niedziela, 13 grudnia 2020

Świąteczna sesja zdjęciowa w Luksemburgu, kolejne Royal Baby w drodze + więcej

Niderlandy

8 grudnia księżniczka Beatrix zobaczyła wystawę "Diepgeworteld. Bomen in de Nederlandse Schilderkunst" w Dordrechts Museum zorganizowaną z okazji 50-lecia fundacji Bomenstichting promującej dbałość o drzewa w mieście i na wsi.
8 grudnia królowa Maxima uczestniczyła w cyfrowym spotkaniu "COVID-19 and childhood cancer" i przesłała krótką wiadomość Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci z Rakiem ELPIDA.Tego samego dnia odwiedziła Uniwersytet w Utrechcie, gdzie dowiedziała się więcej o wpływie obecnej pandemii na edukację i dobrostan studentów i wykładowców.


10 grudnia wzięła udział w cyfrowym spotkaniu "Take aways and learnings" kończącym program F€mpower Your Growth Program 2020, który koncentruje się na promowaniu przedsiębiorczości kobiet i zapewnianiu lepszego dostępu do finansowania dla kobiet-przedsiębiorców.

Później, w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. finansowania sprzyjającego włączeniu społecznemu na rzecz rozwoju, wygłosiła przemówienie otwierające cyfrową konferencję FinCyber Conference on Cybersecurity and Financial Inclusion.


Dania

7 grudnia poinformowano, że u księcia Christiana wykryto koronawirusa. Choć przeprowadzone u księcia Frederika, księżnej Mary i reszty ich dzieci testy dały wynik negatywny, poddali się obowiązkowej izolacji w swojej rezydencji na terenie Amalienborg. W ostatnim czasie nie mieli kontaktu z pozostałą częścią rodziny.
Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie udzielili wywiadu magazynowi Point de Vue, w którym opowiadali o swojej radości czerpanej z rodzicielstwa i magii pierwszych świąt we trójkę, oraz zapozowali do sesji zdjęciowej z małym Charlesem. Zostali m.in. zapytani o narodziny synka, które jak przyznali były dla nich przewrotem: "To był przewrót, jak dla wszystkich rodziców, oczywiście, ale bardzo naturalny. W naszej historii był czas na dwoje, teraz jest czas na troje. Mamy wrażenie, że Charles zawsze z nami był", opowiadała Stephanie, a Guillaume dodał: "Osobiście doświadczyłem przybycia Charlesa jako niezwykły etap. [...] Okazało się, że jestem tym, którym miałem nadzieję być, nie będąc do końca pewnym."Szwecja

Tymczasem książę Carl Philip i księżna Sofia już wyzdrowieli - przeprowadzone ponownie testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny, więc w poniedziałek wrócili do pracy.Nie jest to jedyna radosna nowina, jaką w ostatnim tygodniu się z nami podzielili. Jak już z pewnością słyszeliście, 11 grudnia para ogłosiła, że spodziewa się narodzin trzeciego dziecka na przełomie marca i kwietnia 2021. "Jesteśmy szczęśliwi i podekscytowani, i nie możemy się doczekać, aby powitać nasze trzecie dziecko, rodzeństwo księcia Alexandra i księcia Gabriela. Nowego, małego członka naszej rodziny" - powiedzieli w wydanym oświadczeniu, do którego dołączone było ich nowe zdjęcie, wykonane przez Lindę Broström prawdopodobnie w zeszłym roku.

Dzisiaj natomiast, z okazji trzeciej niedzieli Adwentu i Dnia św. Łucji, przesłali życzenia adwentowe.Tegoroczne ceremonie wręczenia Nagród Nobla 10 grudnia nie przypominały znanych nam z ubiegłych lat. Wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla odbyło się bez udziału norweskiej rodziny królewskiej, z przemówieniami przewodniczącej Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen; i dyrektora wykonawczego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) - tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Davida Beasley'a oraz odebraniem przez niego dyplomu i medalu, jednak nie w Oslo, jak zazwyczaj, a w Rzymie.
W Ratuszu w Sztokholmie natomiast odbyła się znacznie skromniejsza uroczystość bez udziału publiczności i samych laureatów, którzy otrzymali nagrody wcześniej w tym tygodniu w swoich ojczystych krajach. Król Carl Gustaf, w towarzystwie królowej Silvii, wziął w niej udział wirtualnie, przesyłając krótką wiadomość: "To inna ceremonia wręczenia Nagród Nobla na zakończenie bardzo odmiennego roku. [...] W takich czasach ważniejsze niż kiedykolwiek jest oddanie hołdu tym, którzy - słowami wielkiego ofiarodawcy Alfreda Nobla - "wyświadczyli ludzkości największe dobro"." oraz złożył tegorocznym laureatom serdeczne gratulacje.


Wcześniej tego dnia cała rodzina - para królewska, Następczyni Tonu z mężem oraz książę Carl Philip i księżna Sofia wzięli udział w wideo rozmowie z gubernatorami szwedzkich prowincji.11 grudnia królowa Silvia przesłała wiadomość uczestnikom cyfrowej konferencji organizowanej przez Alzheimer's Disease International (ADI) w dniach 10-12 grudnia, w której powiedziała: "Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dużej wiedzy na temat chorób związanych z demencją jak obecnie. I nigdy wcześniej nie było większych ambicji i determinacji, by z nimi walczyć. Napawa mnie to nadzieją. Wszyscy potrzebujemy lepszego świata dla osób cierpiących na demencję i ich rodzin i jestem dumna, że wszyscy razem pracujemy nad tym celem."


Dwór Królewski potwierdził, że w ostatnim czasie miała miejsce próba włamania prawdopodobnie w celach rabunkowych do Pałacu Haga, rezydencji księżniczki Victorii i księcia Daniela. Policja zatrzymała w tej sprawie 1 osobę.


Japonia

9 grudnia Cesarzowa Masako obchodziła swoje 57. urodziny. Z tej okazji opublikowano tradycyjną sesję zdjęciową wykonaną kilka dni wcześniej w oficjalnej rezydencji Pary Cesarskiej na terenie kompleksu Akasaka, oraz przekazano wiadomość, w której Cesarzowa wyraziła chęć stawienia czoła wyzwaniom związanym z pandemią razem z Japończykami. Powiedziała też, że ten rok przypomniał jej o znaczeniu i wartości ludzkiego życia, dodając, że widok negatywnych skutków pandemii na całym świecie jest dla niej bolesny. "Jestem wdzięczna za możliwość interakcji z Japończykami online i mam nadzieję, że nadal będę ceniła takie okazje", powiedziała, odnosząc się do swoich obowiązków, które z powodu pandemii odbywają się wyłącznie w formie cyfrowej, i dodała, że żałuje, że nie może osobiście spotykać się z Japończykami. Jednocześnie przekazała podziękowania pracownikom służby zdrowia, którzy "dzień i noc poświęcają się, by ratować życie wielu pacjentów i zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji."
Osobne oświadczenie wydali lekarze Cesarzowej, którzy napisali w nim, że stan Masako powoli się polepsza, choć obecna sytuacja i fakt, że jej aktywności zostały znacznie ograniczone przez pandemię, utrudnia poprawę jej kondycji psychicznej. Poprosili jednak opinię publiczną o wyrozumiałość, jako że pokładanie w niej zbyt wysokich oczekiwań utrudni jej powrót do zdrowia. Napisali też, że ważne jest, by Cesarzowa nadal poszerzała zakres swoich zajęć.Tymczasem japońskie media donoszą, że Cesarz Naruhito planuje przekazać noworoczne życzenia Japończykom za pomocą nagrania, jako że tradycyjne pozdrowienie zebranej publiczności z balkonu Pałacu Cesarskiego 2 stycznia zostało odwołane. Na razie nie zostało to jeszcze ustalone; nie wiadomo, kiedy takie nagranie miałoby zostać opublikowane ani czy towarzyszyłaby mu Cesarzowa Masako.


Monako

10 grudnia książę Jacques i księżniczka Gabriella skończyli 6 lat. Księżna Charlene opublikowała na swoim Instagramie zdjęcia z przyjęcia urodzinowego.

Pojawiły się także zdjęcia Tatiany i Andrei Casiraghi z dziećmi wykonane w Gstaad wcześniej w tym roku.

10 komentarzy:

 1. Wielkie gratulacje dla księcia Carla Philipa i księżnej Sofii! Teraz po tej wiadomości jeszcze bardziej podziwiam pracę Sofii w szpitalu.
  Filmik ze Szwecji jest wspaniały.
  Mały książę Charles z Luksemburga jest przesłodki, tak samo jak bliźniaki z Monako, dzieci Casiraghi oraz Alexander i Gabriel ze Szwecji :)
  Cesarzowa Masako pięknie wygląda.
  Królowa Maxima jak zawsze uśmiechnięta :)
  Księżniczka Beatrix bardzo ładnie wygląda w zielonym.
  Dobrze, że pozostali członkowie Duńskiej Rodziny Królewskiej nie mają koronawirusa. Mam nadzieję, że Książę Christian szybko wyzdrowieje.
  Straszna jest ta próba włamania w Szwecji. Dobrze, że nikomu nic się nie stało.
  Szkoda, że nie było bankietu z okazji Nagrody Nobla, ale to zrozumiałe w obecnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oby książę Christian szybko wyzdrowiał z koronawirusa.
  Dobrze, że z Sofią jest wszystko dobrze :) Gratulacje dla Niej i Carla Philipa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie czy znajdziecie czas na zaprezentowanie stylizacji Królowej Sylwii oraz księżniczek z drugiego dnia Noblowskiego.Jak wiemy te kreacje są również piękne jak pierwszego dnia.Myślę że nie tylko mnie ale również innym czytelniczką taki post się spodoba.Dziękuję i pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku nie ma co prezentować, bo nie było żadnego bankietu ani żadnej kolacji noblowskiej, wszystkie zostały odwołane z uwagi na pandemię

   Usuń
 4. Cudowne wieści ze Szwecji. Szykuje się nam w następnym roku sporo królewskich narodzin.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle ciąż w królewskim świecie (teraz jeszcze Pippa)! Idzie się pogubić, kto i kiedy rodzi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kto?
   Ja pamiętam tylko o tych:
   Księżniczka Eugenia, Zara Tindall, Pippa Middleton, teraz Sofia ze Szwecji?

   Usuń
  2. No sorry, ale Pippa nie należy przecież do świata królewskiego. Jest ledwie siostrą księżnej bez żadnych tytułów.
   Gratulacje dla Sophie i Carla obstawiam dziewczynkę.
   Piękne zdjęcia Tatiany i Andrei z dziećmi.

   Usuń
  3. Tak, ja wiem, że Pippa tylko powinowata z rodziną królewską.

   Usuń
 6. Bardzo szkoda, że bankiet noblowski przepadł. To byłby niezapomniany dzień dla laureatów.

  Piękne zdjęcia z Luksemburga

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.