2020

Misja humanitarna w Hondurasie, książę Walii na poczcie, świąteczny koncert + więcej

Przed Wami ostatnia w tym roku notka z bieżącymi wydarzeniami w europejskich rodzinach panujących. Poza nią, na dniach pojawi się też relacja ze Święta Narodowego w Bhutanie oraz krótka notka o niedawnym wywiadzie wielkiego księcia Jerzego Michajłowicza i Rebeki Bettarini. Przy okazji, nie zapomnijcie zajrzeć do zaktualizowanego przed chwilą postu ze ślubu księcia Philipposa klik.

Szwecja

15 grudnia Następczyni Tronu wzięła udział w cyfrowej inauguracji Human Development Report 2020.

 


16 grudnia książę Carl Philip i księżna Sofia odebrali drzewka bożonarodzeniowe w Pałacu Królewskim.


Tego samego dnia król Carl Gustaf, księżniczka Victoria i książę Daniel odbyli cyfrowe spotkanie z przedstawicielami szwedzkiego biznesu.17 grudnia Następczyni Tronu z mężem uczestniczyli w wideorozmowie z przedstawicielami szwedzkich związków studenckich Swedish United Student Unions (SFS).17 grudnia księżna Sofia jako członek jury wzięła udział w cyfrowej Swedish Heroes Gala.


Wielka Brytania

Królowa Elżbieta odbyła wirtualną wizytę w KPMG UK z okazji 150-lecia firmy.


18 grudnia królowa wzięła udział w kolejnej wirtualnej audiencji z zamku Windsor, w trakcie której "przyjęła" listy uwierzytelniające od nowego Ambasadora Belgii oraz Wysokiego Komisarza Nowej Zelandii.

Embed from Getty Images17 grudnia książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili centrum szczepień w Gloucestershire Royal Hospital. Książę w rozmowie z pracownikami powiedział, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, gdy nadejdzie jego kolej - jak przyznał, znajduje się daleko w kolejce.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images18 grudnia książę Walii odwiedził pocztę w Cirencester, gdzie podziękował pracownikom za pracę nawet w czasie pandemii, oraz Corinium Museum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesOficjalnie opublikowano zdjęcia użyte w tym roku do świątecznych kartek księcia Walii i księżnej Kornwalii oraz księcia i księżnej Cambridge, które będą wysyłane do przyjaciół, pracowników czy przedstawicieli organizacji, którym patronują. Zdjęcie księcia Walii i księżnej Kornwalii zostało wykonane w ich rezydencji Birkhall w Szkocji przez jednego z pracowników i tak bardzo im się spodobało, że zdecydowali się nim podzielić. Z kolei zdjęcie księcia i księżnej Cambridge z dziećmi autorstwa Matta Porteousa "wypłynęło" już kilka dni wcześniej, na szczęście, inaczej niż rok temu, Pałac oficjalnie je opublikował.
Księżna Cambridge jako patronka 1851 Trust, w specjalnej wiadomości przesłała słowa wsparcia sir Benowi Ainslie i jego drużynie przygotowujących się do startu w zawodach America's Cup.W tym tygodniu podano do informacji, że książę i księżna Sussex podpisali umowę ze Spotify na produkcję podcastów Archewell audio, w których zaproszeni przez nich goście będą dzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z mijającego roku. "„Tak wielu ludzi przeżyło w tym roku tyle bólu, przeżyło stratę, ogromną ilość niepewności - ale wydaje się, że warto przyznać, że rok 2020 połączył nas w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażaliśmy, poprzez niekończące się akty współczucia i dobroci" - powiedział Harry w opublikowanym zwiastunie podcastów, zapowiadając, że pierwszy z nich, świąteczny, zostanie opublikowany jeszcze przed końcem roku.Dania

Księżna Mary jako patronka Danish Refugee Council 15 grudnia wzięła udział w cyfrowej debacie rok po zorganizowanym szczycie Global Refugee Forum.Opublikowano także świąteczną wiadomość księżnej podsumowującą tegoroczną pracę Mary Fonden wraz z życzeniami i jej nowym zdjęciem.


Zmieniono plany rodziny królewskiej na święta i Nowy Rok - królowa spędzi Boże Narodzenie z księciem Joachimem i jego rodziną w Pałacu Marselisborg (a nie jak wcześniej zapowiadano w ich rezydencji na zamku Schackenborg). Oprócz tego, odwołano noworoczne przyjęcie 4 stycznia, które było planowane w zamian za odwołane większe przyjęcia noworoczne.


Monako

16 grudnia księżniczka Gabriella, w towarzystwie rodziców i brata, ochrzciła statek nazwany na swoją cześć "Princesse Gabriella".


Tego samego dnia książę Albert i księżna Charlene (w nowej fryzurze) z bliźniętami wręczyli świąteczne prezenty dzieciom w Monako.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Para książęca złożyła świąteczną wizytę w przedszkolu Rosine Sanmori Day Nursery i domu dziecka Princesse Charlene Children's Home.

Luksemburg

Wielka Księżna Maria Teresa pojawiła się na wręczeniu nagród Women of Influence 2020 Award w Paryżu.


Książę Felix i księżna Claire złożyli świąteczne życzenia, publikując nowe zdjęcie z dziećmi.

Belgia

17 grudnia król Philippe i królowa Mathilde z dziećmi zorganizowali coroczny świąteczny koncert w Pałacu Królewskim w Brukseli - choć w tym roku nie mógł się odbyć z udziałem szerszej publiczności. Na scenie, poza chórem żeńskim Scala & Kolacny Brothers (którego królowa jest wielką fanką) pojawili się także książę Emmanuel i księżniczka Eleonore, którzy zagrali odpowiednio na saksofonie i skrzypcach.
Koncert będzie transmitowany w belgijskiej telewizji w Boże Narodzenie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesCo roku przed Bożym Narodzeniem królowa składała prywatną wizytę w Centrum Matki i Dziecka Królowej Mathilde, jednak w tym roku z uwagi na pandemię mogła się ona odbyć jedynie w formie wirtualnej. W trakcie spotkania królowa przeczytała dzieciom bajkę.Opublikowano nowe zdjęcie pary królewskiej z dziećmi wraz z życzeniami świątecznymi.


Parma

Opublikowano nowe zdjęcie księcia Carlosa i księżnej Annemarie z dziećmi wraz z życzeniami świątecznymi.


Niderlandy

17 grudnia królowa Maxima w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Włączającego na rzecz Rozwoju uczestniczyła w wideorozmowie z przedstawicielami meksykańskiego rządu w sprawie uruchomionego w tym roku projektu, który ma ułatwić obywatelom dostęp do usług finansowych.

16 grudnia jako członkini Holenderskiego Komitetu ds. Przedsiębiorczości wzięła udział w webinarium, w czasie którego zaprezentowano coroczny raport "State of the SMEs 2020".

W zeszłym tygodniu spotkała się z grupą uczniów ze wszystkich 12 prowincji Niderlandów na corocznej Christmas Music Gala w ramach programu Méér Muziek in de Klas. Gala będzie transmitowana w lokalnej telewizji na kanale NPO 1 20 grudnia o godzinie 21:50.Królowa nagrała też wiadomość z okazji 60-lecia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).


Jak poinformowano, coroczne przyjęcie noworoczne dla korpusu dyplomatycznego zostało odwołane. Zamiast niego para królewska miała spotkać się z pracownikami służb ratunkowych, aby podziękować im za wysiłek w czasie pandemii - niestety z powodu wprowadzenia w Niderlandach drugiego lockdownu i ono nie może się odbyć.


Hiszpania

14 grudnia królowa Letizia wylądowała w Hondurasie z dwudniową misją humanitarną, aby na miejscu zapoznać się ze skutkami niedawnych huraganów Eta i Iota i dostarczyć miejscowej ludności niezbędną pomoc.


Embed from Getty Images

Następny dzień królowa rozpoczęła od spotkania z przedstawicielami hiszpańskich organizacji pozarządowych, które niosły pomoc bezpośrednio po przejściu huraganów, a następnie udała się do bazy lotniczej Coronel Armando Escalón Espinal Air Base, gdzie spotkała się z Prezydentem i Pierwszą Damą Hondurasu. Cała trójka została oprowadzona po hangarze i w trakcie spotkania informacyjnego zapoznała się ze szkodami spowodowanymi przez niedawne huragany. Później razem odwiedzili zniszczoną szkołę podstawową oraz rozmawiali z poszkodowanymi, którzy stracili cały dobytek na skutek przejścia huraganów, w schronisku utworzonym w Instituto Patria. Misję zwieńczył obiad wydany przez Prezydenta i Pierwszą Damę w Centrum Operacyjnym 105. Brygady.
Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


18 grudnia król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w odsłonięciu pomnika 'El Árbol de la vida' na cześć wszystkich pracowników hiszpańskiej służby zdrowia w uznaniu ich wysiłków i zaangażowania w zwalczaniu pandemii na Plaza de los Sagrados Corazones w Madrycie. Tuż przed inauguracją minutą ciszy uczczono wszystkich pracowników medycznych, którzy stracili życie w czasie pandemii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później tego samego dnia odwiedzili Centrum Opieki nad Osobami Starszymi Caritasu "Santa Catalina de Alejandría" w Brea de Tajo pod Madrytem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
5 komentarzy:

 1. Uwielbiam oglądać kartki świąteczne Royalsów :)
  Księżna Sofia świetnie wygląda.
  Piękny jest ten nowy portret księżnej Mary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbyt ciekawie zacznie się Nowy Rok bez przyjęć noworocznych, które były przecież stałym punktem królewskiego kalendarza. Tym samym nie ma już chyba żadnej uroczystości w monarchii, której nie bylibyśmy pozbawieni przez pandemię.
  Wracając jednak do pozytywów, piękne zdjęcia ukazały się w ramach kartek świątecznych. Uroczy pomysł z włączeniem w koncert najmłodszych dzieci Matyldy i Filipa. Cała rodzina jest niesłychanie muzykalna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Elisabeth i Gabriel grają na pianinie, Emmanuel na saksofonie, a Eleonore na skrzypcach.

   Usuń
 3. Mimo wszystko szkoda, że wszystko jest takie... spłycone, ograniczone, zmienione. Faktycznie czuć ten brak uroczystości i tradycyjnych zwyczajów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gabriel i Eleonore bardziej podobni do mamy, Elisabeth i Emmanuel do taty, tak mi się zdaje.

  Sofia pięknie wygląda.

  Ślicznie zdjęcie Williama i Kate z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.