poniedziałek, 21 grudnia 2020

113. Święto Narodowe Bhutanu

 Jak co roku 17 grudnia rodzina królewska licznie zgromadziła się na głównych obchodach Święta Narodowego w świątyni Punakha Dzong w Thimphu.

Święto Narodowe obchodzone jest na pamiątkę koronacji pierwszego króla Bhutanu z dynastii Wangchuck Ugyena (prapradziadka obecnego króla Jigme Khesara), która odbyła się 17 grudnia 1907. Uroczystości organizowane są w każdym z dwudziestu dystryktów Bhutanu, a rodzina królewska przybywa do jednego z nich - zazwyczaj co roku innego - by świętować razem z mieszkańcami.W tym roku główne uroczystości z udziałem króla Jigme Khesara i całej jego rodziny odbyły się w Punakha Dzong w Punakha, stolicy dystryktu o tej samej nazwie, jednak zupełnie inaczej niż w poprzednich latach zabrakło na nich publiczności - z uwagi na pandemię i obowiązujące restrykcje. Bhutańczycy jednak mogli obejrzeć obchody trasmitowane na żywo przez stację BBS.Król Jigme Khesar wygłosił swoje coroczne przemówienie - jak zapewne pamiętacie, to w nim roku temu ogłosił drugą ciążę królowej Jetsun Pemy. W tegorocznym przemówieniu odniósł się przede wszystkim do pandemii, dziękując za wysiłki Ministerstwa Zdrowia i pracowników służb medycznych włożone w leczenie i ratowanie osób chorych na COVID-19. Wyraził także uznanie dla odwagi pracowników pierwszej linii, takich jak członkowie Sił Zbrojnych i wolontariuszy programu Desuung. Uhonorował także swojego ojca, poprzedniego króla Jigme Singye, który razem z nim podróżował w ostatnich miesiącach po kraju, śledząc przygotowania do pierwszej fali pandemii, a później dziękując za dotychczasowy trud i podtrzymując zaangażowanie.


Król wręczył także medal Druk Thuksey Medal przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia oraz DeSuung i specjalne Czerwone Szale (kabney), jedne z najwyższych odznaczeń w Bhutanie dla osób cywilnych, za nadzwyczajne zasługi dla narodu w czasie pandemii.

Tegoroczne obchody w świątyni Punakha Dzong mają wymiar historyczny: to tutaj w 1907 Ugyen Wangchuck został koronowany na pierwszego króla Bhutanu. Dla króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy ta świątynia ma szczególne znaczenie z jeszcze jednego powodu - to w niej prawie dziesięć lat temu, 13 października 2011, odbył się ich ślub.Punakha Dzong jest drugim najstarszym i drugim pod względem wielkości dzongiem w Bhutanie (dzongi to buddyjskie klasztory-twierdze o specyficznej budowie spotykane głównie w Królestwie Smoka). Do 1955 był siedzibą bhutańskiego rządu, jako że do tego czasu stolicą kraju było Punakha. Obecnie w świątyni mieszczą się m.in. szczątki jej założyciela, Ngawanga Namgyala, który zjednoczył Bhutan i stał się pierwszym przywódcą nowo powstałego państwa.

Obchody Święta Narodowego co roku gromadzą całą rodzinę królewską i w tym roku było podobnie. Pojawiła się królowa Jetsun Pema z synami, Jigme Namgyelem i 9-miesięcznym Jigme Ugyenem, a także król Jigme Singye z czterema żonami, rodzeństwo króla Jigme Khesara z rodzinami (w tym księżniczka Euphelma Choden, która pod koniec października wyszła za mąż) oraz królewska babcia - królowa Kesang Choden.Relacje z obchodów z kilku ostatnich lat znajdziecie tutaj: 2019, 2018, 2017.


***** ***** ***** ***** *****

W niedzielę opublikowano dyrektywę królowej Jetsun Pemy, która "głęboko zaniepokojona liczbą przypadków przemocy domowej i nadużyć, które zgłoszono podczas pierwszego lockdownu Bhutanu w sierpniu" zdecydowała się podjąć kroki, by przeciwdziałać podobnym aktom przemocy i nadużyć w czasie rozpoczynającego się właśnie drugiego krajowego lockdownu i pomóc każdej osobie, która ich doświadcza lub czuje się nimi zagrożona. 
Z inicjatywy królowej powołano specjalny zespół, którego zadaniem jest reagowanie na każde zgłoszenie z prośbą o pomoc, przygotowano schroniska dla osób doświadczających przemocy domowej, zwłaszcza kobiet i dzieci, oraz uruchomiono doradztwo prowadzone przez organizację RENEW walczącą z przemocą domową, seksualną i przemocą ze względu na płeć, której przewodniczącą jest królowa Sangay Choden.
Uruchomiono także specjalną bezpłatną linię dedykowaną wszystkim potrzebującym wsparcia czy narażonym na ryzyko wystąpienia przemocy domowej oraz osobom obawiającym się o bezpieczeństwo kogoś, kogo znają.

5 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem stanowczej reakcji królowej na ten często wyciszany (szczególnie w konserwatywnych krajach) problem. Szkoda, że u nas nie ma takiej kobiety na szczytach władzy, która by tak zareagowała...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z powyższymi komentarzami, piękna inicjatywa Królowej Jetsun Pemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie brawa dla Królowej za wspaniałą inicjatywę.
  Podobają mi się kolorowe stroje z Bhutanu.
  Mali książęta są słodcy :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.