sobota, 5 grudnia 2020

Życzenia adwentowe ze Szwecji, 20-lecie Queen Mathilde Fund + więcej

 Hiszpania

24 listopada poinformowano, że król Felipe udał się na 10-dniową kwarantannę po kontakcie z osobą, u której wykryto koronawirusa. Przeprowadzone kilka dni później testy dały u niego wynik negatywny, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostanie jeszcze na kwarantannie.


Królowa Letizia natomiast kontynuowała swoją pracę. 25 listopada udała się do Sewilli, gdzie zainaugurowała pierwszą edycję kongresu innowacji turystycznej "Tourist Innovation Summit". Wizyta rozpoczęła się minutą ciszy z okazji obchodzonego tego dnia Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Tego samego dnia królowa Sofia wręczyła nagrody swojego imienia w dziedzinie poezji Premio Reina Sofía de Poesía Iberoamericana, przyznawane przez agencję rządową Dziedzictwa Narodowego Patrimonio Nacional  i Uniwersytet Salamanki.27 listopada król Felipe, pomimo trwającej kwarantanny, połączył się wirtualnie z uczestnikami na otwarciu V Regional Forum of the Union for the Mediterranean.


30 listopada królowa Letizia wręczyła nagrody Króla Jaime I w Walencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
3 grudnia otworzyła wystawę "Rafael en Palacio. Tapices para Felipe II" w Pałacu Królewskim w Madrycie. Wystawa upamiętnia przypadającą w tym roku 500. rocznicę śmierci Rafaela Santi, dołączając tym samym do szeregu wydarzeń zorganizowanych z tej okazji na całym świecie. Wystawę można oglądać do kwietnia 2021.


Tego samego dnia do swoich obowiązków po kwarantannie wrócił król Felipe i przewodniczył posiedzeniu Rady Powierniczej Fundacji Carolina, której celem jest promocja współpracy między Hiszpanią a krajami Ameryki Łacińskiej.

4 grudnia królowa Letizia przewodniczyła posiedzeniu fundacji "FundéuRAE", która formułuje zalecenia w celu promowania poprawnego używania języka hiszpańskiego w mediach.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesBelgia

24 listopada królowa Mathilde przeczytała wirtualnie książkę uczniom szkoły podstawowej Zonnedorp w ramach Tygodnia Głośnego Czytania.25 listopada królowa Mathilde wygłosiła przemówienie w trakcie webinarium Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w którym powiedziała m.in. "W 2020 żyjemy w świecie, w którym zbyt wielu ludzi nie zawsze ma dość jedzenia lub nadal cierpi z powodu poważnych niedoborów niezbędnych składników odżywczych". Obecna była na nim również królowa Maxima.


W związku z 20-leciem działalności Queen Mathilde Fund, królowa udzieliła wywiadu na wirtualnej konferencji prasowej, w czasie której padły również pytania m.in. o 21. rocznicę ślubu, którą para królewska będzie świętować 4 grudnia: "Jesteśmy zespołem. Nie mogę się doczekać, aby być z nim przez następnych 20 lat"; a także o nadchodzące Boże Narodzenie, które rodzina ma nadzieję spędzić "radośnie, chociaż w ograniczonym gronie. Będziemy przestrzegać przepisów, by chronić najwrażliwszych w naszym społeczeństwie."
Głównym celem Queen Mathilde Fund jest poprawa warunków życia najsłabszych i najbardziej potrzebujących osób poprzez promowanie w Belgii inicjatyw wsparcia skierowanych do nich. Fundusz powstał w roku 2000 z darowizn przysłanych z okazji ślubu ówczesnego księcia Philippe'a i Mathilde d'Udekem d'Acoz.

Embed from Getty Images


1 grudnia królowa przesłała gratulacje profesorowi Andrew T. Hattersley i profesor Sarah-Marii Fendt, którzy zdobyli nagrodę i stypendium #BailletLatour Health Prize & Grant 2020.
Później tego samego dnia wzięła udział w wirtualnym European Health Summit.2 grudnia Mathilde spotkała się z belgijskim pisarzem Bartem van Loo, z którym rozmawiała o literaturze.4 grudnia odwiedziła De Zande, placówkę opiekuńczo-wychowawczą w Beernem, gdzie spotkała się z przebywającymi tam młodymi dziewczynami skierowanymi tam decyzją Sądu zajmującego się sprawami nieletnich.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Szwecja

25 listopada królowa Silvia zainaugurowała wirtualnie Barnahus Jämtland, w którym dzieci wykorzystywane seksualnie otrzymają pomoc i ochronę.


26 listopada Następczyni Tronu i książę Daniel odbyli wirtualne spotkanie z przedstawicielami policji w Malmö.


Para królewska oraz księżniczka z mężem spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Nobel Foundation, aby dowiedzieć się o laureatach tegorocznych Nagród Nobla i ich odkryciach.29 listopada opublikowano nagranie z życzeniami od księżniczki Victorii, księcia Daniela i ich dzieci w związku z rozpoczynającym się okresem Adwentu. Udostępniono również zdjęcia Estelle i Oscara wykonujących wieńce adwentowe, którymi udekorowano Pałac Haga.
W ubiegłym tygodniu poinformowano, że u księżnej Sofii i księcia Carla Philipa zdiagnozowano koronawirusa. Mają łagodne objawy grypy, ale generalnie czują się dobrze i razem z synami poddali się obowiązkowej kwarantannie. Powoli zdrowieją. Księżna regularnie poddaje się testom w związku z pracą w szpitalu.
U reszty rodziny królewskiej również wykonano testy, jako że widzieli się niedawno podczas pogrzebu brata królowej Silvii, Walthera Sommerlath. Wtedy wszyscy byli zdrowi; jak poinformowała rzeczniczka, na pogrzebie obecnych było mniej niż 10 osób i nikt z obecnych nie był zarażony. Po przejściu kolejnych testów, ani u pary królewskiej, ani u Następczyni Tronu i księcia Daniela nie wykryto koronawirusa.Księżna Sofia wzięła udział w filmiku nagranym przez Sophiahemmet na temat ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

30 listopada królowa Silvia wzięła udział w wirtualnej ceremonii wręczenia certyfikatu Silviahem szpitalowi St. Carolus w niemieckim Görlitz. Szpital stał się tym samym pierwszym w Niemczech, który otrzymał ten certyfikat. 300 pracowników tego szpitala otrzymało również certyfikaty potwierdzające ukończenie przez nich kursu Silviahemmet.
1 grudnia księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w cyfrowym spotkaniu z przedstawicielami Svenska Institutet.

2 grudnia księżniczka przesłała pozdrowienia wyemitowane w trakcie wirtualnej Wood Prize Gala i pogratulowała zwycięzcom.
Kończymy pozytywną informacją. Księżna Sofia otrzymała Health Hero Award za swoją pracę jako wolontariuszka w szpitalu Sophiahemmet, w którym pracuje od kwietnia tego roku, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Gratulujemy!

15 komentarzy:

 1. Nagroda dla Sofii jak najbardziej zasłużona. Brawa za jej niezwykłą postawę.

  OdpowiedzUsuń
 2. To Sofia już wróciła do pracy w wolontariacie?? Zdrowa już? Bo tu pisze, że chora a tu o pracy. Ta nagroda to przesada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, na razie nie, razem z Carlem Philipem, podobnie jak para królewska czy Victoria i Daniel, wykonują swoje oficjalne obowiązki zdalnie z domu

   Usuń
  2. Dlaczego przesada? Zrobiła coś, czego od niej nie wymagano i czego inni royalsi w większości raczej nie robią (mam na myśli pracę w szpitalu zamiast standardowych spotkań). Wypromowała też ideę takiego wolontariatu wśród innych. To już coś.

   Usuń
 3. Postawa Sofii bez wątpienia godna pochwały, zwłaszcza, że pracuje od kwietnia. Tak tylko nasuwa się pytanie, czy jest jedyną wolontariuszką? A jeśli nie, to co z nagrodzeniem pozostałych wolontariuszy? (druga sprawa, że nie wszyscy śmiertelnicy mają też możliwość pracować tak długo w wolontariacie, praca itd) Nie wiem co tym myśleć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje dla Sophie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy było robione zdjęcie z okazji urodzin? Skoro był komunikat, że chora to zdjęcie chyba średnio aktualne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podano, kiedy wykonano zdjęcie, ale nie wszystkie oficjalne zdjęcia są publikowane zaraz na następny dzień po ich wykonaniu - niektóre "wypływają" po kilku miesiącach, a nawet latach. I o ile w przypadku dzieci, które rosną i zmieniają się bardzo szybko, jest to "problematyczne", o tyle w przypadku dorosłych najbardziej aktualne zdjęcia nie są konieczne (Sofia nie zmieniła się aż tak bardzo na przestrzeni kilku ostatnich lat jak np. Alexander czy Gabriel ;))

   Usuń
 6. Autorki wiecie może co w tym jakże innym pod każdym względem roku z nagrodami Nobla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mam dobrych informacji. Ceremonie wręczenia nagród (zarówno w Sztokholmie, jak i w Oslo) odbędą się wyłącznie wirtualnie, a bankiety i kolacja z 11 grudnia zostały odwołane.

   Usuń
  2. Wirtualnie? Jak to będzie wyglądało? Tiary?

   Usuń
  3. Niestety, raczej nie ma co na to liczyć, będą to tylko gratulacje od Fundacji Noblowskiej transmitowane na żywo ze sztokholmskiego Ratusza, które będą przeplatane "uroczystymi prezentacjami" z krajów pochodzenia laureatów i częścią muzyczną. Laureaci tegorocznej nagrody otrzymali medal i dyplom (lub otrzymają w najbliższych dniach) albo w swoich domach, albo miejscu pracy, albo w rezydencji szwedzkiego konsula generalnego (za wyjątkiem Pokojowej Nagrody Nobla, która zostanie odebrana 10 grudnia w Rzymie). Nie wspominając o tym, że w kalendarzu szwedzkiej rodziny królewskiej przy ceremonii wręczenia nagród "wpisany" jest tylko król Carl Gustaf, który ma wziąć w niej udział wirtualnie.

   Usuń
 7. Jest napisane coś takiego Videosamtal med Sveriges landshövdingar (cokolwiek to znaczy;) i wypisani są wszyscy oprócz Maddie i Chrisa. Ciekawe jaki dress code skoro tak inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wideo rozmowa z gubernatorami szwedzkich prowincji, nie ma nic wspólnego z wręczeniem Nagród Nobla :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.